Google Trends Algoritması
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 27 Eylül 2022
  • 576

Google Trends Algoritması

Google Trends sık duyduğumuz fakat nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz bir Google aracı olarak öne çıkıyor. Peki, Google Trends algoritması nasıl işler?


Google Trends sık duyduğumuz fakat nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz bir Google aracı olarak öne çıkıyor. Sık sık “trendlere girmek” kavramını duymuş olsak da Trends üzerinden nasıl daha çok görüntüleneceğimiz ve Trends’i nasıl kullanacağımız hakkında bir fikrimiz yok. Peki, Google Trends algoritması nasıl işler?

Google Trends, en çok görüntülenme alan, popüler içeriklerin ele alındığı bir araçtır. Burada üst sıralarda olmak demek, site içi trafiğinizin o güne, aya veya tüm zamanlara göre en sık aranan kelimeleri girdiğiniz şeklinde açıklanabilmektedir. Trends kısmı aslında doğrudan içeriğin değil, hedef anahtar kelimelerin yayınlandığı bir alandır. 

Google Trends içerisinde üst sıralara çıkmış bir kavram, bir şahıs veya bir olay olabilmek için öncelikle viral adı verilen çok konuşulma durumunu yaşamış olmak gerekir. Örneğin; bir şarkıcının ayrılığı gibi magazin değeri taşıyan bir olayın trend olması çok muhtemeldir. 

Google ın en sık kullanılan alanlarından biri olan Trends algoritması, sık konuşulan ve araştırılan konulara bağlı olarak çalışmaktadır. Burada önemli olan sık konuşulmakta olan konularda öne çıkıp seo ile üst sıralara çıkmaya çalışmaktır. Seo uyumu sayesinde artış gösteren takipçi ve ziyaretçi trafiği ile, sayfanızın daha üst sıralara çıkması da mümkündür. Peki, Google Trends nasıl çalışır?


Google Trends Nasıl Çalışır?

Google Trends’i etkili kullanabilmek ve detaylı bilgiye hakim olabilmek için öncelikle algoritmanın çalışma şeklini doğru bir biçimde algılamak gerekmektedir. Google Trends, tüm zamanların ve belirli zaman aralığı içerisindeki olayların içerisinde öne çıkan arama sonuçlarını listelemektedir. Buradaki asıl amaç anahtar kelime analizinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktır. 

Google Trends, trend olan yani en çok görüntülenen, araştırılan konuların listelemesini gerçekleştirerek anahtar kelimeleri tespit etmemizi mümkün kılmaktadır. Bu sayede web sitelerinde hangi konularda içerik girilmesi gerektiği, hangi konularda üretilen içeriklerin dikkat çekebileceği gibi noktalarda bilgi sahibi olunabilmektedir. 

Google Trends arama sorgusunu gerçekleştirerek burada öne çıkmış olan anahtar kelimelere ulaşılması mümkündür. Trends içerisinde sıralamada üstlerde çıkan söz konusu konularda içerik üretilmesi halinde, arama motorunda ön plana çıkmak çok daha kolay olmaktadır. Buna bağlı olarak da pek çok kişi arama trendleri hakkında araştırma yaptıktan sonra anahtar kelimeler dahilinde içerik üretmektedir. Bir web sitesini ön plana çıkartmanın temel gerekliliklerinden bir tanesi de budur.

Google Trends web sitenizin ön plana çıkmasına yardımcı olur. Özellikle e-ticaret sitelerinde Google trends içerisinde yer alan anahtar kelimeleri içerecek şekilde yazım tarzlarının benimsendiği görülebilmektedir. Yalnızca e-ticaret siteleri değil; her türlü site içerisinde ön plana çıkabilmek için anahtar kelime duyarlılığı olması gerekmektedir.

SEO çalışmalarını sürdürürken kişilerin en dikkat ettikleri noktalardan bir tanesi web sayfalarını nasıl daha üst sıralara çıkartabilecekleridir. Bu noktada özellikle hedef kitlenin doğru analiz edilmesi, doğru anahtar kelimelerin kullanılması gibi noktalar önem arz etmektedir. Yalnızca web sitelerinde değil, sosyal medya hesaplarında da ön plana çıkabilmek için trendlerin takip edilmesi fayda sağlamaktadır. 


Google Trends’i Nasıl Etkili Kullanırım?

Google Trends’i etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle Trends hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Google Trends içerisinde öncelikle bir arama terimi veya konunun girilmesi gerekmektedir. Bu terim veya konunun aranma hacmi ve dönemsel olarak aranma sıklığı size bir grafik şeklinde gösterilir. Grafikler altında hangi şehirde, hangi bölgede bu aramanın ne kadar ve ne sıklıkla gerçekleştirildiği gösterilmektedir. Bu verilere bağlı olarak ayrıca içerik yazmanız gereken konuları ayrıştırmanız çok daha rahat olacaktır.

Google Trends sayesinde markanızın popülerliğini kontrol altına tutabilme imkanınız bulunmaktadır. Trendlere bağlı olarak ürün ve reklam çalışması gerçekleştirmek, e-ticaret sitesi içerisinde satışların artırılmasına dahi yardımcı olabilir. Markanızın popülerliğini ölçerek ürün ve hizmetlerinizi hangi yönlerden ve nasıl geliştireceğinizi de Google Trends sayesinde öğrenmeniz mümkündür.

Google Trends'in önemli özelliklerinden bir tanesi rakiplerinizle karşılaştırma yapabiliyor olmanızdır. Ürünlerinizi aratarak rakiplerinizle karşılaştırmalı bir analiz sonucuna ulaşmanız mümkün olmaktadır. Elbette ki buna bağlı olarak pazar araştırması gerçekleştirmeniz de mümkündür.

Ülkelerdeki pazar faaliyetlerini ve çeşitliliklerini öğrenmek için o ülkelerdeki trendleri ve insanların ilgi duydukları konuları araştırmanız gerekir. Bu araştırmalar sonucunda hangi pazar yerinde markanızın aktif olarak yer almasını sağlayacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca pazara girmesi planlanan yeni ürüne yönelik bir arama gerçekleştirebilmeniz de analizleriniz ve geliştireceğiniz stratejiniz açısından son derece faydalı olacaktır.


Google Trends’i Kullanmanın Size Sağlayacağı Faydalar

Google Trends’i nasıl kullanacağını bilmeyen pek çok kişi bu algoritmanın nasıl bir fayda sağlayacağı konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Aslında bakarsanız bir markayı yükseltmek ve pazar içi hareketleri analiz etmek için işinize en çok yarayacak olan algoritmalardan bir tanesi Google Trends'e aittir. Google Ads üzerinden reklam çıkarken dahi Trends kısmından faydalanarak doğru bir hedefe erişebilirsiniz. Bunun içinde öncelikle Google Trends’i nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

Google Trends içerisinde markanıza ait zamansal takibi, değerlendirmeleri yapabilir, pek çok veriye erişebilir ve hedef kitlenize yönelik veya rakiplerinize yönelik analizler gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem pazar hakkında geniş fikir edinme imkanı edinmiş olursunuz hem de markanızı nasıl yükselteceğinize dair çok daha etkili fikirlere sahip olursunuz.

Google Trends içerisinde en çok aranan anahtar kelimelere ulaşabilir, dijital pazarlama çalışmalarınızda ilerlemek kaydedebilir ve popüler konuları göz önünde bulundurarak içeriklerinizi üretebilirsiniz. Herhangi bir hizmet veya satış amacınız olmasa dahi popülerliğinizi artırmak için buradan elde edeceğiniz anahtar kelimeleri içeriklerinizde kullanmanız son derece faydalı olacaktır. Böylece hedef kitlenizi tanıyabilecek ve onlarla çok daha etkili iletişim kurmanın yollarını keşfedebileceksiniz. Aynı zamanda daha önce de söz ettiğimiz gibi keşfettiğiniz ve üzerine eğildiğiniz anahtar kelimelerle ilgili olarak Google Ads üzerinden reklam vermeniz ise popülerliğinizi artırmanıza katkı sağlayacaktır. Google Ads’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bu konuda bir eğitim almanız sizlere yardımcı olacaktır. Bu noktada tarafımızca verilmekte olan Google Reklamları Eğitimimizi önerebiliriz.

Google Trends üzerinden tek bir anahtar kelime araştırırsanız dahi bu konuyla ilgili olabilecek bütün anahtar kelimelere erişim sağlamanız mümkün olur. Bu sayede de şunu anlayabilirsiniz: İçeriklerinizde ve hedef kitlenizde nelerin araştırıldığı ve nelerin bilinmek istediği. Bu veriler sayesinde doğru bir içerik planlaması gerçekleştirilebilir ve hedef kitlenin ihtiyaçları ve talepleri çok daha iyi anlaşılarak bunlara yönelik çalışmalar yürütülebilir. Web sitesi sahibiyseniz siz de Trends’in bu özelliklerinden faydalanarak sayfanızda SEO gelişimi gözlemleyebilirsiniz.

Google Trends kullanmak en çok da SEO stratejisi geliştirmek isteyen kişiler için gerekmektedir. SEO uzmanları anahtar kelimeleri için genellikle Google Trends üzerinden araştırma gerçekleştirirler. Bu sayede SEO alanında sürekli gelişim sağlanabilir ve Google Trends verilerine göre hedef bölgede çok daha yüksek bir konuma gelmek mümkün olabilir. İlham almak ve içerikleri buna bağlı olarak geliştirmek için kullanılabilecek en iyi algoritma Google Trends’te bulunmaktadır. Böylece içerik üreticilerinin de orijinal konular üzerinden kreatif bir şekilde ilerlemesi mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.