Jest Mimik Eğitimi Nedir?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 17 Eylül 2022
  • 700

Jest Mimik Eğitimi Nedir?

Kendimizi ifade ederken beden diline ne sık başvuruyoruz, öyle değil mi? Peki, jest ve mimik nedir, ne işe yarar?


Kendimizi ifade ederken beden diline ne sık başvuruyoruz öyle değil mi? Hemen hemen her duygumuzu yansıtmak için jestlerimize ve mimiklerimize başvuruyoruz. Peki, jest ve mimik nedir, ne işe yarar?

Jest ve mimikler, beden dilimizin duygularımızı dışa vurum şekli olarak açıklanabiliyor. Kaba bir tabirle yapmış olduğumuz el ve kol hareketleri, duygu ve düşüncelerin temel yansıması olarak karşımıza çıkarlar. Kendimizi etkili bir şekilde ifade edebilmenin yolunu, anlatımı vücudumuzla, el kol ayak hareketlerimizle ve yüz ifadelerimizle kuvvetlendirmekte buluruz. 

Jest ve mimik eğitimi, bu vücut hareketlerini etkili bir şekilde yansıtmayı öğretmeyi hedefler. Bu eğitimle asıl amaçlanan şey kişilerin durumlara karşı vermiş oldukları bedensel tepkileri kontrol altına almaktır. Etkili iletişim kurmanın temelinde doğru beden dili de yer aldığı için bu öğretiler son derece önemlidir. 

İş hayatının da gerekliliklerinden biridir beden dilini doğru bir şekilde kullanabilme yetisi. Bu nedenle de sık sık çalışanların beden dillerini etkili kullanma noktasındaki eğitimlere katılması veya bu konudaki öğretileri alması beklenir. 

Jest ve mimiğin bir ürünü satarken bile kâr oranınızı artırabileceğini söylesek ne düşünürdünüz? İş hayatında özellikle kendini etkili ifade edebilmenin önemi son derece büyüktür. Kendini doğru ifade edebilmek için ise kişilerin beden dillerini etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. 


Etkili Bir İlk İzlenim İçin Jestler ve Mimikler Nasıl Olmalı?

Etkili bir ilk izlenim bırakabilmek için günlük yaşamda da iş yaşantısında da jest ve mimiklerin kontrollü ve doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kişinin duygu ve düşüncelerini karşı tarafa doğru bir şekilde aktarabilmesini sağlamak için dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi budur. 

Jest ve mimikler, bir insanı anlamak için ilk dikkat ettiğimiz noktalardır. Bir insanın tavırlarını, ruh halini, duygularını ve düşüncelerini en rahat jest ve mimiklerine bakarak anlayabiliriz. Karakter analizi yapmak için dahi jest ve mimikleri incelememiz gerekmektedir. 

Doğru bir şekilde karakter analizi gerçekleştirebilmek için de jest ve mimikleri inceleyebiliriz. Bütün bu nedenlere bağlı olarak diyebiliriz ki jest ve mimik analizini doğru yapmak son derece önemlidir. Doğru bir şekilde kişileri analiz edebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi 

Jest ve Mimik Eğitimi almanız halinde kendinizi çok daha rahat bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenecek ve bu sayede kolaylıkla kendinizi karşı tarafa yansıtabileceksiniz. Etkili bir şekilde kendinizi ifade edebilmek ve hem günlük yaşantınızda hem de iş-eğitim yaşantınızda öne çıkmak istiyorsanız bu eğitimi alarak dilediğiniz şekilde beden dilinizi kullanabilme ve insanlar üzerinde etki kurabilme yetisini edinebilirsiniz. 


Karşınızdakileri Beden Dilinizle Etkilemenizi Sağlayacak 3 Tüyo!

Karşınızda kim durursa dursun onu etkilemek ve sizi unutmasını imkânsız hâle getirmek mi istiyorsunuz? O hâlde tam da olmanız gereken yerdesiniz. İşte, karşınızdakileri beden dilinizle etkilemenizi sağlayacak 3 temel tüyo!


  • 1- Göz teması kurmak

Beden dilinde en önemli konulardan birisi göz teması kurarak konuşmaktır. Bir kimseyle doğrudan konuşurken ona dinlediklerinin ve konuşan kişinin önemli olduğunu hissettirebilmenin temel yolu, göz teması kurmaktır. 


  • 2- Baş dik hafif öne doğru eğilerek konuşmak

Başınızı eğerek konuşmamanız bu maddede son derece önemli. İnsanlar ciddi konuları konuşurken tabir-i caiz ise sopa gibi durmak yerine öne doğru hafif eğilerek konuşurlar. Fakat başı da vücutla birlikte öne doğru eğmek karşımızdaki kişiye boğun eğdiğimiz gibi bir algıya sebep olabileceği için bunu yapmamız son derece yanlış olacaktır. 


  • 3- Ayak uçlarınızı konuştuğunuz kişiye bakacak şekilde ayarlamak 

Bir konuşma sırasında ayak uçlarımızın ilgilendiğimiz ve dikkate aldığımız kişilere doğru baktığını biliyor muydunuz? İstemsiz yapılan bedensel hareketlerden bir tanesi olan bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Konuştuğunuz ve odak noktanız olan kişiye doğru ayak uçlarınızı yönlendirmeniz, dikkatinizin ona doğru olduğunun anlaşılmasında etkili olacaktır. 


Bonus: Kaşlarınızı kaldırmak

Dikkatimizi çeken ve ilgiyle dinlediğimiz bir kimseyle konuşurken istemsiz kaşlarımızı havaya kaldırırız. Bu bizim şaşırıp merak ettiğimizi ve ilgili olduğumuzu hissettirmekte de son derece etkilidir. Bu nedenle konuşma sırasında dinleyici rolünü aldığınızda, yer yer hafif kaşlarınızı kaldırmanız ve odaklanmanız; karşınızdaki kişiye tatmin sağlayacak ve onu dikkatlice dinlediğinizi göstermede etkili olacaktır. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.