KPSS Soruları Açıklandı Mı?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 01 Ağustos 2022
  • 778

KPSS Soruları Açıklandı Mı?

Sınav sonrası hafızası tazeyken doğru yanlış sayısını hesaplamak isteyen kişiler, KPSS soru kitapçığı açıklandı mı sorusunu sıklıkla soruyor.


2022 yılında da büyük bir merakla ve soluksuz beklenen KPSS sınav sürecinin sonuna gelindi. Adaylar soruların ne zaman yayınlanacağını araştırmaya başladı. Sınav sonrası hafızası tazeyken kitapçıkları ile cevap anahtarlarının üzerinden doğru yanlış sayısını hesaplamak isteyen kişiler KPSS soru kitapçığı açıklandı mı sorusunu sıklıkla soruyor. 

KPSS’ye başvuran adaylar temel soru kitapçıklarını doldurup optik form üzerinde cevaplarını işaretledi. Sınav sonrası en çok merak edilen konu ise KPSS soruları ve cevap anahtarı oldu. 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş olan sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı kesin olarak bildirilmemişken adayların öncelikli merakı sınav sorularının ne zaman açıklanacağı. 

Sınav soruları ve 2022 KPSS soru kitapçığı ÖSYM’nin resmi sayfası tarafından yayımlandı. Soru kitapçıkları ile cevap anahtarı ile kendi cevaplarını karşılaştıran adaylar KPSS lisans sınavının sonucunda kaç puan alabileceklerini aşağı yukarı hesaplayabildi. Pek çok aday KPSS’nin zorlayıcı olduğundan yakınırken genel kültür ve eğitim bazlı soruların o kadar da zor olmadığını savunan bir kesim ise bu duruma karşı çıktı.

KPSS 2022 soru ları aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur:

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2022/KPSS/L%C4%B0SANS/egitimbilimleri31072022.pdf


2022 KPSS Soruları

Kamu Personeli Seçme Sınavı açılımına sahip olan KPSS sınavı her sene olduğu gibi bu sene de adaylar tarafından büyük bir merak ve ilgiyle karşılandı. Kamu kurum ve kuruluşlarına personel almak üzerine düzenlenen sınava milyonlarca aday giriş yaptı. Sınav sonrası ise en merak edilen konu sınav sorularının ne zaman yayınlanacağıydı. 

31 Temmuz 2022 tarihinde uygulanan 2022-kpss sonrasında temel soru kitapçığı diziliminde yer alan sorular ve sonuçlar sıklıkla merak edilerek araştırılmakta. Kültür ve eğitim bilimleri üzerine hazırlanmış soruları ile kamu kurum ve kuruluşlarına personel almak üzere hazırlanmış olan KPSS soruları da sonuçları da sıklıkla araştırılmaktadır. 

KPSS A ve B grubu olarak iki farklı grupta yapılmaktadır. Mesleki açıdan ve eğitime bağlı olarak memur kadroları oluşturmaya yarayan KPSS 3 farklı puan türü ile hesaplanır: P1, P2, P3.

Bu hesaplamalardan P1 genel yetenek %70 ve genel kültür %30 şeklinde ele alınarak hesaplama işlemleri gerçekleştirilen adaylar için kullanılmakta. P2 ise genel yeteneğin %60, genel kültürün ise %40 olarak değerlendirildiği memur kadroları için kullanılan puan hesaplama türüdür. P3, eşit oranda genel yetenek ve genel kültür yüzdesi ele alınarak hesaplanmaktadır. Bu puan türünün 2022-kpss lisans genel yetenek için kullanıldığı görülmektedir. 


KPSS Soruları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS soruları 31 Temmuz 2022 tarihi itibariyle açıklanmış durumda. Soru kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının sıklıkla merak edildiği de görülüyor. Soruların bu denli merak edilmesinin esas nedeni ise adayların hafızaları henüz tazeyken doğru yanlış sayılarını tespit etmek istemesi. 

Fen edebiyat veya Eğitim Fakültesi mezunu olup KPSS’ye giren ve Eğitim bilimleri oturumlarının temel soru kitapçıkları hakkında açıklama bekleyen kişiler de gözlerini ÖSYM’ye çevirmiş durumda. 


KPSS’de Hangi Derslerden Soru Gelir?

KPSS içerisinde soru tipleri genel kültür ve genel yetenek olarak ayrışmaktadır. KPSS içerisinde 30 Türkçe, 30 matematik, 27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 güncel soru sorulmaktadır. Bu bilgileri bilerek ilerlemek ve buna bağlı olarak doğru bir çalışma sistemi geliştirmek de büyük bir önem taşıyor. 

Eşit dağılımı ile ve farklı pek çok alandaki soru tipleri ile dikkat çeken KPSS, lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeylerinde de sorular planlamakta. KPSS sınavı sonrası en çok merak edilen konu ise KPSS soruları olmakta. 


KPSS Soru Kitapçığı Yayın Tarihi Nedir?

KPSS soru kitapçığının %10’luk bir kısmı ÖSYM tarafından 31 Temmuz 2022 itibari ile açıklandı. Kitapçığın tamamının ne zaman açıklanacağı ise merakla bekleniyor. Adaylar sınav sorularına ulaşarak kendi sonuçlarını kontrol etmek istiyorlar. 

Soru kitapçığı üzerinden doğru yanlış sayısını hesaplamak isteyen adayların bekleyişi bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Tam açıklanmaya dair henüz bir açıklama gerçekleştirilmedi. 


KPSS Atamaya Katkısı Nedir?

KPSS sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarında iş edinme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu sınavdan geçerli puanları aldıktan sonra mülakatlar doğrultusunda kadroya dahil edilme ve atanma imkanı edinmek mümkün olmaktadır. 

KPSS sınavında atanmak için öncelikle 80 puan ve üzeri puan almak gerekir. Puanın yanı sıra mülakat sürecinin de etkili ve doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.