Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Öneriler
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 30 Haziran 2022
 • 897

Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin Öneriler

Sosyal hayatta, iş hayatında ve hayatın farklı pek çok alanında yaşanan gelişimlerin etkisi oldukça büyük oluyor. Peki kendini geliştirme yolları nelerdir?


Kendinizi geliştirmenin yollarını hiç düşündünüz mü? Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydururken bizlerin de değişiklikler yaşaması gerekiyor. Kendini geliştirmek ve pozitif yönlü bir değişim süreci içerisine girmek bu nedenle büyük önem arz ediyor. 

Kendini geliştirmek isteyenler bu nedenlere bağlı kalarak sıklıkla araştırma yapıyor. Sosyal hayatta, iş hayatında, gündelik yaşantıda ve hayatın farklı pek çok alanında yaşanan bu değişim ve gelişimlerin etkisi son derece büyük oluyor. Peki, kendini geliştirme yolları nelerdir?


Kişisel Gelişim Sağlamak İçin Takip Edilecek Adımlar Nelerdir?

Kişisel gelişimi sağlayabilmek adına takip edilebilecek belli başı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:


 • 1. Bol Bol Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Kitap okumanın hem zihinsel hem de kültürel anlamda gelişimi sağladığı ve kişisel gelişime büyük katkılarının olduğu bir gerçek. Kitap okumak, kişilerin kelime haznelerinin, çok yönlü düşünebilme becerilerinin ve kendini ifade etme noktasındaki becerilerinin gelişmesine de büyük katkı sağlamaktadır. Bütün bu nedenlere balı olarak kişisel gelişim sağlamak isteyen ve kişisel yatırım yapmak isteyen kişilerin kitap okuması son derece mühimdir.

Siz de kitap okuyarak kişisel gelişiminizde büyük yol kat edebilirsiniz. Okunacak kitap belirleme noktasında sorun yaşıyorsanız, En Çok Okunan Kitaplar başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.


 • 2. Yeni Hobiler Edinin ve Kendinizi Farklı Alanlarda Deneyin 

Hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmadınız mı? Kişisel gelişimi engelleyici en temel unsur rutin bir hayatın benimsenmesi ve herhangi bir hareketliliğe yer vermeden tekrar yöntemiyle günün tamamlanmasıdır. Bu noktada yeni hobiler edinmek ve farklı alanlarda denemeler yapmak kişinin gelişimi noktasında son derece etkili olmaktadır. Rutinlerin ve belirli süreçlere bağımlı kalmanın uzun vadede kişinin vaktini de verimsiz geçirmesine neden olacağı için düzgün bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. 


 • 3. Nefes Egzersizleri Yaparak Kontrolü Ele Alın

Nefes egzersizleri yapmanın kişisel gelişime beklenenin aksine büyük katkısı bulunuyor. Nefes alışverişini kontrol etmenin hem bedensel hem de psikolojik pek çok olumlu etkisinin bulunması elbette ki gelişim gösterilmesinde rol oynuyor. Kişilerin kendimi nasıl iyi hissederim, sorusuna yanıt ararken özellikle nefes alışverişini kontrol etmekle ilgili tavsiyelerle karşılaştığı görülüyor. İyi hissetmeyi sağlamasının yanı sıra nefes egzersizlerinin kişinin fiziksel olarak da çok daha rahat ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu biliniyor. 

İnsan kendini iyi hissetmek için çeşitli uğraşa vakit ayırsa da günlük hayatın içerisinde, stresle baş etmek ve iyi yönde gelişim sağlayabilmek için nefes alışverişi yapılması çok daha etkili olabilmektedir. Nefes kontrolü sağlayabilmek için meditasyon, yoga gibi yöntemlere başvurmak mümkündür. Bu noktada sizler için özel hazırlanmış olan Meditasyon Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Eğitimimizi aldıktan sonra hem ruhani anlamda gelişim sağlayabilir hem de nefes  kontrolünüzü sağlayarak gelişim sağlayabilirsiniz. 


 • 4. Zaman Yönetiminizi Sağlayın

Zamanı verimsiz kullanmak da kişisel gelişimi olumsuz etkileyen önemli etkenlerdendir. Zaman yönetiminizi sağlamak ve zamanınızı verimli değerlendirmek bu noktada yapabileceğiniz en doğru hamle olacaktır. Zaman yönetimini sağlamak noktasında yapılabilecek en etkili hamle sosyal medyada geçirilen verimsiz vakti azaltmak ve bu vakti kişisel gelişime harcamak olacaktır. 

Kendinize yeni alışkanlıklar edinmek ve vaktinizi bu alışkanlıklar çevresinde harcamak kişisel gelişiminizi destekleyici bir hamle olacaktır. Buradaki yeni alışkanlıklardan kasıt elbette ki kişilerin vakitlerini alacak olumsuz türden veya gelişimi desteklemeyecek türden yenilikler değildir. Yapılması gereken köklü değişimler ve yeni aktiviteler kişinin gelişim sürecini olumlu anlamda etkileyecektir. 

Siz de zaman yönetiminizi sağlama noktasında gelişim göstermek istiyorsanız, sizler için özel hazırlamış olduğumuz Zaman Yönetimi Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla planlama yapabilir ve bu planlamaya bağlı kalarak vaktinizi en iyi şekilde yönetme imkânı edinebilirsiniz. 


 • 5. Yabancı Dil Öğrenmeye Mutlaka Vakit Ayırın 

“Bir lisan bir insan” sözünü duymayan kimse kalmamıştır herhalde. Yeni bir dil öğrenmeniz, hayatınızın herhangi bir alanında faydasını görebileceğiniz, çok yönlü bir gelişim süreci olacaktır. İş hayatınızda da sosyal hayatınızda da dil öğrenmenizin pek çok faydası olacaktır. 

Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda analiz, zaman ve süreç yönetimi gibi becerilerinizin gelişimini de destekleyerek farklı pek çok noktadan olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Dil konusunda kendinizi geliştirmek için Dil Eğitimleri kategorimiz içerisinde yer alan İngilizce A1-12 Eğitimi, İngilizce B1-B2 Eğitimi veya Almanca A1 Eğitimi’mizi alabilir ve dil alanında gelişim sağlayabilirsiniz. 


 • 6. Bir Spor Dalıyla İlgilenin ve Kendinizi Geliştirin

Sporla ilgilenmek hayatınızın her alanında etkisi olacaktır. Hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi destekleyici etkisi bulunan spor, aynı zamanda psikolojiyi de pozitif etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Hareketlilik hem gelişim hem de ruh hali belirleme noktasında etkilidir. 

Siz de spor yaparak kişisel gelişiminizi desteklemek için önce kendinize uyumlu olabilecek bir spor dalını belirlemelisiniz. Bu noktada dilersiniz sizlere özel olarak hazırladığımız Aikido Eğitimi’mizden de faydanabilirsiniz. Aikido yalnızca spor alanında değil, psikolojik, fizyolojik ve ruhani boyutta gelişim göstermenize katkı sağlaması nedeniyle de bu süreçte tercih edebileceğiniz spor dalları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Derin bir felsefeye sahip olan Aikido hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Maltepe Aikido’yu da ziyaret edebilirsiniz. 


 • 7. Sosyal Etkinliklere Katılın ve Yeni İnsanlarla Tanışın

Farklı sosyal faaliyetlere katılmak ve yeni insanlarla tanışmak da elbette kişisel gelişim gösterme noktasında son derece etkili olmaktadır. Karşılıklı etkileşimler sayesinde insan ilişkilerinin geliştirici özelliklerinden faydalanılabilmektedir. 

Tanışılan yeni insanlarla bilgi alışverişi yapmak, iletişim kurmak ve karşılıklı etkileşimde bulunmak, kişisel gelişimi desteklemektedir. Bu noktada sizlere özel hazırlamış olduğumuz ve ücretsiz olarak alabileceğiniz İletişim Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. 


 • 8. Müze Gezmek, Tiyatroya Gitmek Gibi Sanatsal Aktivitelere Katılım Sağlayın

Müze gezmek, tiyatro ve benzeri sanatsal aktivitelere katılım sağlamak, elbette ki kişisel gelişiminizi desteklemektedir. Bu aktiviteler sayesinde özellikle genel kültür, sanat ve tarih alanlarında gelişim gösterebilirsiniz. 

Üstelik bu tarz sanatsal aktiviteleri hem tek başınıza hem de başkaları ile birlikte yapabiliyor olmanız da avantaj sağlıyor. Bir heykelin suratına bakarak sanatçının duygularını çözümleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu noktada müze gezerken veya tiyatro yorumlaması gerçekleştirirken analiz becerilerinizi kuvvetlendirmek ve sanata bakış açınızı derinleştirmek için vermekte olduğumuz Kişilik Tipleri Ve Eneagram Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bu eğitimi aldıktan sonra bir heykelin yontulma şekline bakarak dahi heykeltıraş ve eserinde yansıtılan duygular hakkında fikir sahibi olmanız mümkün olacaktır. 


 • 9. Farklı Kültürlere Ait Filmler İzleyin 

Kültürleri tanıyabilmenin en önemli adımı, o kültüre ait sanat eserlerini incelemektir. Farklı milletlere ait edebi eserleri, resimleri inceleyerek de fikir sahibi olmak mümkün olsa da bir milleti en iyi tanıyabilmenin yolu filmlerini incelemekten geçer. Filmler içerisindeki ayrıntılar, bakış açıları, işlenen konular filmin ait olduğu kültüre dair pek çok öge barındırmaktadır. 

Hem kişisel gelişim göstermek hem de farklı kültürlere dair çok daha kapsamlı bilgi edinerek donanım sahibi olmak istiyorsanız bu maddeyi muhakkak dikkate almalısınız!


 • 10. Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Alışkanlıklarımız kimi zaman avantaj sağlarken kimi zaman da ayağımızdaki birer pranga olabilmektedir. Bu nedenle alışkanlıkları değiştirmek ve rutinden kurtulmak, kişisel gelişimi destekleme ve hayat kalitesini arttırma noktasında son derece etkilidir. 

Alışkanlıklarınızı değiştirerek siz de kişisel gelişim sürecinize katkı da bulunabilirsiniz. Bu süreçte yeni eğitimlere yönelerek de kendinizi geliştirmeniz mümkün.


 • 11. Online Eğitimler Alın

Uzaktan eğitimler alarak sizler de kolaylıkla kişisel gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Farklı pek çok kategorideki eğitimlerimizden faydalanabilir ve çeşitli alanlarda gelişim sağlayabilirsiniz. Özellikle kişisel gelişiminizi destekleyici eğitimlerden faydalanmak istiyorsanız, Kişisel Gelişim Eğitimleri başlığı altındaki eğitimlerimiz arasından tercihte bulunabilirsiniz. 

Siz de vermekte olduğumuz eğitimler sayesinde kısa süre içerisinde kendinizi geliştirebilir ve bu gelişim süreci sonrasında sertifika sahibi olabilirsiniz. Elde ettiğiniz sertifikalarınızı bir düşünün, bunun gelişiminizin yanı sıra özgeçmişinize ve yaşantınıza katkısı nasıl olurdu? Siz de bir an önce eğitimlerimizden faydalanarak gelişiminizi destekleyebilir ve bu fırsatlardan faydalanabilirsiniz! Kişisel gelişim hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için ayrıca diğer Kişisel Gelişim bloglarımızı da inceleyebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.