Kreatif Düşünme Nedir?
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 06 Eylül 2022
 • 1471

Kreatif Düşünme Nedir?

Pek çok kez duymuşuzdur bu kavramı: kreatiflik. Peki, kreatif düşünme nedir ve ne işe yarar?


Pek çok kez duymuşuzdur bu kavramı: kreatiflik. Sık duyulan fakat tam anlamı ile kavranamayan kreatiflik, yaratıcı düşünce biçimi olarak açıklanmaktadır. Kreatif bir fikir, bir düşünce, bir söz veya bir iş yaratmak günümüzün en önemli noktalarından bir tanesidir.

Kreatifliği desteklemek için öncelikle kişilerin kendilerine ait bir bakış açısı geliştirmiş olması gerekir. Kreatiflik, yaratıcılık anlamına gelir ve insanın kendi özgünlüğünden ileri gelerek ortaya çıkar. Bu noktada da anlarız ki kreatif düşünme, kişinin kendi olabilme ve kendine ait olanı bulabilme çabasıdır. 

Zihnimizde gün boyu onlarca düşünce döner. Bazılarını dünya ile paylaşırız, bazıları ise yalnızca bizde saklı kalsın isteriz. Birtakım düşünceler ise paylaşmak isteyip de paylaşamadıklarımızdır. Peki nedir bizi dünyayla aramızdaki bağı kurmaktan korkutan? 

Kreatiflik kişinin kendi fikrini savunması, dünyaya sunması demektir. Her kreatif fikir başarıya ulaşmaz elbette fakat başarıya ulaşabilmek için her daim kreatif bir düşünceye gereksinim duyulur. Bu noktada önemli olan bu düşünce sistemleri içerisinde başarıya ulaşacak olanı tespit edip bunun üzerine gelişim göstermektir. 

Kreatif düşünce sistemlerinin en önemli noktası yaratıcı olmak kadar yaratıcı olunan konu üzerindeki yapılabilirlikleri tespit etmektir. Bir fikir yaratmak ve bu fikri dünyaya sunmayı istemek son derece etkili ve özel görülse de o fikrin hayata geçirilebilirliği olmadığı takdirde bir fikir olmaktan öteye gidemez. Bu nedenle yaratıcı fikirlere tutunarak büyüyen sistemlerin ve işlerin öncelikle doğru bir dinamikle ve motivasyonla hazırlanması da son derece önemlidir. 


Kreatiflik Hangi Mesleklerde Gereklidir?

Yeni şeyler ortaya koymak ve insanları bilinmeyenle buluşturmak kreatifliğin şah damarıdır denilebilir. Yaratma gücü kuvvetli kişiler tarafından ortaya çıkarılan kreatif işler, yeni fikirler oluşturma ve etkili bir şey ortaya koyma noktasında büyük öneme sahiptir. 

Kreatif düşünme ve kreatif içerikler ortaya koyma gereksinimi bulunan bazı özel meslekler de bulunur. Hemen hemen her meslekte kreatifliğin önemi büyük olsa da belli başlı mesleklerde kreatifliğin katkısı yadsınamaz. Bu meslek gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu mesleklerde çalışma sergileyen kişilerin özellikle kreatif düşünme noktasında çoğu insana kıyasla dünyayı çok daha farklı şekillerde algılamaları beklenir. Hayal güçleri gelişkin olan bu meslek gruplarındaki kişiler, yaratıcı düşünceleri ile farklarını ortaya koyabilmektedir. Kreatif olmak özellikle de bu meslek grupları için son derece mühimdir. 


Kreatiflik Nasıl Artırılır?

Kreatifliği artırabilmenin bazı yolları bulunur. Öncelikli olarak şu noktayı açığa kavuşturmak gerekir, kreatif düşünceler zaman içerisinde ve gelişime bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazı kişiler bunu ilham ile bağdaştırıp doğuştan gelen bir şey olarak algılasa da bütün kreatif fikirler müthiş ilham perilerine sahip kişiler tarafından ortaya konmamıştır. 

Hayalperest insanlar sıklıkla hayatın içerisinde kendilerini belli edecek şekillerde davranır. Yaratıcı düşünme noktasında bu kişiler ön plana çıkmış olsa da her hayalperestin düşüncesi doğrudur ve başarılı olur gibi bir düşünce içerisine girmek son derece yanlış olacaktır. 

Kreatif düşünmede hayal gücünün etkisi mutlaka gerekir fakat hayallerde üretilmiş her fikrin kreatif ve sağlam bir dayanağı bulunur denemez. Her hayal kreatif düşünme sisteminin bir ürünüdür düşüncesi son derece yanlıştır. Hayallerde olan bir iş her daim gerçeklikte yer bulacak şey değildir. 

Günümüzde yapay zekanın bulunmuş olması en güçlü kreatif düşünme biçimi örneklerindendir. Burada da görüldüğü gibi bir düşünce yeşerdikten sonra somut hâle getirilmiştir. Bugün yapay zeka oluşturulamamış olsaydı bu fikri yalnızca başarısızlığa neden olmuş bir hayal ürünü olarak görecektik. 


Kreatif İnsanların Özellikleri

Kreatif insanlar, var olan bir düzlemdeki var olmayan şeyleri üreterek geliştirme yöntemlerini benimser. Bu tip yaratıcı düşüncelerle dolu insanların da elbette belli başlı özelliklere sahip olması beklenir:

 • • Kreatif insanlar için en önemli olan şey devamlı beyin fırtınası yapmaları ve düşünce pratikleri ile fikirlerini beselemeleridir.
 • • Bu tip insanlar hayal dünyaları gelişmiş, hayal kurmaktan çekinmeyen kişilerdir.
 • • Doğru bir danışmanlık ile takım çalışmasına uyumluluk gösterebilmek de kreatif insan özelliklerindendir. 
 • • Yaratıcı düşünmeye yatkın kişiler için önemli noktalardan bir tanesi de çok yönlülüğe sahip olmaktır. 
 • • Farklı konuları ve içerikleri araştıran kişiler olması beklenen kreatifler, olayları tek bir pencereden değerlendirmez. Bu kişiler için dünyaya baktıkları farklı pencereler olması son derece mühimdir.
 • • Durağanlık kreatif insanlara göre değildir, onların daima düşünce ve üretme süreçleri ile ilgilenmeleri gerekir. Kreatif insanlar için zihinsel hareketlilik tahmin edilenden çok daha fazlasını ifade eder. 


Kreatifliği Geliştirme Yolları Nelerdir?

Kreatifliği geliştirebilmek için yapılması gereken farklı pek çok şey bulunur. Öncelikle doğuştan geldiğine de inanılan kreatifliğin mizaçla ve gelişim süreci ile ne kadar ilintili olduğunu kavramak gerekir. Dünyada henüz kimse tarafından bulunmamış o kadar çok fikir vardır ki!


 • 1. Meditasyon Yapmak

Kreatifliği geliştirebilmek ve daha gelişkin bir düşünce sistemi ile çalışmak için öncelikli olarak yapmanız gereken zihin pratiklerine yoğunluk göstermektir. Etkili bir şekilde düşünme ve daha yaratıcı fikirler ortaya koyma noktasında meditasyonun etkisi fazlaca olabilmektedir. 


 • 2. Yazmak

Kreatifliği artırabilmenin bir diğer yanı da yazmaktır. Bir günlük tutmanın dahi yaratıcılığı artırma noktasında etken olduğu görülebilir. Okumak ve izlemek de yaratıcılığı destekleyici faaliyetlerdendir. Bir başkasının kreatifliği kimi zaman bizim zihnimizi de tetikleyebilir. Dünyaca ünlü tabloların illüstrasyonlarının yapılması buna verilebilecek en güzel örnektir. 


 • 3. Spor yapmak

Spor yapmak ve fiziksel sağlığa özen göstermek de yaratıcılığı etkilemektedir. Buna inanmayanlar olacaktır fakat vücudumuzdaki her şeyin hormonlara ve değerlere bağlı olması gibi kreatifliğimiz de bunlara bağlıdır. Doğru beslenmeyen, uyumayan ve fiziksel sağlığına hiç önem vermeyen kişilerin kreatiflik noktasında daha zayıf kalmaları kaçınılmaz olacaktır. 


 • 4. Dinlenmek

Kreatif olabilmek için yeri geldiğinde dinlenmeyi bilmek de son derece mühimdir. Doğru bir uyku düzeni bulunmayan veya dur durak bilmeden çalışan kişilerin kreatiflik noktasında zayıflaması da mümkündür. Siz de daha etkili bir şekilde fikir üretiminde bulunabilmek için yeri geldiğinde dinlenmeyi bilmelisiniz. 


 • 5. Zaman Yönetimi

Kreatifliğin vakti mi olur? Bir fikir üretmeniz için size verilen süreyi en doğru şekilde yönetseniz de bazen o fikir bir türlü son ana kadar doğmayabiliyor. Buna Murphy Kanunu da diyebiliriz sanıyorum ki. Kreatiflik noktasında zaman yönetimi, göreceli ve değişiklik gösterebilir bir noktadır. 


 • 6. Yalnız Kalın

Kendinizle baş başa kalmayı ve kaliteli vakit geçirmeyi bilmeniz de kreatifliğinizi etkileyebilecek şeylerdendir. Bazen insan kalabalığının kendi düşüncelerimizi duymamıza engel olduğunu düşünürüz. Kreatiflik noktasında da bu şekilde bir işleyiş mevcuttur. Kişinin yeri geldiğinde kendiyle kalıp konsantre olabilmesi de kreatifliğini muhakkak etkileyecek ve düşünsel verimini artıracaktır. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.