Girişimci Nedir?
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 09 Temmuz 2022
 • 510

Girişimci Nedir?

Kendi işini kurmak isteyen pek çok kişi girişimciliğin anlamını araştırmaktadır. Peki, girişimci ne demek?


Kendi işini kurmak isteyen pek çok kişi girişimciliğin anlamını araştırmaktadır. Peki, girişimci ne demek? 

Finans alanındaki bilgiyi ve zekasını birleştirerek kendisi için yeni bir iş planlaması yapan ve marka oluşturan kişiye girişimci denmektedir. Girişimciler genellikle tek başlarına ve küçük bir çalışma grubu ile birlikte işlerini yürüterek başlangıç yaparlar. Genellikle ortak bir takım kültürü ve koordinasyon ile birlikte iş sürecine devam ettiren girişimciler, farklı sorumluluklara sahip olarak ekip yönetimini sağlar. 

Risk gözeterek kendi işini kuran kişilerin yaptıkları atılımı girişimcilik denmektedir. Son yıllarda sıklıkla bahsedilen ve tercih edilen bir konu olan girişimcilik, teknolojinin gelişimi ile birlikte çok daha geniş bir kitleye yayılmış durumda. Özellikle dijital ve pazarlamanın ve dijital kanalların bu kadar yaygınlaşması ile birlikte girişimcilik temelleri çok daha sağlam bir şekilde atıldı. Farklı sektörlerde veya kurumlarda kişi bünyesinde çalışmak yerine kendi işini kurmak isteyen kişilerin bu nedenle atılımda bulunduğu da görülmekte. Kişilerin kâr elde ederek gelir elde etme düşüncesi ile birlikte yeni girişimler yaptığı bilinen bir durum. 


Girişimcinin Sahip Olması Gereken Özellikler 

Girişimcilik yapabilmek için bir girişimcide de olması gereken niteliklere sahip olmak gerekir. Peki, bir girişimci nasıl olmalıdır? İşte bir girişimcide olması gereken nitelikler şu şekildedir: 

 • • Girişimcilik yapmak isteyen kişinin risk gözeterek cesur adımlar atabilmesi gerekir. Kendine güven girişimcilik noktasında oldukça önemli bir konudur. Kişinin kendine ve yapabileceklerine inanması ve güvenmesi işinde başarı elde etmesinde büyük bir paya sahiptir. Başarıya ulaşabilmek için öncelikle kendine güven gerekmektedir. 
 • • Elbette ki yalnızca kendine güven ile birlikte başarıya ulaşmak mümkün değildir. İyi bir girişimcinin öngörülü olması gerekir. Olabilecek risklere ve atılabilecek adımlara dair planlamalar gerçekleştirilmesi iyi bir girişimci tarafından yapılması gerekenler arasında yer alır.
 • • Girişimcinin aynı zamanda sorumluluk sahibi olması gerekir. Yeni bir iş kurma noktasında ve küçük de olsa bir ekibi planlı bir şekilde yürütebilmek için sorumluluk sahibi olunması son derece önemlidir. Sorumluluk üstlenmeyen kişilerin girişimcilikte başarı yakalamaları pek mümkün olmayacaktır.
 • • Yenilikçilik de girişimcilik yapmak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Gelişen ve değişen teknolojik dünya içerisinde iyi bir girişimcinin devamlı olarak yenilikleri takip etmesi ve bu yeniliklere açık bir şekilde hareket etmesi gerekir.
 • • Her şeyden önemlisi tutkulu idealist olmaktır. İyi bir girişimcinin tutkularına ve inançlarına bağlı kalarak idealist bir yaklaşımla yönetim sağlaması gerekir. Elbette ki buradaki tutku ve idealizmle kastedilen bağnazlık değildir. İyi bir girişimci risk faktörlerini de göze alarak idealleri uğruna hareket etmelidir. Girişimcinin ekibinin ve işinin çıkarlarını gözeterek hareket etmesi gerektiği için idealizmi ve tutkuları bu noktada eğer ki çıkarları ile çatışırsa, inisiyatifi ele almalıdır.


Nasıl Girişimci Olunur? 

Girişimci olabilmek günümüzde çok daha kolay.  Dijital dünyanın bu denli yaygınlaşması ve teknolojik kanalların da gelişmesiyle birlikte girişimcilik fikrine çok daha açık bir işleyiş mevcut. Girişimcilik yapabilmek için kişilerin öncelikle belli bir plan ve ideal çevresinde iş planlaması gerçekleştirilmesi gerekir. Günümüzde girişimcilik son derece yaygın olsa da başarılı bir girişimci olabilmek için trendleri ve gündemi takip etmek de büyün önem taşımaktadır. 

Girişimcilik noktasına yapılan en büyük hata yalnızca kendi isteklerine bağlı kalarak hareket etmektir. İyi bir girişimci kendi değerlerine bağlı olsa da hedef kitlesinin isteklerine ve taleplerine de açık bir şekilde bir planlama gerçekleştirmelidir. Başarıya ulaşmanın temel anahtarı budur. 

Girişimci olabilmek için alınabilecek belli başlı eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimleri üniversitelerin ilgili bölümlerinden alabilmek mümkün olsa da aynı zamanda ekstra kurslar ve sertifikalarla da eğitimi desteklemek mümkün olmaktadır. Bireysel bir girişimcilik planlaması gerçekleştiren kişilerin, tarafımızca verilmekte olan Girişimcilik Ve İşletme Yönetimi Eğitimi'mizden faydalanması mümkündür. Bu eğitimler sayesinde girişimcilik noktasında tam bir gelişim elde etmek ve mutlak başarıya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Siz de başarılı bir girişimci olmak ve işinizden büyük oranda kar elde etmek istiyorsanız tarafınıza verilen eğitimlerimizi alabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenler tarafından içerikleri size özel planlamış olan eğitimlerimiz sayesinde sizler de girişimcilik noktasında başarıyı yakalayabilirsiniz. Acele edin ve fırsatları kaçırmayın!

Sizler için önerebileceğimiz diğer eğitimlerimiz şu şekildedir:

Girişimcilik üzerine başka eğitimlerimizi almak isterseniz İşletme Yönetimi Eğitimleri kategorimiz içerisinden inceleme yaparak eğitimlerimize ulaşabilirsiniz. 


Girişimcilerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? 

Bir girişimcinin işinde başarıya ulaşabilmek için üstlenmesi gereken görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görevi sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • • Güçlü bir şirket stratejisi oluşturmak ve hangi pazarda ilerleneceğini karar vermek ilk görevdir. Girişimcinin trendleri ve Hhdef kitle tarafından talep edilen ürünlere bağlı olarak bir pazar alanı seçmesi gerekir.
 • • Potansiyel yatırımcılarla görüşmek şirketin kuruluşunu sağlamakta atılacak ikinci adımdır. Girişimcinin potansiyel yatırımcılarla ve işini finanse edebilecek kişilerle görüşmeler planlaması gerekir.
 • • Girişimi devamlı kılana kadar model güncellemesi gerçekleştirmek ve istikrarlı bir şekilde hareket etmek de girişimcinin görevleri arasında yer alır.
 • • Envanter, insan gücü ve üretim oranı açısından bir planlama gerçekleştirmek de girişimcinin esas görevleri arasındadır.
 • • Devamlılığı sağlayacak ve finansal desteği en doğru şekilde kullanabilecek şekilde planlama yapmak da girişimcinin sorumlulukları arasında yer alır. 

İyi bir girişimcinin bütün bu görev ve sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Bu görev tanımlarına uyumlu olan ve liderlik yetisi bulunan kişilerin girişimcilikte başarılı olması mümkündür. Sizler de girişimcilik yapmak ve başarılı olmak istiyorsanız size özel hazırlamış olduğumuz eğitimlerimizi alabilir ve nasıl iyi bir girişimci olunacağına dair çok daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Şirketinizden milyonlar kazandığınızı bir düşünün. Bunu kim istemez ki? Siz de mutlak başarıya ulaşmak için eğitimlerinizi Tercih edebilirsiniz. Fırsatları kaçırmayın!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.