Kreatif Ne Anlama Gelir?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 28 Kasım 2022
  • 483

Kreatif Ne Anlama Gelir?

Kreatiflik, iş yerindeki işleyişi ve çalışma sistemini doğru bir şekilde sürdürebilmek adına önemlidir. Peki, nasıl kreatif olunur?


Günümüzde özellikle de üretim alanında sık sık duyduğumuz bir kelime: kreatif! İşleri geliştirmek ve daha orijinal bir hale getirebilmek için her şirketin mutlaka kreatif çalışanlar ile çalışması gerekmektedir. Bu noktada ise kişilerin aklında kreatif ne demek ve kreatif ne anlama gelir sorusu yer almaktadır. 

TDK'ya göre kreatif kelimesinin sözlük anlamı, “yaratıcı” anlamına gelmektedir. Yaratıcı düşüncenin son derece önemli olduğu günümüzde kreatif bir insan olabilmek için de kişinin kendisini devamlı olarak geliştirmesi gerekir. 

Kreatiflik, iş yerindeki işleyişi ve çalışma sistemini doğru bir şekilde sürdürebilmek adına son derece önemlidir. Bu nedenle de iş hayatı içerisinde aktif yer edinmek isteyen kişilerin kreatif insanlar olması beklenir. Peki, nasıl kreatif olunur veya kreatiflik nasıl artırılabilir?

Kreatifliği artırma noktasında yapılması gereken belli başlı şeyler ve izlenmesi gereken tutarlı bir yol olması gerekir. Hayal gücünün beslenmesi üzerine kurulu olan kreatifliği artırabilmek için de iç dünyanızı ve hayal gücünüzü geliştirmeniz gereklidir. Kreatif olabilmek için yapılması gereken en önemli şey kişisel gelişiminizi destekleyecek şekilde hareket etmektir. 

Kişisel gelişimin özellikle de kreatifliğin olgunlaşması ve gelişmesi aşamalarında önemi son derece büyüktür. Kişinin zihnini genişletici ve kendini dengeleyici bir şekilde çalışmalar yapması kreatifliğini beslemektedir. 


Kreatiflik Nasıl Artırılabilir?

Yeni bir şeyler ortaya koyabilmek için kreatif düşüncenin önemi son derece büyüktür. Kişiler tarafından yaratıcı olmak üzerine çalışmalar yapılması da buna bağlı olarak önem arz ediyor. TDK sözlük açıklamasına göre kreatif kelimesi yaratıcılık anlamını karşılıyor. Ayrıca kreatif kelimesinin kökeninin Fransızcaya dayandığı da biliniyor.

Kreatif kelimesi dilimizde yerleşmiş bir kelimedir. Yaratıcılık ve hayal gücü üzerine kurulu olan kreatif, var olan şeylerin ötesini görerek inovatif bir şekilde hareket etmekten geçiyor. Kreatif kelimesinin kökeni olan Fransızcada da olduğu gibi bu kavramın yaratma yetisini, yaratıcı ve üretici çalışmayı simgelediği biliniyor. 

Kreatifliği artırabilmek için kişilerin sahip oldukları özelliklerini geliştirmesi ve yepyeni alanları keşfederek ufkunu genişletmesi gerekli görülüyor. Bu noktada kreatif nedir kreatif nasıl olunur ve kreatifliği artırmanın yolları nelerdir gibi soruların yanıtlarının araştırıldığı da görülebiliyor. 

Kreatifliği artırabilmek için yapılması gereken en önemli şeyin zihin pratikleri olduğu biliniyor. Yaratıcılık, kişisel gelişimle tetiklenebilir bir durum olduğu için bu noktada gelişim göstermek isteyen kişilerin kendisini geliştirmeye yönelik, özellikle de zihnini daha berrak bir hâle getirebilecek alanlarda ilerlemesi gerekli görülüyor. 


Daha Kreatif Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Pek çoğumuz kelimelerin anlamlarını yakından inceler ve buna uygun bir şekilde aksiyon almaya çalışırız. Daha kreatif olabilmek için de yapılması gereken belli başlı şeyler bulunmaktadır. Bu noktada zihin çalışmaları yapmak, meditasyon gibi zihni ve berraklığı artırıcı çalışmalarda bulunmak da daha kreatif olabilmek için son derece faydalı olabilecek şeyler arasında yer almaktadır. 

Kreatifliği artırabilmek için zihin pratikleri, hafıza çalışmaları ve örnek üretim çalışmaları, iş eskizleri yapmak son derece faydalı olabilmektedir. 


Kreatif Bir Lider Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Kreatiflik elbette ki yalnızca bir çalışan için değil, liderler için de önemli bir kriterdir. İyi bir liderin kreatif olabilmesi, işlerin yürürlüğü ve ekibin birliği açısından önem arz etmektedir. Kreatif liderin özellikleri arasında öncelikle çok yönlü düşünebilme yetisi yer almaktadır. Kreatifliği ayrıca besleyen bir diğer nokta ise empati duygusunun gelişkinliğidir. 

Bir liderin kreatif olabilmek adına ekibinden beslenebilir olması da önem taşımaktadır. Ekibi ile iş birliği içerisinde çalışmayı öğrenmiş bir kişinin çok daha iyi liderliğini ve kreatif yönünü göstermesi mümkün olabilir. Kreatif bir lider olabilmek için kriz yönetimini de ayrıca iyi bilmek gerekir. Kriz anlarında en yaratıcı yaklaşımla ve serinkanlılıkla sorunun giderilmesi için çalışma sergilenmelidir. Bu nedenle de kreatif bir liderle kriz yönetimi becerisinin bulunması son derece mühimdir. Siz de kreatif bir şekilde liderlik yapabilmek için Liderlik ve Kişisel Gelişim Eğitimleri kategorilerimizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.