İş Görüşmelerinde Sık Karşılaşılan Sorular
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 02 Ekim 2022
 • 429

İş Görüşmelerinde Sık Karşılaşılan Sorular

İş görüşmelerinde farklı pek çok soru ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki, bu sorular nelerdir?


İş görüşmelerinde farklı pek çok soru ile karşı karşıya kalabiliriz. İşi kapabilmek ve pozisyona sahip olabilmek için yapılması gereken bu sorulara en iyi şekilde cevap vermektir. Peki, bunu sağlamak nasıl mümkün olur?

İş görüşmelerinde ön plana çıkabilmek için etkili bir mülakat sürecini geçirmek önem arz etmektedir. Doğru cevaplarla soruları geçmek ve aynı zamanda yetkinliğinizi kanıtlayıcı şekilde özgüvenli bir duruş sergilemek yüksek ölçüde başarı sağlamanızı mümkün kılar. İş görüşmesinde ön plana çıkabilmenin en önemli yolu soruları doğru cevaplamaktır. Soruları doğru cevaplayabilmek için öncesinde bu sorular hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. Bu durum da bizi şu soruya yönlendirmektedir: Mülakatlarda en sık sorulan sorular nelerdir?

Mülakatlarda yetkililerin yeni çalışan adaylarına sordukları pek çok soru olmaktadır. Bu sorular elbette ki iş yerinden iş yerine ve mesleğe bağlı olarak farklılık gösterebilse de temelde sabit kalan bazı sorular ve sorgular bulunmaktadır. İş görüşmelerinde en sık sorulan sorular nelerdir?


 • • 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

En sık sorulan sorulardan bir tanesi 5 yıl sonra veya 5 yıl içerisinde kendimizi nerede gördüğümüzdür. Bir kişinin geleceğe ve sürece dair ayrı bir planının olmaması şirketler tarafından genellikle olumsuz olarak değerlendirilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle 5 yıl içerisindeki planınızı düşünürken gerçeklikten kopmamaya ve aynı zamanda da isteklerinizi net olarak belirtmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin; bir firmaya grafiker olarak başvuruda bulunuyorsunuz. Sizi bu soruyu yöneltildiğinde kendinizi grafik alanında nasıl geliştirmek istediğinizi ve bu gelişim sonucunda da gelmek istediğiniz pozisyonları ve yerleri doğru bir şekilde ifade etmeniz karşı tarafın olumlu bir bakış açısı ile sizi değerlendirmesine yardımcı olacaktır.


 • • Sizi neden işe almalıyız?

Sorulduğunda duyan kişinin donup kaldığı sorulardan bir tanesi de sizi neden işe almalıyız, sorusudur. Aslında bu soruya verilebilecek net bir cevap yoktur. Bu biraz da kişinin olayı nasıl değerlendirdiği ile ilgilidir. Önemli olan ise şirkete katabilecekleriniz hakkında açık ve gerçekçi olmanızdır. Karşı tarafın genellikle bu soruyu sorduğunda sizden duymak istediği şirkete neler katacağınızdır. Bu sebeple de size böyle bir soru yönlendirildiğinde şirkete neler katabileceğinizi ve aynı zamanda da bu konuda ne kadar istekli olduğunuzu abartmadan ve gerçekten uzaklaşmadan dile getirmeniz gerekir.


 • • Hafta sonları veya mesai saatleri dışında çalışmaya nasıl bakıyorsunuz?

Tuzak olarak algılanabilecek sorulardan bir tanesi de budur. Burada önemli olan aşırı ve zıt bir tepki vermeden sınırlarınızı doğru bir şekilde çizmektir. Mesai saatleri dışında çalışmalara ve ekstra mesailere bakış açınızı doğru bir şekilde ifade etmeniz sürecin devamında da bu tavrınızı sürdürebilmeniz için etkili olacaktır. Mesai yapmaktan hoşlanmayan ve bunu doğru kabul etmeyen bir insansanız yalan söylemeniz veya kabul edilebilir olduğunu iddia etmeniz sonrasındaki süreçte size sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle konu üzerine olan fikrinizi gerçekçi fakat aşırı zıt veya kaba bir şekilde olmadan dile getirmeniz gerekmektedir.


 • • Baskı ve stres altında çalışmanız nasıl etkilenir?

İş hayatının büyük bir çoğunluğunda mobbing olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yalnızca çalışanlara yapılan mobbing değil elbette. İş günün ve yoğunluğunun sebep olduğu baskı ve stres altında da çalışmanızın nasıl etkileneceği işverenler tarafından büyük önem taşımaktadır. Baskı ve stres altında kendinize sakinleştirmeyi, işinizi etkili bir şekilde yapmayı sürdürebilmeniz gerekmektedir. Bu noktada stresle başa çıkamayan biri iseniz Stresle Başa Çıkma Eğitimi’mizi alabilirsiniz. İş hayatında size büyük bir katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Meditasyon Eğitimi’miz de stresinizi yenmeniz noktasında size yardımcı olacaktır.


 • • Sizin motivasyon kaynağınız nedir?

Motivasyon kaynağınız genel olarak işlerinizi sürdürmeniz noktasında önem taşımaktadır. Bu sebeple de işverenlerin merak ettikleri şeylerden bir tanesi de sizin motivasyonunuzu nereden aldığınızdır. Özellikle çalışmanızı olumsuz etkileyecek herhangi bir durum şirketin zararına olacağı için işverenler bu soruyu da sıklıkla sormaktadır. Burada da olabildiğince açık ve net bir şekilde motivasyon kaynaklarınızı belirtmeniz beklenmektedir.


 • • Sizi en çok öfkelendiren nedir?

İş hayatında her duyguya yer olduğu gibi öfkeye de sık sık yer verilmektedir. Peki, sizi en çok ne öfkelendiririz? Bu soru geldiğinde etkili ve net bir cevap vermeniz beklenmektedir. İş hayatında gerginlikler ve baskı sık sık olacağı için ufak şeylere öfkelenmemeniz gerekir. Bu noktada çabuk öfkelenen biriyseniz Öfke ile Başa Çıkma Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Sizi öfkelendiren şeylerin başında diğer insanlarla olan iletişiminiz geçiyorsa İletişim Eğitimi ve Zor Kişilerle Başa Çıkma Eğitimi de tam size uygun olacak eğitimlerdir.


 • • Ne kadar süredir iş aramaktasınız?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Önemli olan önceki iş deneyimlerimizden ve bu iş yerlerinden neden ayrıldığınızdan açık bir şekilde bahsederek iş arama sürecinizi açıklamaktır. Burada önemli olan dürüst olmanızdır.


 • • Şirketimiz hakkında fikir sahibi misiniz?

Bir iş görüşmesine gitmeden önce elbette ki çalışmak istediğiniz yerle ilgili belli başlı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle de şirket hakkında bir araştırma yapmış olmanız ve fikir sahibi olmanız son derece mühimdir. İşverenlerin sık sordukları bu soruya olumlu yanıtı verebilmek için iş öncesi araştırmalarınızı doğru bir şekilde yürütmeniz gerekmektedir. Her ne olursa olsun bu soruya cevabınızın olumlu olması beklenir. Araştırmamanız fakat olumlu cevap vermeniz halinde ise bu sizi çok daha sıkıntılı sorulara yönlendirebileceği için bu soruya karşı yalan söylememeniz önerimizdir.


İş Görüşmelerinde Başarı Elde Etmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

İş görüşmelerini başarı elde edebilmek için etkili bir mülakat süreci geçirmiş olmak gerekir. Bir mülakat içerisindeki beden diliniz, iletişim kurma şekliniz ve sorulara olumlu veya olumsuz etkili bir şekilde yanıt vermeniz önem taşımaktadır.

Etkili bir mülakat süreci geçirebilmek için öncelikle mülakat teknikleri ve yöntemleri hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. Bu noktada Adaylar İçin Etkili Mülakat Teknikleri Eğitimi’miz sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bahsedilen beden dili ve iletişim noktalarında da gelişim göstermiş olmanızı beklenir.

Bir iş yerinde olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi iletişimin gücüdür. İletişiminiz kuvvetli olmadığı takdirde herhangi bir iş yeri ile ilgili olumlu sonuç almanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de İletişim Eğitimi’mizi alarak kendinizi geliştirmeniz son derece faydalı olacaktır. İletişimin yanı sıra Diksiyon Eğitimi de aynı zamanda hem özgeçmişinizi daha parlak bir hale getirecek hem de iş görüşmesinde ki başarı oranınızı artıracaktır.

Beden dilinizin iş görüşmesine uygunluğu da son derece önemlidir. Bu noktada ise Beden Dili Eğitimi sizlere yardımcı olacaktır. Etkili duruşu, doğru jest ve mimik kullanımını bu eğitim sayesinde öğrenerek iş görüşmelerinde mutlak başarıya ulaşabileceksiniz. Durmayın ve siz de bu fırsatlardan faydalanarak iş görüşmelerinde rakiplerinizin 1-0 önüne geçin!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.