Hijyen Sertifikası Ne İşe Yarar?

Hijyen Sertifikası Ne İşe Yarar?

Temiz olmayan bir yerde yemek yemez, temiz olmayan yatakta uyuyamayız. Temizliğe bu denli önem gösterirken elbette ki hijyen koşulları da önem arz ediyor.


Hayatın her anında ve her alanında temizliğin önemi son derece büyük. Temiz olmayan bir ortamda hazırlanmış yemeği yemez, temiz olmayan bir yatakta uyuyamayız. Temizlik olgusuna bu denli hassasiyet gösterirken elbette ki çalışma alanında da hijyen koşullarının önemi son derece büyük oluyor. 

Hijyenin gelişkin olması, hayatın her alanında önemliyken özellikle de doğrudan insan sağlığını tehdit edebilecek alanlarda hizmet veren kişiler için ayrıca önem taşımaktadır. Güvenilir olmayan, temiz bir şekilde üretilmeyen hiçbir ürünün veya hizmetin müşterilerle buluşturulmaması gerekir. 

Sağlığa zarar verecek ortamlardan, durumlardan uzak durmaya özen gösterdiğimiz kişisel hayatımızda, bizleri yakından etkileyecek bazı meslek gruplarının ve alanların hijyen koşullarına da elbette dikkat ediyoruz. Örneğin, yeterince temiz olmayan, bardakları kirli bir kafede çay içtiğinizi düşünebilir misiniz? 

Düşüncesi dahi rahatsız edici ve hatta mide bulandırıcı olan bu tip olaylarla karşılaşmamak için işte bazı meslek gruplarının hijyen sertifikası alması şart koşulmaktadır. Kişilere ve iş sağlığına özen göstermek amacıyla alınması zorunlu tutulan bu belge ile birlikte, hizmeti veya ürünü alan kişilerin de sağlıkları korunmaktadır. Peki hijyen sertifikası nasıl ve nereden alınır, hijyen sertifikası için meslekler için gereklidir?


Hijyen Sertifikası Nasıl Alınır?

Hijyen sertifikası alabilmek için öncelikle kişilerin bu belgenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenmesi gerekiyor. Temel hijyen kurallarına dair verilmekte olan bu eğitim sayesinde belli başlı meslek gruplarında aktif olarak çalışma sergilenebiliyor. Hijyen sertifikası, özellikle gıda alanı için öne çıkan bir sertifika türü olarak biliniyor. 

Hijyen sertifikasını alabilmek için öncelikle doğru bir eğitim merkezinden eğitim almak gerekiyor. Halk Eğitim Merkezi tarafından da verilebilen bu sertifikayı almak için ilgili süre uzayabiliyor. Günümüzde online kanallar üzerinden de eğitim merkezleri aracılığıyla hijyen eğitimine katılım sağlamak ve sertifika sahibi olmak mümkündür. 

Bakanlık tarafından zorunlu tutulan ve özellikle gıda üretimi yapan iş yerleri dahilinde çalışanların sahip olması gereken hijyen belgesi edinmek için doğru bir eğitim programına katılmış olmak da son derece önemlidir. Kaliteli ve nitelikli sertifikalar vermeyen bir eğitim programına katılım sağlamanız halinde aldığınız eğitim de sertifika da geçerli olmayacağı için maddi kayıp yaşamanız mümkündür. Bu durum aynı zamanda vakit kaybı yaşamanıza da neden olabilmektedir. 

Bakanlık tarafından 2013 yılında açıklanan hijyen eğitimi yönetmeliği dahilinde zorunlu tutulan hijyen belgesini alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar vardır. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • Alınacak sertifikanın e devlet görünür olması dikkat edilmesi gereken temel noktalar arasında yer almaktadır. 
  • • Eğitimin içeriği, doğruluğu da son derece mühimdir.
  • • Eğitimi alırken ödenecek tutarın doğru hesaplanması, içeriğin yeterliliği gibi noktaların da büyük bir dikkatle araştırılması gerekmektedir. 


Hijyen Sertifikası Hangi Meslekler İçin Gereklidir?

Hijyen sertifikası almak pek çok mesleği kapsayan bir zorunluluk olsa da özellikle gıda sektörü içerisindeki kişilerin hijyen belgesi alması büyük önem taşımaktadır. Hijyen belgesi alması gereken iş kolları arasında şunlar vardır:

  • • Gıda üretimi yapan ve perakende iş yerleri,
  • • Hotel, pansiyon gibi yerlerde çalışanlar ve buraların sahipleri,
  • • Hamam, kaplıca, sauna, kuaför, dövmeciler, masaj ve güzellik salonları ve bunun gibi insanlara doğrudan temas kurulması gereken yerlerde çalışanların da hijyen belgesine sahip olması gerekir.

 Bu tip mesleklerde çalışan kişilerin yönetmeliğe göre hijyen belgesi alması zorunlu tutulmaktadır. Siz de bu alanlarda çalışıyorsanız Hijyen Eğitimi’mizi alarak kolaylıkla belgenizin sahibi olabilirsiniz. 


Hijyen Sertifikasını Kimler Alabilir?

Yönetmelikte belirtilen iş kollarında çalışan herkesin hijyen belgesi alması zorunlu tutulmaktadır. Bu kişiler haricinde de bu tip belge gerektiren bir alanda çalışma sergilemeyi düşünen veya isteyen kişilerin de sertifikayı almaları son derece faydalı olacaktır. 

İnsanların sağlığını tehdit etmemek için kişilerin alması gereken bir belgedir. Herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması adına gıda ve su sektöründe başta olmak üzere ilgili alanlarda bu sertifikayı almış olmak gerekir. 

Hijyen belgesi elbette ki yalnızca bu alanlarda çalışma sergileyen kişilerin alabileceği bir belge değildir. Herhangi bir çalışma ihtimaline karşı dahi eğitimin ve belgenin şimdiden alınmasında hiçbir sakınca yoktur. Her ihtimale karşı kendini garantiye almak isteyen kişiler bu nedenle bu sertifikayı edinebilir. 

Güvenilir bir sertifika sahibi olmak ve devamlı geçerliliği olan sertifikalarınız ile belge gerektiren alanlarda sorunsuz çalışmak için siz de Hijyen Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Eğitiminiz sonunda edindiğiniz belgelerle birlikte kolaylıkla çalışma sergileyebileceksiniz!


Hijyen Sertifikası Fiyatı

Hijyen belgesi sahibi olmak isteyen kişilerin cevabını e n sık araştırdıkları konulardan bir tanesi de Hijyen sertifikasının fiyatı olmaktadır. Bu eğitimi almak isteyen ve belge edinmek isteyen kişilerin öncelikle aklında fiyatının ne olduğu ile ilgili sorular döner. 

Hep böyle değil miyizdir? Bir konu üzerine ilk dikkatimizi çeken şey fiyat noktasıdır. İşte Eğitim Kutusu vermiş olduğu kaliteli eğitimin ve nitelikli sertifikaların yanında piyasaya oranla makul fiyatları ile de dikkat çekmektedir. Siz de kaliteli bir eğitim almak ve az ödemek istiyorsanız, bizleri tercih edebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.