Hasta Bakıcı
 • Eğitim Kutusu
 • 0 Yorum
 • 18 Mayıs 2022
 • 984

Hasta Bakıcı

Hastanelerde doktorlar gibi hemşirelere ve hasta bakıcılara ihtiyaç vardır. Özellikle kendi ihtiyaçlarını göremeyen hastalarla hasta bakıcılar ilgilenir.


Hastanelerde doktorlar kadar hemşirelere ve hemşireler kadar da hasta bakıcılara ihtiyaç vardır. Özellikle kendi ihtiyaçlarını kendileri göremeyen hastalarla hasta bakıcılar ilgilenmektedirler. Dolayısıyla hastaların sadece tedavi edilmesi değil, sonrasında koruyucu, destekleyici, rehabilite edici, ihtiyaçlarını giderici sağlık ve sosyal hizmetleri verilmelidir. Saydığımız sağlık ve sosyal hizmetleri hasta bakıcılar vermektedir. Bu bağlamda sıklıkla hasta bakıcı nasıl olunur, sorusunun cevabı da araştırılmaktadır. 

Günümüzde, kamu ve özel hastanelerin çoğalmasıyla doktorlara, hemşirelere ve bununla birlikte hasta bakıcılara olan ihtiyaç da artmıştır. Hasta bakıcıları sadece hastanelerde görevli personel olarak düşünmemek yerinde olacaktır. Hasta bakıcılar evde hizmet de vermektedirler. Hasta bakıcıların en önemli görevi rehabilite edilecek hastaların ihtiyaç duydukları hasta ve yaşlı bakımı hizmetlerini sunmaktır. 

Günümüzde yaşam süresinin ortalaması artmıştır. İnsanlar artık ileri yaşlara kadar yaşamaktadırlar. Bu, beraberinde hizmetin özelleşmesi durumunu getirmektedir. Çünkü çok yaşlı olan bireyler hastanelere kendi başlarına ulaşım sağlayamamaktadırlar. Hasta bakıcı personel evde hizmet bekleyen yaşlı ve hastalara hizmet götürmektedirler.

Günümüzde sahip olduğumuz teknoloji ve imkânlar, evde sağlık hizmeti alınabilmesini sağlamaktadır. Akıllı saatler, uygulamalar, online takip sistemi gibi unsurlar yaşlıların ve hastaların evde bakımı için bakıcılarını işini kolaylaştırmakta ve hatta mümkün kılmaktadır. Özellikle metropollerde yaşayan yaşlı ve hasta bireyler hastanelere kendi başlarına gitmekte zorlanmaktadırlar. Hasta bakıcı personelin en önemli işi, yaşlı ve hasta bakıcıların ihtiyacını karşılayarak onlara yardımcı olmak ve hizmet vermektir.  

Hasta bakıcılık esas olarak yaşlı veya hasta bireylerle ilgilenilmesidir. Onların ameliyatlara hazırlanması, ameliyat sonrası kontrollerinin yapılması ve ihtiyaçlarının giderilmesi, hasta taburcu olduktan sonra evde bakım hizmetine devam edilmesini kapsamaktadır. Özellikle evde bakım hizmetleri, hasta ve yaşlı bireylerin kendi aile ve sosyal çevrelerinden uzaklaşmadan sağlık hizmetleri almalarına yardımcı olmaktadır.

Aşağıdakiler hasta bakıcıların görevleri arasındadır:

 • • Hastaların bakım ve ihtiyaç işlemlerinin sağlanması,
 • • Gereken ilaç ve solüsyonların sağlanması,
 • • Yatak yaralarının iyileşmesinin sağlanması,
 • • Hasta tekerlekli sandalye sahibi değilse taşınması,
 • • Hastanın yatağını ve eşyalarını düzenleme,
 • • Evde bakım hizmetinde bulunulması,
 • • Evde bakım hizmetlerinde doğru ve yerinde müdahale,
 • • Yatalak olan hastaları taşıma,
 • • Eğer hasta komplikasyona girerse gerekli işlemleri yapma.

Hasta Bakıcılar refakat ettikleri hastalara özenle bakmak durumundadırlar. Hasta bakıcısı işinin hassaslığının farkında olmalıdır. Hasta bakıcılığı mesleğini yapacak olan bireylerin özenle çalışmasında fayda vardır. 

Üniversitelerin hasta bakıcı bölümleri de vardır. Ancak hasta bakıcı olmak için Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı’nı tamamlamanız yeterlidir. İster özel sektör isterseniz de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Hasta bakıcı maaşları ile çalışmanıza ve mesainize göre değişmektedir.


Hasta Bakıcı Kursu Ne İşe Yarar?

Hasta Bakıcı Kursu ne işe yarar şimdi bu konuyu inceleyelim. Hasta bakıcı ya da yaşlı bakıcı olmak isteyen kişilerin, eğitim almaları gerekmektedir. Özellikle bu noktada konu sağlık olduğu için her bir uygulama özel bir önem taşımaktadır.

Dikkatli incelendiğinde ve üzerinde düşünüldüğünde en ufak bir yanlış müdahalenin kişilerin hayatını etkilediği anlaşılacaktır. Yanlış bir hareket hasta ya da yaşlının kas iskeletinde hasarlara yol açabilir. Yanlış ilaç kullanımı da hayatı tehlikeye atabilecek durumlardandır. 

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı hasta bakıcı olarak çalışacak kişilerin iyi bir eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Bir hasta bakıcı hem hastalarla temas noktasında yapmaları gerektiğini öğrenmeli hem de neler yapmaması gerektiğini çok iyi öğrenmelidir. Bunun için alacağınız Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı çok önemlidir. Hasta ya da yaşlı bakıcının en güncel ve en yeni bilgilere ulaşması gerekmektedir.

Burada tavsiye edeceğimiz sistem, online eğitim sistemidir. Uzaktan eğitim kullanıcılarına birçok avantaj sağlamaktadır. 

Bu avantajların en önemlisi fiziksel olarak bir mekândan diğerine gitmek zorunda olmayışınızdır. Çünkü özellikle metropollerde bir noktadan bir noktaya gitmek hem maddi külfet getirmekte hem de zaman kaybına yol açmaktadır. Uzaktan eğitim sistemi ile bu noktada önemli kazançlarınız olacaktır. 

Online eğitim ile bir diğer avantajınız zaman olacaktır. Kendi zaman yönetiminizi kendiniz yapabileceksiniz. Dilediğiniz zaman eğitime başlayın ve dilediğiniz zaman ara verin. Sonra dilediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edin. 

Eğitiminizi dilediğiniz zamanda bitirerek sertifikanızı dilediğiniz zaman alın.

Bu açılardan bakarsak ve sınıf içi eğitim ile uzaktan eğitim modellerini karşılaştırırsak konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyoruz. Sınıf içi eğitimi belirli gün ve saatte yapılır. Geç kalırsanız ya da o gün önemli bir işiniz çıkarsa dersi kaçırırsınız. Ve kaçırdığınız dersi telafi etmeniz imkânsızdır. 

Oysa online eğitim ile dilediğiniz her an derse girebilir, ara verebilir ve sonrasında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Diğer yandan sınıf içi eğitimler belirli bir lokasyonda yapılmaktadır. Bu lokasyona her ders için gitmek zorundasınızdır. Ancak bilindiği gibi metropollerde bir noktadan bir noktaya gitmek oldukça güç ve pahalıdır. Hem maddi gideriniz artmakta hem zamanınız boşa gitmekte hem de ekstra yorulmaktasınız. 

Uzaktan eğitim modeli size saydığımız maddi ve manevi avantajları sağlamaktadır. Bunun yanında online eğitimin en güzel tarafı, eğitimin ömür boyu size ait olması ve istediğiniz zaman videolardan yararlanabilmenizdir. Edindiğiniz meslekle ilgili bir bilgiyi unuttuğunuzda ve tekrar edinmeniz gerektiğinde ister bilgisayar, ister cep telefonu isterseniz de tabletten eğitim videolarınıza bağlanarak ilgili bilgiyi tekrar edebilirsiniz.


Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası

Hasta Bakıcı Eğitimi sertifikasını edinebilmek için önce Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı’nı tamamlamanız gerekmektedir. Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı videolarını tamamladıktan sonra sıra eğitim sınavına gelecektir. Tam bu noktada belirtmemizde fayda var ki eğitim videolarında ileri atlama ve sonraki videoya atlama yapılamamaktadır. Çünkü üniversite onaylı sertifika sahibi olabilmek için eğitimin tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması zorunludur.

Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı videolarını tam ve eksiksiz tamamladıktan sonra sıranın eğitim bitirme sınavına geldiğini belirtmiştik. Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı sertifika sahibi olabilmek için soruların en az %70’ine doğru cevap vermeniz gerekmektedir. 

Sınavı başarıyla tamamlamanız mümkün olmazsa iki kere daha sınavı tekrarlama hakkı tarafınıza tanımlanmaktadır. Eğer bu ikisinde de yani toplanda üç kere başarısız olursanız eğitimi baştan tekrarlamanız gerekecektir. Eğitimi baştan tekrarlamanız durumunda herhangi bir ek ücret ödemezsiniz. Çünkü satın aldığınız eğitim zaten ömür boyu sizin olacaktır.

Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı bitirme sınavından başarılı olduğunuzda sertifika talebini gerçekleştirebilirsiniz. Online sertifika sistem tarafından oluşturulur ve size sunulur. Bu sertifikayı indirerek kullanabilirsiniz. 

Eğitim Kutusu Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı Sertifikanız ise kayıt olurken belirtmiş olduğunuz adresinize kargo ile iletilir. Aynı anda üniversite onayı ile sertifikanız e devlet sistemine yüklenir. Ve e devlet sorgulanabilir hale gelir. Eğitim Kutusu sertifikaları aynı zamanda yurtdışı akreditedir.


Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası Nerede Kullanılır?

Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası nerede kullanılır şimdi de bu konuyu inceleyelim. Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası ile dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bilindiği gibi ülkemizde hem kamu hastaneleri hem de özel hastaneler gün geçtikçe artmaktadır. 

Bunun yanında çokça sağlık ocakları bulunmaktadır. Bu sağlık kuruluşları hasta bakıcı gibi personele ihtiyaç duymaktadır.

Sahip olduğunuz sertifikalar ile siz de kamu ve özel hastanelerde, polikliniklerde, sağlık ocaklarında çalışabilirsiniz. Sertifikanız e devlet görünür olacağı için resmi makamlarca kabul görecektir. Bunun dışında sağlık personeli olarak yurtdışına gitmek ve mesleğinizi yurtdışında yapmak isterseniz yine sertifikanızı kullanabilmektesiniz.


Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Hasta Bakıcı Eğitimi Sertifikası nasıl alınır incelemeye devam edelim. Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı Sertifikası almak için öncelikle Eğitim Kutusu’na üye olmanız gerekmektedir. 

Üyelik işlemlerini gerçekleştirirken bilgilerinizin doğru olduğuna emin olunuz. Özellikle adres bilgilerinizi tam ve eksiksiz yazmanız gerekmektedir. Çünkü basılı sertifikanız belirtmiş olduğunuz adrese gelecektir.

Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı sayfasından satın alım işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu noktada sorularınız olursa iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Eğitiminizi satın aldıktan sonra öğrenci portalı üzerinden eğitim videolarını izlemeye başlayabilirsiniz. Eğitim videolarını tamamladıktan sonra eğitim bitirme sınavına gireceksiniz. Eğitim bitirme sınavından %70 başarı sağladığınızda artık sertifikanızı talep edebilirsiniz. Sınavda başarısız olursanız sınavı tekrarlama şansınız bulunmaktadır.

Uygulamalı Hasta Bakıcı Ve Yaşlı Bakım Sertifikası Programı yanında aşağıdaki eğitimleri de tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.