Eyeliner Nasıl Çekilir?
  • Rüzgar Karakuz
  • 0 Yorum
  • 11 Temmuz 2022
  • 570

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Pek çok kadın tarafından kullanılmakta olan kozmetik eşyalardan bir tanesi eyeliner. Peki, eyeliner nasıl çekilir?


Pek çok kadın tarafından kullanılmakta olan kozmetik eşyalardan bir tanesi eyeliner. Özellikle son yıllarda makyaj trendleri ile birlikte yeniden gündeme oturmuş olan eyelinerın nasıl çekileceği ise merak konusu. Peki, eyeliner nasıl çekilir?

Gündelik hayat içerisinde veya özel bir gün için hazırlanan pek çok kadının makyaj aşamasında eyeliner kullandığı görülüyor. Kullanması en zor kozmetik ürünlerinden bir tanesi olan eyelinerın nasıl çekileceği ise merak konusu oluyor. Eyelinerını gözlerinin üzerine sürmek isteyen kadınların eyeliner çekerken zorluk yaşayabildikleri görülüyor. 

Eyeliner çekebilmek için öncelikle belli başlı adımları takip ederek ilerlemek gerekiyor. Doğru bir şekilde eyeliner çekebilmek için göz kapağınızın üzerindeki mesafe, göz yapınız ve kullanmakta olduğunuz eyeliner maddesi önem arz ediyor. Bu nedenle iyi bir şekilde eyeliner çekebilmek için öncelikle belli başlı noktaların tespit edilmesi gerekiyor. Bu noktalar neler?


Eyeliner Türleri 

Eyeliner kullanmak isteyen kadınların Öncelikle eyeliner türlerini araştırdığı biliniyor. Kullanılmak üzere piyasaya sürülmüş pek çok eyeliner çeşidi bulunuyor. Bunlardan özellikle likit eyeliner ve jel eyeliner dikkat çekiyor. 

Özellikle likit eyeliner pek çok kadın tarafından kullanılıyor. Eyeliner çekerken ele çok daha rahat oturması sebebiyle ve daha rahat kullanılabilmesi sayesinde likit eyelinerlere sıklıkla başvuruluyor. Bu likit eyelinerın kalem formunda olanları da bulunuyor. Bu çeşitlilik sayesinde kadınlar kullanımı kendilerini en rahat gelen eyeliner türünü tercih edebiliyor.

Eyeliner çekerken göz kapağımızın hemen üstünden kirpik çizgisine doğru bir çizgi çekmek gerekiyor. Göz makyajınız için büyük bir önemi bulunan ve göz makyajınızın starı olan eyeliner'ı kullanmak için çizgiyi çekerken yukarı doğru ve net bir çizgi çekmek önem arz ediyor. Yüze verilmesi istenen ifade her neyse buna bağlı olarak eyeliner şekilleri de çeşitlilik gösterebiliyor.

Eyeliner kirpik dibine uygulanabilen bir kozmetik malzeme olarak öne çıkıyor. Göz şeklinize bağlı olarak kullanmanız gereken eyeliner türünde ve eyelinerın şeklinde farklılıklarda bulunabilmeniz mümkün oluyor. Örneğin çekik gözlere sahip kişilerin veya çekik bir göz görüntüsü oluşturmak isteyen kişilerin göz pınarına doğru eyeliner çizgisini uzatmaları tilki gözü denilen etkiyi verebiliyor.


Eyeliner Modelleri

Günümüzde makyaj trendlerinin çeşitlenmesi ve gelişmesi ile birlikte eyeliner modellerinin de şekillendiği bilinmekte. Eskiden klasik bir eyeliner çekme tekniği olsa da günümüzde farklı şekillerde eyeliner çekilebildiği görülüyor. Özellikle makyaj sanatı yapmakta olan kişilerin farklı formlara bakarak ve farklı renkler kullanarak eyeliner çektiği görülebiliyor. Eskiden yalnızca kirpik diplerinden şakağa kadar çekilebilir şekilde uygulanan eyeliner, günümüzde farklı simetrik veya asimetrik çizgilerle de kadınların göz kapaklarında farklı bir hava oluşmasına katkı sağlayabiliyor.

Özellikle moda şovlarında eyeliner'ın farklı formlarının kullanılabildiği görülüyor. Podyumlarda, dergi çekimlerinde özellikle farklı formlardaki eyelinerların sıklıkla tercih edilebildiği görülüyor. Bunun yanı sıra günümüzde yaygınlaşan renkli eyeliner anlayışı ile birlikte günlük hayat içerisinde de farklı formlardaki eyelinerinı çeken kadınlara rastlanabiliyor. Bu eyeliner formlarını öğrenebilmek ve kavrayabilmek için trendleri takip etmek gerekiyor. 

Bazı durumlarda ise kadınların trendlere bağlı kalmadan kendi diledikleri şekillerde kendi eyelinerler tarzlarını oluşturması mümkün oluyor. Günümüzde pek çok konuda çığır açılması ile birlikte makyaj noktasında da böyle bir farklılaşmaya gidilebildiği görülüyor.


Eyeliner Hangi Göz Tipine Uygulanmalı? 

Eyeliner sürmeye başlayan pek çok kişi eyeliner hangi göz tipine uygulanmalı, sorusunun cevabını araştırıyor. Bu konu ile ilgili olarak net bir çizgi bulunmuyor. Dileyen herkesin eyeliner çekmesi mümkün oluyor. Fakat eyeliner çekerken belli başlı detayları göz ardı etmemek büyük önem arz ediyor. Herkes eyeliner çekebiliyor olsa da her göz yapısı aynı olmadığı için çekilen eyeliner'ın çizgileri ve bıraktığı etkiler buna bağlı olarak planlanıyor.

Eyeliner çekecek kişilerin kendi göz yapılarına bağlı olarak göz kenarından ne kadar uzun bir çizgi çekeceğini, hangi renk eyelinerı kullanacağını, eyeliner ile hangi şekilleri vereceğini ve farklı detayları kendisine bağlı olarak belirlemesi mümkün oluyor.

Eyeliner sürmeye başlayan kişilerin aklında en çok nasıl gözlere sahip olanlar eyeliner çekmeli, sorusunun cevabı dolaşıyor. Aslında makyaj trendlerinin yenilenmesi ve gelişmesi ile birlikte net bir göz şeklinin eyelinera uygun olduğu ile ilgili açıklama yapılamıyor. Önceleri büyük ve yuvarlak gözlerin eyeliner çekmeye en uygun gözler olduğu söylense de günümüzde küçük ve çekik gözlerin de eyeliner ile oldukça güzel bir forma dönüştürülebildiği görülüyor. Bu noktada önemli olan makyaj yapan kişinin eyelinerı uygulama şekli oluyor. Kişiler kendileri eyeliner çekerken dahi artık pek çok kaynaktan nasıl eyeliner çekmeleri gerektiğine dair fikir alabiliyor.

Makyaj yapmaya yeni başlamış olan ve nasıl eyeliner çekeceğini merak eden kişilerin de makyaj eğitimleri aldığı görülebiliyor. Bu noktada yakında vermekte olacağımız makyaj eğitiminden yararlanmanız mümkün. Sizler de etkili bir şekilde eyeliner çekmek ve makyaj sanatına dair çok daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yakında vereceğimiz eğitimimizden faydalanabilirsiniz. Makyaj Eğitimi sayesinde hem kendinize hem de başkalarına stüdyo ortamındaymış gibi makyajlar yapabilir ve bu alandaki yetkinliğinizi sertifikanızla birlikte kanıtlayabilirsiniz. Makyaj alanındaki yetkinliğinizi kanıtlamak istiyorsanız vereceğimiz Makyaj Eğitimi’ni tercih edebilirsiniz. Makyaj Eğitimi’mizi almak için takipte kalın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.