Hasta Yaşlı Bakıcı Ne İş Yapar?
 • Mert Aylanç
 • 0 Yorum
 • 26 Aralık 2022
 • 440

Hasta Yaşlı Bakıcı Ne İş Yapar?

Hasta ve yaşlı bakım, sağlık sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan ve alımı gerçekleştirilen bir meslek grubudur. Peki, hasta yaşlı bakıcı ne iş yapar?


Hasta ve yaşlı bireylere hizmet veren, onların evde bakım hizmetleri ile ilgilenen sağlık personeli hasta-yaşlı bakıcı olarak adlandırılır. Hasta ve yaşlı bakım, sağlık sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan ve alımı gerçekleştirilen bir meslek grubudur. Peki, hasta yaşlı bakıcı ne iş yapar?

Yaşlılara hizmet ve kişilerin bakım ihtiyaçlarını giderme gibi noktalarda destek sağlayan bu meslek grubu, hasta ve yaşlıların öncelikli bakımlarına yardımcı olmakla görevlidir. Bunun yanında hasta bireylerin sağlık, yeme, içme gibi süreçlerinde de yardımcı olmak önem abu meslek grubu için önemlidir. 

Hasta ve yaşlı bakıcının hastanın hastalığına bağlı olarak pansuman veya masaj yapma gibi işlemleri de gerçekleştirebileceği bilinmektedir. Bunun yanı sıra yaşlı olan kişilerin yeme, içme gibi ihtiyaçlarında edilen yardımlar ve kişilere acil durumlarda yapılan müdahaleler de bu meslek grubunun iş tanımları arasında yer alır. 

Hasta ve yaşlı hizmetleri, yatağa bağımlı veya tekerlekli sandalye kullanan kişiler için olabileceği gibi fiziksel sağlığı yerinde fakat yaşı ilerlemiş ve unutkanlık gibi problemlerle boğuşmaya başlamış bireyler için de faydalı olabilmektedir. 

Hasta ve yaşlı bakıcıların pek çok görevleri bulunsa da başlıca görevlerini şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür:

 • Hastaları yataklarından almak ve ilgili ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olmak,
 • Hastaya ait ilaçların takibini yapmak,
 • Hastalarla yakından iletişim kurmak ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında onlara yardımcı olmak,
 • Eğer ki hasta pansuman gerektiriyorsa pansuman, masaj gibi işlemlerle ilgilenmek,
 • Yaşlıların ilaçlarını vermek, onların yeme içme ihtiyaçlarını karşılama noktasında yardımcı olmak,
 • Sabırlı ve güler yüzlü olarak ilgili süreçleri yürütmek.


Hasta Yaşlı Bakıcı Olmak İçin Okul Şart Mı?

Kişilere hasta ve yaşlı bakım hizmetleri sunabilmek için de elbette belli bir eğitim düzeyine sahip olmak gerekmektedir. Mesleki liselerde, ön lisans programlarında veya özel kurs merkezlerinde alınabilecek eğitimlerle bu mesleği icra etmek mümkün olmaktadır. Yardıma ihtiyaç duyan kişinin yardımına yetişmek ve onun ihtiyaçlarını karşılamakta yardımcı olmak bu meslek grubunun temel görevidir. 

Hasta bakıcıları belirli eğitim süreçlerinden geçtikten sonra bu mesleği icra edebilme imkanı edinmektedir. Bu nedenle de hasta bakıcıların doğru bir şekilde çalışabilmesi için yapılması gereken en önemli şey ilgili eğitim süreçlerinden geçmiş olmaktır. 

Hasta ve yaşlı bakıcı olabilmek için özellikle günümüzde online eğitim yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu eğitim sisteminde uzaktan eğitim alınarak ilgili eğitimin tamamlanması sonrası sınava girilmektedir. Sınavı başarı ile geçen kişinin bu alanda sertifika edinme imkanı oluşur. 

Sertifika edinen kişinin sertifikasını nitelikli bir yerden edinmiş olması da son derece önemlidir. Belgenin geçerli olabilmesi ve kullanılabilmesi için özellikle yetkili bir kurumdan alınmış olması gerekiyor. Bu noktada bizler sunmuş olduğumuz nitelikli sertifikalarımız ile sizlere hem yurt içerisinde hem de yurtdışında kolaylıkla çalışma imkanı sağlıyoruz.

Sizler de geçerliliği bulunan sertifikalarınızı edinmek ve en doğru şekilde mesleğinizi elinize alabilmek için mutlaka eğitimimizi alın ve bu alanda çalışma fırsatını elde edin!


Üniversite Okumadan Hasta Yaşlı Bakıcı Olmak

Üniversite okumadan da sahip olabilmek bu mesleği en çekici hale getiren durumlardan biridir. Hasta bakıcı maaşlarının yanı sıra mesleğin üniversite okumadan edinilebilir olması, günümüzde özellikle pek çok kişinin bu alana yönelmesini sağlamıştır. 

Üniversite okumadan yapılabilecek mesleklerden biri olması ve özellikle de sağlık sektörü içerisinde olması nedeniyle hasta ve yaşlı bakıcı mesleği sıklıkla tercih edilmektedir. Üniversite okumaya gereksinim duyulmadan, yalnızca ilgili eğitimleri bir kurs aracılığıyla da olsa alabilmek ve sertifika edinmek bu alanda aktif olarak çalışabilmek için etkili olmaktadır. 

Üniversite okumadan yapılabilecek başka meslekler de bulunmaktadır. Bu meslekleri öğrenmek için de Üniversite Okumadan Yapılabilecek Meslekler bloğumuzu okumanız sizlere fayda sağlayacaktır. Sizler de üniversite okumadan nitelikli bir alanda meslek sahibi olmak istiyorsanız muhakkak bu eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz. 

İncelediğiniz eğitimler arasında bir tercihte bulunarak sizler de üniversite okumaya gerek dahi duymadan meslek edinebilirsiniz. Durmayın ve bu fırsatı kaçırmadan sizler de kolaylıkla iş sahibi olma şansını elde edin! 


Hasta ve Yaşlı Bakıcı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Hasta ve yaşlı bakımı mesleği pek çok alanda avantaj sağlamaktadır. Özellikle de sağlık sektöründe olması ve getirisi son derece güzel bir meslek olması ile öne çıkan hasta ve yaşlı bakımı mesleği, belirli niteliklere sahip olan ve ilgili eğitimini alıp belge edinmiş herkesin sergileyebileceği bir meslek olarak öne çıkıyor. 

Hasta ve yaşlı bakıcı olmanın pek çok avantajı bulunuyor. Bu noktada avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sağlık sektöründe çalışma imkanı edinilmesi sayesinde kolaylıkla istihdam edilme şansı bulunuyor,
 • Her daim ihtiyaç duyulacak bir meslek olması sayesinde işsizlik gibi bir problemle karşılaşmak mümkün görünmüyor,
 • Kolaylıkla sahip olunabilir bir meslek olması ve ilgili eğitim süreçleri tamamlandıktan sonra belge alarak icra edilebilmesi sayesinde kariyer anlamında hızlı gelişim imkanı sunuyor,
 • Üniversite okumaya gereksinim duymadan kolaylıkla meslek edinmenizi sağlıyor,
 • Nitelikli bir sertifika almanız halinde hem yurt içerisinde hem de yurtdışında bu mesleği yapabilme imkanınız bulunuyor,
 • Sağlık sektörünün sağlamış olduğu avantajlardan faydalanma imkanınız bulunuyor,
 • Yüksek gelir seviyesi sayesinde işinizden yüksek bir maaş performansı görmenizi mümkün kılıyor. 

Bu avantajların yanı sıra hasta ve yaşlı bakıcı olmanın daha pek çok avantajı  bulunuyor. Kişinin kendisini en etkili şekilde geliştirmesini mümkün kılan bu meslekte ilerleme kaydedebilmek de mümkün oluyor. 

Sizler de hasta ve yaşlı bakıcı olarak mesleğinizin size sağladığı avantajlardan faydalanmak ve hiç bitmeyecek olan bir mesleğe sahip olmak için muhakkak Uygulamalı Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi'ni alın! Bu eğitimi almanız sayesinde sizler de kolay bir şekilde meslek sahibi olabilecek ve kendinizi geliştirebileceksiniz. Durmayın ve siz de bu avantajdan faydalanın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.