İş Hayatında Sık Kullanılan Yabancı Terimler
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 17 Ekim 2022
  • 484

İş Hayatında Sık Kullanılan Yabancı Terimler

İş hayatı içerisinde sıklıkla kullanılmakta olan bazı terimler bulunur. Yabancı dillerden alınmış olan bu terimler ne anlama gelir?


İş hayatı içerisinde sıklıkla kullanılmakta olan belli başlı terimler bulunur. Özellikle yabancı dillerden alınmış olan bu terimlerin ne anlama geldiğini anlamak ise pek çoğumuz için kolay değildir. Bu kavramların anlamlarını çözümleyebilmek için genellikle dil yeterliliği gerekli görülmektedir. 

Özellikle “toplantı set etmek”, “meeting düzenlemek” gibi yarı Türkçe yarı İngilizce kavramların kullanım şekillerini iş hayatı içerisinde sıklıkla görmekteyiz. Bu kavramların anlaşılması, plaza diline ve yabancı dile hakim olmayan kişiler için genellikle son derece zorlayıcı olmaktadır. 

İş hayatında kullanılan İngilizce, artık sanki ana dilimizin parçası olan kavramları içeriyormuş gibi algılandığı için bu yeni dünyaya ve yeni dünyanın diline ilk kez tanık olanların kavramları takip etmesi zorlayıcı olabilmektedir. İşte iş hayatında en sık kullanılan İngilizce terimler ve anlamları:

Feedback: Geri dönüş.

Exchange: Değiştirmek.

Deadline: Son teslim tarihi.

Brand: Marka.

Add: Eklemek.

Budget: Bütçe.

As soon as possible (ASAP): Olabildiğince hızlı bir şekilde, en kısa süre içerisinde.

Competition: Rekabet.

Big Picture: Büyük resim.

For your information: Bilginize sunarım.

Get down the business: İşe koyulmak.

On the same page: Aynı sayfadayız (Hemfikir olmak).

Take action: Aksiyon almak, harekete geçmek.

The elephant in the room: Odadaki fil (Herkesin gördüğü fakat hiçbir şey yapmadığı konular için kullanılır).

Read between the lines: Altta yatan anlamı okumak.

 Bu tip kavramlar iş hayatında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu noktada önemli olan bu ve daha fazla kavramın ve deyimin anlamlarını takip ederek iş yerindeki iletişimde herhangi bir kopukluk yaşanmasına engel olmaktır. 

Aslında bu kullanım şekilleri dilbilimciler tarafından pek hoş karşılanmamakla birlikte modern iş hayatının da bir parçasının bu yeni dile bağlı geliştiği unutulmamalıdır. 


İş Hayatında Neden Ağırlıklı Olarak Yabancı Terimler Kullanılır?

Günümüzde özellikle de plaza kültürünün yabancı dil ağırlıklı yeni bir dil çevresinde gelişim gösterdiği bilinmektedir. Özellikle Türkçe ile karışık kullanılan İngilizce kelimeler, gündelik dilimiz içerisinde de iyice yerleşmiş durumda. Peki, iş hayatında neden ağırlıklı olarak yabancı terimler kullanılır?

Bu durum üzerine sıklıkla kafa yorduğumuz konulardan bir tanesidir. Günümüzün dünya dilinin İngilizce olarak anılması, hepimizin ana dilinin yanına İngilizce eklenmesini neredeyse zorunlu hâle getirdi. Özellikle iş hayatı içerisinde iyi bir noktada olmak ve yer edinmek isteyen kişilerin de haliyle İngilizce terimleri öğrenmesi ve iş İngilizcesine hakim olması gerekli görüldü. 

İş hayatındaki İngilizce ile ilgili olarak son dönemlerde sık sık eleştiriler gelse de kısa sürede pek çok çalışanın bu dile uyum sağladığı da görülmekte. İş İngilizcesi kelimelerini ve ana terimleri öğrenmek de iş yerinde sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmek için son derece önemli. 

Özellikle türeyen ve plaza dili olarak adlandırılan, sıklıkla kullanılan yeni bir dilin oluşumu ile birlikte iş arkadaşlarınızla iletişim kurarken bu dili kullanmaya eğilimli olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu dilin günlük hayatınıza olan etkileri de ayırt edici bir biçimde görülebilmektedir. 


Plaza Dili Nedir?

Plaza dili, özellikle de iş hayatının son dönemlerinde sıklıkla konuşulmaya başlanmış ve artık yeni bir dil olarak anılmaya başlamış bir konuşma biçimini içermektedir. Genellikle yabancı kelimelerle Türkçe kelimelerin birleşiminden oluşan ve bozuk olarak tanımlanabilecek yeni bir dil oluşumu yani plaza dili, özellikle de şirket içi konuşmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. 

Plaza içerisinde yer alan kişilerin özellikle değil de iş hayatında kullanılmakta olan İngilizcenin sık tercih edilmesi üzerine ana dillerine bu dili de entegre ettikleri bilinmektedir. Bu dili plaza dili diye ayırmanın temel nedeni de bu entegrasyondur. İki farklı dilin bir ara kullanılması ile oluşan karmaşık yapıyı anlayabilmek için ise bu iki dile de sıklıkla maruz kalmak gerekmektedir.

Plaza dili iş hayatına özellikle de üst düzey çalışma alanlarında, holdinglerde ve ofislerde rastlanan bir konuşma şeklidir. Çoğunlukla İngilizce terimleri konuşmaları içerisinde kullanan bu dili benimsemiş kişilerle anlaşabilmek için terimsel bilginizin olması ve kendinizi geliştirmiş olmanız beklenir. 


Plaza Diline ve İş İngilizcesine Nasıl Uyum Sağlanır?

İş İngilizcesine uyum sağlayabilmek çoğu zaman önemli bir mesele olarak öne çıkmaktadır. Normal hayatta kullanılmakta olan İngilizceye kıyasla daha teknik ve terimsel olabilen iş İngilizcesinde sık kullanılan kelimeleri bilseniz dahi teknik ve ileri seviye konuşma gerektiren kısımlarda tıkanmanız olasıdır. Bu noktada İngilizce kursları veya bir başkasından işe yönelik alınan İngilizce eğitim etkili olabilmektedir.

Elbette ki her zaman için bir dili öğrenmek adına kursa gitmeye gerek yoktur. Bazı kişilerin kendileri çalışarak da dil öğrenmeleri mümkündür. Yine de hızlı öğrenim süreçleri içerisinde plaza diline yatkınlık sağlayabilmek ve iş hayatına hızlı uyum sağlamak için İngilizce kursları almak etkili olabilmektedir.

İş hayatındaki İngilizceyi çözümlemiş birinin bir süre sonra plaza diline de uyum sağlaması mümkündür. Plaza diline uyum sağlayabilmek için hem iş İngilizcesini hem de günlük hayattaki İngilizceyi birleştirip deyimlerin gücünden de faydalanmak gerekir. 


İş Hayatında Yabancı Dil Etkileri

İş hayatında yabancı dilin etkileri son derece yoğun şekilde hissedilmektedir. İngilizce başta olmak üzere farklı dillerin bilinmesinin de özellikle büyük şirketler tarafından sık aranır bir özellik olduğu bilinmektedir. 

İş hayatında yabancı dilin sıklıkla kullanılmasının esas nedeni yurt dışı bağlantıların güçlendirilmesi ve iş birliklerinin sağlanmasıdır. Global düzeyde iş yapmak isteyen kişilerin bu nedenle de farklı diller bilen, dil yetkinliği bulunan kişileri işe alımlarda önceliklendirdiği görülmektedir. 

İş hayatı içerisinde aktif bir şekilde rol almak isteyen kişilerin öğrenmesi gereken yabancı dillerden ilki elbette ki İngilizcedir. İngilizceyi derinlemesine öğrenebilmek için İngilizce İndermediate Eğitimi’mizi alabilirsiniz. 

İngilizcenin yanı sıra iş hayatında etkili bir şekilde kullanılan ve sık sık tercih edilen dillerden bir tanesi de Almancadır. Bunun yanı Rusça da iş hayatında etkili olabilecek dillerden biridir. Bu dillerde de vermiş olduğumuz ilgili eğitimlerimizi alarak iş hayatınızda ilerleme kaydedebilirsiniz. Durmayın ve siz de eğitimlerimizi alarak iş hayatında rakiplerinizin önüne geçin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.