İroni Ne Demek?
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 12 Ekim 2022
  • 500

İroni Ne Demek?

İroni, hepimizin sıklıkla kullanmakta olduğu söz sanatlarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Peki, sıklıkla kullandığımız ironi ne anlama gelir?


İroni, hepimizin sıklıkla kullanmakta olduğu söz sanatlarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Peki, sıklıkla kullandığımız ironi ne anlama gelir?

İroni, hepimizin sıklıkla kullanmakta olduğu söz sanatlarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Peki, sıklıkla kullandığımız fakat tam manasıyla ne olduğunu bilmediğimiz ironi ne anlama gelir?

İroni yapmak ne demek?

İroninin sık sık kullanılması her zaman için doğru kullanıldığı ve doğru algılanmış olduğu anlamına gelmemekte elbette. Bunun temelinde ise kavramın tam karşılığını ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmemek yatıyor. Buna bağlı olarak ironi kelimesinin anlamı da sık sık araştırılıyor. İroni; TDK sözlük tarafından “söylenen sözün tersini kastederek ifadede bulunma” anlamına gelmektedir.

İroni ne demek sözlük anlamı? İroni ne demek TDK? TDK sözlük anlamı: Söylenenin tam tersini iddia etmek için kullanılmakta olan bu kavramın sık sık kinaye ile karıştırılabildiği de görülmektedir.

TDK'ye göre sözlük anlamı itibariyle bakıldığında kinayenin bir laf altına başka anlamlar yükleyerek dokundurma yapmayı, ironinin ise söylenmek istenen şeyin tam zıddını söylemeyi ifade ettiği görülmektedir.

Peki İroni ne demek örnek? Söylenenin tam tersini kastettiğimiz ironi sanatına günlük hayatımız içerisinde de sıklıkla örnek vermekteyiz. Sıklıkla kullanılan bu sanatın gündelik yaşantı içerisindeki farklı pek çok örneğini görebiliriz.

Örneğin; çok sinir olduğumuz bir konuda “Yok canım ne önemi var!” gibi bir tepki vermemiz, aslında ortada büyük bir sorun olduğuna işaret etmektedir.

İroni ne demek felsefe? İroni ne demek edebiyat?

Son dakika haber içerikleri yazılırken de günlük yaşam içerisinde bir kavga esnasında da iş hayatında da ironik anlatıma sık sık yer vermekteyiz. Hayatımızda en azından bir kez olsun ironiyi kullanarak karşımızdakine bir şeyler anlatmayı hepimiz denemişizdir.

İroni yapmak, insanın bir nevi veremediği tepkiyi pasif agresif bir şekilde vermesini sağlamaktadır. Tepkinin içte kalması yerine dışa vurulması sağlıklı karşılansa da pasif agresif tutumların sağlıklı olup olmadığı konusu sıklıkla tartışılmaktadır.

İroniyi her birimizin sıklıkla kullandığı bir gerçek. Peki, ironinin gündelik dil içerisindeki kullanımı ve önemi nedir?


İroni Neden Kullanılır?

Bir sözü üstü kapalı ve daha nükteli bir şekilde belirtebilmek için sık sık ironik anlatımdan faydalanılır. İroni kelimesi, kavramsal olarak çok bilinen bir şey olmasa da ironi yapmayı hemen hemen hepimiz biliriz. Bu sayede ironik anlatımla birlikte daha etkili ve çarpıcı bir şekilde ilerleme kaydedilmesi mümkün olmaktadır.

İronik anlatımın bu denli sık kullanılması sayesinde pek çok noktada tartışmaları büyütmeden ama etkili bir şekilde gelişim gösterilebilmektedir.

İroninin sık kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi de sarkastik anlatım denen anlatım şeklinin gün geçtikçe daha yaygın bir hale gelmesidir.

Sarkastik anlatım biçimi, kişilerin olaylarla dalga geçercesine konuşmasını ve ciddiye almadan konuşmayı normalleştirdiği için ironik anlatımdaki yanlış anlama sıkıntısının da önüne geçilebilmektedir. Böyle sorunlar yaşamamak için Eğitim Kutusu olarak yayınladığımız Karşınızdaki İnsanın Yalan Mı Söylüyor? adlı içeriği de okuyabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!