Google Ads Reklamlarında Verim Arttırma
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 20 Temmuz 2022
  • 661

Google Ads Reklamlarında Verim Arttırma

Dijital platformlar üzerinden ve özellikle web sitelerinden hepimiz günün büyük çoğunluğunda faydalanıyoruz. Peki, Google Ads nedir?


Dijital platformlar üzerinden ve özellikle web sitelerinden hepimiz günün büyük çoğunluğunda faydalanıyoruz. Hayatın farklı noktalarında faydalandığımız bu dijital platformlarda ise sıklıkla Google Ads reklamlarının yardımına başvuruluyor. Peki, Google Ads nedir?

Reklamların ürün veya hizmet satın alma ve firmayı takibe alma noktasında hayati bir önemi olduğu biliniyor. Sosyal medya üzerinde dahi sosyal medya reklamlarına başvuruluyor. Reklamlar sayesinde tanınırlığı arttırma ve daha geniş kitlelere hitap eden bir firma olma imkanına sahip olunabiliyor. Google üzerinden reklamların yayınlanması da bu nedenle büyük önem arz ediyor. 

Google Ads, Google üzerinden ulaşılabilen hemen her yerde reklam yayınlamanıza yardımcı olan bir reklamcılık platformu olarak öne çıkıyor. Verim alabilmek ve reklamlar aracılığıyla avantaj sağlayabilmek için sıklıkla kullanılan Google Ads içerisinde öne çıkmanın ve bu platformu daha etkili kullanmanın bazı yolları bulunuyor. Google Ads’i etkili kullanmak ve verimi arttırmak için izlenebilecek yollar nelerdir?


  • 1. Doğru Bütçe Planlaması Yapmak 

Google Ads’den maksimum veri alabilmek için aşırı bütçe harcamak gerekmez. Doğru ve planlı bir bütçe yönetimi sayesinde maksimum verim alabilmek mümkün olmaktadır. Google Adwords sayesinde internette arama yapan kişilerin arama sonuçları içerisinde işletmeye veya web sitesine erişim sağlama imkanı bulunmaktadır. Bunu daha etkili bir şekilde yapabilmek ve bütçe yönetimini düzgün bir şekilde planlayarak ürün veya hizmetleri satın alma noktasında hedef kitleyi harekete geçirerek gelişim sağlamak da mümkündür. 

Google Adwords içerisinde alt veya üst limit bulunmaksızın bütçesi olan herkesin reklam çıkma imkanı bulunuyor. Fakat yeterli ve doğru bir reklam bütçesi planlaması yapılmadığı takdirde reklamlardan alınabilecek olan verim oranında düşüşler görülebileceği için, doğru bir planlama ve strateji yapmak büyük önem arz ediyor. Eklenen anahtar kelimenin hacmine bağlı olarak belirlenmiş fiyatın daha altında bir tutarı bütçe olarak girmeniz durumunda, reklamdan alacağınız görüntüleme sayısı ve verim yüzdelik paya bağlı olarak düşüş gösteriyor. Örneğin; 200 TL bütçe hacmi bulunan bir anahtar kelime için 150 TL bütçe ayırmanız durumunda, gösterimlerinizde %25 düşüş oluşması mümkün oluyor. 

Bütçe belirleyebilmek için Google Ads panelini açıp Araçlar > Planlama > Anahtar kelime planlayıcıyı kullanabilir ve bütçenizi yönetebilirsiniz. Bu noktada doğru bütçe belirlemesi gerçekleştirmek için kelimelerin aylık aranma hacimlerine ve TBM (Tıklanma Başı Maliyet)’lerine göre planlayabilirsiniz. Bütçe girerken aylık aranma hacimleri verilerinin önceki aylara göre hesaplandığını unutmamak da son derece önemlidir. Bu noktada %30 daha fazla bütçe ayırmak aranma hacminin artmasına bağlı olarak bir eksiklik oluşmasını önleyecektir. 


  • 2. Dönüşümleri Takip Etmek 

Başarılı bir dijital pazarlama için dönüşümlerin takip edilmesi gerekiyor. Dönüşüm takibinin yapılmaması hâlinde kampanyadan alınmış verimi ölçmek oldukça zorlayıcı olmaktadır. Bir kampanyanın yürütülmesi sırasında yalnızca tıklanma sayılarını takip etmek hiçbir zaman için yeterli olmamaktadır. Dönüşümleri sayabilmek için hangi işlemin dönüşüm olarak sayılacağını belirlemek ve ilgili kodları siteye eklemek gerekmektedir. 

Dönüşümlerin doğru bir şekilde sayılmaya başlaması ile birlikte hangi kelimelerden daha fazla geri dönüş alındığını tespit ederek ilerlemek de çok daha kolay olacaktır. Hangi kelimelerin verimli hangi kelimelerin verimsiz olduğunu bu sayede kavrayarak bir sonraki reklam stratejisini de buna bağlı olarak geliştirmemiz mümkün olacaktır. Hangi gün ve saatlerde dönüşümün daha fazla olduğunu da bu sayede tespit etme imkanına da erişebileceksiniz. Bu sayede reklamları girme süreciniz, hangi sürelerde aktif reklam bağlantıları kullanmanız gerektiği gibi bilgilere erişerek de etkili bir şekilde reklam sürecinizi yönetme imkanı edinebilirsiniz. 

Dönüşüm takibi ile yalnızca kaç dönüşüm elde edildiği değil aynı zamanda dönüşüm oranı, dönüşüm maliyeti gibi bilgilere de erişim sağlama imkanı da edinebilirsiniz. Böylece dönüşüm oranı az olan ve bütçede gereksiz yer kaplayan kelimeleri tespit ederek reklam yönetiminizi sağlamanız mümkündür. 


  • 3. Negatif Kelimeleri Belirlemek 

Eklemiş olduğunuz anahtar kelimelerde tam eşleşme seçeneğini seçmemeniz durumunda yazdığınız anahtar kelimeyle bağlantılı olan farklı arama terimleri içerisinde de reklamlarınızın gösterim alması mümkün olacaktır. Bu sayede daha fazla ve farklı yerlerden gösterim alabileceksiniz. 

Negatif kelime listenizi düzgün bir şekilde belirlemeniz durumunda reklamları çok daha aktif ve etkili bir şekilde kullanarak siz de büyük oranda kazanç ve verim alabileceksiniz. Fakat bu noktada farklı arama türlerinin neler olduğunu da dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Tamamıyla alakasız noktalarda reklamlarınızın çıkması bütçenizden yiyecek ve aynı zamanda reklamlarınızın yanlış noktalarda yayınlanarak etki oranını düşürecektir. Bu nedenle alakasız anahtar kelimeler negatif olarak belirlemek Google Adwords kullanımından maksimum verim alabilme noktasında son derece etkilidir.  


  • 4. Kalite Puanlarını Arttırma

Kalite puanını arttırmak daha az maliyetle daha verimli reklamlar çıkartmanıza katkı sağlar. Peki, nedir bu kalite puanı? Kalite puanı; reklamlara, anahtar kelimelere ve açılış sayfasına bağlı olarak Google Adwords tarafından belirlenmiş olan bir puan sistemidir. Yüksek kalite puanına sahip olan reklamların maliyetleri düşerek daha iyi bir reklam sıralaması edinmenize de katkı sağlar. Kalite puanı neye göre hesaplanır?

Reklam alaka düzeyi kalite puanı belirlemede ilk etkendir. Anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın ne derece eşleştiği kalite puanınıza doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle anahtar kelime ile en ilintili olacak şekilde ilgili anahtar kelimeleri içeren bir reklam metni oluşturulması gerekmektedir. 

Beklenen tıklama oranı da kalite puanına etki etmektedir. Reklamların tıklama oranına bağlı olarak hesaplanan bu yüzde, reklamlarınızın yeteri kadar tıklama almamasına bağlı olarak düşmektedir ve bu da doğrudan kalite puanını düşürmeye neden olacaktır. 

Açılış sayfası deneyimi de reklam metinlerinizin ve anahtar kelimeleriniz, reklamın açılış sayfasındaki içerikle olan bağlantısı ve alakası üzerine belirlenmektedir. Bu durumun dengeli tutulması da kalite puanınızı arttırmaya katkı sağlayacaktır. 


  • 5. Kullanıcı Dostu Bir Profil Oluşturma 

Reklamların doğru ve düzenli bir şekilde oluşturulmasının yanında kullanıcı dostu bir profil oluşturmak da büyük önem arz ediyor. Web siteniz, kurumsal yapınız hizmetleriniz, fiyat politikanız gibi unsurlara bağlı olarak kullanıcı dostu ve tam donanımlı bir sayfa oluşturmanız da reklamlardan gelecek dönüşün etkili olmasını sağlayacaktır. 

Kullanıcının istediği bilgiye ve satın almak istediği ürün veya hizmete doğrudan ulaşabilmesi, gereksiz ve yersiz popup ve reklamlara maruz kalmadan site içerisinde gezinebilmesi gibi etkenler reklamlar sonucunda alınabilecek verimi arttıracaktır. 


Google Ads Maliyeti Nasıl Düşürülür?

Google Ads maliyetini düşürmek ve verimi arttırmak için yukarıda sıralamış olduğumuz maddeleri etkin bir şekilde kullanmanız ve yerine getirmeniz son derece etkili olacaktır. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak, hedef kitleyi tanımlayan ve onlara hitap eden reklam içerikleri üretmek ve planlı bir şekilde reklam sürecini yönetmek, reklamlardan alınabilecek maksimum verime ulaşmanın yanı sıra kalite puanınızı da arttırarak maliyette düşüş yaşanmasına katkı sağlayacaktır. 

Alakalı kelime eşleme, negatif anahtar kelimeleri tespit etme ve ilişiği kesme, alakalı reklam metinleri ve içerikleri oluşturma gibi etkenlere bağlı olarak sizler de etkili bir şekilde Google Ads kullanabilir ve hem maliyeti düşürebilir hem de reklam kalitesine bağlı olarak veriminizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz. 

Google Ads maliyetini düşürebilmenin temel yolları bu şekildedir. Reklam programı hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilmek adına Google Reklamcılık Eğitimi’mizi de alabilirsiniz. Bu eğitim içerisindeki trickler sayesinde reklamlardan elde edeceğiniz geliri bir düşünün. Siz de fırsatları kaçırmayın ve eğitimimizi satın alarak kaliteli bir şekilde Google reklamları yönetiminizi gerçekleştirin ve Google arama içerisinde üstlere çıkarak zaman içerisinde çok daha etkili bir şekilde reklam yürütme işlemlerinizi gerçekleştirin. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.