Havacılık Yönetimi Nedir?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 11 Temmuz 2023
 • 211

Havacılık Yönetimi Nedir?

Havacılık Yönetimi Nedir? Havacılık Yönetimi Nedir? Havacılık Yönetimi Maaşları Ne Kadardır? Havacılık Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?..


Havacılık Yönetimi Nedir?


Havacılık Yönetimi Ne İş Yapar?


Havacılık Yönetimi Nedir? • Havacılık yönetimi, bir havaalanının veya bir havayolunun günlük operasyonlarını gerçekleştirerek havayolu, havaalanı veya havacılık veya uzay endüstrisi ile ilgili diğer işletmelerin iş akışını yönetmeyi içerir.


 • Programlama, kargo ve yolcu hizmetleri, havaalanı operasyonları, bakım ve onarım, finansal planlama ve bütçeleme, kalite güvence ve güvenlik prosedürlerini de içerir.


 • Havacılık yönetimi kursları, Amerika ve Hindistan'daki kolejlerde mevcuttur. Kalkınan pilotlar, başarılı olmalarına yardımcı olacak havacılık yönetiminde bir derece alabilirler. Özellikle bir havayolu pilotu veya başka bir pilot türü olarak kariyerlerinde.


 • Havacılık yönetimi dersi alan çoğu öğrenci, uçuş programlarını planlamayı ve uçakların güvenli olduğundan emin olmayı öğrenir. Öğrenciler ayrıca Air Wisconsin veya Southwest Airlines (SWA) gibi diğer eyaletlerde veya ülkelerde bulunan diğer havayollarından farklı politikaları olabilecek havayollarının finansmanı hakkında bilgi edinirler.


 • Öğrenci, uçuş sırasında mekanik arızalar veya hava gecikmeleri gibi acil durumların üstesinden gelmenin yanı sıra motorlar, iniş takımları vb. gibi farklı uçak parçaları hakkında bilgi edinir.


Havacılık yönetimi, havacılık sektöründe çeşitli faaliyetlerin yönetimi ve koordinasyonunu ifade eder. Havacılık hizmetlerinin sorunsuz ve verimli bir şekilde yürütülmesi ile yolcuların güvenliği ve memnuniyetinden sorumludur.

Havacılık yönetimi, havayolu yönetimi, havalimanı yönetimi, havacılık operasyonları, havacılık güvenliği, hava trafik yönetimi, havacılık finansı ve havacılık pazarlaması gibi geniş bir yelpazeyi kapsar. İşte havacılık yönetiminin bazı temel yönleri ve sorumlulukları:

 • Havayolu Yönetimi: Bu, bir havayolu şirketinin genel işletmelerinin yönetilmesini içerir. Rotada planlama, filo yönetimi, tarife belirleme, müşteri hizmetleri ve stratejik karar verme gibi konuları kapsar.

 • Havalimanı Yönetimi: Havalimanı yöneticileri, bir havalimanının günlük işletmelerini denetler. Terminal tesislerinin, yer hizmetlerinin, güvenliğin, yolcu hizmetlerinin yönetiminden ve havacılık düzenlemelerine uyum sağlamaktan sorumludur.

 • Havacılık Operasyonları: Uçuş operasyonlarının yönetilmesi ve koordinasyonunu içerir. Uçuş planlaması, ekip planlaması, uçak bakımı ve yer hizmetleri gibi konuları yönetirler.


 • Havacılık Güvenliği: Güvenlik, havacılık yönetiminin kritik bir yönüdür. Havacılık yöneticileri, güvenlik prosedürlerinin uygulanmasını ve denetlenmesini, risk değerlendirmelerini yapmayı ve güvenlik düzenlemeleri ve standartlarına uyumu sağlamayı sorumluluk alır.


 • Hava Trafik Yönetimi: Bu alan, hava trafiği akışının yönetimi ve koordinasyonuna odaklanır. Hava trafik kontrolü, hava sahası yönetimi, navigasyon sistemleri ve iletişim altyapısı gibi konuları içerir.


 • Havacılık Finansı: Havacılık yöneticileri, bütçeleme, maliyet kontrolü, gelir yönetimi, finansal analiz ve uçak ve ekipman temini gibi finansal konularla ilgilenirler.

 • Havacılık Pazarlaması: Pazarlama, havacılık sektöründe önemli bir rol oynar. Havacılık yöneticileri, yolcu çekmek, havayolu hizmetlerini tanıtmak ve müşteri memnuniyetini 

 • artırmak için pazarlama stratejileri geliştirirler.


Etkili bir havacılık yönetimi, havacılık sektörünün, düzenleyici çerçevelerin, güvenlik protokollerinin, müşteri beklentilerinin ve iş prensiplerinin derin bir anlayışını gerektirir. Dinamik ve sıkı düzenlemelere tabi bir ortamda stratejik kararlar almayı, farklı ekipleri koordine etmeyi ve işletme verimliliğini sağlamayı içerir.

Havacılık Yönetiminin Kısa Tarihi:

Çin'den orijinal uçurtma uçurma fikri, insanlığın insan yapımı bir nesneyi havaya uçurmak için ilk girişimiydi. Çinliler, MS 5-7. Yüzyıllarda uçurtma kullanarak mesaj gönderdi, insanları taşıdı, mesafeleri ölçtü ve rüzgarları test etti.

Ayrıca MÖ 3. Yüzyılda düşmanları korkutmak için Sıcak Hava Balonları hazırladılar. Daha sonra Rönesans döneminde, Leonardo Da Vinci kuşların uçma ilkelerini öğrenir ve tıpkı havanın nesneye gösterdiği direnç gibi, bir nesnenin havaya eşit miktarda direnç gösterdiğini tahmin eder.

17. yüzyılda, o zamanki uzmanlar vakum içeren bakır küreler yaratmaya çalıştılar. Havadan daha hafif nesnelerin havada kalabileceğini o zamana kadar bildikleri için bir hava gemisini kaldırdılar.

18. Yüzyılda Fransa'da balon kullanarak beş uçuşu başarıyla gerçekleştirdiler. 1647'de Polonya Kralı Władysław-IV, İtalyan mucidi davet etti. Tito Livio Barattini Varşova'daki sarayına gitti ve dört sabit planör kanadı olan bir model uçak yaptı. Uçak, iniş sırasında hafif yaralı bir kediyi başarıyla kaldırmıştı.

19. ve 20. yüzyıllarda uzmanlar, geliştirilmiş uçan makineler veya uçaklar üzerinde deneyler yaptı ve ortaya çıktı. Havadan ağır olan ve aerodinamik ilkelerine dayanan.

En dikkate değer isimler Wright Kardeşler – Orville ve Wilbur Wright. Smithsonian Enstitüsü ve Federation Aeronautiques International'a (FAI) göre. Wright kardeşler ilk uzun süreli, kontrollü, motorlu ve havadan ağır uçuşu yaptılar. 17 Aralık 1903'te Kill Devil Hills, Kuzey Karolina'da.

Orville Wright ilk uçuşunu 120 fit yükseklikte 12 saniye boyunca yaptı.

Yetenekler:

Bu alandaki profesyoneller, bilgisayar sistemlerinin bakımı ve iletişim becerileri gibi sert ve yumuşak becerilerin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyar. Atölyelerde, mentorlarla, pratik yaparak ve bir dereceyi takip ederken becerilerinizi geliştirebilirsiniz. İşte bu alanda en yararlı olan beceriler:

İletişim: Mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerileri, talimatları ve fikirleri başkalarıyla kolayca ifade etmeye yardımcı olur. Havacılık işleri, güvenli seyahat sağlamak için departmanlar arasında ve özellikle hava kontrolörleri, pilotlar ve yolcular arasında iletişim gerektirir.

Eleştirel düşünme: Bu beceri, uçak, güvenlik veya diğer havacılık operasyonlarında meydana gelebilecek sorunları belirlemeye ve tahmin etmeye yardımcı olur. Eleştirel düşünme, karar vermekten sorumlu olanların mümkün olan en iyi seçimleri yapmasına yardımcı olur.

Müşteri hizmetleri: Havacılıkta birçok kariyer ticari uçuş içindir, bu nedenle yolculara mükemmel müşteri hizmeti sunabilmek önemlidir. Buna sorunların çözülmesi, soruların yanıtlanması ve yolcuların uçuşlarından keyif alması için güvenceler ve özel hizmetler sunulması da dahildir.

Liderlik: Yönetim rolleri, personeli onları takip etmeye ve dinlemeye motive etmek için rehberlik ve dürüstlük gibi nitelikler sağlama becerisini gerektirir. Büyük sorumlulukların üstesinden gelme ve hem operasyonları hem de personeli denetleme becerilerine sahip olmak önemlidir.

Problem çözme: Problem çözme, operasyonları sürdüren liderler için temel bir beceridir. Havacılıktaki yöneticiler genellikle sorunları giderir ve programların ve ekipmanın bakımı için çözümler üretir.

Stres yönetimi: Havacılık yönetimindeki profesyoneller birçok sorumluluğu üstlenir ve önceliklerden biri uçuş güvenliğidir. Yolcuları ve havaalanı personelini korumak için stresli durumlarda sakin kalmak ve acil durumları veya sorunları yönetmek çok önemlidir.

Ekip Çalışması: Bir havacılık tesisindeki operasyonların işlemesi için, yöneticiler ve diğer personel birlikte çalışarak görevlerin tamamlanmasını sağlar ve diğer hedeflerin yanı sıra uçuşu gerçekleştirmek için gerekli tüm eylemleri sürdürür veya gerçekleştirir. Başkalarıyla işbirliği yapma ve işbirliği yapma yeteneği, kuruluşun amaçlarına ulaşılmasına yardımcı olur.

Zaman yönetimi: Uçak, havacılık güvenliğini sağlamak için katı bir programa göre çalışır. Bu programları oluşturma ve bunlara uyma yeteneği, bir havacılık tesisinde güvenlik, verimlilik ve üretkenlik sağlar.

Havacılık Yönetimi Maaşları Ne Kadardır?

Biliyorsunuz ki temmuz ayında maaşlara zam yapıldı. Peki 2023 havacılık yönetimi mezunlar ne kadar alıyor? Havacılık Yönetimi bölümünden mezunu yeterli maaş alıyor mu?

Yeni Havacılık Yönetimi mezunu 15 bin TL civarında alır.

Havacılık Yönetimi Personellerin maaşları 20 bin TL civarında alırlar.

Operasyon direktör yardımcıları 23 bin TL civarı

Hazine Operasyon Müdür Yardımcısı 60/65 bin TL civarında alırlar.

Havacılık Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

4 yıllık bir eğitim süresi olan havacılık yönetimi bölümü zorunlu hazırlığa sahiptir.

Aynı zamanda erkeklerin 170-190 arasında olması gerekir. Kızların ise 160-180 arasında olması gerekmektedir.

Havacılık yönetimi sıralama ve taban puanları:2023 Havacılık yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları için tıklayın


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!