İş Dünyasında İletişimin Temelleri Nelerdir?
 • Hatice Kübra Erdem
 • 0 Yorum
 • 29 Haziran 2023
 • 241

İş Dünyasında İletişimin Temelleri Nelerdir?

Meslek hayatında etkili iletişim kurmak isteyen kişiler farklı belirtilere karşı hazırlıklı olmalıdır. Çünkü saygılı bir iletişim kurulsa da aynı ortamda çalışan bazı kişilerle iletişim kurmak oldukça zordur.İletişim, günlük yaşamda ve iş hayatında en önemli yönlerden biridir. Çünkü doğru ve etkili iletişim, etkileşimde bulunduğunuz insanların gözünde sizi her zaman bir üst seviyeye taşır. Yerleşik iletişim işyerinde saygı ve sevgi kazanmanıza yardımcı olurken, zayıf iletişim insanların gözünde itibarınızı zedeleyecektir.

İş dünyasında doğru iletişim kurmak isteyen bireyler genellikle iş hayatında iletişim nasıl olmalı sorusuna cevap ararlar.


İş dünyasında iletişim nedir?

İş hayatında iletişim, sorunları planlamak ve çözmek için kişilerin iş arkadaşları, müşteriler ve çeşitli kuruluşlarla etkileşimidir.

Mevcut müşterilerle bağlantı kurarak değer katmak veya ilişkinizi güçlendirmek istiyorsanız doğru ve etkili iletişime önem vermelisiniz.

İletişim Becerilerini Geliştirme Eğitimi ile bu konuda kendinizi ileri bir seviyeye taşırsınız.


İş hayatında iletişimin önemi

İş hayatında iletişimin önemli olduğunu daha önce söylemiştik. Bu bölümde iş hayatında iletişimin önemine daha yakından bakalım.

İş hayatında doğru ve etkili iletişim, iş hayatını ve insanların birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu etkiler.

İş hayatında etkili bir şekilde iletişim kuran kişiler, meslektaşları ile güçlü ilişkiler ve bağlar kurabilirler.

İş yerindeki iletişim stratejisinin gelişmesinde geri bildirim oldukça etkili olmuştur.

Doğru ve etkili iletişim, insanların işyerindeki beklentilerini artırır.

İş hayatında hayata geçirilmesi gereken proje ve fikirler iletişim yoluyla çözülebilir.

İşyerinde etkili iletişim kurarak onlarla kısa sürede iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

Sürekli iletişim sayesinde firmanızın değerini artırır.

İşyerinde iletişim sorunlarını çözümleyerek kurumunuzun verimliliğini olumlu yönde etkilenir.

Kişilerle kuracağınız doğru iletişim sayesinde markanız, sadık müşterileri çekmenize katkı sağlayabilir.

İş hayatında etkili bir iletişim ağı kurmanıza yardımcı olur.

İş hayatında iletişimin önemi sayısız olsa da, bunlar genellikle önemli olduğu alanlardır. İş hayatında iletişimin faydalarından yararlanmak istiyorsanız iletişim kurarken birkaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Kurumsal iletişim görev ve sorumlulukları bu nedenle oldukça önemlidir. Kurumsal iletişim sunum anlamında da kişileri geliştirir.


Kurumsal İletişim Nedir?

Kurumların hedeflerine ulaşması için gerekli olan unsurlardaki, motivasyon, eğitim ve kontrol amacıyla yürütülen iletişim sürecine verilen addır.

Kurumsal iletişim alanı içerisinde yer alan etkili hitabet ve diksiyon konusu da oldukça önemlidir. Kurumsal iletişim firmaları bu konuda çalışma yapsalar da bu süreklilik arz eden bir konudur. Bu gelişimin devamlılığı ancak eğitim ve gelişim takibi ile gerçekleşmektedir.

Bu konuda oldukça önemli olan sektörlerden telekom kurumsal iletişim alanında yenilikleri takip etmelidir.


Kurumsal İletişim Ne İş Yapar?

Kurumsal iletişim, iş dünyasındaki ilişkilerin profesyonel olmasını hedefler. Ayrıca kurumların halkla ilişkiler departmanları da bu yönde kendilerini geliştirmiş olmalıdır. İletişim çalışmaları sadece kurum içerisinde yapılmamalıdır. Kurumsal iletişim örnekleri inceleyerek iletişim çalışmalarını desteklersiniz.

Kurumların etkili iletişim teknikleri için eğitim almaları gerekebilir. Bu konudaki ihtiyaçlarınızı Eğitim Kutusu Envanter Sistemi ile analiz edebilirsiniz.

Kurumsal iletişim uzmanı ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

Kurumsal iletişim stratejileri ve başarılı uygulamaları kullanma konusunda uzmandırlar. Kurumsal iletişim uzmanı tarafından verilen eğitimlerin her zaman daha etkin olduğu görülmektedir. Kurumsal iletişim uzmanları görev ve sorumlulukları gereği etkili bir iletişim kurmak durumundadır. Kurumsal iletişim iş ilanı sayısı da oldukça fazladır.

Kurumsal iletişim uzmanı ne kadar maaş alır konusu firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Kurumsal iletişim yüksek lisans programı ile de gelişim sağlarsınız.

Hadi şimdi hep birlikte kurumsal iletişim uzmanı iş ilanlarını inceleyelim.


Kurumsal İletişim Amaçları

Meslek hayatında iletişim ile ilgili gerekli bilgileri sizlerle paylaştık. İş hayatında iletişim faaliyetleri nasıl olması gerekir gelin daha yakından bakalım. İş hayatında iletişim nasıl olmalı sorusuna cevap arayan kişilerin bilmesi gereken bazı kriterler vardır.

 • Kriterleri karşılamak
 • Samimiyet
 • Vücut dili
 • Öfke kontrolü

Meslek hayatında etkili iletişim kurmak isteyen kişiler farklı belirtilere karşı hazırlıklı olmalıdır. Çünkü saygılı bir iletişim kurulsa da aynı ortamda çalışan bazı kişilerle iletişim kurmak oldukça zordur. Burada ise genellikle iletişim kurmak istediğiniz kişilerin karakteri etkilidir. Bu konular kurumsal iletişim koordinatörlüğü tarafından da araştırılır.


Saygı Kriterlerini İhmal Etmeyin!

İş hayatında etkili iletişimin ilk temel unsuru saygıdır. Çünkü ilişkileri saygı çerçevesinde kurmak sadece iş arkadaşlarınız ile aranızdaki diyaloğu güçlendirmekle kalmaz. Aynı zamanda müşterilerle olan diyaloğunuzu da etkiler.

Genelde iş yerinde sürekli dirsek temasında çalıştığınız farklı kişiler vardır. Herkesin kişiliği farklı olsa da aslında iş hayatında saygı ve sevgi çerçevesinde iletişim, işyerinde olan ilişkileri güçlendirir. Farklı kişilik tiplerini keşfetmek için Kişilik Tipleri ve Eneagram Eğitimimizi önerebiliriz.

İş hayatında etkili iletişime saygı, belirli zamanlarda ortaya çıkabilecek krizleri kolayca çözmenize yardımcı olur. Aynı zamanda işteki prestijinizi artırmanıza da olanak tanır. İşlerinizde hedef kitleye uygun şekilde iletişime geçmiş olursunuz.


Dürüstlükten vazgeçme!

İş hayatında iyi iletişimin bir diğer unsuru da dürüstlüktür. Elbette bu noktada bireylerin özel hayatlarına ince ayar yapmaları gerekiyor. Aksi halde düz bir çizgi çizilmezse insanların samimiyetinden dolayı bazı sorunlar çıkabilir.


Dürüst iletişim kurmak için:

 • Öncelikle saygılı olmalısınız.
 • Meslektaşlarla iletişim kurarken soğuk olmamak çok önemlidir.
 • Gereksiz şakalardan ve insanların kalbini kırabilecek ve samimi bir iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek şakalardan kaçının.
 • Meslektaşlarınız ve diğer kişilerle sınır ötesi konuşmalardan kaçınmak önemlidir.
 • Kişisel konuların paylaşılması aslında mahremiyete müdahale eder.
 • Kişilerin profesyonel hayatınızı etkileyen olumsuz konuşmalarından kaçınmalısınız.
 • İnsanların samimiyetine güvenerek, ruh hallerini olumsuz etkileyen sözlerden kaçınmak gerekir.
 • Bu unsurlara dikkat ederek iş hayatında samimiyet kuralları çerçevesinde daha etkili iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede iş yerinizdeki sorunların önüne geçebilir ve insanlarla güçlü ilişkiler kurabilirsiniz.


Beden Dilini Kullanmayı Bırakmayın!

Etkili ve uygun iletişim denilince akla gelen bir diğer şey de beden dilidir. Vücudunuz size çoğu zaman karşınızdaki kişiye ifade edilemeyecek şeyler verir. Ayrıca, dili etkili bir şekilde kullanmak, karşınızdakinin sizi dinleme şansını artırır.

Bu nedenle, onları etkilemek için vücut dilinizi kullanmaktan keyif alabilirsiniz. İş hayatınızdaki kişilerle etkileşimde bulunurken daha fazla dikkat göstermeniz gerekir.

Konuşmanızı etkili bir şekilde kullanarak kendinizi bu yönde geliştirmiş olursunuz. Ayrıca ses tonu, jest ve mimiklerle desteklenen beden dili iletişimi olumlu etkiler. Tabi ki burada ses tonunuzun seviyesi de oldukça önemli.

Sosyal medya üzerinden örnek vermek gerekirse beden dilinin etkin kullanıldığı videolar her zaman daha çok izlenme almıştır. Kurumsal iletişim ve sosyal medya bu konuda birbirini destekleyen bir yapıdadır.

Siz de Beden Dili Eğitim Programı ile konuşmalarınızı etkili kılabilirsiniz. Eğitim süreci hakkında bilgi almak için ilgili eğitim programına bakabilirsiniz. Eğitim sonunda dilerseniz sertifika sahibi olabilirsiniz.


Öfkeyi kontrol et!

İşyerinde öfkeyi yönetmek, sağlıklı bir ilişki sürdürmenize yardımcı olan bir şeydir. Çalıştığınız diğer kişilerle iyi iletişim kurmanıza rağmen, herkesle iyi iletişim kurmanız mümkün olmayabilir.

Bazı durumlarda aynı yerde çalışan kişiler de yaptıkları veya söyledikleri sözler nedeniyle rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ayrıca iş yerinde duyduğunuz sözler zaman zaman sinirlenmenize neden olabilir. Bu arada, iş hayatında etkili iletişim kurmak isteyen herkesin öfke yönetimine vurgu yapması gerekir.

Çünkü öfkenizi kontrol altına almak, ilişki durumunuzun zedelenmesini engeller ve işteki itibarınızın artmasına yardımcı olur. Bu, çalışma ortamınızın huzurlu ve keyifli olmasına yardımcı olur. Bu nedenle iş hayatında öfke yönetiminin önemini tam olarak görebiliriz.

Öfkenizi kontrol edebilmenin yollarını öğrenmek için tıklayınız. Öfke Kontrolü Eğitimi


Farklı karakterlere hazır olun!

İş hayatında iletişimden bahsederken iş hayatında farklı sembollerden bahsetmek oldukça önemlidir. İş yerindeki bazı insanlar benzer özellikleri paylaşırken, bazıları diğerlerinden oldukça farklıdır.

Çoğu durumda her iş yerinde farklı karakterlerle etkili iletişim kurmak mümkün olmayacaktır. Bu, insanları kızdıran veya iletişim kurmak istemeyen bir durumdur.

Bu nedenle iş yerinde çalışanların etkili ve doğru iletişim kurabilmeleri için farklılıklara karşı hazırlıklı olmaları gerekir. Farklı burçların neden olduğu sorunlara karşı kişilerin kendilerini korumaları ve iletişim kuracak bir tavır benimsemeleri gerekmektedir. Bu şekilde iş dünyasındaki en büyük zorluklardan kaçınılabilir.

İletişim geliştirme yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını ise okuduğunuz iletişim geliştirme kitapları sayesinde verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!