En Etkili İletişim Yöntemi Nedir?

En Etkili İletişim Yöntemi Nedir?

İletişim iki insan veya iki grup bir araya geldiği anda başlayan bir olgudur. Birçok şekli bulunmasına rağmen ilk temasla başlayıp, görüntü, vücut dili veya beden dili, konuşma ve bilgi aktarımıyla devam eden bir süreçtir.


En etkili iletişim yöntemi nedir? Bu sorunun cevabını bu yazımızda sizlere anlatmak istedik.

İletişim iki insan veya iki grup bir araya geldiği anda başlayan bir olgudur. Birçok şekli bulunmasına rağmen ilk temasla başlayıp, görüntü, vücut dili veya beden dili, konuşma ve bilgi aktarımıyla devam eden bir süreçtir.

İletişim iki kişi veya grubun herhangi bir konu hakkında bilgi, birikim veya kültürü çeşitli yollarla birbirine aktarmasına verilen isimdir. 

Yüzlerce makalede veya onlarca konuşmada etkili iletişim yöntemlerinden bahsedilmiştir. İş hayatında veya gündelik hayatta iletişimin olmadığı yer yoktur. Bu nedenle etkili iletişim kurabilmek herkes için çok önemlidir.

Amaçlanan temel hedef karşınızdaki kişi veya kurumla doğru yollarla iletişim kurma becerileri kullanarak daha verimli sonuçlar alacağınız sonuçlara yönelik bir iletişim kurmaktır.


Etkili İletişim Kurma Yöntemleri Nelerdir?

Ekili iletişim kurma üzerine birçok makale, kitap yazılmış, yüzlerce eğitim düzenlenmiştir. Ancak insanların çok farklı karakterlerde olmaları nedeniyle o kadar çok değişken bulunmaktadır ki, tek bir eğitimle doğru iletişim kurmak pek mümkün değildir.

Özellikle değişen jenerasyonlar, gelişen teknoloji iletişim konusunda fark yaratmaktadır. Yeni bir olgu olan X,Y,Z ve alfa kuşak farklılıkları da bunun için oluşmuştur. Her 15-20 sene arasında farklarla doğan insanlar arasında artık çok büyük farklar oluşmaktadır.

Psikologlar ve sosyologlar bu konuda derin araştırmalar yapmakta ve temel bazı kavramların değişmediğini söylemektedirler.

Etkili iletişim yöntemlerinin temelleri

 • • İyi bir dinleyici olmak
 • • Önyargılardan kurtulmak
 • • Geri bildirim vermek
 • • Ses tonu
 • • Duygu düşünce farklılıklarını gözlemlemek
 • • Jest ve mimikler
 • • Tavır
 • • Ve doğru giyim tarzı

olarak belirlenmiştir. Bunların doğru uygulanması karşı tarafa olan iletişim sürecinin doğru yönetilmesi için gereklidir.

Yapılan bazı hatalar da şöyle sıralanabilir

 • • Çok detaylı bilgiler vermek
 • • Karşımızdaki kişiye anlatması için fırsat yaratmamak
 • • Çok konuşmak
 • • Dinlememek
 • • Önemsememek
 • • İfade etme zorlukları

Unutmayın herkes önemsenmeyi hak eder. 


Etkili İletişim Teknikleri Nelerdir?

Etkili iletişim ile ilgili yüzlerce teknik olmakla beraber temel tekniklerden burada da bahsedeceğiz.

Ancak unutulmaması geren bu tekniklerin refleks haline gelene kadar çalışılmasıdır. bu da genellikle eğitim alan kişiler için zor bir yolculuktur. Ancak sürekli olarak bu teknikleri kullanmak kişiye bunları refleks haline getirmek için yardımcı olur.

Tekniklere genel anlamda bakacak olursak;

 • • Doğru selamlama, herkese uygun bir selamlama cümlesi
 • • Doğru beden dili ve davranış. Herkesin güven duyacağı hareketlerde bulunmak
 • • Doğru sözcük seçimi. Dil insanı beyan eder unutmamak
 • • Ses tonu. Sesinizin dostane olması ve konuşmanıza gülümseme katmak
 • • Tek taraflı olmaktan kaçınmak. İletişimde kazan-kazan kuralını uygulamak

genel teknikler olarak belirlenebilir.

Unutulmaması gerek kendiniz olmaktan uzaklaşmamanızdır. Herkesle etkili iletişim Kurmak çok da mümkün değildir. Ancak herkesle belirli seviyede iletişim kurma becerisini çok kolay bir şekilde kazanabilirisniz.


Etkili İletişim Kursu Nedir? Nasıl Alınır?

Etkili iletişim kursu nedir? sorusunun cevabını verelim.

Etkili iletişim kursu veya etkili iletişim eğitimi birçok çeşidi bulunan bir eğitimdir. Bunlar genel olarak

 1. Etkili İletişim Eğitimi
 2. Kurumsal İletişim Eğitimi
 3. İletişim Eğitimi
 4. Beden Dili Eğitimi
 5. Vücut Dili Eğitimi
 6. İtirazlarla Başa Çıkma
 7. Hitabet Eğitimi
 8. Sunum Teknikleri Eğitimi

Vb. isimlerle anılırlar.

Kişilerin bu eğitime başlaması için öncelikle kendini tanıması gerekmektedir. Hangi kişilik yapısına sahip olduğunu bilen biri daha kolay iletişim kurabilir. Aynı şekilde karşısındakini de tanıması için alması gereken ilk eğitim, kişilik tipleri eğitimi olmalıdır.(Kişilik Tipleri ve Eneagram Eğitimimiz için Tıklayınız)

Ardından genel iletişim tekniklerini anlatan temel iletişim eğitimi almak doğru süreç olacaktır.(İletişim Eğitimimiz için tıklayınız)

3. olarak ise kendini daha da iyi ifade etmek isteyenler beden dili eğitimiyle süreci ilerletmelidir.(Beden Dili Eğitimimiz için tıklayınız)

Eğer tüm bu eğitimleri birden alıp ileri seviyede iletişimci olmak istiyorsanız ileri iletişim teknikleri eğitimi alabilirsiniz (İleri İletişim Teknikleri Eğitimi için tıklayınız)

İleri iletişim teknikleri içerisine ilave olarak ikna ve toplantı yönetimi ile birlikte öfke kontrolü de eklenerek katılımcıların gerçek bir iletişimci olması amaçlanmıştır.


İletişim Tekniklerinde Beden Dilinin Önemi Nedir?

İnsanlar ne anlattığınızla değil nasıl anlattığınızla ilgilenir. Bu da iletişim tekniklerinde vücut dilinin önemini fazlasıyla arttırmaktadır. Zor olan ise doğru beden dili kullanmaktır.

Profesyonel iletişimciler daha ilk anda beden dili ile sizleri etkilemeye başlarlar. Üstelik bunu çok doğal yaparlar.

Yapılan araştırmalarda söylediklerinizin %40 etkili olurken, nasıl söylediğiniz %60 etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle beden dilinizin çok etkin kullanılması gerekmektedir.

Özellikle ellerinizin, ayaklarınızın konumu, çenenizin ve omuzlarınızın pozisyonu çok etkin bir iletişim sürecidir.

Böylece daha ilk anda karşınızdaki üzerinde gerçek bir etki bırakacak ve iletişime daha avantajlı başlayabileceksiniz. Profesyoneller ayna karşısında kendileriyle ve arkadaş ile aileleri üzerinde denemeler yaparak kendilerini geliştirmektedir. Bunu sizler de deneyebilirsiniz.


İletişim Tekniklerinde Ses Tonunun Önemi Nedir? 

Aynı beden dilinde olduğu gibi İletişim Tekniklerinde Ses Tonu da çok önemli bir olgudur. Kişiler kendilerine en çok benzeyen insanlarla daha güvenli iletişim kurarlar.

Bunun için ses tonunuzun dostane olması çok önemlidir. Karşınızdakine benzeyen tonda konuşmak ve bunu doğal olarak yapabilmek çok önemli bir fayda oluşturacaktır.

Özellikle konuşmanıza gülümseme katmak, en gergin ortamda bile size ortamı yumuşatma şansı verecektir. Gülümseyerek hayır demek gerçekten doğru bir yaklaşım tarzı olabilir.

%60'lık nasıl anlattığınız önemlidir kısmında beden dili ile birlikte ses tonu da yer almaktadır. Sesinize dikkat etmek sizi iletişimde başarıya götürecek anahtarından biridir.


İletişim Teknikleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İletişim teknikleri eğitimi alırken dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde birçok sonuç karşımıza çıkar. 

Katılımcının kendisi ile ilgili dikkat etmesi gerekenler ilk başta gelmektedir. Şöyle ki önce kendinizi iyi tanımanız gerekir. Kendiyle iletişim kuramayan bireyler başkalarıyla iletişim kurmakta zorlanır.

İletişim Eğitimlerinde biden fazla tür olduğu için bireysel veya kurumsal iletişim konusunda mı gelişmek istediğinize karar vermelisiniz. Yapacağınız tüm çalışmalar bu karara bağlı olarak gelişecektir.

Buna karar verdikten sonra süreç kendinizi tanıma ve insanları tanıma olarak iki evreye ayrılır. Önce kendinizi tanımalı hangi seviyede iletişim kurabildiğinizi geribildirimlere göre belirlemelisiniz.

Bunu yaparken son derece dürüst ve kendinizle barışık olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun temeli de eleştirilere açık olmak ve bunların kendinizi geliştirmek için bir fırsat olduğunu bilmekten geçmektedir.

Kendiniz ile bu süreçleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken en yeni bilgilerden oluşan ve en kompakt ve önemli bilgileri size veren eğitimleri araştırmak olmalıdır.

Bu eğitimleri alacağınız kurumlarda arayacağınız özellikler de çok önemli bir etkendir.

Kurum YÖK, üniversite onaylı mı?

Uluslararası geçerliliğe sahi Akredite mi? (Türkak ve CARDCERT gibi)

Eğitmenleri yetkinlik sahibi ve akredite eğitmenler mi?

Eğitim kurumunun MYK vb. resmi kurumlarla iş birliği bulunuyor mu?

Eğitim veren kurumu istediğinizde ziyaret edebiliyor musunuz?

Google ve şikayet var üzerindeki yorumları nelerdir?

Aradığınızda veya herhangi bir mecradan yazdığınızda ne kadar sürede cevap alabiliyorsunuz.

Hangi şirketler veya bilinen markalarla işbirlikleri bulunuyor.

Gibi kriterlere bakmak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Elbette günümüzde birçok merdiven altı eğitim kurumu türemiştir. Bunları sorgulayıp doğruyu bulmak sizin elinizdedir.

Bunları da tamamladıktan sonra güvenle eğitiminizi almak ve bir an evvel çalışmaya başlamak gerekmektedir.

Peki nasıl çalışacağız?

Öncelikle bir tavrın öğrenilmesi 1000 tekrar, tavır hakkında fikir sahibi olunması 10.000 tekrar ve bu tavrın refleks haline gelmesi 100.000 tekrardan sonra gerçekleşmektedir. Esasında bu rakamlar büyük gibi görünse de zannettiğiniz gibi uzun süre almayacaktır.

Günlük hayatta ne kadar çok konuştuğunuzu, ne kadar çok insanla bir araya geldiğinizi hesaba katarsanız, bu rakamlar küçük olmaktadır. Bir yerden başladıktan sonra ardı arkası kesilmeyecek deneyimleme şansı olan bir eğitimdir iletişim eğitimi. Bu nedenle başladığınızda bitirmek üzere olduğunuz düşünebilirsiniz.

Yıllar boyu süregelen standartlarınızdan uzaklaşmak belki başlarda zor gelecektir. Ancak geçen zaman içerisinde gelişimin farkına varacak ve daha heyecanla tekrarlarınıza devam edeceksiniz.


Etkili İletişim Eğitimi Sertifikası Nedir? Etkili İletişim Sertifikası Nerede Kullanılır?

Etkili iletişim sertifikası CV'nizde bulunması gereken ve özgeçmişinizde fark yaratacak temel sertifikalardan biridir. 

Hemen hiçbir şirket iletişim problemi olan birini istihdam etmek istemez. Bu nedenle iletişim konusunda kendisini geliştirmiş personelleri tercih edeceklerdir. 

Günümüzde iş hayatında Üniversite mezuniyeti bir standart haline gelmişken, başvuru sahiplerinin kendilerini nasıl geliştirdiklerini gösteren ispat argümanları büyük önem arz etmeye başlamıştır.

Bu nedenle alacağınız beden dili, etkili iletişim, kurumsal iletişim veya kişilik tipleri gibi sertifikalar, daha ilk bakışta sizi ön plana çıkaran birer olgudur.

Üstelik kendinizi nasıl geliştirdiğinizi ispatlama şansına sahip olmak ciddi anlamda keyif veren bir durumdur. 

İş hayatındaki iş bulma sürecindeki zorlukları temel olarak ortadan kaldıran Etkili İletişim Sertifika Programları genellikle şirketler içerisinde de verilen programlardır. Özellikle oryantasyon sürecinde verilen bu eğitimler birer zorunluluk halini almıştır.

Kurumlardaki tek farkı kurum iç işleyişi ve kurum kültürüne daha yakın olarak anlatılması ve kuruma özel içerikler eklenmesidir. Ancak unutulmaması gereken temel iletişim eğitimi almamış kişilerin alan kişilerden bir adım daha geride iş görüşmesi yapacağıdır.

Kendinize yapacağınız en büyük iyilik emek verdiğiniz bir eğitimi sertifika ile taçlandırmaktır. Unutmayın ayrıntılar sizi başarıya ulaştıran etkenlerdir. 

Kendinizi bir insan kaynakları uzmanı yerine koyduğunuzda aynı üniversiteden, aynı tecrübede iki kişi arasında sertifika ile kendini geliştireni mi yoksa kendini geliştirmeyeni mi seçeceğinizi siz de düşünebilirsiniz.

Üstelik çok uygun fiyatlara hemen her yerden edinebildiğiniz bu sertifikalar, yapılan araştırmalarda gerçekten etkin olduğunu ispatlamış etkenlerdir.

Sizin de fark yapmanız gereken etkili iletişim teknikleri kursunu almak, tüm çalışmalarınızı pes etmeden yapmak, ve bu emeğinizi sertifika ile taçlandırmak. Böylece hem iş görüşmesinde iletişiminizi arttırabilir hem de daha CV'niz karşı tarafa ulaştığında fark yaratabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.