Fizyoterapi Nedir ve Ne İş Yapar?
  • Hatice Kübra Erdem
  • 0 Yorum
  • 07 Temmuz 2023
  • 536

Fizyoterapi Nedir ve Ne İş Yapar?

Fizyoterapi Nedir ve Ne İş Yapar? Fizyoterapi için yaş sınır var mıdır? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar, Ne Kadar Çalışırlar?


Fizyoterapi Nedir?

        Fizyoterapi, bilime dayalı bir meslektir. Hastanın genel yaşam tarzını da içeren sağlık ve esenliğe 'bütün bir kişi' yaklaşımı getirir.

        Temelde, eğitim, farkındalık, güçlendirme ve tedavilerine katılım yoluyla hastanın kendi bakımına katılımı vardır.

        Fizyoterapiden hayatınızın her döneminde destek alabilirsiniz. Fizyoterapi, sırt ağrısı veya ani yaralanma, astım gibi uzun süreli tıbbi durumların yönetilmesinde. Doğum veya spor müsabakasına hazırlanmada yardımcı olur.

        Fizyoterapi, kanıta dayalı, hasta merkezli, işbirlikçi bakımı destekleyen ya bir yağlık mesleği olarak kabul edilmektedir. Hareketliliğin, işlevin, sağlığın ve esenliğin desteklenmesine, gelişmesine ve sürdürülmesine öncülük eder.

        Fizyoterapi ve rehabilitasyon, yaralanma önleme ve sağlığın teşviki ve iyileşmesini kapsayan temel bir sağlık mesleğidir. Fizyoterapistler, kas ve iskelet sistemi, dolaşım, solunum ve sinir sistemlerini etkileyen çok çeşitli durumların yönetimi konusunda uzmandır.


        Bir fizyoterapist, akredite bir fizyoterapi programından üniversite mezunu olup, aşağıdaki niteliklere sahiptir:

        fiziksel bir teşhis koymak ve bir müşterinin hareket potansiyelini belirlemek;

        Hareket bozukluğunun önlenmesi, tedavisi için egzersiz reçetesi ve uygulamalı tekniklerde uzmanlaşmış bilgilerini kullanarak fizyoterapi tedavi programlarını uygulatması.

        Araştırma, öğretim, yaönetim ve sporışmanlık gibi ilgili mesleki faaliyetleri üstlenmek.

        Hareket disfonksiyonu, vücudunuzun hareket etme biçiminde, yapmak istediğinizi ve hayatınızı nasıl yaşadığınızı sınırlayan herhangi bir değişikliktir. Disfonksiyon ağrı veya yaralanma, aktivite eksikliği, hastalık, yaşlanma ile gelişen problemler, spor veya ya stres nedeniyle olabilir. Bir hareket sorunu, solunum veya kalp sistemlerle ilgili gerçek ya da potansiyelli bir bozukluk olarak ortaya çıkabilir.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Hastalıklar veya Engel Durumuyla Uğraşır?

        Ankilozan spondilit

        Artrit

        Otizm

        Beyin hasarı

        Meme kanseri

        Astım, KOAH ve Kronik Bronşit gibi Solunum Problemleri

        Kanser

        Bakiyedeki Değişiklikler

        Çocukluk çağı obezitesi

        Kistik fibrozis

        Diyabet

        Sarsıntı ve Baş dönmesi

        Bel Ağrısı ve Duruş Problemleri

        Multipl skleroz

        osteoporoz

        Ağrı (kas, eklem ve diğer kronik ağrılar)

        Parkinson hastalığı

        Mesane Kontrolü ve diğer Pelvik Taban Disfonksiyonu

        Omurilik yaralanması

        Felç

        İskelet sistemini

günlük yaşam için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geri kazanmanıza, korumanıza veya geliştirmenize yardımcı olabilecek bakımdır. Bu yetenekler fiziksel, zihinsel ve/veya bilişsel (düşünme ve öğrenme) olabilir. Bunları bir hastalık veya yaralanma nedeniyle veya yaıbbi tedavinin yan etkisi olarak kaybetmiş olabilirsiniz. Rehabilitasyon günlük yaşamınızı ve işleyişinizi iyileştirir.


Fizyoterapistin Hedefleri Nelerdir?

Temel amacı, hünerlerinizi geri kazanmanıza ve bağımsızlığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olmaktır. Ancak belirli hedefler her kişi için farklıdır. Soruna neden olduğuna, neyin devam edip etmediğine, hangi becerileri kaybettiği ve sorunun ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Örneğin:

İnme geçirmiş bir kişinin yaım almadan giyinebilmesi veya yıkanabilmesi için ihtiyacı olabilir.

Kalp krizi geçiren aktif bir kişi, egzersize geri dönmeyi denemek için kardiyak bölümüne girebilir.

Akciğer hastalığı olan biri, daha iyi ya alabilmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için pulmoner rehabilitasyon alabilir.

Fizyoterapistler genellikle okullara, hükümetlere, hayır kurumlarına, işletmelere, kamu ve özel sektördeki diğer kuruluşlara danışman olarak hareket eder.


Fizyoterapistler, aşağıdaki uygulama alanlarının birinde veya herhangi bir kombinasyonunda çalışabilirler:

        Yanıklar

        Kardiyak Rehabilitasyon

        Geriatri

        Evde bakım

        Nöroloji

        Ortopedi

        pediatri

        Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Sağlık

        Ameliyat Öncesi/Sonrası Müdahale

        Araştırma

        Solunum bilimi

        Omurilik yaralanması

        Spor Fizyoterapisi

        Kadın Sağlığı


Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar, Ne Kadar Çalışırlar?

Fizyoterapi maaşları ortalama 17/18 bin TL arasındadır. Almanya'da yeni mezun bir fizyoterapist ortalama yıllık (brüt) 25 ila 30 bin Euro arasında alır. Deneyimli fizyoterapistler yıllık (brüt) 40 bin Euro veya daha fazlasını alırlar.

Fizyoterapistlerin bir hastayla süresi yaklaşık 1 saattir. Genel çalışma saatleri sabah sekiz akşam beştir bazı hastanelerde sabah dokuz akşam altıdır olabilmektedir. Fizyoterapistler nöbet sistemiyle çalışır.


Fizyoterapistler tarafından kullanılan popüler 7 tedavi süreci:

        Kızılötesi Isı/Işık:

Bu tedavi, daha hızlı iyileşme şansını artırmak için diğer fizyoterapi tedavilerinin yanı sıra özel bir ışık kullanır.

        İnversiyon Tedavisi: Tersine çevirmek

Tedavi edici etkiler elde etmek için müşteri güvenli bir şekilde bir ters çevirme masasına baş aşağı asılır.

        Kinesiyoloji Bandı:

Bu bantlama yöntemi son yıllarda hem amatör hem de profesyonel spor takımlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kinezyo bant, lenfatik drenaja yardımcı olarak, yaralanmanın iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olabilir.

        Manipülasyon:

Manipülasyon, hareketi tekrardan kazanmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için. Spinal eklemleri hedefleyen küçük ve kontrollü, hızlı bir harekettir.

        Masaj ve Yumuşak Doku Tedavisi:

Farklı masaj teknikleri, risk altındaki dokular için çok faydalı olabilir.

        Kas Elektrik Simülatörü:

Bu cihaz, felçli kişilerde kas erimesini önlemek içindir. Ayrıca ameliyattan sonra bir dereceye kadar kas kuvveti kazanmaya yardımcı olmak için kullanılır.

        Germek:

Germe egzersizleri, yumuşak dokuları optimum esneklik ve hareketlilik düzeyine döndürmek için kullanılır. Herhangi bir güçlendirme programının ayrılmaz bir parçasıdır.


Fizyoterapi Gelecekteki Yeri Nedir?

Fizyoterapinin geleceği, teknolojideki ilerlemeler, yağlık hizmetleri politikası, demografideki değişiklikler, önleyici bakım ve ya merkezli yaklaşımlara artan odaklanma dahil olmak üzere çeşitli eğilimlerle şekillenecek gibi görünüyor.

Teknolojinin rol oynamasının muhtemel olduğu kilit alanlardan biri, fizyoterapistlerin hastaları uzaktan izlemesine ve daha verimli bakım sunmasına olanak tanıyan giyilebilir cihazların ve tele sağlık platformlarının geliştirilmesidir. Sanal gerçeklik ve diğer dijital araçlar, rehabilitasyonu geliştirmek ve hastaların yaralanma veya ameliyattan sonra işlevlerini ya kazanmalarına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Nüfus yaşlandıkça ve kronik koşullar daha yaygın hale geldikçe, fizyoterapistler hastalara koordineli bakım sağlamak için doktorlar, hemşireler ve diğer yağlık profesyonellerinin yanında disiplinler arası ekiplerde giderek daha fazla çalışabilir. Bu, bakım planları üzerinde işbirliği yapmayı, egzersiz ve rehabilitasyon programları geliştirmeyi ve durumlarını yönetirken hastalara sürekli destek sağlamayı içerebilir.

Fizyoterapistler, belirli yaralanmalar veya durumlar için tedavi sağlamaya ek olarak, genel sağlığı ve zindeliği geliştirmeyi amaçlayan koruyucu bakım ve sağlıklı yaşam programlarına da giderek daha fazla odaklanabilir. Bu, yaralanma veya hastalık için risk faktörlerini belirlemek ve ele almak için hastalarla birlikte çalışmanın yanı sıra egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında tavsiye vermeyi içerebilir.

Genel olarak, fizyoterapinin geleceği, teknolojiye, disiplinler arası işbirliğine ve genel sağlık ve sıhhati geliştirmeye odaklanan ya merkezli bakıma artan bir vurgu ile karakterize edilecektir.


Fizyoterapi için yaş sınır var mıdır?

Fizyoterapi tedavisi için yaş sınırı yoktur


spor 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamalar

2023 Fizyoterapi Taban Puanları için tıklayınız.


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!