Girişimciler İçin Dijital Pazarlama
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 11 Eylül 2022
  • 316

Girişimciler İçin Dijital Pazarlama

Dijitale entegre olan dünyada girişimcilerin de dijital pazarlama yollarını araştırdığı görülüyor.


Dijitale entegre olan dünyada girişimcilerin de dijital pazarlama yollarını araştırdığı görülüyor. Özellikle ürün tanıtımı ve hizmet tanıtma noktasında pazarlama stratejisi belirlerken dijital pazarlamanın önemi de göz ardı edilmeden hareket ediliyor. Doğru bir dijital pazarlama stratejisinin ürünü veya hizmeti satmakta çok daha etkili olduğu görüldüğü için girişimcilerde yavaş yavaş dijitale taşınmaya başlıyor.

Günümüzde dijitalleşmenin yaygınlaşması ile birlikte başlayan e-ticaret sistemlerine girişimciler de başlangıç yapıyor. İşinizi kurmak ve potansiyel müşterilere sunabilmek için düzgün bir web sitenizin olması gerekiyor. Ürün pazarlama yapmak için girişimde bulunmak son derece kolay gibi görünse de bu girişimi ilerletmek uzun bir yol kat etmeyi gerektiriyor.

Dijital pazarlama kanalları içerisinde başarı elde edebilmek için öncelikle bu sistemlere hakim olmak gerekiyor. Peki, dijital pazarlama sistemleri ve e-ticaret nedir?


E-Ticaret Nedir?

Dijital ortamlar üzerinden satış yapmayı mümkün kılan e-ticaret sistemleri sayesinde satıcıların potansiyel müşterilerine çok daha rahat ulaşması mümkün oldu. Önemli pazarlama araçlarından bir tanesi olarak görülen e-ticaret siteleri aynı zamanda işinizi kurmak ve tanıtmak noktasında da çok kolay bir şekilde yol kat etmenize katkı sağlıyor. Dijital pazarlamanın günümüzde bu derece yaygınlaşması ile birlikte yeni bir girişim yapmak isteyen kişiler de doğrudan dijital ortamları tercih ediyor.

Dijital dünya söz konusu olduğunda ilgili bilgilere sahip olmadan ilerlemek pek de mümkün görünmüyor. Günümüzün en yaygın pazarlama tekniği olan e-ticaret sistemlerini doğru bir şekilde öğrenmeden bir girişim yapmanın sonucu genellikle pek iyi olmuyor. Peki, e-ticaret hakkında neleri bilmeliyiz?

E-ticaret sistemleri bağımsız bir şekilde dijital platformlar üzerinden satış yapmanızı mümkün kılıyor. Aracı e-ticaret sitelerini kullanabileceğiniz gibi kendi e-ticaret sitenizi kurarak da ilgili işlemleri tamamlayabiliyorsunuz. Genelde yeni bir e-ticaret sitesi kurmanın uzun bir sürece yayılacağı düşünüldüğü için pek çok girişimci hazırda bulunan e-ticaret sistemleri ile komisyon üzerinden anlaşma sağlıyor.

E-ticaret sistemleri müşterilerin uzaktan alışveriş yapmalarını imkan tanıyarak onlara kolaylık sağlıyor. Hem müşteriler için hem de satıcılar için büyük bir avantaj sağlayan bu sitelerde ülkenin ve hatta dünyanın farklı pek çok noktasından siparişler gelebiliyor. Bu da hem müşteri çeşitliliğini hem sayısını hem de müşterilere ulaşma kolaylığını artıran bir nokta olarak öne çıkıyor.

Günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan e-ticaret sistemleri satıcılarının en çok benimsediği pazarlama tekniği olarak öne çıkıyor. Bu pazarlama tekniği sayesinde dijitalde farklı pek çok yerde ve hatta sosyal medya platformlarında dahi herhangi bir hizmete veya ürüne rastlamak mümkün oluyor.

İnsanlara ulaşmanın ve ürünleri tanıtmanın bu denli kolay bir hale geldiği e-ticaret sistemleri bu nedenlere bağlı olarak sıklıkla kullanılıyor.


E-Ticaret Sistemleri Güvenli Midir?

Günümüzde farklı pek çok e-ticaret sistemi bulunuyor. Çok bilinen ve büyük bir kitle tarafından kullanılan e-ticaret sistem genel itibariyle güvenli diyebiliyoruz. Fakat, bulunan bütün e-ticaret sistemleri için güvenli demek pek mümkün değil. Dolandırıcılar da dijital satış yöntemlerini kullanarak müşterileri kandırabiliyor. E-ticaret sistemlerini dolandırıcılara yakalanmamak için ne yapılmalı?

Öncelikle alışveriş yapılan sitenin veya hesabın güvenilir olduğundan %100 emin olmak gerekiyor. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Trendyol, Hepsiburada gibi büyük çaplı ticaret siteleri güvenli olarak görülse de pek bilinmeyen hesapların güvenilirliğinden emin olmadan alışveriş yapmamak gerekiyor.

Doğru bir sistemden alışveriş yapabilmek için siteye yapılan yorumları, site hakkındaki şikayetleri, daha önce alışveriş yapmış olan müşterilerini deneyimlerini incelemek gerekiyor. Eğer ki bir sosyal medya platformu üzerinden alışveriş yapılacaksa hesabın güven puanını incelemek gerekiyor. 

Bütün bu noktalara dikkat ettikten sonra internetten alışveriş yapmanın güvenli olabileceğini söylemek mümkün. Bir sitenin güvenli olduğunu anlayabilmenin önemini yollarından bir tanesi de sitenin internette aratıldığında kaçıncı sırada çıktı. Güvenilir sitelerin arama motoru optimizasyonu yaparak çok daha ön sıralarda çıktığı ve aynı zamanda çok daha fazla trafik aldığı görülüyor. Büyük çaplı sitelerin üst sıralarda çıkmasının temel nedeni de bunlar oluyor. Siteden alışveriş yapmak isterken bu nedenle Google içerisindeki sıralamayı incelemek etkili oluyor.


Nasıl Girişimci Olunur?

İyi bir girişimci olabilmek için öncelikle hangi noktada girişim yapılacağını belirlemek son derece önemlidir. Girişimcilik, temelde istenileni elde etmek üzerine planlanmış bir fikirdir. Bu nedenle de kişinin ne istediğini ve bunun nasıl başaracağını düşünerek doğru bir planlama ile girişimde gerçekleştirilmesi hayati öneme sahip. İyi bir girişimci olabilmek için öncelikle girişimcilik bazında temel bilgilere sahip olmanız bekleniyor. Peki, bu nasıl mümkün olacak?

Tarafımızca verilmekte olan Girişimciler İçin Swot Pest Analizi Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi gibi farklı eğitimlerimizi tercih ederek sizin de girişimcilik hakkında çok daha fazla fikir sahibi olmanız mümkün. E-posta pazarlaması üzerine alacağınız bir diğer eğitimimiz de sizlerin dijital pazarlama başlangıcında yararınıza olacak eğitimlerimiz arasındadır. O zaman ne duruyorsunuz? Siz de bu eğitimleri olarak etkili bir girişimci olabilir ve işinizde başarıyı elde ederek büyük kazançları elde edebilirsiniz. Durmayın ve siz eğitimlerimize katılarak fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.