Hastaneye Gitmeden Önce Bilin : Dahiliye Neye Bakar?
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 29 Ocak 2024
 • 99

Hastaneye Gitmeden Önce Bilin : Dahiliye Neye Bakar?

Günümüzde sağlık alanında pek çok farklı uzmanlık dalı bulunmaktadır. Bu uzmanlık dallarından biri de dahiliye veya iç hastalıkları olarak bilinir. Peki, dahiliye nedir ve bu uzmanlık dalı hangi sağlık sorunlarıyla ilgilenir?


Günümüzde sağlık alanında pek çok farklı uzmanlık dalı bulunmaktadır. Bu uzmanlık dallarından biri de dahiliye veya iç hastalıkları olarak bilinir. Peki, dahiliye nedir ve bu uzmanlık dalı hangi sağlık sorunlarıyla ilgilenir?

Eğitim kutusu online web sitesinde yer alan Tıbbi Sekreterlik eğitimi e-devlet onaylı ve uluslararası

geçerliliği olan sertifika ile hastanelerde iş bulma konusunda adaylara destek olmaktadır.
Dahiliye Bölümü Nelere Bakar?

Dahiliye, genel olarak iç organların hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Bu uzmanlık alanı, vücudun çeşitli sistemlerini etkileyen rahatsızlıkları teşhis etme, tedavi etme ve önleme üzerine odaklanır. Dahiliyeci olarak bilinen uzmanlar, genellikle genel tıp eğitimi aldıktan sonra daha spesifik bir iç hastalıkları eğitimi alırlar.


Dahiliyeciler Hangi Hastalıklarla İlgilenir? dahiliye doktoru neye bakar?

Dahiliyeciler, birçok farklı sağlık sorununu ele alır. Bunlar arasında şunlar yer alır:

 1. Kardiyovasküler Hastalıklar: Kalp ve damar hastalıkları, dahiliyecilerin sıkça karşılaştığı ve tedavi ettiği rahatsızlıklardır. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi durumlar bu kapsamda değerlendirilir.
 2. Solunum Sistemi Hastalıkları: Akciğerlerle ilgili hastalıklar da dahiliyecilerin uzmanlık alanına girer. Astım, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), pnömoni gibi rahatsızlıklar dahiliye uzmanlarının teşhis ve tedavi ettiği sorunlardır.
 3. Gastroenterolojik Hastalıklar: Mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi gibi sindirim sistemi organlarıyla ilgili sorunlar da dahiliyecilerin alanına girer. Ülser, gastrit, karaciğer hastalıkları gibi durumlar dahiliye uzmanlarının ilgilendiği konular arasındadır.
 4. Endokrinolojik Hastalıklar: Tiroid bezi, pankreas gibi endokrin sistem organlarıyla ilgili hastalıklar da dahiliye uzmanlarının ilgi alanına girer. Diyabet, tiroid hastalıkları, adrenal bez hastalıkları bu kategoride değerlendirilir.
 5. Nefrolojik Hastalıklar: Böbreklerle ilgili hastalıklar da dahiliyecilerin teşhis ve tedavi ettiği rahatsızlıklar arasındadır. Böbrek yetmezliği, böbrek taşları gibi durumlar bu kapsamda değerlendirilir.

 

Genel Dahiliye neye bakar? , geniş bir yelpazedeki sağlık sorunlarıyla ilgilenen önemli bir tıp dalıdır.

Dahiliyeciler, genel olarak iç hastalıkları konusunda uzmanlaşmışlardır ve genellikle birinci basamak

sağlık hizmeti sunan hekimler arasında yer alırlar. İç organlarla ilgili çeşitli sağlık sorunlarını ele alarak hastaların teşhis ve tedavilerinde önemli bir rol oynarlar.


Dahiliye İç hastalıkları neye bakar / İç Hastalıklar dahiliye neye bakar?

Dahiliye" veya "iç hastalıkları" olarak da bilinen tıbbi uzmanlık dalı, vücudun iç organlarının ve sistemlerinin hastalıklarıyla ilgilenir. Dahiliyeciler genellikle genel tıp eğitimi almış ve daha sonra iç hastalıkları üzerine uzmanlaşmışlardır. Dahiliye bölümü veya dahiliye doktorları, genel olarak şu alanlara odaklanır:

 1. Kardiyovasküler Sistem: Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgilenirler. Kalp hastalıkları, hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp ritim bozuklukları gibi durumlar dahiliye doktorlarının teşhis ve tedavi ettiği alanlardır.
 2. Solunum sistemi hastalıkları, dahiliye uzmanlarının ilgilendiği konulardan biridir. Astım, KOAH ve pnömoni gibi hastalıkları içerir. Alt solunum yolu enfeksiyonları ve yumuşak dokularda oluşan hastalığın tedavisinde yar alır
 3. Sindirim sistemi hastalıkları, mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları gibi rahatsızlıklar dahiliye bölümünde değerlendirilir.
 4. Tiroid, diyabet ve adrenal bez hastalıkları gibi endokrin sistem bozuklukları dahiliye doktorlarının uzmanlık alanına girer.
 5. Nefroloji: Böbrek hastalıkları ve böbrek fonksiyonlarını etkileyen rahatsızlıklar dahiliyecilerin teşhis ve tedavi ettiği alanlardandır.
 6. Romatoloji: Romatoloji, eklem ve bağ dokusu hastalıklarıyla ilgilenir. Romatoloji bölümü, romatizmal hastalıklar, osteoartrit, romatoid artrit gibi rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Dahiliye poliklinikleri, bu tür hastalıkların tanısı, tedavisi ve takibi için hastalara hizmet verir. Dahiliye uzmanları, genellikle birinci basamak sağlık hizmeti sunan hekimler olarak hasta muayenehanelerinde veya polikliniklerde çalışırlar. Dahiliye poliklinikleri, genel sağlık sorunlarıyla başvuran hastaları kabul eder ve gerekli muayene, tanı ve tedavi süreçlerini yönetir.


Dahiliye Bölümünün Genel Alanları ve Uzmanlık Alanları

Dahiliye bölümü, genel tıp eğitimi almış ve iç hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktorları içerir.

Bu uzmanlık alanı, çeşitli sağlık sorunlarına odaklanır ve alt uzmanlık dalları arasında otoimmün

hastalıklar, romatoloji, kan hastalıkları, bağ dokusu hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve böbrek

hastalıkları gibi alanları içerir.


Dahiliye romatoloji bölümü neye bakar? 

Dahiliye uzmanları, otoimmün hastalıkları ve bağ dokusu hastalıklarını tanıma ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmışlardır. Romatoloji kliniklerinde çalışan romatoloji uzmanları, romatizmal hastalıkların teşhis ve tedavisinde özel bir uzmanlık sunarlar.

Kan Hastalıkları:

Kan hastalıkları, dahiliye bölümü içinde hematoloji adı verilen bir alt dalda incelenir. Dahiliye uzmanları, kanın oluşumu, bileşimi ve dolaşımı ile ilgili sorunları teşhis eder ve tedavi eder.

Bağ Dokusu Hastalıkları:

Bağ dokusu hastalıkları, romatoloji bölümünün yanı sıra dahiliye uzmanlarının genel uzmanlık alanları arasındadır. Bu hastalıklar, eklemleri, kasları, deriyi ve diğer bağ dokularını etkileyebilir.

Enfeksiyon Hastalıkları:

Enfeksiyon hastalıkları, dahiliye bölümünün önemli bir parçasını oluşturur. Dahiliye uzmanları, bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonları tanıma ve bunlara karşı etkili tedavi planları geliştirme konusunda uzmanlaşmışlardır.

Böbrek Hastalıkları:

Dahiliye uzmanları, böbrek fonksiyonlarını etkileyen hastalıkları teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmışlardır. Böbrek hastalıkları, hipertansiyon, glomerülonefrit ve böbrek taşları gibi çeşitli durumları içerir.

dahiliye polikliniği neye bakar sorusuna ,

genel olarak vücut içindeki çeşitli sistemlerle ilgili sağlık sorunlarını ele alır ve bu

uzmanlar genellikle geniş bir yelpazedeki hastalıklara müdahale eder şeklinde cevap verilebilir. Romatoloji kliniklerinde, olan iç hastalıkları ve özellikle romatizmal hastalıklara odaklanmış uzmanlar, bağ dokusu hastalıkları ve otoimmün

hastalıkların tedavisi konusunda özel bir uzmanlık sunarlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!

 • 13501 Kişi
 • 6 Modül
 • 46 Ders
1120 ₺ yerine 824 ₺
 • 3141 Kişi
 • 4 Modül
 • 167 Ders
2824 ₺ yerine 2224 ₺