Etkili İletişim Kurma Yolları
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 21 Temmuz 2022
  • 673

Etkili İletişim Kurma Yolları

Etkili bir şekilde iletişim kurabilmenin hayatın her alanında önemi oldukça büyük. Peki, etkili iletişim nedir etkili iletişim nasıl kurulur?


Etkili bir şekilde iletişim kurabilmenin hayatın her alanında önemi oldukça büyük. Bir iş görüşmesinde, sevgilinizle bir konu üzerine tartışırken, ailenize bir konuda fikir danışırken ve daha farklı pek çok noktada iletişim kurmak gerekiyor. Çoğu noktada etkili bir şekilde iletişim kurabilmenin önemi oldukça büyük oluyor. Peki, etkili iletişim nedir etkili iletişim nasıl kurulur?

Etkili bir iletişim kurmak için neler yapmak nelere dikkat etmek gerekiyor? Yazımızın devamında bu konuyu inceleyeceğiz. Etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için bazı noktaları dikkatli bir şekilde incelemek ve beden dilindeki ve genel iletişimdeki hataları tespit ederek etkili bir şekilde iletişim kurabilmenin yollarını aramak gerekiyor. 

Karşı taraf ile sağlıklı iletişim kurabilmek için iletişimi kurarken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:


  • 1. Gözler ve Bakışlara Dikkat

Gözler ve bakışların etkili iletişim kurma noktasında etkisi oldukça büyük ve önemli. Etkili iletişim yolları aranırken öncelikli olarak bakışların ve gözlerin etkisi ele alınıyor. Doğru bir etkileşim kurabilmek ve karşımızdaki üzerinde doğru bir etki bırakabilmek için bakışlarımızı doğru bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Eskiler boşuna gözler kalbin aynasıdır dememiş, konuşurken bu nedenle hislerimizi ve düşüncelerimizi etkili bir şekilde aktarabilmek için bakışlarımızın etkisinden sıklıkla faydalanıyoruz. 

Gözlerimize duygularımızı yansıtmamızın yanında onları doğru bir şekilde kullanabilmek için önemli olan bir diğer nokta da bakışları kaçırmamaktan geçiyor. Karşımızdaki kişiye iyi bir dinleyici ve konuşmacı olduğumuzu hissettirebilmenin en önemli adımı bakışlarımızı kaçırmadan karşılıklı göz kontağı kurmaktan geçiyor. Siz de karşınızdaki kişiye fikirlerinizi benimsetmek, onu iyice dinlediğinizden emin olmasını sağlamak ve duygularınızı anlaşılır kılmak için bakışlarınızı etkili bir şekilde kullanarak etkili iletişimin anahtarına böylece sahip olabilirsiniz!


  • 2. Mimikler Hayat Kurtarabilir

Mimikleriniz konuşma sırasında karşı tarafından doğrudan gördüğü ve en çok dikkat ettikleri noktalardır. Konuşmayı etkili kılabilmek ve karşımızdakini etki altına alabilmek için bu nedenle sıklıkla jest ve mimiklerimizi kullanıyoruz. Duygu ve düşünce yansıtmanın en etkili yolu olarak görülen jest ve mimiklerimiz ile birlikte karşımızdaki kişide farklı pek çok izlenim uyandırabiliyoruz.

Jest ve mimikleri etkili kullanabilmek için öncelikle beden diline, yüz ve kişilik tiplerine hakim olmak gerekiyor. Doğru mimik ve jestlerle desteklenmiş bir konuşmanın başarı yüzdesi çok daha yüksek oluyor. Etkili iletişimin olmazsa olmazı olan jest ve mimikler sayesinde hayır cevabını evet şeklinde değiştirmeniz veya hayır cevabını karşı tarafa iyi bir şey olarak algılatmanız dahi mümkün.

Örneğin; kaşlarınızı kaldırmanızın karşınızdakinden etkilendiğiniz ve onu dikkatle dinlediğiniz algısını yarattığını biliyor muydunuz? Dudak ısırmanın etkilenmeyi veya streslenmeyi, burun kırıştırmanın rahatsız olmayı ve iğrenmeyi… Farkında dahi olmadan yaptığımız pek çok hareketin özel anlamları bulunuyor. Bu özel anlamları çözümleyebilmek ve beden diline tam anlamıyla hakim olmak adına Beden Dili Eğitimi’miz büyük bir katkı sağlıyor. Üstelik eğitim sonunda sertifika sahibi olmanız da cabası!


  • 3. Ses Tonunuzu İyi Ayarlamalısınız

Dünyanın en iyi konuşmasını yapsanız dahi ses tonunuz ve kelime seçimleriniz doğru olmadığı takdirde karşınızdaki kişiyi etkilemeniz mümkün olmayacaktır. İletişim biraz da şov yapabilme ve karşımızdaki etkileyebilme üzerine gelişim göstermektedir. 

Ses tonunu iyi ayarlayamayan bir kimsenin karşı tarafla etkili iletişim kurabilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle etkili iletişimin yolları araştırılırken kişilerin karşısına en çok çıkan yöntemlerden bir tanesi de ses tonunu doğru bir şekilde yönetmektir. 

Ses tonu konusunda asıl dikkat edilmesi gereken nokta ise ne çok sesli ne de çok sessiz konuşmamaktır. Alçak sesli konuşma nasıl ki olumsuz ve geçersiz bir etki uyandırıyorsa yüksek ses de aşrı rahatsız edici olarak karşı tarafta olumsuz etkiler uyandıracaktır. Duyulabilir seviyede ne çok alçak ne de çok yüksek olabilecek bir ses tonuyla konuşma gerçekleştirmek ve konuşma aralarında es vererek tane tane konuşmak, etkili iletişim becerileri kurma noktasında oldukça önemlidir. 


  • 4. Oturuşunuz Kişiliğiniz Hakkında Çok Şey Söylüyor

Oturma şekliniz, duruşunuz, bacağınızın açısı ve oturuşunuza dair daha pek çok detayın kişiliğinizi ve o anki duygularınızı tespit etmek için yeterli olduğunu biliyor muydunuz?

Bir insanın oturuş şekli kişiliği ile ilgili bütün bilgileri edinmemize yardımcı olabilir. Örneğin kambur oturan ve bacakları bitişik duran bir kişi bunalmış, oradan kaçmak ister bir ruh hali içerisindedir denilebilir. Bacakları arasındaki boşluğu geniş tutan bir kişiler kendisini konuşmanın ve ortamın lideri olarak gören, genellikle aşırı özgüvenli kişilerdir. Daha bu ve bunun gibi pek çok oturuş ve duruş detayına göre kişilik incelemesi gerçekleştirilebilmektedir. 

Etkili iletişim kurabilmek için bu nedenle doğru bir duruşa ve oturuşa sahip olmanız gerekir. Aşırı dik durmak da kambur durmak da karşı tarafta olumsuzluk hissiyatı uyandıracağı için dengeyi düzgün bir şekilde tutturmanız ve etkili bir şekilde duruşunuzu şekillendirmeniz iletişimin daha etkili olmasına katkı sağlayabilmektedir. 

Siz de hem etkili bir duruş sergileyebilmek hem de karşınızdaki kişinin kişilik tipine bağlı olarak bir tutum sergilemek için Kişilik Tipleri ve Eneagram Eğitimi’mizi alabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi hem de karşınızdakini tam anlamıyla çözümleyebileceksiniz. Kendini tanımak da diğer her detay kadar etkili iletişim tekniklerinin uygulanması noktasında öneme sahiptir. 


  • 5. Ellerinizin Konumunu ve Mesafenizi İyi Ayarlayın

Ellerinizi kavuşturmanızın, yukarı doğru açık tutmanın veya dizlerde birleştirmenin farklı duygulara ve anlamlara geldiğini hemen hemen kimse bilmez. Peki, siz biliyor musunuz?

Ellerinizle oynamanız, ellerinizi sıkı bir şekilde birbirine kenetlemeniz veya parmaklarınızla oynamanız genellikle sıkıldığınızı veya aşırı kaygılandığınızı göstermektedir. Ellerinizi havaya doğru açık tutmanız kendinize güvendiğinizi, dizleriniz üzerinde bitişik tutmanız kendinizi koruma ihtiyacı hissetmenizi kanıtlayabilir niteliktedir. 

Konuşma sırasında ellerin konumu kadar genel konum ve mesafe de büyük önem taşımaktadır. Bir insana çok yakın veya çok uzak mesafede durmak ve iletişimi bu şekilde yönetmek etkili bir iletişim kurma noktasında olumsuz etkiler bırakabilmektedir. 

Unvana ve konuşma gerçekleştirilen kişilere bağlı olarak iletişim mesafesini ayarlayabilmek izlenebilecek en doğru yol olacaktır. 


Beden Dili Nasıl Etkili Bir Şekilde Kullanılır?

Beden dilinizi etkili bir şekilde kullanabilmeniz size pek çok fayda sağlayacaktır. En çok da kendinizi ifade noktasında beden dilinizi etkili bir şekilde kullanmanızın sağladığı avantajlar bulunacaktır. 

Beden dilinizi etkili bir şekilde kullanabilmek için öncelikle dışarıya karşı çizmek istediğiniz profile ait özellikleri düşünmeniz ve tespit etmeniz gerekir. Kendinize dıştan bir göz olarak baksanız, hangi hareketleri görmek hoşunuza giderdi? 

Beden Dili Eğitimi’miz sayesinde sizler de beden dilinizi çözümleyebilecek ve en doğru şekillerde beden diliniz kullanabileceksiniz. Acele edin ve fırsatları kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.