Liderlik Geliştirme Eğitimi Nedir?
  • Hatice Kübra Erdem
  • 0 Yorum
  • 14 Haziran 2023
  • 408

Liderlik Geliştirme Eğitimi Nedir?

Her liderin alması gereken eğitimlerin başında gelen Liderlik Geliştirme eğitimi herkes için önem arz etmektedir. Lider olsanız da gelişim sürecini bitirmemek ve güncel yenilikleri takip etmek için sürekli eğitime devam etmelisiniz.


Her liderin alması gereken eğitimlerin başında gelen Liderlik Geliştirme eğitimi herkes için önem arz etmektedir. Lider olsanız da gelişim sürecini bitirmemek ve güncel yenilikleri takip etmek için sürekli eğitime devam etmelisiniz. Bu işin tamamını kapsayan keywordler liderlik becerileri olarak tanımlanabilir.

Eğitim Kutusu Liderlik Eğitimi'ni alarak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Liderlik becerilerini güçlendirme için fırsat yaratabilirsiniz.

“Yönetim işleri doğru yapmaktır; liderlik, doğru şeyleri yapmaktır,” diyen ünlü yönetim koçu ve yazar Peter F. Drucker. Alıntıyı yönetim ve liderlik arasındaki farkı göstermek için kullandı.

Çoğu zaman, iyi bir yöneticinin her zaman iyi bir lider olduğuna inanılır. Ancak bu doğru değil çünkü kişiyi iyi bir yönetici yapan davranışlar çoğu zaman yenilikten yana değildir. Liderliğin ne olduğunu ve yönetimden nasıl farklı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 


Liderlik nedir?

"Bir grup insana veya bir kuruluşa liderlik etme eylemi."

Oxford Sözlüğü liderliği böyle tanımlar. 

Basit bir ifadeyle etkili liderlik, risk almak ve statükoya meydan okumakla ilgilidir. Liderler başkalarını yeni ve daha iyi bir şey başarmaya motive gücüne sahip olduğunu bilir. İlginç bir şekilde, liderler yaptıklarını bir zorunluluk olarak değil, yenilik peşinde koşmak için yaparlar. Başarıyı, ekibin başarılarına ve öğrenmelerine bakarak ölçerler. 

Yani liderlik stratejileri uygulanma sürecidir.

Buna karşın yönetim, sorumlulukları devretmek ve riskleri azaltmaktır. Öngörülebilir sonuçlar elde etmek için insanların kurallara uymasını sağlamakla ilgilidir. 

Bir yönetici dört kritik işlevi tamamlamaktan sorumludur: 

• planlama

• organize etme 

• yönetme 

• kontrol etme

Etkili liderlerin aksine, iş hayatında yöneticiler statükoya meydan okumazlar. Bunun yerine, onu sürdürmek için çabalarlar. Lider olma konusunda kendine güven duymazlar. Takımın bekleneni elde edip etmediğini görerek başarıyı değerlendirirler.


Liderlik ve Yönetim Arasındaki Fark Nedir?

Liderler ve yöneticiler amaçlarına ulaşmak için farklı yaklaşımlar uygularlar. Herşeyden önce stratejik yönetim ve vizyon sahibi görüş biçimini benimserler. Stratejik liderlerin en önemli liderlik özellikleri budur.

Stratejik liderlik genel anlamda liderliğin temel kavramlarındandır.

Örneğin, yöneticiler kurallara ve prosedürlere uyum sağlamaya çalışırken, liderler normları yıkmak ve statükoya meydan okumakta başarılı olurlar. İşte liderlik ve yönetimin birbirinden nasıl farklı olduğu.


Görüş

Liderler ve yöneticiler farklı vizyonlara sahiptir. Liderler vizyoner, yöneticiler ise uygulayıcıdır. Liderler ekipleri için hedefler belirler. Yöneticiler, üstleri tarafından belirlenen hedefe ulaşılmasını sağlar.


Düzenleme ve Hizalama

Yöneticiler, ekip arasında sorumlulukları devrederek hedeflerine ulaşırlar. İşi astları arasında taktiksel olarak dağıtırlar ve hedefe ulaşmak için gereken mevcut kaynakları organize ederler.

Bu arada liderlerin kendilerine verdikleri en önemli görev insanları motive etmektir. Organizasyonel hedeflere ulaşmak için çalışmanın yanı sıra ekiplerinin kişisel gelişimine ne olursa olsun odaklanırlar. Ekiplerinin gelecekteki büyümesini öngörürler ve bunu başarmak için çalışırlar.


Analiz ve Değerlendirme

Etkin bir lider, yeni ve daha iyi sonuçlar elde etmek için her durumu analiz eder ve değerlendirir. 

Bir yönetici analiz veya değerlendirme yapmazken, nasıl ve ne zaman gibi sorulara odaklanır. Bu da hedeflere ulaşmalarına yardımcı olur. 

Statükoyu kabul eder ve başarmak için çabalarlar.


Liderler Ne Yapar?

Liderler her zaman bir organizasyonda üst sıralarda yer alan kişiler değildir. Ama inançları ve iş ahlakları ile bilinen insanlardır. Bir lider, işine tutkuyla bağlıdır ve coşkusunu iş arkadaşlarına da aktararak onların hedeflerine ulaşmalarını sağlar. Şu anda ilgili becerilere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, liderlik kurslarından birini veya bir liderlik eğitim programını almayı düşünebilirsiniz.


Liderlik Türleri Nelerdir?

Tüm liderler, onları diğerlerinden ayıran benzersiz bir tarz sahibi olmak zorundadır. 

Bu nedenle, bu farklı liderlik stilleri, ne tür bir lider olmak istediğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. 

Buna göre, en iyi liderlik eğitim programı ile becerilerinizi geliştirebileceksiniz. 

Liderlik geliştirme programlarına katılın ve fark yaratın. Uzun vadeli liderlik istiyorsanız kendinize bir tarz seçmelisiniz.


Otokratik Liderlik Nedir?

Ekibi üzerinde tam kontrole sahip bir lidere otokratik lider denir. İnançlarını ve kurallarını asla kimse için esnetmezler. Ek olarak, ekiplerinin iş kararlarında söz hakkı yoktur. Ayrıca ekibin liderin gösterdiği yolu izlemesi beklenir.

Bu arkaik liderlik tarzının çok az alıcısı vardır çünkü değişimden caydırır. Ve modern liderler, liderliğin tanımını değiştiriyor ve çığır açıcı kararlarıyla liderliğin ne olduğunu yeniden tanımlıyor.


Laissez-Faire liderliği Nedir?

Laissez-Faire, 'yapmaya izin vermek' anlamına gelen Fransızca bir kelimeden türetilmiştir. "Başkalarının işlerine karışmama uygulaması, özellikle bireysel davranış veya hareket özgürlüğü söz konusu olduğunda," Dictionary.com'u tanımlar. 

Bu tür liderlikte, ekip üyeleri işlerini isteklerine göre yapma özgürlüğüne sahiptir. İş fonksiyonlarını yerine getirirken bakış açılarını ve zekalarını ortaya koyma özgürlüğü verilir. Bir liderlik kursu alırsanız, bu konuda ayrıntılı bilgi edinirsiniz.


Demokratik Liderlik Nedir?

Bu tür liderlikte, ekip üyeleri ve liderler, iş hedeflerinin gerçekleştirilmesine eşit derecede katkıda bulunur. Ayrıca, birlikte çalışırlar ve kişisel hedeflerine ulaşmak için birbirlerini motive ederler. Bu tür bir liderlik, olumlu bir çalışma ortamına yol açar.


Bürokratik Liderlik Nedir?

Bu tür liderlikte liderler, örgütsel kurallara ve politikalara sıkı sıkıya bağlıdır. Ekip üyelerinin de aynı şeyi yapmasını sağlarlar. Bürokratik liderler genellikle organizedir ve kendi kendini motive eder.

Doğru ya da yanlış liderlik tarzı yoktur. Bu nedenle, nasıl bir lider olmak istediğinize karar vermek size kalmıştır.


İyi Bir Liderin Nitelikleri Nelerdir?

• Dürüstlük ve Dürüstlük: Liderler erdemliliğe ve dürüstlüğe değer verir. Onlara ve vizyonlarına inanan insanlar var.

• İlham: Liderler kendi kendilerini motive ederler ve bu onları harika etkileyiciler yapar. Takipçileri için iyi bir ilham kaynağıdırlar. Başkalarının rollerini daha büyük bir bağlamda anlamalarına yardımcı olurlar.

• İletişim becerileri: Liderler harika iletişim becerilerine sahiptir. Ekiplerine karşı şeffaftırlar ve başarısızlıkları ve başarıları onlarla paylaşırlar.

• Vizyon: Liderler vizyonerdir. Ne istedikleri ve bunu nasıl başaracakları konusunda net bir fikirleri var. İyi iletişimciler olan liderler, vizyonlarını ekiple başarılı bir şekilde paylaşabilirler.

• Asla pes etmeyin: Liderler statükoya meydan okur. Bu nedenle asla kolay pes etmezler. Ayrıca bir sorunu çözmek için benzersiz yolları vardır.

• Sezgisel: Liderlik koçu Hortense le Gentil, liderlerin zor kararlar alırken sezgilerine güvenmeleri gerektiğine inanıyor.

Özellikle sezgi, bir kişinin karmaşık durumlarda daha yararlı olduğu ortaya çıkan mevcut bilgilerine ve yaşam öğrenimlerine büyük ölçüde dayandığı için.

• Empati: Bir lider, ekibiyle güçlü bir bağ geliştirmelerine yardımcı olacağı için duygusal ve empatik bir arkadaş olmalıdır. Ayrıca, bu nitelikler bir liderin ekip üyelerinin sorunlarını, şikayetlerini ve isteklerini ele almasına yardımcı olacaktır.

• Amaç: Empati, bir liderin özümsemesi gereken önemli bir nitelik olsa da, önemli bir iş kararı verirken duygulara kapılmak tavsiye edilmez. 

Bu nedenle, iyi bir lider objektif olmalıdır.

• Zeka: İyi bir lider, zor sorunlara ticari çözümler üretecek kadar zeki olmalıdır. Ayrıca, bir lider analitik olmalı ve bir karar vermeden önce artıları ve eksileri tartmalıdır. Bu kalite, her şey dahil bir liderlik eğitim programı ile parlatılabilir.

• Açık fikirlilik ve yaratıcılık: İyi bir lider, yeni fikirlere, olasılıklara ve bakış açılarına açık olan kişidir. İyi bir lider olmak, bir şeyleri yapmanın doğru bir yolu olmadığını anlamak demektir. 

Bu nedenle, iyi bir lider her zaman dinlemeye, gözlemlemeye ve değişmeye istekli olmaya hazırdır. Aynı zamanda alışılmışın dışında düşünürler ve ekiplerini de bunu yapmaya teşvik ederler. Bir liderlik kursuna kaydolursanız, tüm bunlar müfredatın bir parçası olacaktır.

• Sabırlı: İyi bir lider, bir iş stratejisinin geliştirilmesinin ve sonuç alınmasının zaman aldığını bilir. Ayrıca ‘sürekli gelişme ve sabırlı olma’nın başarıya götüreceğine de inanıyorlar.

• Esnek: Liderler 'sürekli iyileştirme' kavramını anladıkları için, uyum sağlamanın onları başarıya götüreceğini de bilirler. Hiçbir şey plana göre gitmez. Bu nedenle, esnek ve sezgisel olmak, bir yöneticinin karmaşık durumlarda yerini korumasına yardımcı olur.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!