Hipnotik Konuşma Teknikleri
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 08 Ekim 2022
 • 1779

Hipnotik Konuşma Teknikleri

Hipnoz hepimizin duyduğu ve bildiği bir kavramdır. Peki, hipnotik konuşma teknikleri nelerdir?


Hipnoz hepimizin duyduğu ve bildiği bir kavramdır. Neredeyse hepimiz en azından çizgi filmler içerisinde hipnoz olmuş karakterleri görmüşüzdür. Hipnoz üzerine uzun tartışmalar olsa da özellikle konuşma ile ilgili olarak hipnotik konuşma teknikleri son dönemlerde sıklıkla konuşulmaktadır. 

Bilimsel araştırmalar doğrultusunda birçok insan tarafından kullanıldığı tespit edilen hipnotik konuşma teknikleri, özellikle satış ekipleri tarafından kullanılmaktadır. İkna etmenin ve müşterileri hipnoz ederek ürünü satın almaya yönlendirmenin temelinde yatan bu teknik, aynı zamanda anlaşmalar sağlanırken de kullanılması halinde büyük avantaj sağlamaktadır. 

Örneğin; satışların hipnotik dil kalıpları dahilinde yapılması ile birlikte çok daha kolay ve etkili bir şekilde satış yapabilmek ve daha fazla kazanç elde edebilmek mümkün olmaktadır. Özellikle satışlarda yapılması gereken en etkili ve önemli şeylerden bir tanesi de etkili hipnotik kelimelerin kullanılmasıdır. 

Peki, hipnotik konuşma teknikleri nelerdir? İşte bu soruya verilebilecek birden fazla yanıt bulunmaktadır. Hipnotik konuşma yapabilmek için şu adımları izlemek gerekir:


 • • Doğru Ses Tonunu Kullanmak

Doğru ses tonunu kullanmak her türlü iletişimde etkili bir şekilde kendinizi ifade etmeye yardımcı olmaktadır. Doğru ses tonunun kullanılması ile birlikte hipnoz teknikleri çok daha etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Bir iletişimin temelinde karşınızdaki kişiye kendinizi dinletmek vardır. Elbette ki bu bağırarak konuşmak demek değildir. Yavaş, duyulabilir ve etkileyici bir ses tonu kullanmak hipnozun temelini oluşturmaktadır.

 

 • • Kelimeleri Hafif Baskı ile Söylemek

Kelimeleri doğru bir tonda söylemenin yanı sıra önemli olan noktalardan bir tanesi de kelimeleri hafif baskılı olacak bir şekilde ifade etmektir. Burada önemli olan kelimeler üzerine sık sık baskı yapmamaktır. Kelimeler üzerine aşırı baskı yapmak dikkat dağınıklığına yol açabileceği için bu noktaya dikkat etmek de son derece önemlidir. 

Kelimeleri ifade ederken doğru şekilde tonlama kullanmak ve doğru yerlerde baskı yapmak da etkileyici konuşma biçimleri arasında yer alır. Hipnoz teknikleri dahilinde hafif baskılı bir konuşma şekli kullanan satış personellerinin dahi daha fazla satış yapmaları mümkündür. 


 • • Hayal Ettirmek

Bir şeyi hayal ettirmek hipnozun en önemli silahlarından bir tanesidir. Bir insana bir şeyi hayal etmesini söylemek değil elbette kastedilen. Yapılması gereken kişileri bir şeyi hayal etme noktasına teşvik etmektir. Bu teşvik ile birlikte bir süre sonra kişilerin hayallerinde de yer edinerek hipnoz edebilir ve onu istediğiniz noktaya gelme aşamasında ikna edebilirsiniz. 

Hipnozun temeli iknaya dayanmaktadır. Bu nedenle de hipnotik duruma geçmesini istediğiniz kişi üzerinde etkili ikna teknikleri uygulamanız beklenir. Kişi karar vermeden önce onu ikna edebilirseniz, olayı istediğiniz şekilde algılatabilir ve dilediğiniz yönde konuyu ele alabilirsiniz. Bu nedenle ikna adı altında hipnotik konuşma teknikleri ile karşınızdakini dilediğiniz noktaya getirmeniz mümkün olabilir. 


 • • İkna Edici Kelimeleri Kullanmak

Bir kişiyi ikna etme konusunda bir diğer etkili silah ise ikna edici kelimelerin yardımına başvurmaktır. Bu noktada belli başlı kelimelerin ikna ve hipnoz noktasında çok daha fazla yardımcı olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. 

İkna edici kelimelere örnek vermemiz gerekirse şu kelimeleri ele alabiliriz:

 • • Rahatla
 • • Sakinleş
 • • Hayal et
 • • Düşün

Pek çok örnekte dahi özellikle hayal etme ve rahatlama özellikle kullanılan kelimelerdir. Bu kelimelerin sıklıkla terci h edilmesinin de elbette bir nedeni vardır. Bilinçaltımız bu komutları algıladığında özellikle hemen eyleme geçme eğilimini göstermektedir. Bu nedenle de bu kelimelerin ve hatta kalıplaşmış cümlelerin ikna ve hipnoz noktasında etkileri son derece büyüktür. Bu nedenle de özellikle satış alanındaki hamleler bu kelimeler çevresinde gerçekleştirilmektedir. 


Etkileyici Konuşmanın İş Hayatındaki Faydaları Nelerdir?

Etkileyici bir şekilde konuşabilmek de hipnotik teknikleri temel olarak içermektedir. Bir kişiyi etkilemek ve karşımızdaki kişileri etkimiz altına alabilmek için asıl yapmamız gereken şey etkili konuşma tekniklerine başvurmaktır. Pek çok kez dil dökerek yine de karşımızdakini ikna edemediğimiz görülmektedir. Bu noktada esas yapılması gereken çok konuşmak değil; etkili bir şekilde konuşmaktır. 

İletişimlerde temel amaç genellikle karşımızdaki kişiyi ikna etmek veya fikrimizi benimsetmek üzerine gerçekleşmektedir. Bu noktada kim daha etkileyici bir şekilde konuşursa genellikle konuşma onun lehine dönmektedir. Peki, daha etkili bir şekilde konuşmayı nasıl öğrenirsiniz ve bunun size iş hayatındaki katkıları nelerdir?

Etkili bir şekilde iletişim kurmanın en önemli olduğu alanlardan bir tanesi de kurumsal hayat ve iş yaşantısıdır. Özellikle insan kaynakları ve ekip çalışmasına uyumlu departmanlarda çalışan kişilerin iletişimlerini geliştirmesi beklenir. Bunun yanı sıra özellikle satış alanındaki kişilerin işleri için konuşma üzerine teknikleri öğrenmeleri zorunludur. 

Etkili iletişim kurabilmek için kişilerin bu alanlarda ilgili eğitim süreçlerini tamamlaması son derece etkili olmaktadır. Bu noktada hazırlamış olduğumuz etkili iletişim teknikleri eğitimimizi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra İleri İletişim Teknikleri Eğitimimiz de sizlere fayda sağlayacaktır. Siz de iletişimde daha profesyonel bir hâle gelmek ve daha etkili bir şekilde ilerleyebilmek için eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. 

Bu eğitimlerin yanı sıra diksiyonunuzu geliştirmeniz de etkili bir şekilde konuşmanıza ayrıca etki edecektir. Bu noktada Diksiyon Eğitimimizi de alabilir ve kendinizi geliştirerek etkili bir şekilde iletişim kurmanın yollarını keşfedebilirsiniz. Durmayın ve siz de bu eğitimleri alarak iş yaşantınızda da sosyal yaşantınızda da ön plana çıkın! Fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.