Go Programlama Dili Ne İşe Yarar?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 24 Aralık 2022
 • 749

Go Programlama Dili Ne İşe Yarar?

Yazılım alanında gelişmek isteyen ve bu alanda çalışan hemen herkesin go programlama diliyle neler yapılabilir sorusuna yanıt aradığı görülmektedir.


Öncelikli amacı sistem programları yapmak olan go programlama diliyle pek çok şey yapılabilmektedir. Özellikle yazılım alanında gelişmek isteyen ve bu alanda ilgili araştırmalar gerçekleştiren herkesin go programlama diliyle neler yapılabilir ve go programlama dili ne işe yarar sorularına yanıt aradığı görülmektedir. Peki, bu programlama dili sayesinde neler yapılabilir?

Öncelikli olarak bu programlama dilinin ne işe yaradığını öğrenmek gerekmektedir. Bu programlama dili veri açısından hızlı çalışma sergileyen verimli projeler üretmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca alt sistemleri geliştirmek ve genel sistem programılamalarını sürdürebilmek için de aktif biçimde sunucu tarafından kullanılan go programlama dili ile birlikte geliştiricileri çok daha iyi bir seviyeye getirmek mümkün olmaktadır.

Pek çok sistem içerisinde c# sistemi kullanılırken sistem programlama ve gömülü sistemler içerisinde değişiklik yapma alanlarında go dili kullanılmaktadır. Özellikle hızlı geliştirme yapılmak istenen alanlarda yüksek performansıyla kaliteli projeler üretmenizi sağlayan bu dil, diğer dillerin yanı sıra sağlamış olduğu kullanım kolaylığı ile de dikkat çekmektedir. 

Go programlama dilini kullanan bazı büyük markaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Docker
 • Facebook
 • Google
 • Twitter
 • Apple
 • Amazon
 • Dropbox
 • Medium
 • Trendyol
 • Netflix
 • Youtube

Bütün bu büyük markalar tarafından da kullanılır olması da Go programlama dilinin dikkat çeken noktaları arasında yer almaktadır. Bu noktada programın çok yönlülüğüne ve esnekliğine yeniden dikkat çekilebilmektedir. Farklı markaların kendilerine uyumlu bir şekilde bu dili kullanabilmesi, programın çok yönlülüğünü açıklar niteliktedir. 

Sizler de bu programı nasıl kullanabileceğinizi öğrenerek çok daha detaylı bir şekilde çalışma sergileme imkanı edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra kolaylıkla kullanabileceğiniz bu programlama dilinde kendinizi geliştirerek de yazılım alanındaki farkınızı ortaya koyarak özgeçmişinizi çok daha parlak bir hale getirebilirsiniz. Durmayın ve siz de bu fırsatı kaçırmayarak son derece kolay bir şekilde kendinizi geliştirme imkanı edinin! 


Go Programlama Dili Nasıl Kullanılır?

Go programlama dili kullanımını öğrenmek için öncelikle yazılım ve programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Yazılıma başlarken öğrenilebilecek ilk programlama dillerinden birisi olan go programlama diliyle farklı pek çok sistemi düzenleyebilmek mümkün olmaktadır. 

Google tarafından desteklenen bu programlama dilini kullanan pek çok büyük markaya rastlamak da mümkündür. Her bir marka bu dili farklı amaçlarla kullanmaktadır. C# ve Python gibi önemli programlama dillerinin daha modern bir versiyonu olarak görülebilecek olan Go programlama dili, esnek bir dil olmasıyla da dikkatleri üzerine çeker.

2007 yılında Robert Griesemer, Ken Thompson, Rob Pike tarafından geliştirilmiş olan ve google ın geliştirmeye devam ettiği bir programlama dili olarak öne çıkan go programlama dili, dünya genelinde pek çok projeyi gerçekleştirme noktasında da tercih edilmektedir. Web ile ilgili yeniliklere uyum sağlayacak şekilde geliştirilen Golang, geriye yönelik bir dil oluşu ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Sanal bir makineye ihtiyaç duymadan doğrudan makine diline çeviri yapabilen bu programlama dili kendisi için ayrılmış olan bellekle ilgili yönetimi sağlayarak programların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor oluşu ile de avantaj elde etmenizi mümkün kılmaktadır.

Web, big data gibi projelerde kullanılabilecek olan bu programlama dili ayrıca sunucu ve alt sistem geliştirme süreçleri içinde son derece uyumlu bir araç olarak öne çıkmaktadır. Değişken tanımındaki tür belirtimi isteğe bağlı ve açık kaynak olduğu için tek bir dosyaya bağlı kalmadan, Golang ile pek çok esneme payını da göz önüne alarak ilerlemek mümkündür.

Kişiler programlama yapacakları dile kendileri karar verirken en önce programlama dilinin esnekliğini de göz önünde bulundurmaktadır. Bu noktada Python gibi önemli bir dilin modernize edilmiş hali olarak görülen Golang sayesinde diğer dillere öncelik vermeye gerek yoktur. Pek çok işlemi üzerinden halledebileceğiniz Golang'ı Google, Amazon gibi güçlü markaların kullanması da programlama diline olan güveni artırmaktadır. 


Go Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Golang programlama dilini etkili bir şekilde öğrenebilmek özellikle de gelişim noktasında kişilerin kendilerine avantaj sağlayabilmelerini mümkün kılacaktır. Bu noktada da programı öğrenebilmek için çeşitli eğitimler alınması son derece faydalı olacaktır. Sizler de bu alanda gelişmek ve Golang programlama diline dair her türlü detaya hakim olabilmek istiyorsanız durmayın ve muhakkak Go Programlama Dili Eğitimi'mizi alın!

Yazılım alanında daha da gelişmek istiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şeylerden bir tanesi de Yazılım Eğitimleri kategorimiz içerisinde yer alan eğitimlerimizi almaktır. Bu eğitimleri alarak sizler de kendinizi geliştirebilirsiniz! Sizler için önerebileceğimiz eğitimlerimiz içerisinde C# Eğitimi, SQL Server Veri Tabanı Programlama Eğitimi, Golang RESTful API Programlama Eğitimi yer almaktadır. 

Sizler de bütün bu eğitimleri alarak yazılım alanında kendinizi geliştirebilir ve alanda gelişmiş bir şekilde çalışmalarınızı rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Bu fırsatları kaçırmayın deriz!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.