İş Ararken Mutlaka Bunları Yapın!
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 07 Ekim 2022
  • 306

İş Ararken Mutlaka Bunları Yapın!

İş ararken kişiler doğrudan iş bulmaya odaklı hareket ettiğinden etkili süreç yönetimi sağlanamaz. Peki, iş ararken neler yapmak gerekir?


İş hayatında yer edinebilmek için ağrılı bir iş arama sürecinden geçmek gerekebilmektedir. İnsanların pek çoğu iş hayatına atılırken bu süreçte son derece yıpranarak kendilerini negatif duygularla çevrilmiş hissetmektedir. Bu negatifliğin yanı sıra etkili iş arama sürecinin nasıl sürdürülmesi gerektiği noktasında da kişilerin kafa karışıklığı yaşayabildiği görülmektedir. 

İş ararken pek çok kişi doğrudan bir iş bulmaya odaklı hareket ettiği için etkili süreç yönetimi sağlayamamaktadır. Peki, iş ararken neler yapmak gerekir ve süreç nasıl etkili bir şekilde yönetilebilir?

İş ararken doğru hamleler sergilemek ve doğru bir şekilde ilerlemek süreci kısaltmak ve çok daha rahat bir şekilde iş bulabilmek için gereklidir. İş ararken adayların yaptığı belli başlı yanlışlar da bulunmaktadır. Bu yanlışlardan ilkinde kişi başvuru yaparken genellikle yetkinliklerini abartma eğiliminde olmasıdır. İş bulma sürecini hızlandırmak için sahip olunan bilgi ve yeteneklerden fazlasının var olduğunu iddia etmek pek mantıklı olmamaktadır. 

Doğru bir şekilde iş bulma süreçlerini yönetebilmek için esas yapılması gereken şey kişilerin sahip olmak istedikleri mesleğe dair ilgili alanlarda kendisini geliştirmesidir. İşe alım sürecinde öne geçebilmek için de elbette yapılabilecek belli başlı şeyler bulunmaktadır. İşte, iş ararken mutlaka yapmanız gerekenler!


  • • CV’nizi Doğru Bir Şekilde Doldurun

Etkili ve doğru bilgilerle doldurulmuş bir özgeçmiş son derece faydalı olmaktadır. CV daha etkili bir hâle gelsin diye yanlış ve yalan bilgilerle doldurulması hâlinde sizin daha zorlu konumlara düşmenize ve iş hayatında yer edinmenizi zorlaştırmaya neden olacaktır. Bu nedenle de CV’nizi doğru bilgilerle doldurmanız büyük önem arz etmektedir. 

İşe alım noktasında belli başlı yetkinlikler dikkate alınmaktadır. Ancak iş yaşantısında yer edinmek için sahip olunmayan özelliklere sahipmiş gibi davranılması yanlış bir tavır olacaktır. Görüşme sırasında veya CV içerisinde sahip olunmayan yeteneklerin gösterilmesi veya e posta, ikamet yeri gibi bilgilerin yanlış doldurulması büyük sorunlara yol açabileceği için CV’nizi doğru bir şekilde doldurmanız büyük önem arz etmektedir. Bu noktada CV hazırlamayı bilmiyorsanız, ilgili eğitimimizi alabilirsiniz. 


  • • Etkili Bir CV Hazırlayın

İşverenlerin ilgisini çekebileceğiniz esas an, CV’nizi görüntüledikleri andır. Bu anı iyi değerlendirebilmeniz için de etkili bir CV’ye sahip olmanız gerekmektedir. Peki, diyelim ki mesleki olarak tecrübeniz bulunmayan bir alanda çalışmak istiyorsunuz, sizi ne öne çıkarır? Elbette ki edinmiş olduğunuz sertifikalar ve yetenekler.

Özellikle belli başlı alanlarda program kullanma üzerine yeteneklerin etkisi işe alımlarda son derece kuvvetlidir. Bunun yanı sıra doğrudan meslek edinmenize yardımcı olabilecek sertifikalar da bulunmaktadır. CV’nizi daha etkili bir hâle getirebilmek için bu sertifikalardan faydalanmanız da mümkündür. 


  • • İş Hayatında Kullanabileceğiniz Programlarda Kendinizi Geliştirin

İş hayatında sık sık kullanılan Microsoft Office Programları başta olmak üzere belli başlı programlar bulunmaktadır. Özellikle mesleğe bağlı olarak ileri seviye yetenek gerektiren uygulama ve program bilgileri de işe alım sürecinde ön plana çıkmanıza katkı sağlayacaktır. 

Program bilgilerinin yanında e mail üzerinden etkili mesaj atma tekniklerinin öğrenilmesi de iş hayatında büyük kolaylık sağlayacaktır. 


  • • Sertifika Edinerek Farklı Alanlarda da yetkinleşin

İş dünyasında artık yalnızca alınan yükseköğretim düzeyindeki eğitimlere değil, sertifika edinilen alanlara ve çeşitli yetkinliklere de bakarak hareket edilmektedir. İş bulmanın zorlaştığı günümüzde doğru bir şekilde iş bulabilmek ve iş sahibi olabilmek için sertifika edinmek de etkili olmaktadır. Özellikle dijitale entegrasyon ile birlikte sosyal medyada ilerlemenin önemi de arttır. Bu noktada örneğin; sosyal medya yönetimi ile ilgili bir sertifikaya sahip olmanız son derece belirleyici ve etkili olacaktır. 


  • • İş Tanımına Uygun Olmadığınız İşlere Başvurmayın

Yaptığın işin tanımına uymayan bir ilana başvurmak durumu ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bir kişinin başvuru yaptığı iş ilanlarında bulunan tanımları incelerken istenilenleri karşılayıp karşılamayacağını kestirerek hareket etmesi son derece mühimdir. 

Karşılıklı olarak vakit kaybı olmaması adına iş başvurularında ve iş görüşmesinde tanımlar hakkına net bir şekilde konuşulması gerekmektedir. Kariyer yolculuğunda vakit kaybı yaşamadan ilerlemek ve bir iş sahibi olabilmek için bu maddeye özen gösterilmesi ve dikkatli olunmasında da fayda vardır. 


İş arayan kişilerin yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi de iş hakkında bilgi sahibi olmadan direkt olarak başvuruda bulunmalarıdır. Kurum kültürünü, iş tanımını, mesai saatlerini ve daha farklı pek çok detayı öğrenerek ilerlemek, o işe başvurmak, görüşme yapmak gibi noktalarda vakit kaybı yaşamak yerine çok daha mantıklı olacaktır. 

İş arayışı içerisindeyseniz ve kendinize uygun bir iş bulamayacağınızdan endişe ediyorsanız; kendinizi geliştirmek için bilişim eğitimleri ve kişisel gelişim eğitimleri faydalı olacaktır. Ben bir mesleğe sahip değilim diyor ve doğrudan bir sertifika edinerek meslek sahibi olmak istiyorsanız, o hâlde Meslek Eğitimlerimiz de tam size göre olacaktır!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.