Excel de Pivot Tabloları Kullanmanın Yolları
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 03 Ekim 2022
  • 805

Excel de Pivot Tabloları Kullanmanın Yolları

Excel içerisinde bulunan ve sıklıkla merak edilen noktalardan bir tanesi de pivot tablolardır. Peki, pivot tablolar ne işe yarar ve nasıl kullanılır?


Excel özellikle de iş hayatı içerisinde sıklıkla kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Bu uygulama içerisinde özellikle listeleme ve dokümantasyon işlemlerinin yapılabiliyor olması edeniyle sıklıkla bu uygulama tercih edilmektedir. 

Excel içerisinde bulunan ve sıklıkla merak edilen noktalardan bir tanesi de pivot tablolardır. Pivot tabloların ne olduğu ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında pek çok kişinin araştırma yaptığı da görülebilmektedir. Peki, pivot tablolar ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Pivot tabloları etkili bir şekilde kullanabilmek için ilgili hücreye ve veriye pivot tablo ekle seçeneğini kullanmak gerekiyor. Veriler arası karşılaştırmaları, eğilimleri ve kalıpları görme noktasında son derece etkili olan bu araç sayesinde iş hayatında büyük kolaylıklar elde etmeniz ve önemli verilerinizi depolamanız mümkün olmaktadır. Bu nedenle de pivot tabloların nasıl kullanıldığını öğrenmek önem arz etmektedir. 

Pivot tablo oluşturmak için ilgili seçeneği işaretlemeniz yeterli olmaktadır. Bu sayede mevcut tablo düzenini ilgili hücreye ekleyebilirsiniz. Elbette ki bu tabloyu özelleştirme imkanı da bulunmaktadır. Aralıkları kendinize göre düzenleyerek pivot tablonuzu daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Pivot tablo kullanımı özellikle veriler üzerine çalışma sergileyen kişilerin çalışma hayatını daha kolay bir hale getirerek etkili mesai yapmayı mümkün kılmaktadır. Özetler çıkartma, karşılaştırmalar hazırlama gibi noktalarda etkili olabilecek pivot tablo kullanımını sizler de daha etkili bir şekilde öğrenmek ve bu alanda yetkinleşmek istiyorsanız, vermekte olduğumuz Excel Eğitimi’miz ta size göre!


Pivot Tablo Nedir?

Pivot tablo, Excel formu üzerinde de Google Documents kısmında da kullanabileceğiniz bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tablolar sayesinde veriler arası karşılaştırma yapma, özet çıkartma, değer karşılaştırma gibi önemli pek çok işi yapabilmeniz ve etkili bir şekilde süreç yürütmeniz mümkün olmaktadır. 

Pivot tablolar, iş hayatında sağlamış oldukları kolaylıklar sayesinde sıklıkla tercih edilir ve kullanılır hâle gelmiştir. Bu tabloların sık kullanılabilmesi ve daha etkili bir şekilde kullanımının öğrenilebilmesi için ilgili eğitimler de sıklıkla verilmektedir. 

Pivot tabloların daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi için verilen eğitimler genellikle İleri Excel Eğitimleri içerisinde yer almaktadır. Siz de daha ileri seviyede Excel kullanmayı öğrenebilmek istiyorsanız İleri Excel Eğitimi’mizi tercih edebilirsiniz. 


Pivot tablo Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Pivot tablonun kullanılmasının özellikle de verileri işleme ve sayısal hesaplamaları gerçekleştirme noktalarında etkileri son derece fazla olmaktadır. Raporlama ve grafiğe dönüştürme süreçlerinde de son derece faydalı olan bu tablolar ile etkili bir şekilde listeleme ve veri depolama da sağlanabilmektedir. 

İşlemlerin genişletilmesi veya daraltılmasına bağlı olarak detaylandırma gerçekleştirilebilen bu tablolarda sağlayacağınız en önemli fayda, iş hayatınızda veri depolama noktasında yaşayacağınız rahatlıktır. 

İş hayatında pek çok veriyi bir arada tutmanız, grafikler çıkarmanız ve çeşitli özetler, toplamalar gibi farklı işlemleri yapmanız beklenmektedir. Özellikle de muhasebe gibi alanlarda bu tip işlemlerin çok daha sık yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri kolaylıkla halledebilmek ve iş yükünü hafifletebilmek için Excel tarafından geliştirilmiş olan pivot tablo özelliği sayesinde siz de kolaylıkla dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 


Pivot Tabloyu Etkili Kullanmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Pivot tabloyu etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle Excel’in diğer özelliklerine de hakim olmak gerekir. Sütun oluşturma, veri işleme, başlık ekleme gibi temel özelliklerin pivot tabloyu doğru oluşturabilmedeki etkileri son derece fazladır. Bu nedenle de pivot tablolar kısmını etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle Excel’i doğru bir şekilde kullanabilmek gerekmektedir. Excel’i doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmek için ise bu alanda bir eğitim almak etkili olabilecek hamleler arasında yer almaktadır.

Excel’i etkili kullanabilmek için Temel Excel, A'dan Z'ye Excel ve İleri Excel Eğitimleri bulunmaktadır. Bu eğitimleri alarak program içerisinde gelişiminizi desteklemeniz ve ileri seviyeye kadar erişip etkili bir Excel kullanıcısı olmanız mümkündür. 

Siz de etkili bir şekilde Excel ve pivot tablo kullanımını öğrenmek için eğitimlerimizi alabilir ve iş dünyasında büyük bir gelişim elde ederek kolaylıkla ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.