Excel Nasıl Kullanılır?

Excel Nasıl Kullanılır?

İş hayatında en sık kullandığımız uygulamalardan bir tanesi de Excel! Peki, Excel nasıl kullanılır?


İş hayatında en sık kullandığımız uygulamalardan bir tanesi de Excel! Dünya üzerinde en sık kullanılan Microsoft Office programlarından bir tanesi olan Excel, özellikle de iş hayatına kullanılmakta. Elbette ki bu program yalnızca iş yaşantısında kullanılsın diye geliştirilmiş değil. Peki, Excel nasıl kullanılır?

Yaşantımızın her anında planlı ve düzenli hareket etmenin faydalarını görürüz. Excel tam da bu amaca hizmet eden bir program. Bu program sayesinde planlı ve düzenli bir şekilde ilerleme kaydetme imkanınız bulunuyor. Excel kullanmanın sağladığı pek çok avantajdan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • · Farklı binlerce veriyi depolayabilirsiniz
  • · Tablo veya liste biçiminde veri depolama imkanı edinirsiniz
  • · Planlı bir liste tutabilirsiniz
  • · Excel içerisindeki özel formüller sayesinde hesaplama ve analiz yapabilirsiniz.
  • · Özel formüllere dayalı olarak grafikler, raporlar veya özetler de oluşturabilirsiniz.

Excel kullanımını etkili bir şekilde öğrenerek siz de bu özelliklere hakim olabilir ve yaşantınızda çok daha kolay bir şekilde planlama yaparak hareket etme imkanına erişebilirsiniz. Excel öğrenmek ve daha ileri seviyelere erişmek için sizler de İleri Excel Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra başlangıç düzeyindeki bilgileri bilmeyen ve hakim olmak isteyen kişilerin de Excel Eğitimi’mizi alması son derece faydalı olacaktır.

İş hayatındaki bütün raporlarınızı, planlarınızı, listelerinizi bir düzen içerisinde ve yalnızca birkaç excel dosyası içerisinde depoladığınızı bir düşünün. Bunun size sağlayacağı fayda ile nasıl işler başarırdınız?

Üstelik günümüzde iş başvurularında aranan temel Microsoft Office programları kullanma becerilerine hakim olabilmek ve bu hakimiyetinizi kanıtlayabilmek için hem Excel Eğitimi’mizden hem de Word Eğitimi’mizden faydalanabilirsiniz!


Excel’i Etkili Kullanma Yolları

Excel’i etkili bir şekilde kullanabilmek için incelenmesi gereken bazı teknikler ve bilinmesi gereken formüller bulunmaktadır. İş hayatında başarıya ulaşmanın altın anahtarlarından bir tanesi de etkili program kullanma becerileridir. Bu noktada Excel kullanmayı öğrenmeniz son derece faydalı olacaktır.

Excel’i etkili kullanabilmek için hakkında bilgi sahibi olmak ve formüllerine hakim olmak gerekir. İşte sizin için Excel’e dair bilinmeyen özelliklerden bazıları:

  • • Excel'de fonksiyonlar arası kullanılan değerlere ait sonuçlar F9 tuşu ile görünebilmekte? F9 tuşuna basarak siz de fonksiyonlara ait verileri görebilir ve bu sonuçlara bağlı olarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Kesinlikle hem iş hayatınızda hem de gündelik hayatınız veya okul hayatınızda Excel kullanan biriyseniz, bu özellik hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle de iş yaşantısında üzerinizden önemli bir iş yükünü alacak özellikten faydalanmayı sakın unutmayın!
  • • Excel’de shift tuşu kullanılarak veriler arası yer değiştirme imkanı bulunduğunu bilen pek kimse yok. Sütun ve satırlar içerisindeki verilerin yerlerini değiştirmek için kes yapıştır tekniği ile uğraşmak yerine yalnızca shift tuşuna basarak bu özelliği saliseler içerisinde kullanabilirsiniz. Kullanım alanı sınırlı olmayan Excel içerisinde, bu sayede pek çok datayı tutabilmeniz de mümkün olur. Ayrıca Excel programında otomatik olarak işlemler gerçekleştirmenizin mümkün olması da elde edeceğiniz diğer avantajlar arasında yer almaktadır.


Excel Ne İşe Yarar?

Özellikle iş hayatı içerisinde Excel kullanımı sık başvurulan bir yöntemdir. Başarıyı kalite ile orantılayarak çalışmanıza imkan tanıyan Excel, bir vaka analizi yapmak için Dan Brick tarafından tespit edildi. Modern Excel’in kurucusu olan Dan Brick sayesinde günümüzde pek çok noktada bize yardımcı olabilecek bir data depolama ve listeleme sistemi olan Excel ortaya çıktı.

Excel,’i ilk kurucusu ve fikir babası vaka analizi için kullanmak için geliştirmiş olsa da günümüzde özellikle iş yaşantısında kullanılan bu uygulama, pek çok noktadan bizlere fayda sağlamakta.

Excel, genel mantıkta veri listeleme, depolama, analiz etme ve raporlama işlemleri için kullanılan bir algoritmaya sahip. Bu uygulama içerisinde farklı pek çok işimizi sürdürebilmemiz mümkün. Yalnızca iş alanında da değil; okul yaşantımızda, gündelik yaşantımızda pek çok listeleme işlerini yürütebilmek için bu uygulamadan faydalanabiliriz.

Hayatı programlı ve planlı yaşamak isteyenler için, kısacası Excel bulunmaz bir değer ve uygulamadır. Bir program olarak Excel sık sık kullanılmaktadır. Excel’in en sık kullanıldığı alanlar ise şu şekildedir:


Excel Eğitimi’ni Kimler Almalı?

Excel Eğitimi, her kesimden kişi için uygundur. Bahsettiğimiz gibi hayatın farklı pek çok alanında kullanılmaya elverişli olan bu uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için illaki bir alanda çalışmanıza gerek yok. Yalnızca bu programı kullanmayı istemeniz ve tekniklere hakim olmak için çalışmaya hazır olmanız, eğitimi almanız için yeterli.

Bütün bunların yanı sıra iş hayatında da bazı iş yükümlülüklerini gözeterek değerlendirecek olursak, özellikle şu iş kollarında çalışan kişilerin bu eğitimi alması fayda sağlayacaktır:

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.