İntihal Ne Demek?

İntihal Ne Demek?

İntihal özellikle internet ortamında sık duyulan ve ne olduğu merak edilen bir kavramdır. Peki, nedir bu intihal?


İntihal özellikle internet ortamında sık duyulan ve ne olduğu merak edilen bir kavramdır. Peki, nedir bu intihal?

İçeriklerin özgünlükleri son derece önemlidir. Peki, içeriğin özgünlüğü nasıl anlaşılır? İntihal tam olarak bu noktada devreye girer. İçeriğinizin tamamen özgün olduğunu anlayabilmek için intihal kontrolünden geçirmeniz gerekmektedir. 

İntihal, temelde sizin içeriğinizin ne kadar özgün olduğunu gösteren, özgünlük yüzdenizi benimseyen bir kontrol sürecidir. Başınızın herhangi bir telif problemi ile ağrımaması adına da intihale ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. 

Kelime karşılığı olarak bakıldığında intihalin, bir başkasına ait bir malı veya fikri kendisininmiş gibi sunup aşırmasına dendiği bilinmektedir. Özellikle okul yaşantısında da ödev, proje ve tez süreçlerinde intihal büyük önem arz etmektedir. 

İntihal bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade buluş ve düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi yazmasıdır. Bu duruma özellikle de tez yazan öğrencilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Kişi yazısında kaynak göstermeden ve ödünç alınan ifadeleri tırnak içinde belirtmeden başkasının çalışmalarını kullanmamalıdır. intihal, ciddi bir akademik suçtur. 

Eserde kaynağı yazmamak ve kaynak göstermemek intihal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle alıntı ifadeler ve fikirler için kaynak göstermemek öğrencilerin düşük not almasından tamamen disipline yönelik bir suç almasına kadar farklı pek çok şekilde cezalandırılabilmektedir. 

Bazı durumlarda cümlelerde kaynak gösterilmemesi intihal sayılmaz. Halka mal olmuş, anonim sözlerin kullanımında veya kalıplaşmış cümle kullanımında cümle intihal olarak ele alınmaz. 


İntihal Neden Önemlidir?

Özgün bir içerik ortaya koymak ve bu içerikle öne çıkabilmek için intihal uyumluluğunun olmaması gerekir. Bir içeriği hazırlarken alıntı yapmak istediğinizde bu alıntının kaynağını belirtmeniz, ödünç alınan ifadeleri tırnak içinde yapmanız oldukça önemlidir. İçeriğin tamamen kişinin kendi eseri sayılabilmesi adına intihal kontrolünden başarılı sonuç alınması gerekmektedir.

İntihalin olmaması, aynı zamanda içeriğinizin güvenilir olduğunu da göstermektedir. Bu noktada intihal kontrollerini sağlayarak tamamen özgün içerikler çıkartmaya dikkat etmek gerekir. Eğer ki birinden veya bir yerden alıntı yapılacaksa, ödünç alınan ifadeleri tırnak içinde yazmamak ve kaynak göstermemek intihale neden olacağı için bu konuya hassasiyet göstermek gerekir. 


İntihal Nasıl Tespit Edilir?

İntihal oranını tespit etmek, alıntı olan noktaları tespit edip içeriğin özgünlüğünü kontrol etmek için intihal tespit kontrolörleri kullanılmaktadır. Bunun için özellikle geliştirilmiş olan ve ücretsiz olarak da kullanabileceğiniz intihal tespit sayfaları bulunmaktadır. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birkaç kontrolör şu şekildedir:

Siz de içeriğinizin özgünlük yüzdesini bu sayfalarda kontrol edebilirsiniz. İntihalden tamamen kurtarılmış, son derece özgün olan içeriğinizi daha sonra ilgili alanlarda sunabilir ve kendi içeriğinizi sunma imkanı edinebilirsiniz. Böylece özgün içeriğinizi elde ederek siz de kendinizi kanıtlayacaksınız. Durmayın ve siz de içeriklerinizi intihalden kurtarılmış haliyle sunabilmek için belirttiğimiz siteleri ziyaret etmeyi unutmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.