Excel Nedir? Nasıl Kullanılır?
 • Demir Aylanç
 • 0 Yorum
 • 09 Eylül 2022
 • 1452

Excel Nedir? Nasıl Kullanılır?

İş hayatında en sık kullandığımız uygulamalardan bir tanesi de Excel! Peki, Excel nasıl kullanılır?


İş hayatında en sık kullandığımız uygulamalardan bir tanesi de Excel! Dünya üzerinde en sık kullanılan Microsoft Office programlarından bir tanesi olan Excel, . Elbette ki bu program yalnızca iş yaşantısında kullanılsın diye geliştirilmiş değil. Peki, Excel nasıl kullanılır?

Yaşantımızın her anında planlı ve düzenli hareket etmenin faydalarını görürüz. Excel tam da bu amaca hizmet eden bir program. Bu program sayesinde planlı ve düzenli bir şekilde ilerleme kaydetme imkanınız bulunuyor. Excel kullanmanın sağladığı pek çok avantajdan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • • Farklı binlerce veriyi depolayabilirsiniz
 • • Tablo veya liste biçiminde veri depolama imkanı edinirsiniz
 • • Planlı bir liste tutabilirsiniz
 • • Excel içerisindeki özel formüller sayesinde hesaplama ve analiz yapabilirsiniz.
 • • Özel formüllere dayalı olarak grafikler, raporlar veya özetler de oluşturabilirsiniz.


Excel Nasıl Kullanılır?

Excel kullanımını etkili bir şekilde öğrenerek siz de bu özelliklere hakim olabilirsiniz. Böylece yaşantınızda çok daha kolay bir şekilde planlama yaparak hareket etme imkanına erişebilirsiniz. Excel öğrenmek ve daha ileri seviyelere erişmek için sizler de İleri Excel Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanında başlangıç düzeyi bilgilere hakim olmak isteyen kişilerin de Excel Eğitimi’mizi alması faydalı olacaktır.

İş hayatındaki bütün raporlarınızı, listelerinizi bir düzen içerisinde ve yalnızca birkaç excel dosyası içerisinde depoladığınızı bir düşünün. Bunun size sağlayacağı fayda ile nasıl işler başarırdınız?

Aranan program kullanma becerisi için Excel ve Word Eğitimi’mizden faydalanabilirsiniz!


Sık Kullanılan Excel Formülleri Nelerdir?

Sık kullanılan bazı Excel formüllerini şu şekilde sıralayabiliriz:


Aşağı Yuvarlama: =aşağıyuvarla(C7;2)

Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak sayısını ifade eder. Örnek: 150,999 ise 150,99 olarak yazar. 


Yukarı Yuvarlama: =yukarıyuvarla(C7;2)

Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak sayısını ifade eder. Örnek: 13,551 ise 13,56 olarak yazar. 


Yuvarlama: =yuvarla(C7;2)

Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak sayısını ifade eder. Örnek: 13,551 ise 13,56 olarak yazar. 13,555 ise 13,56 olarak yazar.


Tavana Yuvarlama: =tavanayuvarla(C7;5)

c7 hücresindeki sayıyı, 5 tam sayısı yada katlarına yuvarlar. Örnek: Değer 1,25 ise 5 olarak yazar. 8,00 ise 10 olarak yazar.


Çarpma: =çarpım(c2;d2;e2)

Hücrelerdeki sayıları çarpar.


Etopla (Şarta Bağlı Toplama): =ETOPLA(D2:D6;"=10")

D2 ila D3 arasındaki değerlerden yalnızca sıfır rakamından küçük olanları toplar. 


Karekök: =KAREKÖK(D2)

D2 hücresindeki sayının karekökünü bulur.


Romen Rakamları: =ROMEN(c3)

c3 hücresindeki rakamı, romen rakamına çevirir. Örnek: c3 hücresindeki rakam 50 ise L olarak yazar. 


Yinele: =YİNELE("ALİ";100)

Çift tırnak içerisine yazılan değeri istenen sayı kadar yineleyerek yazar. Örnekte ALİ adını yüz defa yan yana yazar. 


En Büyük Sayıyı Bulma: =MAK(E23:G25)

e23 ila g25 arasındaki en büyük sayıyı bulur ve yazar. 


Excel Nerelerde Kullanılır?

Excel; listeleme, depolama, analiz ve raporlama için kullanılan bir algoritmaya sahip. Bu uygulama içerisinde farklı pek çok işimizi sürdürebilmemiz mümkün. Yalnızca iş alanında da değil; gündelik yaşantımızda listeleme işlerini yürütebilmek için bu uygulamadan faydalanabiliriz.

Hayatı programlı ve planlı yaşamak isteyenler için, kısacası Excel bulunmaz bir değer ve uygulamadır. Bir program olarak Excel sık sık kullanılmaktadır. Excel’in en sık kullanıldığı alanlar ise şu şekildedir:


Excel’i Etkin Kullanma Yolları Nelerdir?

Excel’i etkili kullanabilmek için bilinmesi gereken formüller bulunmaktadır. İş hayatında başarıya ulaşmanın altın anahtarlarından bir tanesi de etkili program kullanma becerileridir. Bu noktada Excel kullanmayı öğrenmeniz son derece faydalı olacaktır.

Excel’i etkili kullanabilmek için formüllerine hakim olmak gerekir. İşte sizin için Excel’e dair bilinmeyen özelliklerden bazıları:

 • • Excel'de fonksiyonlar arası kullanılan değerlere ait sonuçlar F9 tuşu ile görünebilmekte? F9 tuşuna basarak siz de fonksiyonlara ait verileri görebilirsiniz. Bu sonuçlara bağlı olarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Hem iş hayatınızda hem de gündelik hayatınızda Excel kullanan biriyseniz, bu özellik hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle de iş yaşantısında üzerinizden önemli bir iş yükünü alacak özellikten faydalanmayı sakın unutmayın!
 • • Excel’de shift tuşu kullanılarak veriler arası yer değiştirme imkanı bulunduğunu bilen pek kimse yok. Sütun ve satırlardaki verilerin yerlerini değiştirmek için kes yapıştır tekniği yerine shift tuşuna basabilirsiniz. 


Excel İle Neler Yapılır?

Özellikle iş hayatı içerisinde Excel kullanımı sık başvurulan bir yöntemdir. Başarıyı kalite ile orantılayıp çalışmanıza imkan tanıyan Excel, bir vaka analizi yapmak için Dan Brick tarafından tespit edildi. Excel kurucusu Dan Brick günümüzde pek çok noktada yardımcı olacak bir data depolama ve listeleme sistemi oluşturdu.

Excel,’i ilk kurucusu ve fikir babası vaka analizi için kullanmak için geliştirmişti. Amaç bu olsa da günümüzde özellikle iş yaşantısında kullanılan bu uygulama, pek çok noktadan bizlere fayda sağlamakta.

Listeleme, verileri depolama, hesaplama ve formül oluşturma anlamında Excel son derece faydalıdır. 


Excel Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Kullanım alanı sınırlı olmayan Excel içerisinde, bu sayede pek çok datayı tutabilmeniz de mümkün olur. Excel programında otomatik işlemler gerçekleştirmenizin mümkün olması da elde edeceğiniz avantajlar arasındadır. Bu uygulamanın başlıca avantajlarını şu şekilde de ele alabiliriz:


Becerilerinizde Gelişim

Raporlama ve düzenleme anlamında gelişiminizi desteklemesi de önemli noktalardandır. Excel'in iş hayatınıza ve becerilerinize katkıları oldukça büyük olacaktır. 


CV’nizi Destekler

CV'niz içerisinde Excel becerilerinizin yer alması size ne kadar katkı sağlardı bir düşünsenize. CV'nizi daha zengin hâle getirmek için siz de Excel alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

CV, özellikle de iş başvurularında öne geçmenizi veya geriye düşmenizi sağlayan temel belgedir. Doğru hazırlanmış ve çeşitli yeteneklerle doldurulmuş CV, her daim öne geçmenizi sağlar. (Bknz


Verilerinizi Düzenlemeyi Kolaylaştırır

Düzenlemek, dosyalamak ve gizlemek istediğiniz verileri Excel sayesinde kolayca depolayabilirsiniz. Bu verilerin doğru bir şekilde listelenmesi, saklanması ve kullanılmaya hazır durması Excel ile mümkündür. 

Özellikle iş yerlerinde her türlü veriyi depolamak için Excel'den sık sık faydalanılmaktadır. 


Sonuç

Excel Eğitimi, her kesimden kişi için uygundur. Hayatın farklı pek çok alanında kullanılmaya elverişli olan bu uygulamayı kullanmayı öğrenmek için çalışmanıza gerek yok. Yalnızca bu programı kullanmayı istemeniz ve tekniklere hakim olmak için çalışmaya hazır olmanız, eğitimi almanız için yeterli.

Bunların yanı sıra iş hayatındaki iş yükümlülüklerini gözetecek olursak, özellikle iş kollarında çalışan kişilerin eğitimi alması faydalıdır:


Sık Sorulan Sorular

Excel ile ilgili olarak sıklıkla sorulan belli başlı sorular bulunmaktadır. Bu sorulardan birkaçını şu şekilde ele alabiliriz:


Excel Hangi Mesleklerde Kullanılır?

Excel çeşitli meslek dallarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu noktada Excel'in en sık kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • • Muhasebe
 • • Dokümantasyon
 • • İK


Excel Tablosu Nasıl Yapılır?

Excel içerisinde tablo yapmak için öncelikle programı açmak gerekir. Üst kısımda bulunan tablo kısmına tıklayıp burada yeni tablo ekle seçeneğini seçerek istenilen özelliklerde tablo eklenir. 


Excel Bilmek Önemli Mi?

İş hayatının önemli bir parçasında Excel'in yer aldığı görülebilir. Bu noktada Excel bilmenin farklı alanlar özelinde de son derece önemli olduğu anlaşılabilir. 

Excel bilmek hem CV'nizi güçlendirmek hem de iş hayatında avantaj elde etmek için faydalıdır. Bu nedenle de Excel ile ilgili bir eğitim almak ve sertifika edinmek faydalı olabilir.


Excel Eğitimi

Siz de Excel programında uzmanlaşmak istiyorsanız durmayın ve mutlaka Excel Eğitimi'mizi alın! Bu eğitim sayesinde siz de Excel programında uzmanlaşacaksınız. Ayrıca alabileceğiniz diğer eğitimlerimiz de şu şekildedir:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.