Google Çeviri
 • Hatice Kübra Erdem
 • 0 Yorum
 • 04 Temmuz 2023
 • 234

Google Çeviri

Google çeviri kamera özelliği sunmaktadır, sesle çeviri özelliğini de sınırlı dillerde sunmaktadır. Google görsel çeviri mümkündür.


Google Çeviri, İngilizce Adı Google Translate olan bir uygulamadır. Her gün dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan araçlarından biridir. Bu bölümde, bu araç ve onun farklı işlevleri hakkında bilgi edineceğiz.


Google Çeviri Nedir?

Google Çeviri, bugün yabancı dillerden kısa ve hızlı çeviriler elde etmek için mükemmel bir İnternet kaynağıdır.

Hizmet Nisan 2006'da başlatıldı ve şu anda dünya çapında 500 milyondan fazla günlük kullanıcısı var. Düşündüğünüzün aksine, Google #Çeviri dilleri doğrudan kendi aralarında çevirmez.

Genellikle kaynağı İngilizceye ve ardından hedef dile çevirir. Belgelerin çoğu çevrimiçi olarak İngilizce olarak mevcut olduğundan, bu, süreci çok daha kolaylaştırır.

Google Çeviri birçok metin ve ortam biçimini kullanarak çeviri yapabilse de, bu özellikler tüm dilleri desteklemez. Örneğin, ses girişi listede 45 dille sınırlıdır.

Google Çeviri, bazı web tarayıcılarında bir uzantı olarak bulunur. Kapsamı biraz daha sınırlı olsa da, Chrome ve Firefox'ta ve Opera'da erişebilirsiniz.

Türkiye de Google Translate çeviri aracı olarak çok büyük bir aranma hacmine sahiptir. Google çeviri translate yapılmak istenen metni çok kısa bir sürede istenilen dile çevirmektedir.

Google çeviri kamera özelliği sunmaktadır, sesle çeviri özelliğini de yukarıda bahsettiğimiz gibi sınırlı dilde sunmaktadır.

Google görsel çeviri mümkündür. Ancak bunla ilgili çeşitli çalışmalar devam etmektedir. 

Google Çeviri Özellikleri

Ancak, bu araçtan yararlanmanın en iyi yolu, onu mobil cihazınızdan kullanmaktır. Nitekim Google Çeviri, Android ve iOS sistemlerinde bir uygulama olarak mevcuttur.

Özelliklerin çoğuna bu uygulamalar aracılığıyla erişilebilir ve aracı bir tarayıcıdan kullanmak birkaç seçenekle sınırlı kalır.

Metin çevirisi (Translate Google çeviri): 108 dilde metin girin;

Çevrimdışı çeviri: Metni bağlantı olmadan girin (59 dil);

Anında kamera çevirisi: Kamera, metni otomatik olarak gerçek zamanlı olarak çevirir (94 dil);

Fotoğraflar: 90 dilde çeviri için görüntü yakalama ve yükleme;

Konuşma (Google sesli çeviri): Gerçek zamanlı olarak iki yönlü konuşma (70 dilde);

El Yazısı: Metin ve karakterleri ekranda elle çizin ve 96 dile tercüme ettirin;

Adres Defteri: Çevrilmiş metinleri kaydedin;

Çevirmek için dokunun(Google lens çeviri): Herhangi bir uygulamada metin seçmek için dokunun ve çeviri görünür;

Google Translate API: Sitenizdeki içeriği çevirin.

Çeviri Google tarafından sunulan en önemli özelliklerden biridir. Bir çeviri Google çeviri tarafından yaklaşık 1 saniye gibi bir ortalamayla yapılmaktadır. Google çeviri indir seçeceğiyle app storlarda uygulama yayınlamıştır.

 

Google Çeviri nasıl çalışır?

Başlangıçta istatistiksel makine çevirisine odaklanmıştır. Google Translate, istenen metni önce biraz önce bahsettiğimiz gibi ara dil olarak İngilizce'ye, ardından hedef dile çevirir.

Aslında, cümleyi Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu'nunkiler gibi resmi transkriptlerden milyonlarca belgeyle çapraz referanslıyor.

Başka bir deyişle, bir kelime veya cümle yazdığınızda, araç tüm İnternet veri tabanını tarar. Ve insanlar tarafından çevrilmiş belgeleri bulur.

Ardından, bu belgelerdeki her ifadenin en sık kullanılan sürümünü algılar. Eşleşen kelimeleri veya cümleleri aradığı için kısa cümleler için etkiliydi.

Ancak araç, karmaşık gramer içeren daha uzun bir metin eklemeye çalıştı. Bu nedenle işler karmaşık bir hal almaya başladı.

Aslında, bağlam ve cümle yapısı devreye girdiğinde, Google Çeviri anlamlı çevirileri işleyemez ve oluşturamaz.

Ancak web devi, her ana dilde kapsamlı gramerler derlemek için uzmanlar tutmaktan kaçındı.

Geleneksel görüşe rağmen Google, dilin sürekli olarak geliştiğine ve bu tür girişimlerin hızla geçerliliğini yitireceğine inanıyordu.

Google Çeviri'nin çevirileri o zamanlar kaçınılmaz olarak kusurluydu.

Ancak yine de bir insan uzmandan beklenen sorunsuz ve kusursuz çeviriyi sağlamıyordu. Ama bir metnin genel amacını ortaya koyuyordu.

Kasım 2016'da Google, nöral makine çevirisi öncülüne geçişi duyurdu.

Basitçe anlatalım. Bu, makinenin geniş kaynaklardan gelen sayısız metni aynı anda karşılaştırma yapmasına olanak tanıyan karmaşık bir öğrenme sistemidir.

Bu, cümlelerin tek başına çevrilmesi yerine tam bağlamın dikkate alınmasını sağlar. Bu yaklaşım, tek tek cümleler yerine tüm bağlamı dikkate alarak daha fazla doğruluk sağlar.

Örneğin, Google Translate Japonca ile İngilizce ve Korece ile İngilizce çevirileri karşılaştırdı. bu nedenle Japonca ve Korece arasındaki ilişkiyi anlayabilir hale geldi. Bu, aslında bu iki dil arasındaki çevirileri yapmasına izin verir.

Bu, anlambilimin bilgisayarlar tarafından anlaşılmasında ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Ve bu süreç hala bazı kusurlarla boğuşmaktadır.

Google çeviri Yandex çeviri ile yarış içerisindedir. En önemli fark kullanıcıların Google Chrome kullanması ve Google çeviri eklenti ile kolayca hizmete ulaşmasıdır.


Google Çeviri İyi mi?

Google çeviri konusunda her gün kendini geliştirmekte ve birçok ek özellik sunmaktadır. Bu nedenle her geçen gün daha iyiye giden çeviri mümkündür. İngilizce Türkçe çeviri Google tarafından gayet başarılı hale getirilmiştir. 2016 yılındaki nörolojik sisteme geçişle bu çok daha iyi olmuştur.

Örneğin fotoğraflı çeviri yap Google tarafından sıklıkla geliştiriliyor.

 

Türkiye de Çeviri Aramaları

Türkiye de en çok çeviri anlamında yapılan armalar aşağıdaki gibidir. Sıralama ve yazım şekilleri Google dan alınan verilere göre düzenlenmiştir.

1.        Türkçe Endonezce çeviri Google

2.        Türkçe Endonezya Çeviri Google

3.        Google çeviri İngilizce Türkçe

4.        İngilizceyi Türkçeye çevir Google

5.        Osmanlıca Türkçe çeviri Google

6.        Portekiz Türkçe çeviri Google

7.        Tayca Türkçe çeviri Google

8.        Google İngilizce çeviri

9.        İngilizce Türkçe çeviri Google çeviri

10.    Google çeviri Türkçe İngilizce

11.    İngilizceyi Türkçeye çeviri Google çeviri

12.    Endonezya Türkçe çeviri Google

13.    Türkçe Endonezya dili çeviri Google

Görüldüğü gibi Osmanlıca çeviri bile Google tarafında aranmaktadır. İyi sonuçlar her dilde karşımıza çıkmasa da Google her geçen gün kendini geliştirmektedir. Web sayfalarında bu konudaki gelişim döngüsünü sık sık yayımlamaktadırlar. Google çeviri Google çeviri diye aratanlar bile mevcuttur.

 

Yandex Translate ve Google Translate Karşılaştırma

Desteklenen Diller

Bir otomatik çeviri hizmeti ararken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz ilk şey, sitenizi çevirmek istediğiniz dilleri destekleyip desteklemediğidir.

Google Translate in çevirdiği diller şöyle sıralanabilir. Çeşitli Avrupa, Afrika, Asya ve Hint dilleri de dahil olmak üzere 130'dan fazla dilde etkileyici bir yelpaze sunar.

Başka bir deyişle, içeriği çevirmek istediğiniz dil muhtemelen Google tarafından desteklenmektedir. Emin olmak için, Google Çeviri tarafından desteklenen dillerin tam listesine göz atabilirsiniz.

Yandex, oldukça benzer bir dil yelpazesine sahiptir ve Yandex'in desteklediği diller sayfasında yaklaşık 100 dil listelenmiştir. Bunlar, İskoç Galcesi gibi daha az konuşulan diller de dahil olmak üzere çok çeşitli Avrupa dillerini içerir. Yandex ayrıca çeşitli Asya, Afrika ve Hint dilleri için çeviriyi destekler.

Kazanan: Sonuç olarak, desteklenen dil sayısı söz konusu olduğunda, Yandex ve Google Translate oldukça benzer bir zeminde. Her ikisi de, dünyanın farklı bölgelerinden iyi bir dil karışımı ile desteklenen yaklaşık 100 dile sahiptir. Ancak Google, yaklaşık 30 dille bu arenada biraz öne çıkıyor.

yandex smartcaptcha veri işleme özelliğine sahip bir platformdur. smartcaptcha kullanıcı kontrolü gerekli bir zeminde yazılımdır. Google ın kullanımı çok kolaydır. Hangi diller olduğu daha belirgindir.

Robot değilimdevam etmek için tıklayın yandex smartcaptcha veri işleme hakkında bilgi içeren web sitesi uyarısı sürekli karşınıza çıkarılmakta.

Bu da kullanıcıları yormaktadır.

Kısacası iki yazılım da farklı dilde yapay zekanın yardımıyla çeviri yapmaya yaramaktadır.

 

Sizlerinse Özellikle İngilizce ve Almanca öğrenmek için çok kolay bir yolu var. Bu da

Eğitim Kutusu @İngilizce Eğitimi

Eğitim Kutusu Almanca Eğitimi

Almak. ÜStelik dil eğitimlerimiz aynı zamanda yabancı dil sertifika programı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!

 • 5851 Kişi
 • 1 Modül
 • 17 Ders
673 ₺ yerine 479 ₺
 • 11421 Kişi
 • 2 Modül
 • 36 Ders
673 ₺ yerine 479 ₺
 • 9824 Kişi
 • 2 Modül
 • 24 Ders
1346 ₺ yerine 958 ₺
 • 4273 Kişi
 • 4 Modül
 • 38 Ders
805 ₺ yerine 469 ₺