Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 08 Temmuz 2022
 • 1513

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Metinleri ve belgeleri hızlı bir şekilde okumak sizi öne geçirecektir. Peki, hızlı okuma teknikleri nelerdir?


Hızlı okuma, farklı alanlarda son derece önemli bir konu olarak öne çıkmaktadır. Ofiste, sınavda karşınıza çıkan paragrafları bir an önce okumanın size kazandıracaklarını hiç düşündünüz mü? Sınav sırasında çıkan soruları hızlı bir şekilde okuyarak anlamanız size büyük katkılar sağlayacaktır. 

İş yerinde de durum farklı olmayacaktır. Metinleri ve belgeleri hızlı bir şekilde okumak sizi öne geçirecektir. İşte bunun için hızlı okuma tekniklerini öğrenmek gerekmektedir. Peki, hızlı okuma teknikleri nelerdir?

Metinleri hızlı bir şekilde okumak, içerisinde barınan anlamları anlamadan hızlıca geçmek şeklinde yorumlanmamalıdır. Hızlı okuma teknikleri sayesinde en kısa sürede metni incelemek ve analizini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. 

 

Metinleri Öz Dilinize Çevirin!


Metinleri okumakta zorlanmanız durumunda öz dilinize çeviri yapabilirsiniz. Bu çevirileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yapmanız da son derece önemlidir. Doğru yapılmayan çeviriler yüzünden metinlerin okunması zorlaşacağı için bu noktaya özen gösterilmelidir.

Metinleri öz dilinize çevirerek sizler de etkili ve rahat okuma yapabilirsiniz. Böylece okuma hızınız da artış gösterir. 


Etkin Okuma


Hızlı okuma yaparken anlam kaybı yaşanmaması gerekir. Kişilerin bu nedenle adım adım belli başlı teknikleri takip ederek hareket etmesi gerekir.

Gündelik hayatta, iş hayatında, eğitim hayatında çeşitli metinlerin okunması gerekir. Kelimeler üzerinde durulmadan, metinlerin dikkatli bir şekilde okunabilmesi için yazma teknikleri bilinmelidir. Bu nedenle hızlı okuma ve anlama tekniklerini takip etmek kişilere büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Hem herhangi bir stres yaşandığında kurtulmak hem de zaman yönetimi sağlamak için hızlı okuma tekniklerini faydası oldukça büyüktür.


Gözlerinizle Okuyun


Okuma hızını artırabilmek için sesli okumalardan uzaklaşıp gözlerinizle okuma yapmanız gerekir. Sesli okuma, doğrudan diksiyon ve telaffuz ile de ilgili olacağı için sizi yavaşlatacaktır.

Gözlerle okumak her zaman okuma hızını artırma pratiklerinde uygulanır. Gözün hareketleri hızlı olduğu ve refleksif olarak devamlılık gösterebildiği için önemlidir. Okumasını hızlandırmak isteyen kişinin gözleriyle okuma anlamında kendisini geliştirmesi beklenir. 

Gözlerinizle okuma yaparak siz de kendinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle hızlı kitap okuma teknikleri içerisinde gözle okumanın yeri büyük ve önemlidir. 


Hızınızı Ayarlayın


Hızınızı ayarlamak, etkili okumayı artırmak için mutlaka okuma pratikleri yapmalısınız. Kronometrelerle 1 dakikada ne kadar kelime okuyabildiğinizi ölçmek son derece önemlidir.

Kelime sayısını artırabilmek devamlı yapmış olduğunuz pratiklere bağlıdır. Yapmış olduğunuz çalışmalar, devamlı olarak okuma yapmanız sizlerin okuyacağı kelime sayısını artıracaktır. 


Okuduğunu Anlama Nasıl Geliştirilir?


Okuduğunuzu anlamak için kişinin yapması beklenen bazı pratikler vardır. Okuduğunu anlamak, bir metni defalarca kez okumak yerine tek seferde kavramanızı sağlar. Bu durum iş hayatında da öğrencilik hayatında da sizlere önemli derecede katkı sağlamaktadır. Peki, okuduğunu anlama nasıl geliştirilir?

Hızlı okuma ve anlama teknikleri, sadece hızlı okuma noktasında etkili değildir. Aynı zamanda anlayarak metnin tamamını okumanıza katkı sağlamaktadır. Siz de okuma tekniklerini eğitimlerimiz sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde okuma gerçekleştirerek büyük oranda başarı elde edebilirsiniz. 

Hızlı okumak için göz egzersizleri, okuma çalışmaları ve farklı türlerden metinlerle okuma pratiği yapılması gerekir. Elbette ki bir anda tamamen hızlı okumaya başlamak mümkün değildir. Hızlı okuma gerçekleştirebilmek için kişilerin çeşitli egzersizleri yapması ve belli başlı adımları izlemesi etkilidir.

Hızlı okuma alanında ilerlemek ve bilgiye ulaşmak için, eğitimlerimizi tercih edebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz!


Dikkatinizi Toplayın ve Odaklayın


Okuma yaparken odağınızı kitapta toplamanız, dış etkenlere karşı kendinizi kapatmanız gerekir. Odağınızı toplamak için sessiz ve ışığı iyi bir ortamda, dinlendirici kokular eşliğinde kitap okuyabilirsiniz. Bunun size büyük katkıları olacaktır. 

 

Bir Dinleyicinin Olduğunu Varsayın

Sesli okumada hızlanmak için karşınızda bir dinleyicinin olduğunu varsaymanız faydalı olabilir. Sizi dinleyen birinin olduğunu düşünüp okuma yaparsanız çok daha doğru telaffuzla ve hızla okuma yapabilirsiniz.


Önemli Kısımların Altını Çizin


Kitap okurken bazı kişilerin kitabı çizmemek üzerine keskin kurallar koyduğu görülebilir. Oysaki kitap okurken önemli görülen kısımların altını çizerek ilerlemek oldukça faydalıdır. 

Altı çizilen cümleleri hatırlamak daha kolay olacağı için bu teknik okumada algı kısmında fayda sağlar. Okunan içeriği doğru analiz etme ve algılama için önemli kısımların altını çizebilirsiniz.

 

Kelime Dağarcığınızı ve Kelime Bilginizi Geliştirin


Okumayı hızlandırmak için kelime dağarcığınızı geliştirmeniz de önemlidir. Aslında burada tam birbirini izleyen süreçler bütünü olduğunu görebilmek mümkündür. 

Kelime dağarcığınızı, kelime bilginizi geliştirmek okumanızı hızlandırır; çok okumanız ise kelime dağarcığınızı artıracağı için olumludur.

 

Görselleştirme Tekniği Kullanın


Görselleştirme tekniğini uygulama, okumaya olan bağı ve odağı artıracağı için faydalıdır. Bu noktada görselleştirme ile ilerleyerek siz de gelişiminizi destekleyebilirsiniz.


Yüksek Sesle Okuma Yapın


Yüksek sesle okuma yapmanız, telaffuz noktasında da okuma hızı noktasında da sizleri geliştirir. Anlayarak hızlı okuma teknikleri içerisinde yüksek sesli okumalar yapmak da oldukça önemlidir. Hızlı okuma egzersizleri içerisinde yer alan yüksek sesle okumanın diksiyon gelişimine de faydası vardır.

 

Hızlı Okumanın Faydaları


Hızlı okumanın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar okumanın gerçekleştirildiği alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortak bir noktada bakıldığında hızlı okumanın özellikle zaman tasarrufu noktasında faydalı olduğu bilinir.

Hızlı okumanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • • Zaman tasarrufu sağlayıp okuma sürenizi kısaltacak ve okumaya ayırdığınız sürede farklı işlerinizi tamamlayacaksınız.
 • • Stresli koşullar altında, örneğin; sınavda paragrafları hızlı okumak, problemleri çözmek için vaktin artırılmasını sağlar. Böylece sorulara harcanan sürenin okuma noktasında kısalması, soruya harcanan vaktin artması mümkün olacaktır. 
 • • Hızlı okuma ile iş yerinde bir belgenin okunması, incelenmesi sürecinde kısalmalar görülebilir. Bu sayede farklı işlere ayrılabilecek vakit artış gösterecektir. 
 • • Okuma hızının artması aynı zamanda okunabilecek kitap hacimlerini de artırabilmektedir. Bu sayede kişilerin kitap okuma alışkanlıklarını arttırması da mümkün olacaktır. 
 • • Bir metni en kısa sürede içerisinde okuyabilmek, kısıtlı zaman içerisinde iş halledebilmek için de son derece faydalıdır. Hızlı okuma eğitimi bu noktada son derece faydalı olmaktadır. 
 • • Özellikle sözel bölüm tercih eden ya da belge okumayı gerektiren işte çalışan kişilerin hızlı okuması bu teknikler ile mümkün olacaktır. Bu sayede iş yükünde kolaylaşma sağlanacaktır. 
 • • Hızlı okuma eğitimi iş yerinde şirket içi e posta akışını da daha hızlı takip edebilmeye imkan tanıyacaktır. 
 • • Hızlı okuma sayesinde iş hayatında avantaj elde etmeniz de mümkün olacaktır.

 

Sınav İçin Hızlı Okuma


Özellikle sınava girecek adayların stresle başa çıkamayarak okuma noktasında zayıf kaldıkları görülebilmektedir. Adayların uzun paragraflar karşısında vakitlerinin çoğunu bu metinleri okumaya harcadıkları görülür. Hızlı okuma eğitimimiz sayesinde bu problem ortadan kaldırılabilmektedir. Hızlı, anlayarak okumanın sağlanması için eğitimimizle sınava hazırlananların rahatlayacağını garanti edebiliriz. Bu eğitimle öğrencilerin metin okuma noktasında artık stres yaşamalarına gerek kalmayacak.


Hızlı Okuma Yöntemleri


Hızlı okuma teknikleri, sadece hızlı okuma noktasında etkili değildir. Aynı zamanda anlayarak metnin tamamını okumanıza katkı sağlamaktadır. Siz de okuma tekniklerini eğitimlerimiz sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde okuma gerçekleştirerek büyük oranda başarı elde edebilirsiniz. 

Hızlı okumak için göz egzersizleri, okuma çalışmaları ve hızlı okunabilir metinlerle okuma pratiği yapılması gerekir. Elbette ki bir anda tamamen hızlı okumaya başlamak mümkün değildir. Fakat hızlı bir şekilde okuyabilmek için kişinin çeşitli egzersizleri yapması ve belli başlı adımları izlemesi etkili olur. 


Sonuç

Bu avantajlardan faydalanmak için sizler de Hızlı Okuma Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Uzman eğitmenimiz tarafından hazırlanan ve özel olarak içeriği oluşturulan eğitimimizle metinleri hızlıca okursunuz. 

Üstelik eğitiminiz sonunda e-devlet görünürlüğü bulunan sertifika sahibi olabileceksiniz. Fırsatları kaçırmamak için sitemizi ziyaret edip, eğitiminizi alabilirsiniz. Böylece hızlı okumanın da keyfini çıkartabilirsiniz.  

 

Sık Sorulan Sorular

Hızlı okuma teknikleri hakkında da merak edilen birkaç nokta vardır. İşte en sık sorulan sorular!


Hızlı Okuma 1 Dakikada Kaç Kelime?

Ortalamanın üzerinde sayılmak ve hızlı okur olarak sayılmak için 1 dakikada 320-500 kelime aralığında okumak gerekiyor. Bu noktada da hızlı okuyabilmek için çok okumanın ve devamlı tekrarlar yapmanın gereği bulunuyor. 


Hızlı Okuma Teknikleri Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Hızlı okuma tekniklerini öğrenmek için kişinin çabası gerekir. Gösterilen çabaya ve kişinin teknikler öncesi olduğu duruma bağlı olarak öğrenme süresi değişiklik gösterebilir. 

Genel itibariyle bu alandaki eğitimler 4 hafta ve 32 hafta aralığında değişiklik gösterebilmektedir. 


Hızlı Okuma Tekniği İki Mantığı Nedir?

Hızlı okuma tekniklerinde ilk ve öncelikli amaç gözün görme alanını genişletebilmektir. İkinci amaç ise zihni hızlandırabilmektir. Bu iki amaç doğrultusunda okuma teknikleri prensiplerine bağlı olarak çalışılır. 


Hızlı Okuma Kursu

Siz veya tanıdığınız biri sınava girmek için hazırlanıyorsa Hızlı Okuma Kursu’muzu önerebilirsiniz. Bu sayede eğitim sayesinde adayın hızlı okumasına katkı sağlayabilirsiniz. Sınav içerisinde zaman yönetiminin son derece önemlidir. Bu nedenle hızlı okuma tekniklerinin sağlayabileceği pek çok avantaj bulunduğu unutulmamalı. Özellikle okuma ve anlama noktasında kursumuzun büyük katkıları bulunuyor. Bu avantajları da düşünerek sizler de eğitimlerimizi alabilirsiniz. Acele edin ve bu fırsatı kaçırmayın! Sizler için önerebileceğimiz eğitimlerimiz şu şekildedir:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.