Freelance İşler
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 23 Haziran 2022
 • 1085

Freelance İşler

Çalışma türü kısmında freelance yazan işlerin yaygınlaşmasıyla sonrası pek çok kişi freelance çalışmayı araştırmaya başladı. Peki, nedir freelance çalışma?


Pek çoğumuz serbest bir şekilde çalışarak, gelir elde etmek istemişizdir. Günümüzde bu isteğimizle örtüşen bir çalışma şekli var: Freelance çalışma. Çalışanların diledikleri zaman ve mekânda çalışmalarına olanak tanıyan bu çalışma şeklinin günden güne yaygınlaşması ile birlikte pek çok iş ilanının freelance olarak yayınlanmaya başladığı da görülmekte. 

Freelance işler sayesinde kişilerin kendi zaman çizelgelerine ve olmak istedikleri alana bağlı olarak çalışma imkânı bulunur. Zaman yönetiminin kişinin kendisine ait olması ve herhangi bir mekânda bulunma zorunluluğunun olamaması bu çalışma arzını oldukça popülerleştirmiş durumda. 

Oldukça popüler olan bu çalışma şeklinin hemen hemen herkes ve her sektör tarafından benimsenmesi de freelance işlerin çok daha fazla duyulmasında büyük etkiye sahip olmuştur. Farklı alanlarda freelance çalışma imkanının bulundurulması sayesinde pek çok kişinin de artık geleneksel ve yüz yüze çalışma biçimleri yerine freelance çalışabilecekleri işleri tercih etmesine sebep olmuştur. 

Freelance çalışmayı tercih eden kişilerin sayılarının artış göstermesi ile birlikte pek çok ajansın ve kurumun da internet üzerinden aktif çalışma sistemlerine dönüş yaptığı görülmüştür. Özellikle pandemi dönemi sonrasında tam zamanlı çalışma sistemlerinin bölünmesi ve çoğunlukla freelance çalışma sistemlerine dönülmesi, pandemi bitimi sonrasında da bu çalışma sistemlerinin güncelliğini korumasıyla devam etmiştir. 


Freelance Çalışma Nedir?

Uzaktan ve online çalışma yöntemlerini kapsayan freelance çalışma şekli, günümüzde farklı pek çok alanda karşımıza çıkabiliyor. Farklı alanlarda yayınlanan pek çok iş ilanında artık freelance çalışma şeklinin ön plana çıktığı görülüyor. 

İş ilanlarının çalışma türü kısmında freelance yazan işerin yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok kişi freelance çalışma şeklini araştırmaya başladı. Peki, nedir bu freelance çalışma?

Uzaktan ve online çalışma sergilemeyi gerektiren freelance işlerin aslında ekstra bir zorluğu veya gerekliliği bulunmuyor. Tam zamanlı ve yüz yüze çalışma yöntemlerinin aksine serbest zamanda ve uzaktan çalışma gerektiren bu çalışma yönteminin sağlamış olduğu pek çok avantaj da bulunuyor. 

Freelance çalışma yöntemleri sayesinde kişilerin diledikleri alandan ve diledikleri zamanda işlerini başlatma imkânı bulunuyor. Günlük çalışma saati aralığı yapılması gereken işe göre farklılık gösterse de belirli bir yere bağlı çalışılması hâlinde günlük tamamlanması gereken saat aralıklarına da rastlanabiliyor.

Freelance çalışma şekli sayesinde kişilerin gündelik ilanlarını oluşturmaları ve istedikleri herhangi bir alandan çalışmaları mümkün oluyor. Dilenen şekillerde ve istenilen saat aralıklarında çalışma sergilenmesi sayesinde yürütülen freelance çalışma sisteminin temeli serbest meslek sahibi olma fikrine dayanıyor. Bu çalışma şeklinin hem tam zamanlı yürütülebilmesinin hem de yarı zamanlı veya ek gelir sağlayacak şekillerde yürütme imkanının bulunmasının geniş kitlelere hitap noktasında son derece etkili olduğu görülüyor. 

Freelance çalışma sergileyerek günümüzde pek çok kişi gelir elde edebiliyor. Bu elde edilen gelirin seviyesi yapılan mesleğe, çalışma aralıklarına ve alandaki uzmanlığa bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Bu sayede kişilerin elde edebilecekleri gelirlerde farklılıklar görülebiliyor. Freelance çalışma şekli ile hem tam zamanlı çalışma sergilenebiliyor hem de ek gelir mantığı doğrultusunda tamamen serbest zamanlı iş yürütülmesi mümkün oluyor. 


Nasıl Freelance Çalışılır?

Freelance çalışabilmek için temel mantıkta aktif bir bağlantıya sahip olmak ve işin yürütülebileceği bir elektronik cihaza sahip olmak gerekliliği bulunuyor. Bunlara sahip olunması hâlinde kolaylıkla freelance çalışmalar yürütülebiliyor. Bu sayede kolaylıkla freelance çalışarak gelir elde edilebiliyor. 

Freelance çalışma sisteminde önemli olan kişilerin çalışacakları alana bağlı olarak sahip olacakları iş yükü oluyor. Bir firmaya bağlı olarak freelance çalışılması hâlinde belli saat aralıkları ve iş yükü üzerinden çalışılabiliyor. Bağımsız ve ek gelir kaynaklı çalışma sergilenmesinde ise kişilerin iş yükü kendi edinecekleri yüke bağlı olarak farklılık gösteriyor. 

Kişilerin kendi diledikleri şekillerde ve aldıkları iş adetine veya yüküne bağlı olarak freelance ek gelir elde etme noktasında çalışma saatleri ve şekilleri kendi inisiyatiflerine bırakılıyor. Nasıl freelance çalışılacağı noktasında faklı seçeneklerle karşılaşılıyor. İster tam zamanlı gibi ister yarı zamanlı ister ek gelir elde etmek için boş vakitleri değerlendirecek şekilde bu çalışma biçimi sürdürülebiliyor. 

Freelance çalışma sergilemek için önce bu çalışma şekline uyumlu olabilecek bir meslek veya alan tercihinde bulunmak gerekiyor. Bu çalışma şeklini destekleyen bir alanda freelance iş imkânı sunan firmaların veya sitelerin iş ilanlarına başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru kabulü sonrasında aktif olarak freelance çalışma sistemi içerisine girilebiliyor. 


Freelance Çalışmaya Uygun Meslekler Hangileridir?

Freelance çalışma sürdürülebilecek farklı pek çok alanın bulunması düzenli olarak freelance çalışma sergileyen kişilerin artmasına sebep olmaktadır. Özellikle sosyal medya ve içerik yazarlığı üzerinden pek çok freelance iş imkânı bulunmaktadır. 

Freelance çalışmak isteyen pek çok insan freelance çalışmaya uygun meslekleri araştırmaktadır. Son derece geniş bir alana yayılmış olan freelance meslekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • • Yazarlık ve editörlük 
 • • Özel ders eğitmenliği
 • • Görsel tasarımı uzmanlığı
 • • Sanal asistanlık
 • • Tercümanlık
 • • Sosyal medya uzmanlığı
 • • Programlama/bilişim uzmanlığı
 • • E-spor oyunculuğu
 • • Grafik tasarımı uzmanlığı 
 • • Fotoğrafçılık
 • • Danışmanlık
 • • Koçluk

Daha farklı pek çok mesleğe de rastlanıyor olsa da öncelikli freelance meslekler bunlardır. Bu alanlar arasından bir veya birkaç alanda aktif olarak çalışarak gelir elde etmek mümkündür. Hemen hemen her alanda freelance çalışılabiliyor olsa da bu iş modeli özellikle yukarıda belirtmiş olduğumuz alanlarda sürdürülmektedir. 

Freelance olarak birçok iş bulunabilir. Kişilerin öncelikle kendisini en uyumlu bulduğu ve yetkinleştiği alanı tespit etmesi gerekir. Freelance çalışabilmek için de alanda belirli bir yetkinliğe ve bilgiye sahip olmak gerekir. Özellikle içerik yazarı olarak veya yabancı dil dersleri vererek güzel gelirler elde etmek mümkündür. 

Freelance olarak elde edilecek kazanç alanlardaki uzmanlık seviyesine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Bu noktada da önemli olan alanlara dair yeterliliğe sahip olmak ve ek eğitimler almaktır. Eğitim Kutusu olarak sizlere sunmakta olduğumuz kaliteli eğitimlerimizden faydalanarak sizler de kolaylıkla alanınızda yetkinlik sağlayabilirsiniz. Freelance çalışma hayatınıza özellikle katkı sağlayabilecek eğitimlerimiz şu şekildedir:

Bu eğitimleri alarak siz de alanınızda uzmanlaşabilir ve ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu sayede freelance çalışma sırasında daha etkili olabilir ve çok daha fazla gelir elde etme imkanına erişebilirsiniz. Siz de çok daha etkili bir şekilde çalışmak ve inisiyatifi ele alabileceğiniz bir çalışma türüne bağlı işinizi sürdürmek istiyorsanız, size özel hazırlanmış kaliteli eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Eğitiminizi tamamladıktan sonra sertifika talebinde bulunarak da akredite, üniversite onalı ve e-devlet görünürlüğü olan sertifikalarımız arasından tercihte bulunabilirsiniz. Dilerseniz bütün sertifikalar hakkında talep oluşturabilirsiniz. Böylece elde ettiğiniz sertifikanızı özgeçmişinize ekleyerek rakipleriniz arasında öne çıkabilir, alanınızda yetkinlik sağlayarak çok daha kapsamlı bir çalışma sürdürebilirsiniz. 


Freelance Çalışma ile Gelir Elde Etmenin Yolları

Freelance çalışarak gelir elde edebilmek için izlenmesi gereken belli başlı yöntemler ve adımlar bulunur. Öncelikli olarak freelance çalışmanın tamamen serbest ve rahat çalışabilmek anlamına gelmediği anlaşılmaktadır. İŞ teslim tarihleri, çalışma prensipleri ve bağlı kalınan bir firma varsa bu firmanın genel çalışma koşullarına uyumluluk göstermek gerekir. 

İş alanlarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle freelance çalışma sergileyerek kolaylıkla gelir elde etmek de mümkün olmaktadır. Web sitesi bünyesinde çalışan kişilerin site içerisinde teslim edilmesi gereken tarihlere uyumluluk göstermesi de son derece önemlidir. 

Freelance çalışma sergilenen alanlarda geri dönüşler büyük önem taşımaktadır. Bağlı kalınan bir kurum varsa buraya karşı yapılan işlerle ilgili rapor vermek ve geri dönüşleri iletmek, işinizi yaptığınızı ve özen gösterdiğinizi belli etmek adına büyük önem taşımaktadır. Freelance çalışma, önemli bir gelir kaynağıdır. Bireysel veya bir kurumla birlikte ilerleme kaydeden kişilerin freelance de olsa çalışma prensiplerine bağlı bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. 


Freelance Çalışmanın Avantajları 

Freelance çalışma siteminin sağlamış olduğu bazı avantajlar bulunur. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • • Dilediğiniz mekânda ve zamanda çalışmanızı sürdürme imkânınız bulunabilir
 • • Zaman yönetiminiz size bağlı gerçekleşir
 • • İşi zamanında teslim etmeniz hâlinde bir sorun olmayacağı için kendi çizelgenize bağlı kalarak çalışabilirsiniz. 
 • • Kriz yönetiminizi çok daha etkili gerçekleştirebilirsiniz. 
 • • Ekip arkadaşlarınızla iletişim kanalları aracılığıyla çok daha dedike çalışabilirsiniz. 

Siz de freelance iş bulmak ve bu çalışma yöntemi ile çalışmak istiyorsanız, hemen aksiyon alabilir ve iş ilanları araması gerçekleştirirken filtreleme uygulayarak freelance çalışabileceğiniz işleri tespit edebilirsiniz. Çalışmak istediğiniz alanlar için yeterliliği sağlayabilmek adına size özel hazırladığımız ve alanında uzman hocalarımız tarafından verilmekte olan eğitimlerimizi tercih edebilirsiniz. 

Eğitim Kutusu web sitesinin içerisinden eğitimlerimizi görüntüleyerek dilediğiniz alandaki farklı eğitimlerimizi de alabilirsiniz. Bu sayede hem eğitim aldığınız alanlarda gelişebilir hem de sertifika sahibi olarak özgeçmişinizi zenginleştirebilirsiniz. Siz de sunmuş olduğumuz fırsatlardan yararlanmak ve kısa sürede freelance mesleğinizde ilerleme kaydetmek istiyorsanız, sitemizi ziyaret edebilir ve son derece basit olan eğitim satın alma işlemlerini gerçekleştirmeniz sonrası eğitimlerimize kaydolabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.