Kariyer Fikirleri
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 17 Ağustos 2022
  • 796

Kariyer Fikirleri

Kariyer planlaması yapmaya daha küçük yaşlardayken başlarız öyle değil mi? Hepimize sorulmuştur büyüyünce ne olacaksın, sorusu. Peki büyük de ne olduk?


Kariyer planlaması yapmaya daha küçük yaşlardayken başlarız öyle değil mi? Hepimize sorulmuştur büyüyünce ne olacaksın, sorusu. Peki büyük de ne olduk?

Küçük yaşlardan beri hepimizin hayalini kurduğu bir kariyer planlaması bulunuyor. Zaman içerisinde bu planlarda değişiklikler görülse de genel itibariyle iş hayatında ilerleme kaydedebilmek için belli başlı bir kariyer planı çizilmesi gerekiyor. Gösterilecek gelişimin yanı sıra bütün hayatımızı yakından ilgilendiren kariyer planlamasının bu nedenle önemi son derece büyük. 

Kariyer inşası gerçekleştirebilmek için öncelikle iyi bir planlama yapmamız gerekir. Doğru bir şekilde planlanmamış ve doğru hamlelerle ilerleme kaydedilmeyen bir kariyerin sonucunda olumsuzluklar yaşamak çok daha olağandır. Bu nedenle kariyer planlaması yaparken doğru kariyer fikirlerini değerlendirmeye almak gerekiyor. 

Doğru bir kariyer planlamasından kasıt çok fazla kazandıran herhangi bir meslek seçmek olmuyor. Doğru meslek belirlemesi yapabilmek için öncelikle kişinin kendisini ve kendi yeteneklerini keşfetmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra istek ve çalışmak da kariyer planlamasının anahtarları oluyor. 

Kariyer planlaması deyince özellikle günümüzdeki birçok kişi yurt dışında çalışma imkanlarını araştırıyor. Kariyer fikirleri de bu nedenle uluslararası geçerli olabilecek ve geleceğin meslekleri arasında görülen bir mesleği kariyer planları arasına dahil ediyor. Peki, en iyi kariyer planlaması nasıl yapılmalı?


Parlak Bir Kariyere Nasıl Sahip Olurum?

Parlak bir kariyere sahip olmak herkesin hayali. Bu nedenle doğru bir planlama yaparak ilerleme kaydetmek büyük önem taşıyor. Özellikle meslek seçimi yapmak için araştırma gerçekleştiren kişilerin en sık merak ettikleri konu nasıl parlak bir kariyere sahip olabilecekleri oluyor. 

Alanda uzmanlaşmak ve parlak bir kariyere sahip olmak için öncelikle doğru ve kişinin kabiliyetleri ile uyumlu bir mesleği tercih etmesi gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da her mesleğin bize uyumlu olmaması gibi her uyumlu olduğumuz mesleğin de kariyerimizi parlatmayacağı detayıdır. 

Örneğin; garson olarak pratik ve hızlı çalışma sergilememiz bu mesleğin bizleri kariyer noktasında en tepeye çıkarabileceği anlamına gelmemeli. Elbette ki garsonluk da ihtiyaç duyulan ve her daim istihdam sağlanan meslek kollarından birisi. Fakat büyük ve parlak kariyer hedefleri olan kişiler için bu meslek kolu pek uygun değil. Burada vurgulanan nokta mesleğin yetersizliği veya yanlışlığı değil, seçimin yanlışlığı.

Bu nedene bağlı olarak bakıldığında parlak bir mesleğe sahip olmanın ana koşulu olarak yükselme imkanları barındıran ve devamlılığı bulunan, geleceğin meslekleri arasından bir tercih yapmak gerekiyor. 


Kariyer Nasıl Yükseltilir?

Kariyer yükseltebilmek için öncelikle buna elverişli bir alanda çalışma sergilemek gerekiyor. Bu noktada meslek tercihi ve doğru kariyer planlaması son derece mühim. Yükselmenin mümkün olduğu, devamlı ihtiyaç duyulan ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda çalışma sergilemeniz hâlinde, sizler de o hayalini kurduğunuz parlak özgeçmişe ve kariyere sahip olabilirsiniz. 

Parlak bir kariyer için tercih edilebilecek başlıca meslekler şu şekilde:

Siz de parlak bir mesleğe sahip olmak ve daima gelişim göstererek ilerlemek için yukarıda belirtilen meslekler başta olmak üzere hiç bitmeyecek alanlarda çalışma sergileyebilirsiniz. Özellikle dijitalle entegrasyonun artış gösterdiği günümüzde parlak bir kariyere sahip olmanın en temel yolu bilişim alanlarında ilerleme kaydetmek ve teknoloji ile dijitale yoğunlaşmak. Siz de bu alanlarda çalışma sergileyerek parlak kariyerinize sahip olabileceksiniz.


Parlak Bir Kariyer İçin Tercih Edilecek Meslekler

Üniversite tercih sonuçları sonrasında gerçekleştirilen kariyer planlamalarında gençler özellikle yalnızca üniversiteyi baz almayan, kariyerini parlatabilecek alanlara yöneldi. Siz de parlak bir kariyer istiyor fakat bunu yalnızca yükseköğretime bağlamak istemiyorsanız şu eğitimlerimizi sizlere önerebiliriz:

Siz de bu eğitimleri alarak özellikle yazılım ve bilişim alanlarına odaklanarak kariyerinizi çok daha parlak noktalara taşıyabilirsiniz. Bu sayede dijitalleşen dünyada rahatlıkla yer edinerek kariyerinizi dilediğiniz şekilde çizebileceksiniz. Parlak bir kariyere sahip olmak bir tık uzağınızda. Bu fırsatları kaçırmayın!


Yalnızca Sertifika Sahibi Olarak Kariyer Edinebileceğiniz Alanlar Nelerdir?

Siz de yalnızca sertifika sahibi olarak kariyerinizi şekillendirmek ister miydiniz? Eğer ki uzun süreli bir eğitim sürecine maruz kalmadan, yalnızca sertifika sahibi olarak meslek edinmek istiyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz! 

Eğitim Kutusu olarak almanız hâlinde meslek edinmenizi mümkün kılacak eğitimlerimiz şu şekilde:

Bu eğitimleri alarak sizler de meslek sahibi olabileceksiniz. Eğitimlerinizi başarıyla tamamlayarak sınavınızı da geçmeniz halinde sertifikanızı edinebilir ve sonrasında ilgili alandaki kariyer yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Kariyer sahibi olmak ve başarılı bir şekilde meslek edinme sürecinizi sürdürmek için sizler de bizi tercih edebilir ve kaliteli eğitimin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede sizler de iş hayatında varlığınızı ortaya koyacak ve alandaki yetkinliğinizi sertifikalarınız sayesinde kanıtlayabileceksiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.