KPSS Sonuçlarına Nasıl Bakılır?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 21 Ekim 2022
  • 337

KPSS Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

Son dönemlerin merakla beklenen açıklaması nihayet geldi: KPSS açıklandı!


Son dönemlerin merakla beklenen açıklaması nihayet geldi: KPSS açıklandı! 2022 yılında yaşanan skandallar ile adını iyiden iyiye her yaş grubundan insana duyurmuş olan KPSS, 21.10.2022 tarihinde saat 12:30 sonrasında adayların erişimine açıldı. Bu tarih ve saat aralığı sonrasında KPSS sonuçlarını görüntülemek mümkün oldu. Yaşanan yoğunluktan dolayı sistemde çökme ve donma gibi sorunlarla karşılaşıldı. 

Pek çok adayın KPSS sonuçları açıklandı haberini alır almaz sisteme girmeye çalışması nedeni ile sunucularda erişim sorunları oluştu. Peki, KPSS sınavlarının sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır?

KPSS sonuçlarına bakabilmek için yapılması gereken en önemli şey sınav sonucu sorgulama sistemlerine giriş yapmaktır. Pek çok aday e devletten mi yoksa ÖSYM’nin kendi sitesinden mi sonuçların görüntüleneceğini merak etmekteydi. Açıklama sonrası ÖSYM’nin kendi sitesi içerisinden sonuçlarına bakmak isteyen adaylar sonuç görüntüleme sayfasını bulmak için önemli bir arayış içerisine girdi. 

Yapılan açıklamalar sonrasında adayların https sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapabileceği söylendi. 


KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklandı?

Büyük bir merakla beklenen KPSS sonuçları nihayet açıklandı. Pek çok adayın büyük bir merakla ve heyecanla açıklanmasını beklediği KPSS sonuçlarının 21 Ekim 2022 tarihinde yani bugün açıklanması ile birlikte sistemde de gündemde de bir yoğunluk oluştuğu görüldü. 

ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile saat 12:30 sonrasında açıklanan sonuçların sonrasına adayların özellikle de Twitter üzerinden gündemi yoğunlaştırdığı ve bu konu üzerine trendlere girildiği görüldü. Açıklanan KPSS lisans sonuçları ile birlikte pek çok aday sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sistem içerisinden sonuçlarını görüntülemek üzere giriş yaptığı görüldü.

 Sınav sonuçları yine en çok konuşulan konulardan oldu. Bir önceki KPSS’de yaşanan skandal nedeniyle bu sene ikinci gerçekleştirilen KPSS sınavının üç oturumda gerçekleştiği bilinmekteydi. Genel yetenek ve kültür ile alan bilgisi üzerine olan oturumların sonuçlarına sorgulama ekrani üzerinden erişim sağlayan kullanıcıların hemen hemen hepsinin tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştığı görüldü. 

Genel yetenek genel kültür alanlarında yapılan KPSS sonuçları sorgulama ekranı sayesinde adayların 21 Ekim 2022 saat 12:30 tarihinden sonra sonuçlarını görüntülemeleri mümkün oldu. Adayların doğru ve yanlış cevap sayıları doğrultusunda hesaplanan puanlar kimini mutlu etmişken kimilerinin ise kızmasına neden oldu. 


KPSS Nedir?

Her yıl tekrarlanmakta olan ve özellikle alan yeterliliği, genel kültür, genel yetenek ve lisans alanlarında yapılan KPSS, YÖK tarafından uygulanmakta olan bir tespit sınavıdır. Özellikle de belli başlı alanlarda atanmak veya devlet bünyesinde çalışabilmek için KPSS’ye giren adayların her sene bu sınav için ter döktüğü bilinmekte.

2022 yılındaki soru skandalı nedeniyle sık sık tartışma konusu hâline gelmiş ve artık hemen hemen herkes tarafından bilinen KPSS’nin gerçekleşen ikinci oturumu ile birlikte pek çok kişi bu sınavın sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmekteydi. ÖSYM nihayet sınav sonuçlarını açıkladı.


KPSS İkinci Oturum Puanı Geçerli Olacak Mı?

İlk sınavın iptali ile sınavlarının sonuçlarının açıklandığı bilgisini alan adaylar bu sınavın da geçerli olup olmayacağı ile ilgili olarak araştırma süreci içerisine girdi. İlk sınavda bir yayınevine ait olduğu ve önceden bilindiği iddia edilen sorular nedeniyle iptal durumu gerçekleşmişti. İkinci sınava dair de belli başlı skandal iddiaları ortaya konduysa da bu iddialardan sonra ÖSYM açıklamaları yalanlayarak bu sınavın sonuçlarının geçerli olacağını açıkladı. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.