Enstitü Dolandırıcılığı
 • Rüzgar Karakuz
 • 0 Yorum
 • 02 Ağustos 2022
 • 1413

Enstitü Dolandırıcılığı

Günümüzde uzaktan eğitimle pek çok kurum eğitim hizmetleri vermeye başladı. Bu rağbetin artması sonucu piyasada enstitü dolandırıcılığı yapanlar da türedi.


Günümüzde uzaktan eğitim metoduyla pek çok kurum eğitim hizmetleri vermeye başladı. Dijitale dönüşümün yaygınlaşması ve pandeminin ortaya çıkması ile uzaktan eğitim sistemi de iyice benimsendi. Pek çok kişinin tercih ettiği uzaktan eğitimle verilen sertifikalı eğitim hizmetlerine de buna bağlı olarak rağbet arttı. Bu rağbetin artması sonucu piyasada enstitü dolandırıcılığı yapanlar da türedi.

Enstitü dolandırıcılığı yaparak merdiven altı sertifikalar veren ve yanlış eğitim içerikleri ile yanlış yönlendirmede bulunan kuruluşların tuzağına düşmemek için ise dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunuyor. Dikkatli davranılmadığı müddetçe oldukça yaygın olan dolandırıcıların tuzağına düşmek ise neredeyse kaçınılmaz. Peki, bu yanlış yönlendirmelerden ve enstitü dolandırıcılarından korunmanın yolları nelerdir?


Merdiven Altı Sertifika! Uzaktan Eğitimle Sertifikada Dikkat!

Modern dünyada kurum veya kuruluşlar, yüksek öğretim düzeyinin ve eğitim geçmişinin yanı sıra ekstra uğraş alanları ve nitelikler görmek ister hâle geldi. Bu durum sonucunda sertifika ve uzaktan eğitim taleplerinde de artış görüldü. 

Uzaktan eğitim yoluyla sertifika sahibi olmak son derece popüler olsa da bazı açılardan riskleri göz ardı etmeden, temkinli hareket etmek gerekiyor. Online eğitim ve sertifika almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken üç nokta:


 • 1. Sertifikada Belirtilen Eğitim İçeriğinin Verilen Eğitime Uygunluğu

Sertifika sahibi olmak için uzaktan eğitim oldukça ideal bir yöntem olsa da nitelikli sertifikalara sahip olabilmek için sertifikanın ve verilen eğitimin içeriğinin uyumlu olduğundan emin olunması gerekir. Herhangi bir eksik bilgi, yanlış eğitim, sertifika ve eğitim uyuşmazlığı durumunda hem kişinin hem de kurumun prestiji tehlikeye gireceği için bu online sertifika alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. 


 • 2. Verilen Sertifikaların Onay Aldığı Yerlerin İncelenmesi

Sertifika aldığınız yerin hangi kurum ve kuruluşlar tarafından onaylandığını bilmek oldukça önemlidir. YÖK ve üniversite onaylı, e-devlet görünürlüğüne sahip olmayan sertifikaların geçerliliği bulunmamaktadır. Prestijli ve doğru bir şekilde onaylanmamış hiçbir sertifikanın geçerliliği ve önemi bulunmayacağı için sertifika almak isteyen kişilerin öncelikle sertifikanın aldığı onayları incelemesi de gerekiyor. 


 • 3. Sertifika Onayını Veren Üniversitenin Prestiji

Uzaktan eğitimle sertifika alırken önemli olan ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de sertifikaya onay veren üniversitenin prestiji. Bazı kuruluşların farklı üniversite isimleri kullanıp bambaşka üniversitelerden sertifika onayı aldığı da piyasa içerisinde görülen büyük kandırmacalar arasında yer alıyor. Bu nedenle bir enstitüden eğitim hizmeti almadan önce eğer bir üniversite adı verilmişse, bu üniversitenin sürekli eğitim merkezlerini aramak ve iletişim kurmak gerekiyor. Doğrulattıktan sonra ilgili enstitüden eğitim almak daha doğru görülüyor. Enstitü Tercihleri Hangi Kriterlere Göre Yapılmalı?

Enstitü tercihinde bulunurken belli başlı kriterleri göz önünde bulundurarak doğru bir sonuca varmak gerekiyor. Ücretsiz eğitim alınsa dahi eğitimin alındığı kurumun nitelikli olmaması durumunda bu eğitimin de herhangi bir artısı ve getirisi olmayacağı için ücretli veya ücretsiz herhangi bir eğitim alırken eğitim kurumunun doğru seçilmesi büyük önem taşıyor. İşte enstitü tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • 1. Enstitü Geçmişini Araştırmak

Enstitünün geçmiş yorumları, öğrencilerin değerlendirmeleri ve kurumun özgeçmişini iyi bir şekilde araştırmak tercih noktasında oldukça önemli. Enstitü hakkında daha detaylı bilgi sahibi olup genel değerlendirmelerini inceledikten sonra bir karara vermek doğru enstitüyü seçme noktasında en önemli adımlardan biri oluyor. 


 • 2. Enstitünün Bağlantılı Olduğu Üniversiteleri İncelemek

Enstitü tercihi yaparken eğitim hizmetleri sonrası sertifikaları onaylayan üniversitenin prestijinin de önemi son derece büyük oluyor. Piyasada farklı ve prestijli üniversitelerin isimlerini kullanan pek çok dolandırıcı bulunduğu için üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ile irtibat hâlinde olmak da büyük önem taşıyor. 


 • 3. Verilen Sertifikaların Geçerliliklerini Araştırmak 

Verilen sertifikaların niteliklerinin yalnızca kağıt üzerinde kalmaması, gerçekten geçerliliklerinin bulunması büyük önem taşıyor. Bu nedenle sertifika alınacak kurumun sertifikalarının geçerlilik yüzdeleri ve onayları da büyük önem taşıyor. Sertifikalarını doğru bir şekilde onaylatan ve geçerli sertifikalar sunan enstitüler bulmak bu nedenle büyük önem taşıyor. Sertifikaları resmi kuruluşlar tarafından onaylı ve geçerli olan enstitülerin tercih edilmesi uzaktan eğitimle sertifika sürecinin en önemli adımı olarak görülüyor. Uzaktan Eğitimle Enstitü Sertifikası Güvenilir Mi?

Uzaktan eğitim metoduyla sertifika almak isteyen kişilerin akıllarında bu yöntemin güvenilir olup olmadığı sorusu dolaşıyor. Rağbetin artması ile genişleyen eğitim alanında nitelikli ve doğru bir eğitim kuruluşundan eğitim hizmeti alınması hâlinde sertifika edinmek son derece güvenli ve mantıklı bir seçim olarak görülüyor. 

Dijital dünyada eğitim hizmetlerinin de entegre edilmesi ile birlikte uzaktan eğitimle sertifika sahibi olma imkanları atış gösterdi. Güvenli bir şekilde bu yöntemle sertifika edinmek isteyen kişilerin ise şu noktalara dikkat etmesi gerekiyor:

 • • Kurum kültürüne,
 • • Eğitim içeriklerine,
 • • Verilen sertifikaların niteliklerine,
 • • Güvenli ödeme sistemlerine,
 • • Doğru ve prestijli anlaşması bulunan enstitü tercihine.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.