Influencer Nasıl Olunur?
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 11 Temmuz 2022
  • 873

Influencer Nasıl Olunur?

Sosyal medyada gelir elde etmenin yaygınlaşmasıyla pek çok kişi influencer olmanın yollarını aramaya başladı. Peki, influencer nedir ve nasıl olunur?


Sosyal medya üzerinden gelir elde etmenin yaygınlaşması ile birlikte pek çok kişi influencer olmanın yollarını aramaya başladı. Peki, influencer nedir ve nasıl olunur? 

Influencer; sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanan ve bu platformlar üzerinden hedef kitlesi için içerik üreticiliği yapan kişilere denmektedir. Influencerlık mesleği iş birliği ile insanlara bir şeyleri tanıtmak üzerine gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle influencerların görevi takipçilerine farklı sektörlerdeki ürünleri, hizmetleri iş birliği çerçevesinde tanıtmaktadır. 

Bir influencer, hedef kitlesinin ne istediğini bilmeli ve buna uygun bir tanıtım gerçekleştirmelidir. Kişinin influencer olabilmesi için sosyal medya üzerindeki kullanım hilelerini ve taktiklerini detaylı bir şekilde bilmesi gerekir. Instagram üzerinden influencer olan kişilerin işletme hesabına geçiş yaptıktan sonra hangi alanında uzman olduğu göstermeleri ve bu alanda ilerlemeleri beklenir. Kişinin influencer olmasındaki en önemli nokta sahip oldukları ve olabilecekleri hakkında takipçilerini bilgilendirmek ve onlara tanıtım hizmetini sunmaktır. 

İnfluencerlık, günümüzde önemli ve geliri güçlü meslekler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kitleleri etki altına alabilmek ile ilgili olarak influencerların büyük bir güç sahibi olduğu bilinmektedir. Influencerın bu gücü doğru olarak kullanılması gerekir. Hedef kitlesini doğru yönlerde ve kaliteli içeriklerle buluşturması, onları doğru bir şekilde yönlendirmesi influencerın temel sorumluluğudur.


Kimler influencer olabilir?

Günümüzde herhangi bir kısıtlama veya koşul olmadan influencer olmak mümkün. Sosyal medya platformlarını aktif de doğru bir şekilde kullanabilen kişilerin sosyal medya hesabından gelir elde etme imkanı bulunur. Influencer olabilmek için kişilerin kendi alanında uzman olduğu konular üzerinde durması ve bu konular doğrultusunda içerik üreticiliği yapması gerekir. Kişi kendi alanında uzman olduğu noktaları saplayarak bu konular üzerinde durabilir ve hedef kitlesini bu konu ile ilgili uzmanlaşma noktasında teşvik edebilir. Influencer olabilmek için en önemli nokta erişim noktalarıdır. Influencer'ın hedef kitlesine hangi alanlardan ve nasıl eriştiği son derece önemlidir.


Influencer'ın görev ve sorumlulukları nelerdir?

Influencerların da elbette ki görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • • Hedef kitleyi doğru bir yöne teşvik etmek.
  • • Hesabı aktif kullanarak güncel olaylara dikkat çekmek.
  • • Hesabın alanına bağlı olarak güncel olayları ve gelişmeleri takip etmek.
  • • Takipçileri adımlardan haberdar ederek ilerlemek.
  • • Geniş bir kitleye etkili bir şekilde hitap ederek bir farklılık oluşturmak.
  • • Hedef kitlenin isteğine bağlı olarak iş planlaması gerçekleştirmek.

Bu görevlerin yanı sıra daha pek çok görev influencerların sorumluluğu altındadır. Influencer olmak hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi, Sosyal Medya Reklamları Eğitimi ve Kişisel Marka Tasarımı Ve Marka Bilinirliği Eğitimi'mizi de alabilirsiniz. 

Bir kimsenin influencer olabilmesi için öncelikle hangi alanda tanıtım işlemleri gerçekleştireceğini kararlaştırılması gerekir. İyi bir influencer olma yolunda ilerlerken kişilerin belirledikleri konu dahilinde sosyal medya yönetimini nasıl gerçekleştireceklerini planlaması da son derece önemlidir. Sosyal medyada hangi mecranın kullanılacağı, bu mecra içerisinde nasıl taktiklerin izleneceği ve sürecin nasıl yönetileceği etkili bir influencer olma yolunda son derece önemli noktalardır. Belirlenmiş şekilde ve doğru olarak sürdürülen bir hesap yönetimi sayesinde etkili bir influencer olmak mümkün olmaktadır.

Bir kişinin influencer olabilmesi için sosyal medya mecralarına hakim olması gerekir. Instagram, Twitter, Snapchat ve daha pek çok sosyal mecra içerisinde öncelikle etkili olan mecrayı seçmesi ve alanında en çok ilerleme kaydedebileceği sosyal medya platformu üzerinden kişinin ilerlemesi gerekir. İlerleme kaydedilirken platforma ait kurallar ve etkileşim oranları da dikkate alınarak hareket edilmelidir. Instagram özellikle influencerların kullanmakta olduğu sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Influencer olmak isteyenler Instagram üzerinden etkili bir şekilde hesap yönetimi sağlayabilmek ve Instagram üzerindeki etkileşimini artırabilmek için ilgili bloğumuzu da okuyabilirler.


Influencer Olmanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde dijital platformların ve sosyal medya üreticiliğinin bu denli önem kazanması sebebiyle influencer olmanın da pek çok avantaj sağladığı görülmektedir. Özellikle dijital platformlar üzerinden yürütülen işlerde gelir elde etmek ve gelir devamlılığı sağlamak mümkün olmaktadır. Teknoloji çağı içerisinde olmamız ve dijital dünyanın bu dönemde gelişmiş olması sebebiyle influencerlığın da büyük bir önem kazandığı biliniyor. Influencer olarak büyük oranda gelir elde etmek ve kolay bir şekilde ilerleme kaydederek ilerlemek de mümkün. İşte influencer olmanın avantajları: 

Her şeyden önce devamlı yükseliş imkanının bulunması influencer olmanın önemli getirileri arasında yer almaktadır. Bu meslek dahilinde devamlı gelişim sağlamak ve ilerleme kaydetmek mümkündür. 

Dijital platformların bu denli ön planda olması sebebiyle influencer olmanın getirileri de çok fazla olacaktır. Gelir bazında ve kariyer bazını düşünüldüğünde influencer olmanın önemini getirileri bulunmaktadır. 

Influence edilen konu ile ilgili olarak yalnızca yurtiçi değil, yurtdışı imkanlara da sahip olunabilmektedir. Örneğin moda ile ilgili olarak bir hesaba sahip olan influencerın ülke içerisindeki markalardan da ülke dışındaki markalardan da teklif alması ve buna uygun bir şekilde mesleğini icra etmeye devam etmesi mümkündür. 

Diğer alanların aksine influencerlık alanında farklı sektörlerle ve önemli kuruluşlarla iş birliği yapmak çok daha kolaydır. Bireysel olarak da ekip olarak da influencerlık mesleği sayesinde farklı kişilere ulaşım çok çabuk sağlanabilmektedir.

Gelecek vaad eden meslekler arasında yer alan influencerlık hiç bitmeyecek ve devamlı olarak sürdürülecek bir alan olduğu için de bu meslek avantaj sağlamaktadır.

İnfluencer olmanın daha pek çok avantajı bulunsa da başlıca avantajları bunlardır. Siz de dijital dünyanın devamlı gelişim gösterdiği süreçte influencer olarak büyük gelirleri elde edebilir ve sosyal medya platformları üzerinden adınızı duyurabilirsiniz. Ünlü bir influencer olduğunuzu ve hayalini kurduğunuzu büyük markalarla iş birliği yaptığınızı bir düşünün. Bu size nasıl hissettirirdi?

Siz de hayallerinizi gerçekleştirmek ve influencer olmak istiyorsanız tarafımızca verilmekte olan ilgili eğitimlerimizi alabilir ve bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için aynı şekilde ilgili bloglarımızı okuyabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.