İkna Edici Mesaj Nedir?
 • Eğitim Kutusu
 • 0 Yorum
 • 05 Haziran 2022
 • 1312

İkna Edici Mesaj Nedir?

İletişim çoğu kişi için büyük önem arz eder. Pek çok iş kolunda etkili iletişim kurulması ve ikna kabileyi işi geliştirme noktasında devreye girer.


İletişim çoğu kişi için büyük önem arz eden bir alandır. Pek çok iş kolunda etkili iletişim kurulması ve ikna kabileyi işi geliştirme noktasında devreye girer. Buna bağlı olarak da ikna edici iletişimde bulunabilmek adına kişilerin kendini geliştirmesi ve karşı tarafta etki uyandıracak şekilde konuşmaya başlaması gerekmektedir. 

Özellikle iletişimin ya da gene kitleye hitabın önemli olduğu alanlarda ikna edici konuşma yöntemlerinin önemi son derece büyük olmaktadır. Buna bağlı olarak da ikna edici mesajların verilmesi gerekmektedir. Kişilerin insanlar üzerinde etki kurarak ilerleyebilmesi ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi için ise öncelikle akla mı hitap edilmeli yoksa kalbe mi, işte bu hususta karar vermesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak da kişilerin etkili iletişim kurma ve ikna mesajı verme noktasında kendisini geliştirmesi beklenmektedir. 

Etkili konuşmalar gerçekleştirilmesi sayesinde farklı sektörler bünyesinde çalışırken de gündelik yaşantı içerisinde de ikna edici olabilmek mümkün olmaktadır. Karşı tarafa verilecek olan mesajın ikna gücünün olması, durumu kendi lehinize çevirme noktasında da büyük önem taşımaktadır. Kişilerin karar verdiği karmaşık yapılı durumlarda, verilmiş olan ikna edici mesajlar, onları etkileyebilme ve kararı kendi istediğiniz şekilde vermesini sağlama noktasında etkin olacaktır. 

Belli başlı konularda kişilerin karar verme sürecine sahip oldukları ve bu süreç içerisinde de çeşitli fikirleri ve yönergeleri inceledikleri görülmektedir. Bu noktada etkili mesajların verilmesi ve ikna yönetiminin yapılması çok daha kolay olacağı için mesajın bu süreçte sunulması gerekmektedir. 

Özellikle reklam metinlerinde ya da tanıtımlarda kullanılan ikna edici mesajlar aracılığıyla kamu spotu nasıl çekici hâle getirilir, sorusunun cevabı oluşturulmaktadır. Bu mesajlar sayesinde hedef kitleyi etki altına alarak ilerleme imkânı bulunmaktadır. Özellikle kamu spotları bireylerin bilişsel noktada etkilenmesini sağlamaktadır. Kamu spotlarının iletişim çabalarının özünde etkin olduğu ve kitleleri etkisi altında bıraktığı bilinen bir gerçektir.  

 

İkna Edici Mesaj Amaçları Nelerdir?

İkna edici mesajların hedefinde, kitleri etki altına almak bulunur. Etki sağlanmak istenen alan değişiklik gösterebileceği için bu noktada öncelikle konu belirlemesinin yapılması ve hedef kitlenin buna uyumlu bir şekilde seçilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Konusuna bağlı olarak ikna edici mesajların amaçları değişiklik gösterebilse de temel amaç incelendiğinde, bu mesajların amacının kitleleri etkilemek olduğu görülmektedir. Kişilerin etki altında kalarak karar verdiği karmaşık durumlarda, bu etkiyi yaratma ikna edici mesaj yöntemleri sayesinde mümkün olmaktadır. 

Etkileyici ve ikna edici mesajın bir diğer hedefi de kitleler tarafından sorulan sorunun düşündürülmesini sağlamaktır. Bu bağlamda sorulan soru ikna edici mesajda da başlangıç noktasında geçebilmektedir. Soruyu sorduktan sonra düşündürme yoluna gitmek oldukça etkili ve sık kullanılan bir stratejidir. Bu strateji sayesinde amaca ulaşmak çok daha basit olmaktadır. Kitlelerin etki altında olarak karar verdiği karmaşık kararlarda etkin rol oynamak da bu şekilde mümkün kılınmaktadır.

İkna Edici mesaj Eğitimi, sonrasında reklamı görüntüleyen hedef kitlelerine birtakım farklı mesajlar verilebilmektedir. Bu noktada ikna sanatı sayesinde kitleyi etki altında bırakmak oldukça önemlidir. İkna etme noktasında başarılı olunmaması durumunda bütün proje kötü etkilenebileceği için kişilerin buna dikkat ederek hareket etmesi gerekmektedir. Amaca uygun bir şekilde ilerleyebilmek adına ikna edici yazma yöntemlerini öğrenerek kendinizi geliştirmeniz buna bağlı olarak oldukça önemlidir.  

İknaya yönelik kullanılacak çekiciliğin belirlenmesinde yol gösteren mesajlar sayesinde kitleleri etkin bir hâle getirmek ve koordine etmek de bu sayede mümkün olmaktadır. Bu eğitim sayesinde hedef kitleyi değerlendirmek ve etki altına alarak hedef nesneyi ya da olguyu benimsetmek amaçlanmaktadır. Bu amaca uygun olacak şekilde ilerlemek de etkili bir güven bağı oluşmasında ayrıca rol oynayarak firmaların ya da kurumların sonraki spotlarında da bu güveni korumasına olanak tanıyacaktır.  


İkna Edici Mesaj Stratejileri Nelerdir?

İkna edici mesajların verildikleri noktada izlenmesi gereken bazı reklam stratejileri bulunmaktadır. Pek çok kişi ikna edici mesaj stratejisi hakkında fikir sahibi olmak istemektedir. Peki, kamu spotlarını izleyen hedef kitle nasıl ikna edilebilir? Bu noktada takip edilmesi gereken ikna edici mesaj stratejisi olarak belli başlı adımlar bulunur:

 • • Hitap edilecek olan kitlenin net olarak belirlenmesi ve bu kitleye uyumlu olabilecek şekilde hareket edilmesi,
 • • Öncelikle sorun hakkında düşündürerek kişilerin aklında bu durumu çözüme kavuşası gereken bir nokta olarak görmelerini sağlamak,
 • • İkna edici ve etkili bir dille mesaj metnini hazırlamak,
 • • Verilecek olan mesaja uyumlu olabilecek şekillerde hareket etmek ve genel politikayı buna göre düzenlemek, 
 • • Olabildiğince mesajı yaymak ve mesajın farklı kişilere de ulaşmasını sağlamak,
 • • İkna edici bir metin hazırlanacağı için durumun çözümü veya alternatifi hakkında bilgi verirken net bir dil kullanmak, izlenebilecek olan stratejilerdir.

Belirlenmiş genel stratejilerin yanı sıra hedef kitleye yönelik reklam kampanyası ya da bilgilendirme amaçlı takviyeler yapılması kitleyi ikna etmek noktasında etkili olacaktır. Bu ikna etmeye yönelik mesajlar doğrultusunda hedef kitlelerine birtakım bilgiler verilerek ikna etmeye yönelik konuşmaların gerçekleştirilmesi ve fikrin benimsetilmesi mümkün olmaktadır. Mesajı beyne kodlayarak da tam kavrama oluşması sağlanmaktadır. Kamu spotları dâhilinde de ikna etmeye yönelik mesajlar yazılarak süreç yönetilmektedir. 


İkna Edici Mesaj Kursu Neler İçerir?

İkna edici mesaj kursu tercih edilirken verilmesi planlanan mesajın işlevlerini iyi anlamak gerekir. Kurumumuz tarafından verilen ikna edici mesaj kursu içerisinde pek çok nokta dikkat çeker. Kurs içeriğini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • • Etkili ve ikna etmeye yönelik mesajlar vermeyi sağlamanızda fayda sağlar.
 • • İkna yöntemleri incelenir.
 • • Etkili konuşma ve yazma pratiği yapılır.
 • • Alıcıların belli bir duruma ya da nesneye olan tavrı nasıl değiştirilir, sorusuna cevap bulunur. 
 • • İkna edici iletişim kurulmanın yolları öğrenilir. 

Ücretsiz olarak verilen bu eğitimin içeriğinde ikna edici mesajı atmanın yolları ve farklı yöntemleri de ele alınır. İkna edici mesaj, markalar ve firmalar için çekiciliğin belirlenmesinde yol göstericidir. Bu bağlamda bakıldığında İkna Edici Mesaj eğitiminin, mesaj stratejisi olarak çekiciliğe yer verdiği görülmektedir. 

İkna edici mesaj noktasında ikna teknikleri doğru şekillerde kullanılmalıdır. Bu eğitimi destekleyici olması adına Kurumsal İletişim Eğitimi Programı, ve İleri İletişim Teknikleri Eğitimi Programı da tercih edilebilmektedir. Bu eğitimler sayesinde de İkna Edici Mesaj Eğitimi’ni desteklemek ve tam olarak kavramak da mümkündür. 


İkna Edici Mesaj Eğitimi Sertifikası

Kurumumuzca ücretsiz olarak verilen İkna Edici mesaj Eğitimi sonrası online sertifika sahibi olabilirsiniz. Eğitimin tamamını izleyerek eğitim bitirme sınavına girmeniz hâlinde başarılı olursanız, online sertifika sahibi olacaksınız. Bu sertifikaları indirmeniz sonrası online sertifikanıza ulaşım sağlayacaksınız. 

Basılı sertifikalar 100TL ve üzeri eğitimler için veriliyor olsa da sertifika basım ücretinin ödenmesi sonrasında sertifikanız basılı olarak da kargo aracılığıyla tarafınıza iletilebilmektedir. Bunun için belge ücretini ödemeniz yeterlidir. 


İkna Edici Mesaj Eğitimi Nasıl Alınır?

İkna Edici Mesaj Eğitimi alabilmek için öncelikle sitemizde üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra arama kısmında eğitimin adını girerek İkna Edici Mesaj Eğitimi sayfasını görüntüleyebilir ve ürünü sepetinize ekleyerek satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra ömür boyu bu eğitime sahip olabilirsiniz. 

Bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sertifika sahibi olabilirsiniz. Eğitim programınızı takip edip düzenli bir şekilde eğitimlerinizi izlemeniz ve tamamlamanız sonrasında bitirme sınavına girebilir ve sınavı başarıyla geçtikten sora sertifika sahibi olabilirsiniz. Online sertifikanızı dilediğiniz cihaza indirebilirsiniz. Sertifikanızı basılı istemeniz hâlinde ise gerekli belge ödeme işlemlerini gerçekleştirerek basılı sertifikanızın adresinize kargolanmasını sağlayabilirsiniz.  

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.