Gelecek Vaad Eden Meslekler Nelerdir?
 • Eğitim Kutusu
 • 0 Yorum
 • 23 Şubat 2022
 • 6551

Gelecek Vaad Eden Meslekler Nelerdir?

Günümüzde ve gelecekte en önemli şeylerden biri meslek edinmedir. Peki, sadece üniversite okumak yeterli mi?


Gelecek vaad eden meslekler nelerdir? Günümüzde ve gelecekte en önemli şeylerden biri meslek edinmedir. Bu nedenle gençler ve iş yaşamında ilerlemek isteyen hemen herkes üniversite okumakla beraber meslek edindirme kurslarına katılmaktadır. Peki, sadece üniversite okumak yeterli mi? 

Günümüzde birçok özel ve devlet üniversitesi olması dolayısıyla, yükseköğrenim mezunları giderek artmaktadır. Bu artış çok fazla olduğu için sadece üniversite mezunu olmak, iyi bir işe girmek için yeterli değildir. İş hayatında başarılı olmak için neler yapılması gerektiğine yazımızda değineceğiz.


Popüler Meslekler Nelerdir?

Popüler meslekler deyince günümüzde teknolojik meslekler aklımıza gelmektedir. Esasında teknolojik meslekler revaçta olsa da insan hayatına dokunan meslekler gelecekte de var olacaktır. Gelecek vadeden meslekler tanımı insanlarda çok kazandıracak işler algısı yaratmaktadır. Ancak değişen Dünya'da çok para algısı da artarak devam etmekte ve tatmin sınırı da bu doğrultuda artmaktadır. 

Teknolojik olarak geleceğin ve günümüzün popülerliği artan meslekleri

 1. Yapay zeka uzmanlığı
 2. Yazılım uzmanlığı
 3. Bilgisayar mühendisliği
 4. E-ticaret uzmanlığı
 5. Sosyal medya uzmanlığı
 6. Büyük veri (big data) uzmanlığı olarak özetlenebilir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte kişilerin kendilerini geliştirmesi daha ön plandadır. Bu alanlarda günümüz ve gelecekte çok daha fazla sayıda uzmanlara ihtiyaç olacaktır. 


Gelecekte yeniliklere uyum sağlayanların daha fazla kazanca sahip olması bekleniyor. Veri bilimciler belki de bu konuda daha büyük önem kazanıyor ve gelecekte onlara daha fazla ihtiyaç duyulacak gibi duruyor.

Belki de giderek, bir ofiste çalıştığınız bir işin yerine evden çalışacağınız bir işe sahip olma olasılığı gelecekte çok daha artacak. 

Ayrıca metaverse tam anlamıyla kullanılmaya başlandığında geliştiricileri de popüler olacaklardan gibi görünüyor.


Bitmeyecek Meslekler Nelerdir?

Söz konusu insan ihtiyaçları olduğunda bitmeyecek meslekler de olacaktır. Şu anda olduğu gibi özellikle sağlık hizmetleri bitmeyecek bir iş koludur. 

İnsana hizmet konusu içinde yer alan meslekler uzun yıllar varlığını sürdürecektir. Her zaman doktorlara ve sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulacak. Bitmeyecek mesleklere örnek verecek olursak

 • • Doktorluk
 • • Hemşirelik
 • • Diş hekimliği
 • • Hasta ve yaşlı bakım personelliği
 • • Tıbbi dökümantasyon ve hasta kabul danışmanlığı
 • • Eczacılık
 • • Eczane yardımcılığı gibi daha bir çok sağlıkla ilgili meslek varlığını uzunca bir süre devam ettirecek meslekler arasında yer almaktadır.

Geleceğin bir yazılım dünyasına evrimleşeceği göz önüne alındığında belki de yazılımcılar ileride güvenilir meslek grubuna girebilirler. Özellikle sanal dünya olan Metaverse içerisinde yer alan bazı güçlü programcılar insanlar tarafından gelecekte güvenilir kabul edilebilir

Ancak yukarıdaki listede yer alan verilere bakıldığında insanlar hala bir iletişim istemekte ve bunu bir güven aracı olarak kullanmaktadır. 

Özellikle Türk ataerkil yapısına bakıldığında bu ülkemizde çok daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor.


En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte teknolojik işlere yönelenler çok para kazanmaya başlamıştır. Ancak bunun için çok fazla çaba gerekmektedir. Özellikle bir çok kişinin bilgiye kolay ulaştığı günümüzde bu noktada rekabet de çok artmıştır.

Özellikle Youtube, Google, Twitter, Instagram vb. sosyal medya gibi nesnelerin interneti domine etmesiyle bilgiye kolay ulaşılmaya başlanmıştır. Bu da kişilerin çok da fazla çaba sarf etmeden bazı konularda uzmanlığa kolay erişmesini sağlamakta…

Tüm bunların yanı sıra sosyal medya araçlarının para kazandırma yöntemleri de insanları kolay kazanma sürecine ve yanılgısına itmektedir.

Hepsi toplandığında günümüzde en çok para kazandıran meslekler

 • • İnfluencerlık
 • • Yazılım
 • • E-ticaret
 • • Doktorluk


Şeklinde sıralanmaya başlamaktadır.

Gelecekte ise yine gelişen teknolojiyle buna biraz değişiklik katmak gerekeceği aşikar. Yapılan araştırmalar yenilikleri takip ederek bunlara fark yaratan her kişinin çok daha başarılı olacağını ortaya koymaktadır.


En Prestijli Meslekler Nelerdir?

Günümüzde hala insana hizmet verilen meslekler daha prestijli olarak kabul edilmektedir. En güvenilir meslekler olarak adlandırılanlar hala insan teması olan meslekler olarak ortaya çıkmaktadır. Gelecekte ne olacağı bilinmez ama özellikle Türkiye'de hala güven algısı iletişimden geçmektedir. Yani Türk insanı hala karşısında bir muhatap olan meslekleri daha güvenilir bulmaktadır.

Dünay'da ve Türkiye de yapılan araştırmalarda insanların %60'ı bilim insanlarına %56'sı doktorlara güvendiğini söylemiştir. Bir sıralama yapılacak olursa en güvenilen 10 meslek şu şekilde sıralanabilir.

 1. Bilim İnsanları
 2. Doktorlar
 3. Öğretmenler
 4. Askerler
 5. Polisler
 6. Sıradan insanlar
 7. Hakimler
 8. Avukatlar
 9. TV Haber sunucuları
 10. Araştırmacılar

Türkiye'de en güvenilen kişinin Haluk Levent(sanatçı) olması bu duruma biraz ters düşse de genele bakıldığında sıralama yukarıdaki gibi olmaktadır.


Üniversite Okumak Para Kazanmak için Yeterli mi?

Üniversiteler insanlara mesleki yeterlilik kazandırmak için kurulmuş öğrenim merkezleridir. Türkiye'de özerk olarak hizmet veren bu kurumlar genelde meslek edinmek için bir referans olarak görülmektedir.

Ancak günümüzde baktığımızda Dünya devi olmuş şirketlerin sahipleri üniversite konusunda çok başarılı olamamışlardır. Belki de bir fikir yaratmak, bir hayalin peşinden koşmak iyi bir kariyer için temel niteliktir. 

Steve Jobs, Elan Musk ve hatta Bill Gates bu kişilere örnek olarak verilebilir.

Ülkemize baktığımızda ise üniversite adeta bir zorunluluk! İnsanların liyakatlerinden çok diplomalarına bakılan bir süreç içerisindeyiz. İş ilanlarında ve özellikle beyaz yaka alımlarında ilk madde üniversite mezunu olmak şeklinde belirtiliyor.

Kişilerin genellikle liyakatleri ikinci sırada bırakılıyor. Ama gelişen teknoloji sayesinde bu günümüzde biraz değişime uğramaya başladı. Daha önce de bahsettiğimiz gibi üniversite mezunları arttıkça bu kişilerin kendilerini nasıl geliştirdikleri önem kazanmaya başladı.

Böylece aldığınız eğitimler, okuduğunuz kitaplar ve bildikleriniz sizi ön plana çıkarmakta. Bu nedenle kişisel gelişiminizden, çok yönlü olmaya kadar bir çok kriter aday seçimlerinde önemli bir kriter olmaktadır. 

O zaman neler yapmalıyız? Kendimizi geliştirecek tüm argümanları kullanarak iyi bir CV oluşturmalıyız. Özellikle yeni mezun adayların yaratabileceği tek fark bu! İş hayatında yükselmek ve kariyerini ilerletmek isteyen kişilere kurumlar da bir çok eğitim aldırmaktadır. Kendinize iş hayatında başarı için yapacağınız en önemli argüman aldığınız ve sertifikalandırabildiğiniz eğitimler olarak görünmektedir. 


Nasıl Meslek Edinebilirim?

Her geçen gün gelir elde etmenin zorlaştığı günümüzde meslek edinmek git gide zorlaşmaktadır. Daha tercih edilir bir çalışan olmak için üniversitenin yanı sıra alabileceğiniz eğitimlerle kendinize yeni bir iş edinebilirsiniz. Uzaktan eğitim yöntemleri ile elde edeceğiniz mesleki sertifikalar bu konuda sizlere çok yardımcı olacaktır.

Eğitim Kutusu üzerinde bulunan ve bitmeyecek meslekler içerisinde yer alan sertifikalı kurslarımıza göz atarak bu zorluğu aşabilirsiniz.


Tek yapmanız gerek çok yönlü olmak ve kendiniz gelişen hayata uyumlandırmak. Kendinize yapacağınız küçük bir yatırım, hayatınızda bir çok değişikliğe neden olacaktır.

Kolunuzda bir bilezik daha olması size iş hayatında yeni fırsatlar yaratacak ve farklı işlere başvurma şansı yakalayacaksınız. Tek yapmanız gereken kendinize yatırım yapmak. Ayrıca bu yatırım zannedildiği gibi büyük bir yatırım da değil. 

Bunun yanında Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak da kendinize zanaatkar olarak meslek edinebilirsiniz. Bu ülkemizde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)'nun bakanlık desteğiyle başlatmış olduğu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yer alarak kolayca iş bulabilir, büyük projelerde yer alabilirsiniz. 

Bu belgelendirme süreçlerini Eğitim Kutusu Üzerinden ulaşabilir ve kolayca sınava girerek belgenizi alabilirsiniz. Böylece yeni bir meslekle hayatınızda fark yaratmanız mümkün olabilir.

Aynı zamanda Eğitim Kutusu üzerinden alacağınız tüm belgelerle CV'nizi bizlere bırakabilirsiniz. Bizler de iş ortaklarımızla istekleri dahilinde CV paylaşımı yaparak sizlerin iş bulmasında destek olabiliriz. Hep söylediğimiz gibi tek yapmanız gereken kendinize yatırım yapmak. Bu yatırımla çok daha fazlasını kazanmak sizlerin elinde!

Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) belgelendirme programlarına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.