Karşınızdakini Nasıl İkna Edersiniz?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 01 Ekim 2022
  • 382

Karşınızdakini Nasıl İkna Edersiniz?

İkna kabiliyeti gerektiren pek çok tartışma içerisinden galip olarak ayrılmanın tek yolu karşınızdakinden çok daha iyi bir ikna gücüne sahip olmak.


Birçoğumuz zaman zaman ikna tartışmalarına ve fikirlerin zıtlıklarından doğan gerginliklere maruz kalmışızdır. İkna kabiliyeti gerektiren pek çok tartışma içerisinden galip olarak ayrılmanın tek yolu ise en iyi ikna gücüne sahip olmak.

Fikirlerin paylaşıldığı ortamlardan ziyade, özellikle müzakere ve münazara mantığına dayalı konuşmalar sırasında karşınızdakini ikna etmenizin önemi son derece büyük olmakla birlikte esas hedefinizdir.

Karşınızdaki kişiyi ikna edebilmek için neler yaparsınız? Bu soruyu bir düşündüğümüzde verebileceğimiz pek çok cevap olduğunu fark ediyoruz. Peki, bu cevaplar yeterli mi?

Karşınıza ikna kabiliyeti aşırı yüksek birinin çıktığını düşünün. Ne derseniz deyin savınızı çürütüyor, bir boşluk veya hata bulup size karşı kullanıyor. Ne yapardınız? İşte bu anlarda ne yapacağınızı düşünmekle vakit kaybetmek yerine ileri seviye ikna kabiliyetinizle tartışmayı kazanmak istemez miydiniz? Cevabınız evetse sizler için hazırlamış olduğumuz İleri Seviye İkna Teknikleri Eğitimi’mize katılabilirsiniz! 


Etkili İkna Taktikleri Nelerdir?

İnsanları ikna etmek noktasında pek çok kişi etkili ikna taktiklerini düşünmektedir. Peki, etkili ikna teknikleri nelerdir?

Bir insanı etkileyebilmek ve kontrol altında tutabilmek için yapılması gereken en önemli şey yüksek seviyede ikna kabiliyetine sahip olmaktadır. İkan kabiliyetine sahip olmanın hayatın her alanındaki etkileri ve faydaları son derece fazladır. 

Bir kişiyi ikna etmek gündelik hayatta başka, iş hayatında başka anlamlar ve faydalar taşısa da temelde bakıldığında ikna kabiliyeti yüksek olan kişinin durumu veya konuyu yönetme ve liderlik etme yetisine sahip olduğu görülebilir. 

İkna kabiliyetini güçlendirirken yapılması gereken bir diğer şey de liderlik vasfını geliştirmektir. İkna gücü, liderlikle birlikte yürütülebilir ve hatta desteklenebilir bir şeydir. Bu nedenle de ikna kabiliyetini geliştirirken liderlik üzerine ilerlemek de mantıklı bir hamle olacaktır. Bu noktada İleri Seviye İkna Teknikleri Eğitimi’miz ile birlikte Liderlik Eğitimi’mizi de alabilirsiniz. 


Satışta İkna Etkisi

İkan kabiliyetinin etkileri hayatın farklı alanlarında görülebilse de özellikle satış üzerine kurulu mesleklerde ve iş hayatında ikna gücünün önemi son derece fazladır. Müşterilere bir ürünü veya hizmeti satmak için bazı ikna tekniklerinin uygulanması gerekmektedir. İşte satışta ikna etkisini şu maddelerle incelememiz mümkün:


  • • Rica Algısı Yaratmak

Bir insanın bir şeyi yapmasını istediğimizde ondan ters tepki almamak adına ilk etapta rica algısı yaratmayı deneriz. Bu rica algısının temel nedeni karşı tarafta tedirginlik uyandırmadan onların bir şeyi yapmayı kendilerinin istemelerini beklemektir. Satışın ilk aşamalarında veya gündelik hayatta bu kullanılabilir. Satış için pek etkili bir yöntem olmasa da başka teknikler de elbette vardır. 


  • • Zorunda Hissettirmek

Bir insanın bir şeyi yapmasında ilk tekniğin aksine bir zorundalık algısı oluşması da etkili olabilmektedir. Burada kastedilen “almak zorundasınız” gibi bir tavır değil elbette. Asıl olması gereken şey satışı yapılan ürünün veya hizmetin olmazsa olmaz olduğunu hissettirmektir. Müşteride oluşturulmaya çalışılan algının başarılı olması sayesinde müşteri ürünü alacaktır. 

Zorunda hissettirmek sıklıkla uygulanan bir taktiktir. Ünlü markaların reklamlarında dahi sıklıkla başvurdukları bu taktik ile müşterilerde ürüne veya hizmete karşı olmazsa olmaz düşüncesi oluşturularak satış oranı artırılıyor. 


  • • Hayal Kurdurmak 

Üzerine hayaller kurduğumuz şeyleri almak için çok daha istekli olduğumuz bir gerçek. Mesele çok ünlü markaların bilgisayarlarını almak için güçlü bir istek duyduğumuz bir gerçek. Peki bunun nedeni ne? Başka bir bilgisayar dahi işimizi görebilecekken özellikle belli bir markayı istememizin temelinde kurduğumuz hayaller yatıyor olabilir mi? 

İşte hayal kurmanın satış üzerindeki etkileri bu kadar büyük. Siz de etkili bir şekilde satış yapmak ve insanları satışa ikan edebilmek için iknanın ve hayal kurmanın gücünden faydalanabilirsiniz. 


  • • İstek Değil İhtiyaç Algısı Yaratmak 

İkna tekniklerinde en etkili olanlardan bir tanesi de ihtiyaç algısı yaratmaktır. İnsanlar ihtiyaçlarını almak için girdikleri marketlerden neden ihtiyacı olmayan şeyleri alarak dönerler hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi ürünlerle bir araya gelindiğinde beynin ihtiyaç algısı yaratması olabilir mi?

Büyün bu soruları kendinize sorduğunuzda aslında içinde olduğunuz sistem sizi bir hayli şaşırtacak. Satış yapmak için en çok faydalanılan ikna tekniği istek değil ihtiyaç algısını yaratmaktır. Bu algı sık sık faydalanılan ve özellikle de büyük markaların tercih ettiği satış tekniklerindendir.


Siz de satış teknikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Satış Eğitimleri kategorimiz içerisinde yer alan eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. Bu eğitimleri alarak hem daha etkili satış yapmayı hem de etkili ikna tekniklerini öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bu fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.