KPSS Önlisans Ne Zaman Yapılacak?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 21 Temmuz 2023
  • 745

KPSS Önlisans Ne Zaman Yapılacak?

KPSS Önlisans Ne Zaman Yapılacak? KPSS Önlisans Puan Hesaplama, KPSS Önlisans Soru Dağılım, KPSS Önlisans Çıkmış Sorular, KPSS tercihleri Ne Zaman? KPSS Önlisans Ne Zaman Aciklanacak?


Önlisans KPSS ne zaman sorusu kullanıcıların çok arattığı bir şey. ancak bilindiği gibi KPSS önlisans başvuruları ve Önlisans KPSS sınavı 2 yılda bir düzenlenmektedir. KPSS önlisans sınavı ne zaman sorusu şöyle yanıtlanabilir.

Önlisans KPSS başvuru açılışı YÖK tarafından en son 2022 yılında yapılmıştır. Bir sonraki sınav ve başvuru 2024 yılında yapılacaktır. KPSS Önlisans Başvuru tarihi henüz netlik kazanmamıştır. Önlisans KPSS başvuru tarihi ÖSYM tarafından açıklanacaktır.

Kamu kurum ve Kuruluşlarında işe girmek isteyen herkes bu sınava tabi olmak durumundadır. Peki KPSS nasıl bir sınavdır. Bu yazımızda tüm ayrıntıları ve soru dağılımını bulabilirsiniz.


KPSS Önlisans Puan Hesaplama

Önlisans KPSS puanı hesaplama için birçok yöntem mevcuttur. Birçok web sitesinde puanlama robotları bulunmaktadır.

Size önereceğimiz aşağıdaki linki kullanarak puan hesaplanabilir.

KPSS Puan Hesaplama


KPSS Önlisans Soru Dağılım

KPSS Önlisans sınavı Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak iki bölümdür.

Genel Yetenek kısmında adayların problem çözme, okuduğunu anlama ve yorumlamaya yönelik sorular sorulmaktadır. 

Bilgi odaklı sorular Genel Kültür bölümünde sorulur.

Soruların sayısı KPSS önlisans sınavı içerisinde 120 adettir. 60 genel yetenek, 60 genel kültür sorusu olmak üzere soru sayısı 120 ye tamamlanacak. Sınav süresi toplamda 130 dakikadır. 

Soruların ders başlıkları ise önlisans programlarında öğretilen;

  • Türkçe 

  • Matematik 

  • Tarih 

  • Coğrafya 

  • Vatandaşlık 

derslerin oluşmaktadır. Konu dağılımı bu şekilde denebilir.

Bu noktalardan daha çok bilgi soruları gelmektedir. KPSS 2024 sınavında daha çok anlamaya yönelik sorular çıkacağı tahmin edilmektedir. KPSS önlisans konuları bu başlıklardan oluşmaktadır.

ÖSYM bin yapmış olduğu YKS, TYT, AYT sınavlarında olduğu gibi uzun sorular gelebilir. Genel yetenek ile genel kültür sorularının iç içe içeceği öngörülmüştür.


KPSS Önlisans Çıkmış Sorular

KPSS önlisans soruları birçok web sitesinden bulunabilir. Bu soruların çözülmesi 2024 KPSS sınavı için önemli bir çalışma yöntemidir.

Ancak ÖSYM her sene KPSS sınavı içerisinde farklı teknikte sorulara da yer vermekte. Önlisans KPSS sonuçları da bundan çok etkilenmekte. Yetenek genel kültür eğitim noktasında birçok soruya buralardan ulaşılabilir.

Adayların genel kültür testi üzerinde yoğunlaşmasında fayda vardır. Genel kültür eğitim bilimleri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmak başarılarını artırabilir.


KPSS tercihleri Ne Zaman?

KPSS önlisans sonuçları 2024 yılındaki sınavdan sonra açıklanacaktır. KPSS önlisans tercihleri ne zaman sorusunun cevabı da bu tarihten sonra netlik kazanacak. Tüm adaylar büyük bir merakla ÖSYM bin tarihleri açıklamasını bekliyor. 

2022 de KPSS tercihleri 21 Aralık 2022 saat 10.30'da başlamıştır. Ve 28 Aralık 2022 saat 23.59'da sona erecek şekilde düzenlenmiştir. KPSS 2022/2 tercih için de bu süreler geçerlidir.

KPSS ön lisans tercihleri geniş bir süre içerisinde yapılmaktadır. Adayların aceleci davranmasına gerek yoktur.

Bakalım Önlisans KPSS 2024 tercih tarihleri ne olacak. Sınav Başvuruları ne zaman başlayacak. Belki de en önemlisi hazırlanmak için kpss önlisans kaç gün kaldı.

KPSS ön Lisans Tercihleri Nasıl Yapılır?

ÖSYM resmi web sitesi üzerinden her yapılan KPSS de bu konu için kılavuz yayınlanmaktadır. En doğrusu KPSS Kılavuzunu takip etmektir.


KPSS Önlisans Ne Zaman Aciklanacak?

En son açıklanan KPSS Önlisans sınav sonuçları tarihi Kasım 2022 olmuştur. 2024 de yapılacak KPSS Önlisans 2024 sınavı sonrasında www.osym.gov.tr üzerinden bu tarih net olarak açıklanacaktır. Kpss Tercih kılavuzu da aynı tarihlerde ÖSYM web sitesinde olacaktır.

2023 KPSS sınavı yapılmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. 

Önlisans KPSS ne zaman açıklanacak sorusuna verebileceğimiz cevap şimdilik bununla sınırlıdır.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!