Etkili Bir Sunum Nasıl Yapılır?
  • 0 Yorum
  • 15 Ekim 2022
  • 97

Etkili Bir Sunum Nasıl Yapılır?

İş hayatımızda, eğitim hayatımızda veya sosyal yaşantımızın farklı bir kısmında… Sunum yapmamız gereken ne çok zaman vardır. Bu sunumları yaparken elbette etkileyici bir şekilde yapmayı isteriz. Dinleyicilerimizin bizleri en doğru ve etkili şekilde dinlemesini istediğimiz için de nasıl daha etkili bir şekilde sunum yapabileceğimizi araştırırız. Peki, etkili bir sunum nasıl yapılır?


İş hayatımızda, eğitim hayatımızda veya sosyal yaşantımızın farklı bir kısmında… Sunum yapmamız gereken ne çok zaman vardır. Bu sunumları yaparken elbette etkileyici bir şekilde yapmayı isteriz. Dinleyicilerimizin bizleri en doğru ve etkili şekilde dinlemesini istediğimiz için de nasıl daha etkili bir şekilde sunum yapabileceğimizi araştırırız. Peki, etkili bir sunum nasıl yapılır?

Etkili bir şekilde sunum yapabilmek için özellikle kişinin sunum yapacağı konuya aşina olması ve bu konu üzerine kendi savlarını geliştirmiş olması gerekir. Kopyala yapıştır mantığı ile veya sadece okuma üzerine yapılacak sunumlar etkili olmayacaktır. Bu nedenle de etkili bir şekilde sunum yapabilmek için nelerin yapılması gerektiğine iyi karar verilmesi gerekmektedir. 

Etkili bir şekilde sunum yapabilmek için izlenmesi gereken belli başlı noktalar da bulunmaktadır. Sunumların çok daha etkili bir hale gelebilmesi için izlenmesi gereken belli başlı adımları takip ederek siz de dinleyici kitlenizi etkiniz altına alabilirsiniz. 

Sunumunuzda ele aldığınız konunuz, hazırlamış olduğunu materyalleriniz ne denli kaliteli olsa da doğru bir şekilde sunulmadığı takdirde bunun bir önemi kalmaz. Karşımızdakinde dinlemek isteği uyandırmadığımız takdirde ne kadar güzel içerikler anlatıyor olursak olalım bu dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle de etkili sunum tekniklerini bilmek ve bunları uygulayarak sunumları gerçekleştirmek son derece önemlidir.


Etkili Sunum Yapmanın Yolları Nelerdir?

Etkili bir şekilde sunum yapabilmek için izlemeniz gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • Aşırı abartılı ifadelerden ve uzun cümlelerden uzak durmak sunumun çok daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Ben nedenle sunum dilini sade tutmak önemli bir etkendir.
  • • Sunum yapılacak olan konu ile ilgili olarak farklı kaynaklardan araştırmalar gerçekleştirilmesi ve bilgilere dayalı yeni savların oluşturulması da önemli bir noktadır. Bir sunumda yalnızca başkalarının fikirlerine bağlı olarak değil kendi fikirlerinizi ekleyerek de sunumu daha etkili bir hâle getirmeniz mümkündür.
  • • Sunum yaparken ses tonunun doğru bir şekilde ayarlanması da son derece önemlidir. İşitilebilir fakat fazla bağırır şekilde olmayacak bir ses tonunun benimsenmesi ve bu ses tonunun karşınızdakinde dinlemek isteği uyandıracak fakat sert olmayacak bir tonda olması önemlidir.
  • • Sunum yaparken önemli noktalardan bir tanesi de göz teması kurmaktır. Beden dilinin sunumu çok daha etkili bir hale getirdiği bilinmektedir. Özellikle göz teması kurmanın ve karşılıklı kontağın sunumu çok daha iyi kavrama ve anlatma noktasında da etkileri bulunmaktadır. Üstelik başkaları ile göz göze olarak sunumunuzu yapmanız sizin kendinize olan güveninizi ve hakimiyetinizi artırma noktasında da etkili olacaktır.
  • • Son olarak sunumunuzu yaparken olabildiğince dijital imkanlardan ve teknolojiden faydalanmanız da etkili olacaktır. Günümüzde dijitale entegrasyonun bu denli yoğun hissedilmesi nedeniyle teknolojik gelişmeleri de sunumlarınız içerisinde işleminiz son derece önemlidir. Özellikle son dönemlerde VR gözlüğü gibi yeni teknolojik aletlerin sık kullanıldığı ve popüler bir hâle geldiği bilinmektedir. Bu tarz teknolojik gelişmeleri kullanarak da sunumunuzu çok daha etkili bir hale getirebilirsiniz.


Sunumun Olmazsa Olmazları

Etkili bir şekilde sunum yapabilmeyi hepimiz isteriz. Bir konu hakkında konuşurken, bir durum üzerine açıklama yaparken dahi başkalarının dikkati bizde olsun isteriz. Özellikle de iş ve okul hayatında bir sunumu olabildiğince etkili yapmanın sağlayacağı pek çok avantaj bulunmaktadır. Daha yüksek notlar almak, projenizi kabul ettirmek, anlaşmalar sağlamak... Bütün bu avantajları elde edebilmek için yapmanız gereken nasıl etkili bir şekilde sunum yapabileceğinizi öğrenmektir.

Sunum yaparken bir sunumu etkili hâle getirmesi mümkün olan bütün tekniklerin ve adımların takip edilmesi son derece faydalı olacaktır. Bunun için de sunumunuzu çok daha etkili hale getirebilecek olan temel iki nokta bulunmaktadır:


Beden Dili

Etkili bir beden dilinin ve sahne hakimiyetinin sunumu karşı tarafa daha doğru bir şekilde aktarmak ve dinleyicilerin dikkatini daha iyi toparlamak için önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Karşınızdaki kişilere hitap noktasında kullandığınız beden diliniz, algısal olarak da karşınızdakinde sizleri dinleme  isteği uyandıracak veya anlattıklarınızı dinlemeye değer görmeyecek şekilde bir etki bırakacaktır. Bu nedenle de doğru beden dilinin benimsenmesi son derece mühimdir.


Jest ve Mimikler

Konuşma sırasında kullandığımız jest ve mimikler de bizlerle ilgili çok şey anlatmaktadır. Karşımızdaki kişilere boş bakışlarla bakar ve hiç mimik oynatmadan bir sunumu bitirirsek sizce bu ne denli etkili olur? Elbette ki hiç! İşte bu yüzden, bu gibi olumsuz bir etki yaratmamak için jest ve mimikleri doğru kontrol ederek sunum yapmak son derece önemlidir. 


Diksiyon

Bir sunum sırasında diksiyonun düzgün olması, ses tonunun anlaşılabilir olması ve kelimelerin telaffuzunun doğru bir şekilde yapılması da son derece önemlidir.


Bu noktalara dikkat ederek bir sunum gerçekleştirdiğiniz takdirde karşı taraf üzerindeki hakimiyetiniz çok daha kuvvetli olacak ve sunumunuz çok daha etkili bir hale gelecektir. Bu teknikleri ve daha fazlasını detaylı bir şekilde öğrenmek için Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi’mizi de alabilirsiniz. Bunun yanı sıra beden dili ve diksiyon alanında kendinizi geliştirmek için de ilgili eğitimleri alarak kendinizi ve sunumunuzu geliştirebilirsiniz. 


Sunumda En Çok Dikkat Çekecek Şeyler

Bir sunumu çok daha etkili bir hale getirebilmek için elbette ki uygulayabileceğiniz bazı taktikler bulunmaktadır. Bu taktiklerin başında kendinizden emin olmak yer almaktadır. Kişinin kendinden emin olması halinde karşısındakilerin üzerinde daha rahat hakimiyet kurması mümkün olmaktadır. Ana mesajınızı iyi bir şekilde iletebilmek ve karşınızdakilerin üzerinde kurduğunuz hakimiyetle sunumunuzu iyi bir şekilde sonlandırabilmek için kendinizden emin olun.

Sunum yaparken önemli olan noktalardan bir tanesi de soru cevap faslını geçiştirmemektir. Sunum yaparken karşınızdakilerin sorularını dinlemeye ve bu soruları cevaplamaya özen gösterin. Karşı tarafla etkileşimli bir şekilde ilerlemeniz hâlinde sunum çok daha akılda kalıcı olacaktır. Bu nedenle sunum yaparken karşınızdaki kişilerin sorularını cevaplamaya özen göstermelisiniz.

Sunumu etkili hâle getirebilecek noktalardan bir diğeri de konu üzerinde daha önce yapılmış olan sunumları incelemektir. Daha önceki sunumları incelediğinizde o sorunlarda yapılan hataları tespit edebilecek ve kendi sunumunuz içerisinde bu hataları uygulamadan çok daha etkili bir şekilde sunumunuzu gerçekleştirebileceksiniz. Bu yönden sizden önce yapılmış olan sunumları incelemeniz son derece etkili bir hamledir. Sunumları izlerken aynı zamanda konuya olan bakış açısı çeşitliliklerine de dikkat edin!

Siz de etkili bir şekilde sunum yapabilmek için bu adımları izleyebilir ve yapmayı planladığınız sunumunuzu çok daha etkili bir hâle getirebilirsiniz. Böylece yaptığınız sunumlarla iş hayatında, eğitim hayatında veya sosyal bir ortamda öne çıkarak farkınızı ortaya koyabileceksiniz. Bu fırsatı kaçırmayın ve sizler de etkili sunum tekniklerini öğrenerek hayatta her zaman 1-0 öne geçin!


Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.