KPSS Ne Zaman Yapılacak?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 09 Ağustos 2022
  • 511

KPSS Ne Zaman Yapılacak?

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen KPSS sınavı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler ışığında sınavın iptal edilmesi kararı alınmıştı.


Kısa bir süre önce gerçekleştirilen KPSS sınavı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler ışığında sınavın iptal edilmesi kararı alınmıştı. Sınavın gizlilik politikasını ihlal etmek gerekçesiyle yeniden gerçekleştirileceği açıklandıktan sonra en çok merak edilen konu yeni sınav takvimi oldu. KPSS 2022 adayları sınav iptalinin açıklanması sonrasında kpss ne zaman yapilacak, sorusunun cevabını araştırmaya başladı. 

Sınav sorularının öncesinde yayınlanmış olması gerekçesiyle kısa süre önce gerçekleştirilen KPSS sınavı hakkında pek çok eleştiri yapılmıştı. Adaylar sınavın iptalini isteyerek gözlerini ÖSYM’ye dikmiş durumdayken beklenen hamle geldi. KPSS sınavı iptali gerçekleşti. Buna bağlı olarak adaylar yeni sınav tarihini öğrenmek için sıkı bir araştırmaya girişti. Peki, kpss yeni sınavı ne zaman yapılacak?

Adaylar KPSS sınavının ne zaman yapılacağına dair araştırma yaparken ÖSYM tarafından yeni sınav tarihlerine dair de bir açıklama geldi. Yeni KPSS sınavlarının 18 Eylül 2022 tarihinde yapılması bekleniyor. Sınav takvimindeki bu değişimin nedeni sebebiyle adaylar yeniden sınava girecek ve sınav sonrası süreçlerde de belirgin bir gecikme yaşanacak.


KPSS Yeni Sınav Tarihi Açıklandı!

KPSS sınav sorularının önceden yayınlanmış olduğunun fark edilmesi üzerine son dakika haberler bu durum ile çalkalanmıştı. Sınava giren adaylar kadar girmeyenler de bu konuda şikayette bulunmuş ve ÖSYM’den bir hamle beklemişti. ÖSYM sınav iptaline karar vererek sınavın tekrarlanması gerektiğini açıkladı. Adaylar duruma sevinmişken yeni KPSS lisans sınav tarihlerini de merakla beklemeye başladı. 

ÖSYM sınavların güncellenmiş tarihini 18 Eylül olarak açıkladı. Temmuz sonunda sınava girmiş adayların yeniden sınava bu tarihlerde girmesi bekleniyor. KPSS sınav tarihleri hakkında yapılan açıklamaya göre;

  • • 2022-KPSS Lisans Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 18 Eylül 2022 tarihinde,
  • • 2022-KPSS Alan Bilgisi oturumları 24-25 Eylül 2022 tarihlerinde,
  • • 2022-ÖABT 2 Ekim 2022 tarihinde,
  • • 2 Ekim 2022 tarihinde yapılması planlanan 2022-KPSS Ön Lisans Sınavı 9 Ekim 2022 tarihinde,
  • • 18 Eylül 2022 tarihinde yapılması planlanan İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2022-Kaymakamlık) 16 Ekim 2022 tarihinde,
  • • 13 Kasım 2022 tarihinde yapılması planlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Özel Yarışma Sınavın (2022-MHUY) 18 Aralık 2022 tarihinde yapılmak üzere sınav takvimi yeniden güncellendi. 

ÖSYM tarafından yapılan bildiriye göre geriye kalan sınav tarihlerinde bir değişiklik yapılmadı. 


KPSS Sınavı Neden Ertelendi?

Sınav sonrasında ortaya çıkan görüntülere göre sınav gizliliğinin bozulduğu ortaya çıkmıştı. KPSS 2022 bu sebeple iptal edilerek yeni sınav tarihi açıklandı. 18 Eylül başta olmak üzere eylülün son haftası ÖSYM tarafından yeniden sınavların gerçekleştirilmesi üzere rezerve edildi.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre eylülün son haftasında iptali gerçekleştirilmiş sınavların tekrarı yapılacak. Adaylar bu duruma bağlı olarak lisans başvurularının ne zaman başlayacağını da merak ediyor. 


Sınav Hangi Konuları İçerecek?

ÖSYM yapılan gizlilik ihlalini kabul etmiş olarak sınav iptalini gerçekleştirmişti. Adaylar buna bağlı olarak sınavın konularında da bir değişiklik yapılıp yapılmayacağını merak ederek araştırmaya başladı. Sınav konularında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. 

ÖSYM yaptığı bildiride sınav konuları hakkında bir duruma değinmedi. Yeni hazırlanan kpss ortaöğretim sınavlarında da iptal edilen sınavdaki konular geçerli olacak. Önceki sınavda da açıklandığı gibi KPSS içerisinde soru tipleri genel kültür ve genel yetenek olarak ayrışmaktırılmakta. KPSS içerisinde 30 Türkçe, 30 matematik, 27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık, 6 güncel soru sorulması bekleniyor. 

Eşit dağılımı ile ve farklı pek çok alandaki soru tipleri ile dikkat çeken KPSS, lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeylerinde de sorular planlıyor. Sorular değişse de konular hakkında bir değişim olmayacak, bu nedenle adayların iptal edilen sınava hazırlanırken çalıştıkları konuları tekrar etmesinde fayda var. 


2022 KPSS Yeniden Yapılacak

Soruların açıklanmış olması sonucu büyük bir skandal olarak görülen 2022 KPSS sınavı yeniden yapılacak! Yeni sınav tarihlerine göre KPSS oturumlarının eylülün son haftasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu sınavların tekrarlanması ile takvimde belli başlı süreç değişiklikleri gerçekleştirilmiş olsa da KPSS harici süreçte herhangi bir değişiklik yapılması planlanmadı.

ÖSYM açıkladığı bildiri ile 2022 KPSS adaylarının yeniden sınava girmesi gerektiğini duyurdu. Yeni tarihleri ile yapılacak olan KPSS soru dağılımı merakla bekleniyor. Adaylar yaşanan skandal doğrultusunda tedirgin dursa da sınava şimdiden hazırlanmaya ve tekrarlarını yapmaya başladı. Sınav tarihlerinin neredeyse 1.5 ay sonra olması nedeniyle adaylar yeniden tekrar ve çalışma dönemine giriş yaptı. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.