İş Odaklı Çalışma Nedir?
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 27 Ekim 2022
 • 554

İş Odaklı Çalışma Nedir?

Bir işi yaparken elbette ki hepimiz işi en iyi şekilde yapmayı isteriz. Fakat bazı zamanlarda stresimiz nedeniyle beklediğimiz performansı alamayabiliriz.


Gün içerisinde odağımızın dağılmasına sebep olacak pek çok etkenle karşılaşmaktayız. Özellikle de iş hayatı içerisinde bu gibi olayların etkilerinin son derece olumsuz olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu noktada yapılan işe bağlı kalabilmek ve iş yerinize ve işinize olumsuz bir etkide bulunmadan işinizi sürdürmek de zorlayıcı olabilmektedir.

İş hayatı içerisinde iş odaklı bir şekilde çalışma sergilememiz beklenir. Bu noktada dikkatimizi dağıtan şeylerle karşılaştığımızda odaklanmamız ve işimizi istediğimiz şekilde yapmamız mümkün olmayacaktır. Verimimizin düşmemesi ve yaptığımız işten çok daha fazla verim alabilmemiz için odağımızın kaymasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak da son derece önemlidir.

İş yaparken genellikle yöneticilerimizden iş odaklı çalışma kavramını en az bir kez duymuşsunuzdur. Özellikle de proje bazlı çalışmalar dahilinde odaklanılmış bir şekilde süreci yürütmenizin beklenmesi belki de üzerinize daha fazla baskı ve stres oluşturduğu için çok daha fazla paniklemenize sebep olmaktadır. Ne olursa olsun işe odaklanmanızı engelleyen ve iş odaklı çalışma sergilemenizin önüne geçen bütün durumları engellemeniz gerekmektedir. Etkili bir şekilde çalışabilmek ve çalışmalarınızdan verim alabilmek için bu son derece önemlidir.

Bir işi yaparken veya sürdürürken elbette ki hepimiz işi en iyi şekilde yapmayı ve işi başarıyla tamamlamayı isteriz. Fakat bazı zamanlarda odağımızın kayması ve stres yüzdemizin çok fazla yükselmesi sebebiyle beklediğimiz performansı alamayabiliriz. Peki, bu anlarda neler yapılmalı?İş Odaklı Çalışmak İçin Neler Yapmalısınız?

Kendiniz için ve aynı zamanda şirketiniz için son derece önemli bir projenin sorumluluğunun size verildiğini düşünün. Bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi elbette ki hepimiz isteriz fakat bu anlarda  tıpkı sakınılan göze çöp batması gibi deyişlerle de desteklenen durumlarda hepimizin işlerinden istediği verimi alamayarak çalıştığı görülebilmektedir. Bu durumu engelleyebilmek ve çok daha verimli bir şekilde çalışma sergileyebilmek için öncelikle odaklanmayı engelleyen unsurları tespit etmek gerekir. 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum şudur: Olmazsa olmazlar dediğimiz bazı şeyler dahi odağımızın kaymasına neden olabilmektedir. Bu durumları tamamen bırakamasak da en azından çalışırken bu unsurlardan kopmamız hizmeti veren bizlerin işini daha verimli yapmasına katkı sağlayacaktır. 

İşe odaklı çalışma sergileyebilmek için bu noktada odağınızın kaymasına sebep olabilen noktaları kendinizce tespit etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse günümüzde en çok odak kaymasına ve dikkat dağınıklığına yol açan unsurlar şu şekildedir:

 • Sosyal medya
 • Yoğun iş baskısı
 • Mükemmeliyetçilik duygusu
 • Tükenmişlik sendromu
 • Depresyon ve anksiyete
 • Aktif sosyal yaşantı
 • İlişkiler içerisindeki dengelerin şaşması
 • Yeterli uykunun ve besinin alınmaması

Bu gibi unsurlar gün içerisinde odağımızın sık sık kaymasına ve işten istediğimi verimi alamamamıza neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle bu unsurlar içerisinden veya daha farklı unsurlardan hangilerinin bize engellediğini tespit etmeli ve özellikle de stres seviyemizde azalma yaşayabilmek için bu alanda çeşitli çalışmalar sergilemeliyiz.

Özellikle odağımızı artırabilmemiz için yapabileceğimiz belli başlı çalışmalar vardır. Bu çalışmalardan en başta gelenlerden bir tanesi meditasyondur. Günümüzde meditasyon yapmanın hem ruhani yönden güçlenmeye hem odağı artırmaya hem de dikkat seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu aşamada bu aktivitenin odağı artırmaya ve iş odaklı çalışmaya etkileri son derece fazla olacaktır.İşe Odaklı Çalışmada Freelance Etkisi

Günümüzde yaygınlaşan ve daha sık bir şekilde tercih edilir hale gelen freelance çalışma sisteminin de işe odaklanmada problem yaratmaya yatkın bir çalışma şekli olduğu bilinmektedir. Elbette ki bu durum nasıl bir ortamda çalıştığına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Doğru koşullar altında çalışmasını sergileyen kişilerin bu çalışma sisteminden olumsuz bir etki almamaları mümkündür. Fakat özellikle de aile yaşantısı veya insanlarla olan herhangi ilişkiler çalışma alanının yakınında gerçekleşiyorsa bu çalışma sisteminde verimde düşüş görülebilmektedir.

Bu durumun önüne geçebilmek için de elbette ki yapılabilecek şeyler vardır. Özellikle freelance çalışma sisteminde kişinin konforlu fakat sessiz bir ortamı tercih etmesi bu çalışma sisteminden alabileceği verimi artırmada son derece etkili olmaktadır. Bu nedenle aynı zamanda odaklanma problemlerine ilişkin çeşitli eğitimler almaları, nefes egzersizleri yapmaları ve odaklanmaya yardımcı olacak kitaplar okumaları veya oyunlar oynamaları da etkili önlemler arasında yer almaktadır.Zaman Yönetiminin İşe Odaklı Çalışmaya Etkisi

İş hayatında çoğu zaman çalışma saatlerimizin bize yeterli gelmediğini hissediyor olabiliriz. Bu durumun nedenleri arasında iş yükünün fazla olması da yer alabilse de genellikle zamanı yönetmeye yönelik problemlerin ve stresin bu durumu ortaya çıkardığı araştırmalarla sabittir. Peki, daha etkili zaman yönetimi sağlayabilmek ve iş odaklı çalışmayla nasıl mümkün olur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi öncelikle stres ve baskı yaratan ve odaklanmayı olumsuz yönde etkileyen unsurların ortadan kaldırılması iş odaklı çalışmayı mümkün kılmaktadır. Bu noktada işe odaklı bir şekilde çalışıldığında daha kısa süre içerisinde ve verim alarak işin tamamlanabildiği görülecektir. Yaptığınız işlerden verim alabilmeniz için ve aynı zamanda zamanınızı etkili yöneterek eve iş taşımayı veya uzun saatler çalışmayı engellemeniz için zaman yönetimi noktasında da destek almanız veya bu alanda ilgili bir eğitim almanız son derece faydalı olacaktır.

İş odaklı çalışma sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve odağımızı engelleyen unsurlardan kurtulmak için kişisel gelişim eğitimleri kategorimiz içerisinde yer alan çeşitli eğitimlerimizi alabilirsiniz. Bu eğitimler sayesinde siz de iş hayatına uygun olarak çok daha etkin olacak, işinizden daha fazla verim alarak performansınız yükseltebileceksiniz. Sağlamış olduğunuz önemli avantaj sayesinde yöneticilerinizin gözünde de konumunuzu yükseltebileceksiniz. Siz de bu fırsatları kaçırmak istemiyorsanız muhakkak eğitimlerinize göz atın!

Eğitimlerimiz sayesinde ayrıca stresinizi yenerek çok daha etkili bir yaşam sürdürmede de önemli yol kat etmiş olacaksınız. Bütün bu fırsatlardan faydalanmak için daha ne duruyorsunuz? Siz de sistem üzerinden inceleyerek ilgili kişisel gelişim eğitimlerimizi alın ve çok daha avantajlı bir hayatın tadını çıkarma imkanı edinin! 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.