İş Bulma Garantili Meslekler
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 19 Kasım 2022
  • 597

İş Bulma Garantili Meslekler

İş hayatı içerisinde başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için yapılması gereken en doğru şey doğru bir meslek tercihi yapmaktır.


Kariyerimizde doğru bir şekilde ilerleyebilmek her birimiz için son derece önemlidir. İş hayatı içerisinde başarılı bir şekilde ilerleyebilmek için yapılması gereken en doğru şey doğru bir meslek tercihi yapmaktır. 

Pek çoğumuz farklı alanlarda çalışmak istesek de işsizliğin kol gezdiği günümüzde meslek edinmemize katkı sağlayacak alanları tercih etmemiz gerektiği de görülebilmektedir. Pek çok alanda işsizlik gibi sıkıntılarla karşılaşılması nedeniyle meslek edinirken istihdam süreçlerini kontrol ederek ilerlemek de büyük önem arz eder. Bu nedenle de iş bulma garantili mesleklere yönelmek gerekir. 

İş bulma noktasında etkili olabilecek eğitimlerin ve çalışmaların her gün daha da fazla araştırıldığını görebilmek mümkündür. İşte sizler için iş bulma garantili meslekler;

Günümüzde en sık istihdam edilen meslek gruplarının bu alanlardan olduğu görülmektedir. Siz de daha etkili bir şekilde iş imkanına erişmiş olmak istiyorsanız durmayın ve bu meslekler ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz ilgili eğitimlerimizi alın! Bu eğitimleri alarak sizler de kolaylıkla meslek sahibi olabilecek ve iş bulma imkanınızı artırabileceksiniz. 


İş Bulmak İçin Üniversite Okumak Şart Mı?

Pek çok kişinin aklında iş bulmak için üniversite okumak şart şeklinde bir düşünce oluşmaktadır. Fakat bu büyük bir yanılgıdır. Kamuda iş bulma oranı açısından belli başlı bölümlerde üniversite şartı aransa da aslında kolay iş bulunan meslek gruplarının pek çoğunda üniversite koşulu olmadığı da görülebilmektedir. 

Çalışmak istediğiniz alan inşaat mühendisliği gibi bir alan değilse üniversite şartını düşünmenize gerek kalmamaktadır. Özellikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz mesleklerde istihdam edilen kişilerde oran yüzde 100 seviyesine son derece yakın olmaktadır. Bu alanlara dair yetkinlik sahibi olmuş insanların ilk 3 ayda iş bulma oranı son derece yüksek oluyor. 

Üniversite konusu ayrıca eğitim süresi açısından da düşünülmelidir. Mezuniyet sonrası iş bulma olasılığı 67.9, mezun olmadan iş bulma oranı ise 3.3 ‘tür. Bu nedenle mezun olunması gereken alanlardaki eğitim sürelerinin de düzgün bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. 


Araştırmalara Göre Türkiye’de En Kolay İş Bulunan Meslekler Arasında Hangileri Bulunuyor?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne göre en sık alım yapılan alanlar içerisinde en başlarda eczacılık yer alıyor. Ülkemizde en kolay iş bulan meslekler başında tıp fakültesi mezunları yer alması da mezun olduktan sonra sağlık alanında doğan ihtiyaçlar doğrultusunda bu alanda sıklıkla alım yapıldığını doğrulamamızı sağlıyor. Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler başında tıp fakültesi mezunlarının yer alması sayesinde eczacılık bitirip kamuda iş bulmak veya bu tip sağlık sektörü bünyesinde bir iş sahibi olmak da mümkün oluyor.

Tıp fakültesi mezunları kamuda iş bulma noktasında en şanslı olanlar arasında sayılıyor. Yine listenin ilk sıralarında eczacılık hemşirelik gibi alanlar yer alıyor. Bu alanlarda çalışmak için üniversite şartı bulunsa da asistanlık ve eczane yardımcılığı gibi alanlarda çalışabilmek için sertifika edinmiş olmak yeterli görülmektedir. 

En sık tercih edilen ve sıklıkla istihdam edilen alanların ikinci sırasında ise eczacılık mezunları yer alıyor. Sık sık araştırılan sağlık alanındaki mesleklerde ilerlemek ve meslek edinmek çok daha rahat görüldüğü için bu alanlarda gelişim göstermek çok daha faydalı olacaktır. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.