Ghosting
  • Hatice Kübra Erdem
  • 0 Yorum
  • 19 Haziran 2023
  • 221

Ghosting

Bir ilişkiniz var. Aniden ve hiçbir belirti olmadan, karşınızdaki ortadan kaybolup adeta bir hayalet halini alır. Arama yok, kısa mesaj yok, sosyal medyada bağlantı kurulamaz, mesajlarınıza cevap verilmedi.


Ghost ne demek? Ghosting nasıl yapılır?

Bir ilişkiniz var. Aniden ve hiçbir belirti olmadan, karşınızdaki ortadan kaybolup adeta bir hayalet halini alır. Arama yok, kısa mesaj yok, sosyal medyada bağlantı kurulamaz, mesajlarınıza cevap verilmedi.

Bir ilişkiniz var.

Aniden ve hiçbir belirti olmadan, karşınızdaki ortadan kaybolup adeta bir hayalet halini alır. Arama yok, kısa mesaj yok, sosyal medyada bağlantı kurulamaz, mesajlarınıza cevap verilmedi.

Muhtemelen, partneriniz ailevi bir acil durum nedeniyle beklenmedik bir şekilde şehri terk etmedi. Ve bir yerlerde bir hendekte ölü yatmıyor. Bunun yerine açıklamaya ve hatta size haber vermeye zahmet etmeden ilişkiyi bitirdi. Ghost oldun.

Ghosting e maruz kalan kişi özellikle ikili ilişkilerde daha seçici oluyor. İlişkide taraflardan ghostinge maruz kalan kendini duygusal istismara uğramış hissediyor. Bazı kaynaklarda ghosting psikolojik şiddettir denmektedir. Birini görmezden gelmek veya sizi görmezden gelmesi ghosting olur.


Kim Ghosts Olur Ve Kim Ghosted Olur?

Ghosting ne demek sorusu gibi içerideki terimleri de anlamak gerekir.

Neden, bir sorun varsa ilişkiyi bitirmek için iletişim kurmaya çalışmak yerine, başka birinin hayatından öylece kaybolmayı seçsin. Kişiyle iletişime girmeye çalıştığınızda neden yok olsun. Böyle bir durum pasif agresif hareketlere neden olabilir.

Neden Ghost olduğunuz hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir.

Spesifik olarak gölgelenme fenomeni üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekirdi. Ancak geçmiş araştırmalar farklı bağlanma kişiliklerine ve ayrılma stratejileri seçimlerine bakmıştır.

Bir araştırma, ilişkilerini Ghosting ile bitiren kişilerin genellikle kendilerinin de hayalet gördüklerini öne sürüyor.

Ghosting avcısı; bir ilişkinin hiçbir açıklama yapılmaz. Ve tartışmaya yer bırakmadan aniden sona ermesinin nasıl bir his olduğunu bilir.

Ghosting avcısı diğerinin yerine kendini asla koymaz. Ve gölgelenme davranışlarından dolayı herhangi bir suçluluk duygusu olabilir veya olmayabilir.


Ghosting Olmak Ve Ghosted Olmak Ne Demektir?

Ghosting uzun süreli ilişkiler için pek geçerli bir durum değildir.

Gayri resmi flört ilişkileri, arkadaşlıklar, hatta iş ilişkileri bir tür gölgelenme ile sona erebilir. Ghosting yapan kişi için, bir ilişkiden, hatta potansiyel bir ilişkiden uzaklaşmak, hızlı ve kolay bir çıkış yoludur.

Drama yok, histerik yok, soru sormak yok. Mesajlarınız görmezden gelinir, karşı tarafa ulaşamazsınız.

Cevap vermemenin ve davranışların haklı bir yanı yoktur. Başka birinin duygularıyla uğraşmaya gerek yok. Elbette Ghosting avcısı, rahatsız edici bir durumdan ve olası bir dramadan kaçınmaktan fayda sağlayacaktır. İlerleyen zamanda kendi konuşmalarını ve iletişimini geliştirmek için hiçbir şey yapmaz.

Ghost olan kişi içine kapanmaz. Belirsizlik ve garip hissetme duyguları hakimdir. Başlangıçta “neler oluyor?” diye merak edersiniz.

Partneriniz ilişkiyi sonlandırdığında onun nesi olarak ilişki yaşadığınızı sorgulamaya başlarsınız. Onun nesi olduğunu, bunun geleceğini merak edebilirsiniz.


Ghosting Nasıl Aşılır? 

Ghost Olursanız Ne Yapmalısınız?

Ghosting acıtır; bu acımasız bir reddediliş gibidir.

Ghostinge maruz kalan kişi çoğu zaman yalnızdır. Çoğu zaman kendi başınıza halletmeniz gereken bir duygu yığını kalmaz.

Herhangi bir terk edilme veya özgüven gibi konularda sorun yaşıyorsanız tetiklenmesine neden olabilir.

Gelişen dijital teknoloji çağında, Ghost unuzun çeşitli sosyal medya kanallarında görünmesi muhtemeldir. Durum bundan ibaretse fiziksel olarak yanınızda olmayan biri artık sizin için görünür hale gelebilir. Nasıl devam edersiniz?

Ne yazık ki, Ghost bir kalpten kurtulmanız için sizi hızlı bir şekilde yönlendirecek kanıtlanmış bir tavsiye yoktur. Ancak sağduyu vardır.

Eski fotoğrafların, eski metinlerin, sosyal medya gönderilerini silin. Ghostunuzun şu anda nerede olduğuna dair size fikir verebilecek diğer her şeyi gözden geçirin.

Kendinize acı çektirmeyi bıraktıktan sonra yeni bir hobi veya dikkatinizi dağıtacak bir uğraş bulmaya çalışın.


Ghosting Neden Bu Kadar Acıtır?

Ghosting; o kişiyle ne kadar süredir çıkıyor olursanız olun, ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Ve sizi arka planda üzüp rahatsız edebilir. Ya da saatlerce cihazın ekranına bakarak bir mesaj beklemenize sebep olabilir.

İnsanlar bağlantı ve aidiyet için can atar. Ve ghosting kendimizi dışlanmış hissetmemize yol açar.

Bunun için yabancılaşma, çaresizlik ve bazı durumlarda depresyon duygularına neden olur.

2020'de bu konu hakkında bir araştırma yapılmıştır. Ghosting ve "kırılma" deneyimleyen kişilerin; yalnızlık, çaresizlik ve daha düşük yaşam doyumu hissettiklerini buldu.

Aynı şey çevrimiçi veya flört sitelerinde ghosting için de geçerli. 2021'de yine bu konu hakkında bir aratirma yapılmış. Bu araştırmaya göre mecazi olarak "okumaya" bırakılmanın Ghostların öz saygısı üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.


Ghosting Den Nasıl Kurtulunur?

Birinin seni hayal etmesi için milyonlarca neden olabilir. Ve büyük ihtimalle bunun seninle, senin değerinle ya da liyakatinle hiçbir ilgisi yoktur.

Kendine şefkat göster. Kendine olan saygını artırmanın küçük yollarını bul. Hatta bir ayrılık anı yaşa ve kendine güzel bir hediye ısmarla.

Çok bunaltıcı geliyorsa; güvendiğiniz bir arkadaşla, aile üyesiyle konuşmak veya bir terapiste danışmak, sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

İyileşme yolculuğunu tek başınıza yapmayı tercih ederseniz, kütüphane listenize bir ayrılık kitabı ekleyin. Veya hatta geçmişi bırakmak için ruhani bir ritüel deneyin.

Aslında bu sorunu çözüme ulaştırmak için bir sürü yol vardır.

Sonuç olarak: Sağlıklı bir ilişkiyi ve iz bırakmadan ortadan kaybolmayacak sevgi dolu bir partneri hak ediyorsunuz. Mutluluğu hak ediyorsun nokta. Biri sizi hayal ederse, zaten sizin için en iyi partner olmayabilir.

Tüm bunları önlemek için temel olan iki eğitime ihtiyaç vardır. Sitemizde Ücretsiz online sertifika programı olarak bulunan

Stresle Başa Çıkma

Öfke Kontrolü

Eğitimlerin üzerinde tıklayarak hemen alabilirsiniz.


Ghost ve Ghosting Diğer Anlamları

İnternette ghost, ghosting veya hayalet ile ilgili birçok daha konu vardır ve bunlar çok karıştırılır.

Ghost train ne demek? Lunaparklarda bulunan korku temalı tren turlarıdır.

Hayalet ekran sorunu nedir? Akıllı telefonunuzun ekran panelinde oluşan bir sorundur. Teknik servis ve garanti kapsamında olup olmadığı merak edilen sorular arasındadır. Bu durum markadan markaya değişiklik göstermektedir.

Monitör ghosting nedir? Cihaz ekranın tepki süresi ile ilgili bir sorundur. Telefon ekranlarının da tepki süresinin uzunluğu sorun yaratabilir.

Ghost screen nedir? Hayalet ekran sorununun İngilizce karşılığıdır.

Anti ghosting nedir? Klavyelerde ve diğer oyuncu ekipmanlarında bulunan bir özelliktir. Tuş tepkilerinin doğru bir şekilde algılanmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!