Instagram Reelsta Fazla İzlenme Alma Yolu
  • Mert Aylanç
  • 0 Yorum
  • 05 Eylül 2022
  • 1162

Instagram Reelsta Fazla İzlenme Alma Yolu

En sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi şüphesiz ki Instagram. Peki, Instagram’da nasıl öne çıkarız?


En sık kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi şüphesiz ki Instagram. Bu uygulama içerisinde her birimiz günlük kim bilir kaç saatimizi harcıyoruz. Dijitalin ön plana çıktığı günümüzde sanal gerçeklikler ve sosyal medya kanalları içerisinde oldukça fazla vakit geçiriyor ve bu uygulamalar içerisinde nasıl daha fazla öne çıkabileceğimizi de araştırıyoruz. Peki, Instagram’da nasıl öne çıkarız?

Öncelikle uygulama içerisinde neden öne çıkmak gerektiğini bilmek gerekiyor. İnsanlara etkili bir şekilde bir şeyleri tanıtmak ve kitlelere hitap edebilmek için yapılması gereken sosyal medyada ön plana çıkmak. Fakat bunu yapabilmek için de izlenmesi gereken belli başlı yöntemler bulunuyor. Ünlü Bestseller yazarı Seth Godin'in de dediği gibi: “Yapalım nasıl olsa gelirler” lafı sadece sinema için geçerlidir. Sosyal medya için geçerli olan “Yapalım, büyütelim, etkileşime geçirelim, o zaman belki gelirler ve kalırlardır.”  

Instagramın en yeni özelliklerinden ve içerik yükleme alanlarından bir tanesi reels kısmı. Uygulamanın bu kısmında pek çok kişi kısa videolar çekerek uygulama kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Reels özelliği şu anda Instagram’ın en sevilen kısmı. İnsanlar kreatif bir şekilde kendi hayatlarından kesitleri, eğlenceli anları, motivasyonel içerikleri ve daha pek çoğunu kullanarak buradan içeriklerini yayınlama imkanına erişiyor.

Bu çok sevilen Instagram özelliği aslında bir başka büyük sosyal medya platformu olan TikTok’la benzerlik gösteriyor. TikTok, reels tipi videolu içeriklerin paylaşıldığı ve canlı yayınların yapıldığı bir platform olarak biliniyor. Instagram, reels kısmını ilk ortaya çıkardığı dönemde sık sık TikTok ile olan benzerliği üzerinden de eleştirilmişti.

Instagram içerisinde öne geçebilmek için kullanılan reels kısmı ünlü şarkıcılardan  ev hanımlarına kadar farklı kesimlerden pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Bu kısımda paylaşılmak üzere farklı pek çok konuda içerik üretiliyor. 

Instagram’da reels kısmında daha fazla izlenme almanın yollarını arayan içerik üreticilerinin uygulayabileceği bazı belli başlı adımlar bulunuyor. Bu adımlar nelerdir? Hep birlikte öğrenelim!


Instagram Keşfete Çıkmanın Yolları

Instagram kullanıcılarının severek kullandığı bir alan olan reels kısmında keşfete düşmek ve kişisel veya işletme hesabı tanıtımını doğru bir şekilde yapabilmek için son derece önemli.  Bu uygulama içerisinde öne çıkabilmek için reels video izlenmeleri noktasında artış yaşamak da büyük etkiye sahip.

Keşfete çıkabilmek ve uygulama içerisinde ön planda olabilmek için yapılacak en etkili şey reels kısmını doğru bir şekilde yönetmek oluyor. Bu noktada instagram reels videolarınızı herkese açık ve en çok takip edilen konular üzerine kurmanız etkili olabiliyor. 

Instagram içerisinde öne çıkabilmek ve Instagram reels izlenme sayınızı artırmak için özellikle şu adımları izlemeniz son derece etkili görülüyor:


1.     Takipçi sayısını arttırma

Instagram içerisinde pek çok içeriği takipçi kazanmak amacıyla üretiyor olsak da bu ürettiğimiz içeriklerin etkileşim almasını sağlayabilmek için de takipçi sayımızın belli bir noktaya gelmiş olması gerekiyor. Belirli bir takipçi sayısına ve sabit etkileşime ulaşılmadığı takdirde uygulama içerisinde öne çıkmak pek mümkün olmuyor. 

Takipçi sayısını artırmak için bugün pek çok farklı yöntem kullanılıyor. Ücretli takipçi almak, gt yapmak, sık içerik üretmek, reklam vermek… Bu yöntemlerin en etkili olanı uygulama içerisinde reklam vermek oluyor. Verilen reklamlarla genel akış içerisinde çıkan postlarınız veya reels videolarınız hesabınızın daha profesyonel bir şekilde tanıtılmasını sağlıyor. Elbette ki bu özellikten faydalanabilmek için hesap ayarlarından işletme profili oluşturmak gerekiyor. 


2.     15 saniyelik kesintisiz içerik üretmek 

Reels kısmını baz alarak platformda ünlenme ve öne çıkma planı olanların kesintisiz içerikler üretmesi de büyük fayda sağlıyor. Farklı kolajlarla yapılmış videolar da oldukça sevilip takip ediliyor olsa da kesintisiz reels videolarının daha fazla ilgi gördüğü bir gerçek. 

Keşfete düşmenin en kolay yolunu reels ile sağlayabilmenin mümkün olmasına bağlı olarak 15 saniyelik kesintisiz içerikler üretmek de son derece etkili ve önemli oluyor. Siz de keşfete düşmek için Instagram hesabınız varsa bu hesaptan ilgilendiğiniz konunun hedef kitlesine uyumlu, kesintisiz 15 saniyelik içerikler üreterek uygulamada farkınızı ortaya koyabilir ve dikkat çekebilirsiniz. 

Uygulayabileceğiniz bir teknik olan farklı videoları bir araya getirmek de yalnızca akışı doğru planlar ve videolar arası geçişi çok başarılı bir şekilde şablonlar içerisine yerleştirirseniz büyük ölçüde başarı yakalamanıza katkı sağlayacaktır. Siz de reelsınızın ön plana çıkmasını sağlamak için kesintisiz ve görselliği düzgün içerikler üretmelisiniz. 


3.     Güncel ve popüler konularda reels çekmek

Reels kısmında önemli olan bir diğer nokta da doğru konu seçimi olmaktadır. Uygulamanın sizi öne atabilmesi için popüler konularda içerik üretmeniz gereklidir. Reels videosu çekerken doğru konunun bulunmasının ve doğru yönetimin önemi son derece büyüktür. Aynı zamanda güncelliği de korumalısınız. 

Güncel olmayan bir Instagram sayfasını hiçbirimiz takip etmek istemeyiz öyle değil mi? Doğru bir şekilde sayfa yönetimini sağlarken popüler konulardan ve güncellikten de faydalanmamız gerekir. Bu noktada örneğin; mizah üzerine kurulu içerikler üreten bir kişinin güncel konulara değinen ve hicve kayabilecek şekilde içeriklerini üretmesi mümkündür.

Güncel konularda üretilebilecek içeriklere örnek olarak bir sanatçının viral olmuş eseri, globalde konuşulan bir konu, doğrudan etkileşim alan bir isim… Daha pek çok alanda içeriklerinizi üretebilir veya şu sıralar sosyal medyada viral olmuş motivasyon içeriklerini ve gezi içeriklerini üreterek paylaşabilirsiniz. Bu sayede sizler de hem günceli yakalamış olacaksınız hem de sosyal medyada istediğiniz ilgiyi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde görebileceksiniz. 


Instagram Keşfete Düşmenin Faydaları Nelerdir?

Instagramda keşfet kısmında görünebilmek için doğru içerik planlaması ve üretimi yapılması gerekmektedir. Doğru bir şekilde planlanan ve kurallara uyumlu bir şekilde içerik üretilen hesaplarda büyüme ve gelişme kaydedilmesi kaçınılmazdır. 

Instagram içerisinde keşfete düşebilmek için yapılacaklar yerine getirilse de aynı zamanda uygulamanın kurallarına ve algoritmasına uyumluluk da büyük önem arz etmektedir. Özellikle Instagram güven puanı bu aşamada son derece önemlidir. 

Kişilerin bir hesabı takip etme ve ilgi alanları içerisine dahil etme oranı güven puanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Peki, güven puanı nedir?

Güven puanı; bir hesabın takipçi sayısına, beğenilerine ve aldığı yorumlara bağlı olarak oluşturulmaktadır. Kitleye doğru yönlendirme yapmak ve uygulama içerisinde öne çıkabilmek için doğru bir etkileşime, içerik trafiğine ve güven puanına ihtiyaç duyulur. Siz de bu alanlarda ilgili geliştirmeleri nasıl yapacağınız hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek Sosyal Medya Uzmanlığı üzerine ilerleyebilirsiniz. 


Instagram Reels'ımı Nasıl Öne Çıkartırım?

Instagram içerisinde reelsınızı öne çıkarabilmek için yapabileceğiniz farklı pek çok iş bulunuyor. Bu noktada öne çıkabilmek için özellikle doğru kitle hitabı ve kaliteli içerik üretimi dikkat çekiyor. Instagram içerisinde öne çıkabilmek için sosyal medya yönetimini de doğru bir şekilde sağlamanız bekleniyor. 

Reels kısmında öne çıkabilmek için özgünlük, doğru kitle yönetimi ve yönelimi, içerik planlaması, içeriği öne çıkartma çalışmaları (reklam, seo vb.), doğru içerik üretimi gibi noktalarda dikkatli olmak ve planlı bir şekilde çalışmak da büyük önem taşıyor. Ayrıca takipçi sayınızın çok olsa dahi etkileşimi ve ilgiyi artıracak, takipçilere de erişebilecek içerikleri üretmeniz Instagram’da öne geçebilmenin temel gereklilikleri arasında yer alıyor. 

Sosyal medyada daha etkili bir şekilde ilerleyebilmenin ve gelişim gösterebilmenin yollarından bir tanesi de ilgili alanlarda eğitim almak. Özellikle genel sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamları yönetimi alanlarında gelişim sağlayabilmek için ilgili eğitimlerimizi alabilirsiniz. 

Sosyal medya hesabınızın büyüdüğünü ve bireyselde veya işletmenizde etkili bir sosyal medya ayağına sahip olduğunuzu bir düşünün. İş birlikleri, reklam kazançları, geri dönüşler ve hacimsel kazanç artışı… Bunlara ve çok daha fazlasına sahip olabilmek için siz de sosyal medya alanında etkili bir şekilde ilerlemenin yollarını eğitimler aracılığıyla öğrenebilirsiniz!  

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.