Kişilik Tipleri
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 14 Haziran 2022
 • 1344

Kişilik Tipleri

Carl Jung Kişilik tipleri kuramını açıklayan kişidir. Peki kişilik tipleri nedir ve nasıl açıklanmaktadır?


Carl Jung Kişilik tipleri kuramını açıklayan kişidir. Jung un teorileri çok farklı bilim adamı tarafından araştırılmıştır ama en önemlilerinden biri de kişilik tipleridir. Kişilik Tipleri, insanların doğuştan itibaren maruz kaldığı etkileri davranışlara dönüştürmesine denir. 

Farklı pek çok kişilik tipi bulunmaktadır. İsabel Briggs Myers 16 farklı kişilik tipinin özellikleri ve davranışlarını keşfeden kişi olarak öne çıkmaktadır. Bu son derece önemli olan keşif sayesinde herkesi tespitleri ile şaşırtmayı başaran Myers, büyük yankı uyandırdı. Çünkü farlı kişilik tiplerini artık analiz edebiliyordu. 

İkna kabiliyetleri olan kişileri enneagram, iletişimde oldukça kuvvetli ve mizah açısından oldukça iyi olarak tanımlamaktadır. Güçlü bir iletişime sahip insanlar, kişileri hızlı bir şekilde etkilemede ve davranışlarını anlamada diğer insanlara göre oldukça avantaj sahibidirler. Özellikle enfj önder ve estj yönetici kişilik özelliklerine sahip olan kişiler toplumları ikna etme üzerinde oldukça iyi oldukları bilinmektedir. 


Kişilik Tipleri Nelerdir?

Kişilik Tipleri insanların duygu ve düşüncelerinde bulunan korku, motivasyon ve savunma sistemlerinin ortaya çıkması ve davranışsal olarak etkilenmesi anlamına gelir. Aynı zamanda enneagram sayesinde kişilik özelliklerini, insanlardaki bu karmaşık duygu ve düşünceleri çözümleyerek belli başlı negatif etkileri bulunan durumları yenebilir ve insan ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. 

Kişilik tiplerini iyi bilmek insanların sakladıkları duygularını anlamanıza yardımcı olur. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak duyguları ortaya çıkartarak, farklı kişilik tipleri hakkında uzmanlaşıp insanlarla kurduğunuz ilişkilerde daha tecrübeli ve bilgili olmanızı sağlamaktadır. Bu bağlamda Eğitim Kutusu tarafından sunulan Kişilik Tipleri Ve Enneagram Eğitimi’ni alarak siz de alanda yetkinlik sağlayabilirsiniz. Vermiş olduğumuz güncel ve kaliteli eğitimlerimiz ile birlikte hem sertifika sahibi olabilir hem de kişilik tipleri alanında uzmanlaşabilirsiniz. 

Bir insanın su içme şekline, ses tonuna, oturuş şekline ve bunun gibi gündelik hayat içerisinde sıradan sayılabilecek hareketlerine bakarak onun kişilik tipini ve karakterini çözümleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Her kişilik tipinin kendine özgü davranış biçimleri ve belli başlı hareketleri bulunmaktadır. Bu hareketlere ve davranış biçimlerine bağlı olarak da kişilik özelliklerini kavramak ve kişi hakkında kapsamlı bir çıkarım yapabilmek mümkün olmaktadır. 


Enneagram Teorisi Nedir?

Enneagram Teorisi insan kişiliğini birbirine bağlayan kişilik kümesi olarak tanımlanan tipoloji sistemidir. Enneagram dokuz noktalı diyagramdan oluşur. Her nokta bir kişilik tipini temsil eder. Enneagramın diyagramı üç elementten oluşur. Dış kısmı bir üçgen ve düzensiz bir altıgen içeren daireden oluşur. 

Enneagram Teorisi insanların doğuştan gelen özelliklerinin ve çevreden etkilenip sahip oldukları özelliklerin birbirleri üzerine baskıları ile ortaya çıkar ve yeni davranışsal özelliklerin insanlardaki etkilerini açıklar. Her kişilik tipine bağlı olarak geliştirilmiş farklı davranış biçimleri, savunma yöntemleri ve etik anlayışları bulunabilmektedir. Farklı kişilik tiplerindeki kişiler için siyah ve beyaz arasındaki fark, doğrunun ve yanlışın ele alınış şekli ve hatta suyun tadı dahi farklı algılanabilmektedir. 

Kişilik tipleri farklı olan kişilerin aynı grupta olmaları hâlinde benzerlik göstermeleri olasıyken farklı gruplardaki ve kişilik tiplerindeki insanlarda büyük farklılıklara rastlanabilmektedir. Elbette ki her bir insan farklı bir dünyaya ve kişiliğe sahiptir fakat genel benzerlikler ve ayrışmalar ayırt edici tiplemelerin tespitini sağlayabilmektedir. Bu noktada da kişilerin kategorize edilmesi ve belli başlı özelliklere sahip kişilerin bir tipleme başlığı altında anılması mümkün olmaktadır. 


Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi Neler İçerir?

 • Sosyal Stillerin anlamı ve çeşitleri
 • Ortak Profilller 
 • Zihinsel Merkezliler 
 • Fiziksel Merkezliler

Bu içerikler sayesinde eğitimin sonunda kişilik tiplerine dair net ve detaylı fikir sahibi olmak mümkün olmaktadır. Böylece hem kişilik tipleri hakkında hem de genel karakteristik özellikler hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. 


Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi Sertifikası

Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimini tamamlayarak Eğitim Kutusu Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi Bitirme Sertifikası almaya hak kazanırsınız ve uluslararası geçerliliği olan eğitim bitirme belgesi sahibi olursunuz. Bunlarla birlikte üniversite onaylı eğitim bitirme sertifikanız da diğer belgelerle birlikte size iletilecektir. Sertifikalarınızı resmi başvurularınızda kullanabilirsiniz. Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimini bitirdiğinizde eğitim sınavına gireceksiniz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sertifikalarınızı iletişim kanallarımızdan bize ulaşıp talep ederek en hızlı şekilde alma imkânı edinebilirsiniz.  


Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi Nasıl Alınır?

Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi almak için Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi sayfasını açınız. Ana sayfadan ya da yazıya eklemiş olduğumuz linkten eğitim sayfasını açabilirsiniz. Ardında istediğiniz zaman satın al butonunu tıklayarak satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından eğitimlerim sayfasından Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi’nize başlayabilirsiniz. 


Enneagram Eğitimi’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir? 

Eğitim Kutusu tarafından alınan Kişilik Tipleri ve Enneagram Eğitimi’nin alınması hâlinde elde edilebilecek bazı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Karşınızdaki kişileri çok daha rahat anlayabilecek ve empati yeteneğinizi geliştirebileceksiniz.
 • İkili ilişkilerinizde karşı tarafın istek ve düşünceleri hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. 
 • Daha sağlıklı ve kaliteli ilişkiler kurabileceksiniz.
 • Kendinizle uyumlanabilecek kişileri kolaylıkla tespit ederek çevrenizdeki kişileri buna bağlı olarak belirleyebileceksiniz. 
 • Duygusal anlamda kendinizi de çok daha rahat çözümleyebileceksiniz.

Bu avantajların yanı sıra kendini ifade noktasında gelişim göstermek, huzursuzluk duyulan noktaları daha rahat çözümlemek gibi artı yönlere de rastlamak mümkün olmaktadır. Kişisel anlamda gelişiminize daha fazla yatırım yapmak ve daha farklı yönlerden de gelişim gösterebilmek istiyorsanız size önerebileceğimiz şu eğitimleri de inceleyebilir ve en güncel bilgilerle özel olarak hazırlanmış eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz:


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.