İnovasyon Ne Demek?

İnovasyon Ne Demek?

Son yıllarda sık sık bahsedilen inovasyon kelimesi farklı pek çok sektörde kullanılıyor. Peki, inovasyon ne demek?


Son yıllarda sık sık bahsedilen inovasyon kelimesi farklı pek çok sektörde kullanılıyor. Peki, inovasyon ne demek? 

İnovasyon kelimesinin anlamı sıklıkla araştırılmaktadır. Tdk'ya göre inovasyonun kelime anlamı yenilik, icat edilmiş özgün içerik olarak açıklanıyor. İnavasyonun Türkçeye yenilik olarak tercüme edilen bir kavram olmasının yanı sıra yaratıcılığın ve fikirlerin pratiğe dökülmesi noktasında gerçekleştirilen atılımları da temsil ettiği biliniyor. Kreatifliği ve özgünlüğü bir arada barındıran bu atılım bu nedenle günümüzde büyük önem arz ediyor. 

Herhangi bir benzeri bulunmayan, %100 özgün ve yaratıcı fikirlerin ticari bir şekilde kullanılmasına inovasyon adı verilmektedir. Bir fikri inovasyon olarak tanımlayabilmek için bu fikrin daha önce başkası tarafından gerçekleştirilmemiş olması gerekmektedir. 

Bir reklam içeriğinin dahi özgün bir senaryo ile oluşturulması ve özgün bir şekilde çekilmesi inovasyon olarak nitelendirilebilmektedir. Bu kavram e-ticaret, sosyal medya uzmanlığı, Turizm, bankacılık, otomotiv sektörü gibi farklı ve birbirinden bağımsız pek çok sektörde kullanılmaktadır. 

İnovasyon, yenilikçi bir fikrin yalnızca teoride kalmamasına ve pratikte karşılık bulmasına dayanmaktadır. Bir fikri inovasyon olarak tanımlayabilmek için onun somut Bir şekilde hayat bulması gerekmektedir.


İnovatif Düşünce Ne İşe Yarar? 

Yaratıcılığın ve özgünlüğün özellikle reklam ve dijital sektöründe önemini son derece büyük olduğu biliniyor. Teknolojik gelişmeler ışığında her gün yepyeni m ve benzersiz fikirlere dayanan yeni ürünler veya içerikler üretiliyor. Bağımsızlık ve pazar içerisinde pay edinme istekleri ile birlikte inovatif fikrin de önemi oldukça büyük oluyor.

Bir inovasyon ortaya koyabilmek için öncelikle inovatif düşünceye sahip olmak gerekiyor. Peki nedir inovatif düşünce? İnovatif düşünce; daha önce eşi benzeri bulunmamış, benzerine rastlanmamış bir ürün veya hizmetle ilgili oluşturulan fikirdir. Bu fikre dayanarak inovasyon ortaya koymak mümkün olmaktadır. İnovasyonun hedefi çığır açmaktır. Oluşturulan inovasyondan önceki süreç ve inovasyon sonrası sürecin arasında farklılıklar bulunması inovasyonun başarı oranını ortaya koymaktadır.


İnovasyon Neden Önemlidir?

Özellikle sektörel pazar payı için inovasyonun önemi son derece büyüktür. Günümüzde yaratıcılığın ve özgünlüğün büyük bir önemi olduğu bilinmektedir. Özellikle dijital ve teknolojik çağın başlaması ile birlikte devamlı olarak yenilenen reklamlar, farklı sektörlerdeki teknolojik aletler, verilen hizmetler farklılıklar göstererek ön plana çıkma çabası içerisindedir. 

İnovasyon sayesinde kişilerin işlerini büyütmeleri ve kalkınmaları mümkün olmaktadır. İnovasyonların aynı zamanda kültürel ve milletsel bir önemi de bulunmaktadır. Ülkelerin inovatif düşünce ve yeni ürün ve hizmetler çıkartma noktasında birbirleriyle sıkı bir rekabet içerisinde oldukları görülmektedir. Buna bağlı olarak ülkelerde geliştirilen inovasyonlar sayesinde pazar payını büyütmek ve ülkelerin kalkınmasına katkı sağlamak mümkün olmaktadır. Bu nedenle ülkelerde inovasyon noktasında yüklü yatırımlarda bulunmaktadır. İnovasyon sayesinde kalkınan ve oldukça başarılı olan ülkelere en büyük örnek Finlandiya’dır.

Siz de inovatif düşüncenin avantajlarından faydalanmak ve bu alanda bir atılım yapmak istiyorsanız, tarafımızca verilmekte olan Dijital Çağda Stratejik Düşünme Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Kreatifliğinizi besleyecek diğer eğitimlerimiz şu şekildedir:

  • Kişisel Gelişim Eğitimi
  • NLP Eğitimi

Siz de özel içerikleri ile hazırlamış olduğumuz bu eğitimlerimizi alabilir ve inovatif anlamda kendinizi geliştirebilirsiniz! Size özel hazırlanmış içerikleriyle bu fırsatları kaçırmayın!


Bilim ve Teknolojide İnovasyon

İnovasyonun bilim ve teknolojinin temel yapı taşlarından birisi haline geldiği görülmektedir. İnovasyon yeni ürünler ve hizmetler sunmaya odaklanan bir prensip çerçevesinde gelişim göstermektedir. Bu nedenle inovatif fikirlerle desteklenmiş ürünlerin ve hizmetlerin gelişim gösterme ve başarıyı yakalama imkanı çok daha büyük olmaktadır 

İnovasyon, fikirlerin ortaya atılması ve buna bağlı olarak da en uygun fikrin ortaya çıkartılması ile birlikte oluşmaktadır. Kimilerine göre inovasyon saf bir düşüncedir. Fakat düşünceyi pratiğe dökmeden insanları inovasyonla buluşturmak ve inovasyonun sağladığı avantajlardan faydalanmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle artan iş yüküne de bağlı olarak bilim ve teknolojide inovasyonun yeri son derece büyüktür. 

Yeni fikirleri ürün bazında keşfederek ilerlemek inovasyon oluşturma noktasından oldukça etkili olabilmektedir. İnovasyon iki şekilde oluşabilmektedir. Birincisi hizmet bazında ikincisi ise ürün bazındadır. Her iki türlü de özgün bir fikre bağlı kalmak ve daha önce bulunmamış bir yeniliği ortaya çıkartmak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.