En Çok Okunan Kitaplar
  • Demir Aylanç
  • 0 Yorum
  • 23 Haziran 2022
  • 1095

En Çok Okunan Kitaplar

Türkiye’deki okuma alışkanlığı verilerinin günümüzde azalmaya başladığı biliniyor. Peki Türkiye’de en sık okunan kitaplar hangileri?


Türkiye’deki okuma alışkanlığı verilerinin günümüzde azalmaya başladığı biliniyor. Peki Türkiye’de en sık okunan kitaplar hangileri?

Türü fark etmeksizin pek çok kitabın farklı mecralarda konuşulduğu biliniyor. Özellikle sosyal medya zerinden sıklıkla kitap yorumları, alıntıları ve incelemeleri paylaşılıyor. Bu noktada okuma kültürü oluşturmak ve güncel kalmak isteyen kişilerin en çok okunan kitapların ismini araştırdığı görülebiliyor.

Türkiye’deki okuma alışkanlığı verilerinin günümüzde azalmaya başladığı biliniyor. Bu azalma ile birlikte çok daha sık okunan kitaplara yönelimin başlaması ise dikkat çekiyor. Okuma alışkanlığına sahip kişilerin de genellikle sık okunan kitapları okumaya başladığı görülüyor. Peki Türkiye’de en sık okunan kitaplar hangileri?

En çok okunan kitaplar listesi:


Türkiye’de En Sevilen Ve En Çok Okunan Kitaplar

Dünya çapında çok satanlar listesinde olan kitaplar, Türkiye de en çok okunan kitaplar:

Türkiye’de ve dünyada genel okuma oranının azalış göstermesi ile birlikte çok daha popüler kitaplara yönelimin de başladığı biliniyor. Okuma kültürü edinmek isteyen ve bir solukta bitirebileceği hem popüler kitleye hitap eden hem de beğeni oranı yüksek kitaplar arayan kişiler için bazı önerilerimiz bulunuyor. Bu önerileri şu şekilde sıralayabilir ve kitap içeriklerini inceleyebiliriz:


Suç Ve Ceza

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin en bilinen ve en çok okunan kitabı Suç ve Ceza hem klasikleşmiş bir kitap hem de günümüzde popüler kültürün merceği altında.

Kitabın konusunu yoksulluk içerisinde olan ve bu yoksulluktan biraz olsun kurtulmak için bir cinayet planı yapan Raskolnikov’un, planını gerçekleştirdikten sonra çektiği olağanüstü ıstırap oluşturuyor.

Bir insanın vicdanı onu ne kadar zorlayabilir ki? Dostoyevski, Rusya’nın karanlık yüzünü ve geçim sıkıntısının verdiği acıyı başta Raskolnikov olmak üzere diğer karakterler aracılığıyla da okuyucularına aktararak, insanın kendi mahkemesinde nasıl ağır bir şekilde yargılandığını gösteriyor. 


Oblomov

Psikolojide dahi geçerliliği olan bir tanı bulunmasına neden olan roman karakteri Oblomov, İvan Gonçarov’un kaleminden okuyucuya ulaşıyor. Yıkılmanın eşiğindeki Rus aristokrasisini ve toplum düzenini anlatan Oblomov, standart yaşamın içerisinde bocalayarak toplumdan kopuş yaşıyor. İnsanın yaşadığı topluma yabancılaşması ve standartların sağladığı benlik sorgusu bu kitapta derinlemesine işleniyor. Bugün en bilinen roman kahramanlarından biri olan Oblomov, kendisine psikolojide dahi yer bulmuş durumda.


Genç Werther’in Acıları

Alman yazar Goethe’nin en bilinen eseri olan Genç Werther’in Acıları, Werther isimli bir ressamın, aşk acısıyla yaşadığı sıkıntıları konu alıyor. Aşkın yıkıcılığı ve verdiği acı, Werther’in yazdığı mektuplardan net bir şekilde anlaşılıyor.

Kalemiyle ustalaşmış ve klasikleşmiş Goethe’nin kaleminden çıkan Werther, okuyan herkesin kendisinden bir parça bulabileceği bir karakter olarak görülüyor. Aşkı alaya alan Werther’in aşkın pençesinde kıvranışını konu alan bu usta yapıt, en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor.


Küçük Prens

Antoine Saint Exupery arafından yazılan ve bir çocuk kitabı olarak görülse de her yaştan insana hitap eden Küçük Prens, hepimizin çocuk yanına hitap ediyor.

Yaşlısından gencine hemen hemen herkesin okumuş olduğu Küçük Prens, içerisinde verilen hayat dersleri ve imgelem kuvveti sayesinde derin bir felsefe de taşıyor. En çok okunan kitapların listesini yaptığımızda, muhakkak Küçük Prens’i de eklemek gerekiyor.


Aylak Adam

Yusuf Atılgan’ın büyük yankılar uyandıran ve Türk edebiyatının tutunamayan karakterlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi de C’dir. Yusuf Atılgan, bu romanında karakterlerine isim vermek yerine karakterlerine harflerle seslenmiştir.

Aylak Adam, aşkı arayan fakat ne aradığını dahi bir türlü anlamlandıramayan, modern hayat içerisinde oradan oraya savrulan bir karakterdir. Zayıf ve iradesiz bir mizaca sahip olan C’nin hayattaki tek kaygısı aylaklık ederek gerçek aşkı, kendisinin aynısı olan o insanı bulmaktır.

Atılgan, bu romanıyla büyük yankılar uyandırmıştır. Aylak Adam, günümüzde Türk edebiyatının en sık okunan kitaplarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. 


Şeker Portakalı

Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılmış olan Şeker Portakalı, küçük Zeze’nin hayatın gerçekleri ile erken yaşta karşılaşmasını ve onun büyürken çektiği acıları işleyen bir romandır. Yaşınız fark etmeksizin okuyabileceğiniz bu kitap dünyada en bilinen ve en çok okunan kitaplardan bir tanesidir.

Filmi de çekilmiş olan bu kitabın devam kitabı olan Güneş’i Uyandıralım ve Delifişek de Zeze’nin hayatının farklı bölümlerini ve yetişkinlik sürecinde karşılaşılanları ele alıyor. Büyümenin acılı ve can yakan yanlarını ele alan Zeze, yoksulluğun ve sevgisizliğin büyüttüğü bir çocuk olarak okuyan herkesin içine dokunuyor. 


Küçük Kara Balık

Samed Behrengi’nin büyük tartışmalara yol açan ve hatta bir dönem sansüre uğrayan bu küçük hikayesi, her yaştan insanın okuyabileceği, felsefi ve düşünsel yanı son derece kuvvetli olan bir eserdir.

Küçük Kara Balık’ta, denizi arayan bir balık ele alınmaktadır. İnançları ve idealleri doğrultusunda harekete geçen küçük balığın hikayesi, zorluklardan geçsek de vardığımız yerin kendimiz olacağını bizlere gösteriyor.

İnsanın harekete geçmesi her yaşta olabilecek bir durum, Küçük Kara Balık, bizlere kendimiz için harekete geçmemiz gerektiğini anlatıyor. 


Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

İlhami Algör tarafından yazılan ve oldukça ince olan ama oldukça büyük etkileri bulunan Fakat Müzeyyen Bu Derin bir Tutku, konusuyla okuyanların bir hayli dikkatini çekiyor.

Beyaz perdeye de uyarlanmış olan bu kitabın, film sayesinde çok daha tanınır hâle geldiği de görülüyor. Bir gün roman yazmaya karar veren ve bir fikirle harekete geçen roman kahramanının, kafasındakileri kağıda dökmekte zorlanmasını ve bu sırada hayatını da romanın içerisinde gibi yaşamasına neden olan tutkusunu ele alan kitap, Türk edebiyatında alanının biriciği olan kitaplar arasında sayılıyor. 


Çocukluğun Soğuk Geceleri

Tezer Özlü tarafından kaleme alınan ve çocukluğun ‘bitmezliğini’ işleyen Çocukluğun Soğuk Geceleri, hayatın farklı dönemlerinde kişilerin çocukluğunun etkilerini nasıl hissettiği üzerinde duruyor. İnsanın içindeki hiç tükenmeyen çocuk endişesinin ele alındığı kitapta yetişkinliğin değişmeyen dünyasında çocukluğun çıplak gerçeklerinin etkisini inceliyor.

İnsanın içe dönüşünü ve kendisiyle yüzleşmesini anlatan kitap, iç dökme ve aforizmalar üzerine dayanıyor. Türk edebiyatının gamlı prensesi Tezer Özlü, bu kitabıyla birlikte de insanın içine doğru bir çağrıda bulunuyor. 


Fareler Ve İnsanlar

Dünyada en çok okunan eserler arasında yer alan ve oldukça popüler bir kitap olan Fareler ve İnsanlar, dostluk değerleri üzerinde duruyor.

Zıt karaktere sahip iki tarım işçisi olan zeki George Milton ve güçlü fakat saf arkadaşı Lennie Small’un öyküsünü ele alan kitap. Beyaz perdeye de uyarlanmış durumda.

Küçük bir toprak sahibi olup ‘insanca’ yaşamanın hayalini kuran bu iki arkadaşın serüveninin anlatıldığı kitap. Topluma ve işçi sınıfının çektiği zorluklara değiniyor. İnsanca yaşamak teması bu nedenle büyük önem arz ediyor. Dayanışmanın ve dostluğun önemini anlatan bu duygusal eser, günümüzde en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor. 


Kırmızı Pazartesi

Meksika'da 1968 öğrenci hareketleri sırasında yaşanan gerçek bir olaydan esinlenen bu roman, toplumsal değişim, aşk ve umut konularını ele alır. Kahramanları arasında geçen olaylar, bir pazartesi günü yaşanan bir trajediyle birleşir.


Hobbit

Yüzüklerin Efendisi serisinin öncülü olarak bilinen bu fantastik roman, Bilbo Baggins'in macera dolu yolculuğunu konu alır. Orta Dünya'da geçen fantastik bir hikaye olan Hobbit, dostluk, cesaret ve benlik keşfi üzerine derinlemesine bir yolculuğa çıkarır.


Jane Eyre

İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden biri olan bu roman, Jane Eyre adlı genç bir kadının hayatını anlatır. Kölelik, cinsiyet eşitsizliği ve aşk gibi temaları ele alan kitap, güçlü bir kadın karakterin gelişimini izlememizi sağlar.


Yüzüklerin Efendisi

(Dünyanın en çok okunan kitabı)

Fantastik edebiyatın unutulmaz eserlerinden biri olan bu üçleme, Orta Dünya'da geçen büyük bir macerayı anlatır. Frodo Baggins ve arkadaşlarının, yüzüğü yok etmek için Sauron'a karşı verdiği epik mücadele, dostluk, savaş ve iyilik-kötülük arasındaki çatışmayı işler.


Binbir Gece Masalları

Orta Doğu mitolojisinin ve halk hikayelerinin en ünlü örneklerinden biri olan bu kitap, Şehrazat'ın hikaye anlatarak kendi hayatını kurtarmasını anlatır. Binbir Gece Masalları, büyülü ve fantastik öğelerle dolu bir dünyada geçen bir dizi masalı içerir.


Gülün Adı

14. yüzyılda geçen bu tarihi roman, bir dizi gizemli cinayeti ve bir manastırda yaşanan olayları konu alır. Kitap, dini, entelektüel ve politik güçler arasındaki çatışmaları ele alırken, bilgi, aşk ve sırlar temasını işler.


Sineklerin Tanrısı

Bir grup İngiliz çocuğun, terkedilmiş bir adada hayatta kalma mücadelesini anlatan bu roman, insan doğasının karanlık yönlerini ve toplumsal düzenin çöküşünü araştırır. Kitap, ahlaki çöküş, güç ve şiddetin etkileri üzerine derinlemesine bir inceleme sunar.


Bülbülü Öldürmek

ABD'nin güneyinde ırkçılık ve adalet temalarını işleyen bu roman, küçük bir çocuğun gözünden ırk ayrımcılığına ve ahlaki değerlere meydan okuyan bir hikayeyi anlatır. Harper Lee'nin tek romanı olan Bülbülü Öldürmek,

 

Sosyal Medyada Paylaşın

0 Yorum

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için oturum açmanız gerekmektedir.

Sizlere Öneriyoruz

Bu blog yazısını okuyanlar aşağıdaki eğitimleri tercih ettiler!